ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2020
REGIM MASĂ faraMasa
Raport PREȚ/CALITATE: EXCELENT
13 AD. + 8 COPII -- v: 8, 16 ani

Pensiunea Denisa & Mădălina [Beliș]3

Pensiunea Denisa & Mădălina, Beliș, un loc în care ne-am reîntors și cu prietenii

După îndelungi căutări de cazare pentru un grup mare, de 21 de persoane, în apropierea Lacului Tarnița (scopul excursiei noastre fiind Piatra lui Lucaci - vezi impresii), am ajuns la Beliș. Noi am avut nevoie de o pensiune exclusiv pentru grupul nostru, cu suficiente locuri, pentru a ne izola de alți turiști, din cauza pandemiei. Mi-am amintit de această unitate la care am mai fost cazați acum doi ani și mi-a plăcut.

Pensiunea

Am avut un preț foarte bun la cazare, pe zece camere am plătit 1800ei/întreaga unitate/două nopți, fără masă.

Dacă acum doi ani am avut o cameră triplă la etajul doi, cu baia pe hol, acum ne-am cazat la etajul întâi.

Toate camerele de la etajul întâi, șase camere, au baia în cameră, cu excepția uneia singure care are baia pe hol, închisă cu cheia.

La etajul întâi toate camerele au balcon. La al doilea etaj sunt doar două camere cu balcon.

La etaj camerele, patru la număr, au băile pe hol, două la număr, una pentru femei și alta pentru bărbați.

De pe coridor se poate ajunge pe o terasă, necesară în special fumătorilor.

Pensiunea este foarte curată. Am avut în camere câte două prosoape, albe, de persoană, hârtie igienică la discreție (un bax la recepție) și săpun lichid pe chiuvetă.

Nu au fost alte consumabile.

Există o vitrină frigorifică lângă recepție, un congelator și o combină frigorifică la bucătărie.

Camera nr. 6

Acesta a fost camera noastră dublă, cu pat matrimonial cu saltea confortabilă, noptiere, șifonier, dulăpior pe care este așezat televizorul, niște agățători fixate pe șifonier și oglindă.

Mobilierul este din lemn masiv, are aspect îngrijit, parcă este nou.

Pardoseala este din lemn și este acoperită cu traverse.

Baia

Această cameră are baia uriașă, de dimensiunea camerei.

Baia are compartimentat spațiul destinat dușului, separat de cel al toaletei care are ușă. Mie mi se pare o idee foarte practică separarea toaletei de restul încăperii. Așa ceva am întâlnit la Hajduszabolslo, cu toaleta în încăpere separată.

La duș este un loc delimitat și izolat cu perdeaua de duș.

În baie mai este o chiuvetă cu oglindă, suport de prosop, un flacon cu săpun lichid pe poliță, coș de gunoi și un calorifer uriaș.

Balconul

Pe balcon este o măsuță și cu scrumieră si cu doi tabureți

În pensiune a fost foarte cald iar apa caldă a fost tot timpul.

Noi ne-am odihnit foarte bine, a fost liniște și confortabil.

Nu este frigider în cameră.

Bucătăria

Fiind pandemie, bucătăria complet utilată a fost la dispoziția noastră, ne mai fiind folosită anul acesta pentru servirea turiștilor cazați acolo. Am găsit absolut tot ce era necesar pentru prepararea hranei și pentru spălarea vaselor.

Am beneficiat și de sala de mese, mare și de bar. Acolo este un televizor cu ecran mare și programe prin cablu.

Curtea

Mașinile se parchează în curte. Aici există un balansoar, o terasă mare cu mese și bănci din lemn, frumos decorată cu ghivece cu flori și un loc pentru grătar.

Noi am cerut un ceaun pentru gulaș iar lemnele le-am primit de la pensiune.

Din curte, se iese pe o ușă exact lângă clădirea cu alimentara, de unde am cumpărat diverse alimente și pâine proaspătă de la brutărie.

Doamna proprietară este extrem de cumsecade, serviabilă, discretă (nici nu sesizam când intra în curte ca să alimenteze centrala cu lemne)

Recomandarea

Recomand această unitate de cazare pentru curățenie, discreție, confort și apropierea de alimentară.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de Dana2008 in 27.10.20 14:40:29
Validat / Publicat: 27.10.20 17:33:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BELIȘ-FÂNTÂNELE.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Anul trecut la Mamaia Sat

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dana2008); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

webmasterscris / TELEFON [27.10.20 18:25:33] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ necesar unei astfel de selecții.

Dana2008scris / TELEFON [27.10.20 18:46:58] »

@webmaster:  Mulțumesc frumos!

Dana2008