ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2020
STATUS: APOLLO
JUN-2020
Prieteni
EXCELENT

Meersburg – un oras cu şarm si oglindirea lui in luciul apei

Dupa ce am vizitat Langerangen vezi impresii unde am simtit atmosfera de vacanta la malul apei, in liniste si seninatete, aveam sa am parte de o noua zi spectaculoasa si de un orasel parca si mai fermecator, un orasel medieval inconjurat de podgorii. Am ajuns in Meersburg in jurul orei 11, de data aceasta insotiti si de sotul prietenei si ne-am lovit deja de un prim obstacol, am gasit destul de greu parcare, ceea ce spune multe despre acest loc.

Meersburg este un orasel de circa 5500 locuitori, insa asta nu are relevanta cu adevarat deoarece sunt mult mai multi turisti, veniti fie sa faca plaja pe iarba, chiar si cu posibilitatea de a cobori in apele lacului (nu este ceva amenajat gen strand, insa aici este locul potrivit pentru scufundatori), exista si Therme (unde era ceva lume la coada, cu spa, sauna, bazin interior si exterior cu vedere minunata spre lac) si exista orasul in sine. De asemenea nici aici nu lipseste portul, ceva mai aglomerat decat cel din Langerangen, asta deoarece de aici pleaca mai multe curse spre diverse destinatii.

Meersburg chiar poate fi considerat a fi alcatuit din doua parti, “Orasul inferior” (Unterstadt) si “Orasul superior” (Oberstadt) si sunt destinate clar deplasarii pedestre, conexiunea dintre cele 2 zone realizandu-se fie printr-o strada in panta sau scari, normal, noi am luat-o pe scari, oprindu-ne din loc in loc pentru poze (adica odihna). Ce pot sa va spun, am fost fermecata de acest mic orasel (mai putin de aglomeratie), este clar o statiune turistica, o multime de terase pline de turisti, cele mai apreciate erau mesele de doua persoane la marginea teraselor si care asigurau cea mai buna vedere asupra lacului (recunosc cinstit as fi stat la o astfel de masa, dar nu era una libera).

Si chiar si numele acestui orasel s-ar traduce aproximativ „Castelul de pe mare“ca o referire la un castel construit aici in anul 680 de Dagobert I, un rege Merovingian. Meersburg a obtinut statutul de oras liber in 1299, iar din 1803 apartine landului Baden. Si este momentul sa povestim si despre cele 2 castele, “Castelul vechi” , despre care am povestit ceva mai sus si care este unul dintre cele mai vechi castele din Germania. Poate fi vizitat si fara ghid, sunt circa 36 de camere, am inteles ca are si o gradina frumoasa, insa iar nu am vrut sa abuzez de prietenii mei care saracii, de cate ori ii viziteaza prietenii si ajung pe aici viziteaza si acest castel, asa incat cred ca la un moment dat pot servi drept ghizi ????, am sa mai ajung pe acolo, sper cu sotul meu, si poate si fara masca, si sa vedem pe indelete acest castel.

Langa el se afla “Castelul nou” construit in secolul XVIII si care acum este muzeu, este si loc unde in perioada mai-decembrie au loc concerte in Sala Oglinzilor cu o acustica deosebita, vara au loc concerte si in gradina si mai putem spune ca aici exista si un restaurant (asadar, evenimente sa fie).

Si tot in categoria muzee dar lasate tot pe viitor, avem “VINEUM Bodensee-Casa vinului, culturii si istoriei” care e clar ce contine, aici gasind chiar o presa din 1607, si un alt muzeu “Muzeul Zeppelin” iarasi e clar despre ce este vorba, o istorie a navigatiei aeriene cu date istorice despre “tigarile zburatoare” asa cum a numit cineva aceste dirijabile.

Si pentru ca tot am vorbit de vin, in Meersburg au loc degustari de vin (trebuie sa aflu mai multe amanunte inainte de a ajunge din nou pe aici) de patru ori pe saptamana si anual in al doilea weekend din septembrie aici se desfasoara un festival al vinului.

In rest, diverse locuri care de care mai interesante, cladiri vechi, parti de pereti medievali, o moara de apa sustinuta de o casa minunata, un magazin dragut (erau de fapt multe dragute) cu vanzare de ceasuri cu cuc (mai rar in zilele noastre).

Acest orasel o sa-l descoperiti mult mai bine in poze asa incat eu am sa vorbesc mai putin iar pozele sper sa spuna mai mult.

