ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2010
ÎNSCRIS: 28.03.10
MAY-2009

Muzeul palariilor de paie

Muzeul palariilor de paie

La 2 km de coada lacului muresean Bezid, lac ce-a inghitit un sat intreg minus biserica catolica pe care-o veti vedea cum arata anul trecut, fara turla, distrusa din cauza unei furtuni si inainte de furtuna, folosind o imgine de pe internet, vom incerca sa patrundem in "satul palarierilor", in Criseni, , , drumul nu e intotdeauna practicabil...

Va mai aduceti aminte de o capodopera literara, romanul (ecranizat) "Castelul palarierului" de AJ Cronin? Era vorba acolo de un englez de rand, primitiv si brutal dar foarte orgolios, care a reusit sa faca avere vanzand palarii. Devenit bogat, dar lipsit de maniere, invidios pe cei "cu sange albastru" el incearca cu orice pret sa intre in inalta societate, asa precum si unii ciobani de-ai nostri vor sa ajunga consilieri la Bruxelles, cumparandu-si un castel, o caleasca poleita cu aur trasa de cei mai frumoasi cai din regiune, haine alese comnadate la cel mai vestit croitor, etc. Singura lui placere devenise de-acum incolo sa epateze. Dar in societatea omeneasca mai exista si concurenta si palarierul nostru se trezeste intr-o buna zi, falit. Orgoliul sau bolnavicios insa nu-i da pace si palarieul decide sa shocheze si sa revina in centru altentiei societatii, obligandu-si fiul sa devina, cu orice pret, cel mai bun elev din acel orasel de provincie! Isi terorizeaza fara incetare propriul copil, care, intrat in panica, fura intr-o pauza de pe catedra tema examenului decisv, baiatul e prins, iar el, de groaza repercursiunilor parintelui, se sinucide. Romanul, desi trist, e plin de pilde.

In urma cu un an, impreuna cu Dana, am vizitat la granita judetul nostru, la Criseni, nu un castel ci un "mic imperiu" al unui palarier. E vorba de Szocs Lajos, care de trei generatii perpetueaza o meserie ce, in era Internetului, avea sa-i aduca faima si avere. Intr-o casa traditionala, in care am vazut mai multe flori decat in "Jardin des plantes" din Paris, omul a amenajat un muzeu din 3 camere, prima plina cu o colectie a tuturor palariiilor existente in fiecare regiune a tarii, a doua cu ustensilele si tehnica fabricarii palariilor de paie, iar in a treia se gaseste cea mai mare palarie din tara, cu diamentru de 5 metri si greutatea de 2, 65 kg. In fata muzeului tocmai sosea un autocar din Ungaria, vestea acestui muzeu s-a raspandit deja in intreaga lume. Atmosfera din curte e foarte destinsa, intrarea e libera, ghidul iti prezinta istoricul muzeului, tot gratuit. In curte mai exista si o impresionanta colectie de trolitzi, pietre slefuite ce au diferite forme si nume, culese din raul Niraj, printre care se distinge "trolitul lui Terente", trolit pentru care ar fi invidios chiar si un elefant din Serengeti, In fundul curtii e un magazin cu vanzare, in care sunt atatea lucruri interesante facute din paie, incat e imposibil sa te intorci acasa cu mana goala. Prin curte mai gasesti si numerosi stalpi de metal cu indicatoare ale oraselor lumii ce indica originea grupurilor de turisti ce-au trecut pragul muzeului.

Si cand te gandesti ca materia prima, paiele si piatra, sunt daruite, din abundenta, peste tot in tara, gratuit, de mama Natura! Conform proverbului, Lajos a reusit "sa scoata bani din paie si din piatra seaca".

Dorgo

Trimis de dorgo in 30.06.10 20:40:57

VIZUALIZĂRI: 4995 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 luna mai 2009

mirelutza
[30.06.10 21:47:29]

Ce povestioara interesanta! Ce om ingenios.....

[30.06.10 22:06:34]

mutat la 'Descopera zona Sovatei'

magdalena
[30.06.10 23:10:21]

Andre, andre..., iba, ibaaaa! Alta idee nastrusnica!

Dar povestea cu trolitii care e?

[30.06.10 23:20:15]

pt Magdalena

Du-te te rog pana la Bucuresti la Institutul Mina Minovici si vei vedea intr-un borcan cam cat o damigeana de vin, trolitul lui Terente conservat in formol...povestea lui adevarata o cunosc multi dintre noi dar nu e de povestit celor din grupa mica de la gradinita, care inca n-au voie la televizor...

[30.06.10 23:22:53]

Sincer sa fiu, acolo la muzeul palariilor, am aflat pentru prima data cum arata si ce e un trolit...

magdalena
[30.06.10 23:26:14]

Ma faci sa scotocesc netul la ora asta...

[30.06.10 23:27:41]

eu l-am scos deja...piatra modelata de apa, care capata forme asemanatoare unor obiecte uzuale

alinutzza140*
[01.07.10 08:42:51]

Supertare la muzeul palariilor. Pozele sunt foarte frumoase.

haiduc
[29.08.10 09:36:42]

Am fost si eu la muzeul de palarii in iulie 2010 si cat de mic ie asa de frumos ie.

Drumul din Corund prin Atid mai aminteste drum, dar continuarea pe langa lac in directia Sangiorgiu ie pur si simplu oribil. Un biciclist mia spus ca au primit fonduri de a pava 2 km din cei 10 km.

De necrezut, dar au in sat retea WIFI datorita d_lui primar.

Ghidul Lajos (ie din familie?) vorbeste o engleza perfecta (10 ani in Belgia).

Pacat ca a plouat si nu am fost la micul magazin din fundul curti.

dorgo, de la mine ai 400 puncte si doua poze: -)).

[29.08.10 10:08:53]

Multumesc pt. apreciere, zona Bezid-Criseni e fascinanta prin "povestea si tragedia satului" iar satul Criseni, prin ceea ce a putut face un om doar din paie!

[17.12.16 17:06:15]

@dorgo: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Muzeul Pălăriilor de Paie [Crișeni,HR], SOVATA - PRAID" (nou-creată pe sait)

[18.12.16 05:43:40]

@webmaster26: Este OK!