Si pentru ca ne-a prins ora pranzului acolo, am cautat un loc ceva mai retras unde sa ne simtim bine si chiar am gasit la etaj, o terasa de lemn a unei cladiri vechi, un restaurant cu specific grecesc, unde eu si prietena am luat miel (gatit la cuptor, ti se topea in gura) ea cu orez, eu cu cartofi prajiti, iar sotul ei a luat gyros, normal, toate servite cu salata.

La final ne-am indreptat spre masina pornind spre casa, dupa o zi minunata intr-un loc pe care vi-l recomand cu mare drag, si pentru a-mi sustine recomandarea, web te rog sa atasezi acest filmulet youtube

Trimis de mishu in 04.11.20 21:41:54
Validat / Publicat: 05.11.20 07:27:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 1070 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P22 Meersburg – se vede si castelul

[05.11.20 07:26:49]

maryka
[05.11.20 11:51:14]

Foarte frumoasă plimbarea, mi-a făcut mare plăcere, iar pozele sunt relevante, deosebit de frumoase!

krisstinnaPHONE
[05.11.20 16:02:08]

@mishu:  Erai cam ciufulită ​​

​​Alea nu-s căsuțe de vacanță, sunt "viloanțe" de vacanță, dar sunt superbe! ​​​​

Foarte frumos locul, are de toate, iar golful acela micuț e adorabil!

​​

Zoazore
[05.11.20 16:54:38]

@mishu:  Frumos orasel! Are o imbinare echilibrata intre veci si nou, nu e gri, dar nici roz!

Are din toate cate putin: apa, munte, vii, soare, lumina, muzee... Si, mai presus de toate, are tihna oraselelor de munte​ pline de verde, de pace si de calm.

Frumos burg (burg= orasel, targ!) ​, dar, sincer, eu as fi facut legatura dintre orasele pe strada in panta! Mi se pare mai putin solicitanta!

Din cate mi-am dat seama, e cam ca Sighisoara noastra, nu?

​​

[05.11.20 17:33:29]

@maryka:  O plimbare mai ales alături de prieteni este întotdeauna minunata, iar ziua a fost superba. ​​

​​Mulțumesc pentru vizita și aprecieri. ​​

[05.11.20 17:36:32]

@krisstinna:  Așa e, eram cam ciufulită! Și aveam și ditamai pletele ????.

Locul este minunat și ti-ar fi plăcut acolo, sa te plimbi prin oraș și apoi sa stai pe malul lacului la o masa savurând o băuturică, o cafea, sa te relaxezi, e minunat. Mulțumesc pentru vizita și aprecieri.

[05.11.20 17:41:50]

@Zoazore:  Am ales scările tocmai pentru cât mai multă variație, și da, gândul te poate duce și la Sighișoara cu un Bonus, lacul. ​​​​

​​A fost o zi atât de placuta ca nu ne mai venea sa plecam de acolo. Eu și prietenii mei deși sunt cu 20 de ani mai mici decât mine avem o prietenie deosebita și mi-au făcut mini-vacanța minunata. ​​

​​Îmi doresc sa mai ajung in zona dar și la ei, și îți mulțumesc pentru vizita și aprecieri.

[10.11.20 21:08:44]

Nu am vazut in pozele dvs grupul statuar (columna) din port (ma rog, debarcader).????

[11.11.20 15:16:02]

@profgpopa:  Cand am ajuns in zona portului era ceva mai multa aglomeratie, tocmai venise un vapor si ne-am spus ca o sa ne intoarcem pe aici, din pacate nu am mai facut-o insa... asta e, se mai intampla, oricum aici trebuie sa ajung si cu sotul, asa ca sper ca data viitoare sa nu imi scape.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​

[11.11.20 15:42:46]

@mishu:  Noi am ajuns in Konstanz si Meersburg. Nu cred ca exista undeva o mai mare densitate de statui / ziduri pictate deocheate ca aici! Am crezut ca ati ocolit intentionat columna din port. ????

[11.11.20 15:45:36]

@profgpopa:  Acum ca mi-ati atras atentia, o sa vreau si mai mult sa vad .

[11.11.20 16:29:16]

@mishu:  Vizitati Konstanz. E de studiat pe acolo! Meersburg e doar o introducere.

Sau Korb. Un orasel din Padurea Neagra.

[11.11.20 16:31:32]

@mishu:  se vede, pentru doua secunde, in videoclipul dvs, la minutul 3:10.

adso, maryka, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Lacului Bodensee: