ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2020
OCT-2020
Business
BUN

Pozitionare de nota 20 si confort la Casa Chitic, dar parcare ca la loterie

In baza notelor bune de pe booking (media 9,6 din 10 rezultata din peste 250 pareri) am ales o cazare de doua nopti in Brasov, pentru ca la hotelul unde inoptam de obicei (Vila Trapez) nu erau locuri libere.

Cand dau cautare si pe AFA vad un articol al @Mika despre Casa Chitic (vezi impresii) care din poze arata altfel fata de ce gasim pe net. Caut mai profund si descopar misterul. In Brasov, exista doua Case Chitic, una putin mai fatzoasa, situata in Str. Gott si alta la 100 de metri mai jos pe strada cu sens unic, unde am stat eu cazat.

Adresa si parcarea si receptia

Adresa Casei Chitic *** (cea unde am stat eu) este Strada Nicolae Balcescu nr. 13, cod 520027. Aceasta este strada cu sens unic care coboara prin Poarta Schei. Strada este foarte circulata fiind situata la limita centrului vechi, in 4 minute de mers pe jos ajungi in Piata Sfatului. Pozitionare excelenta.

Beleaua aici este cu parcarea. Trebuie sa ai mare mare noroc sa gasesti un loc liber, fie el si cu plata. Eu am parcat intai intr-o parcare cu plata situata departe, mai sus de Biserica Neagra, am venit cu bagajul la receptie si aici am cerut sa imi gaseasca o solutie de parcare mai convenabila.

Receptia este situata la a doua usa pe dreapta cum intri in curte. Dar cum se intar in curte? La poarta trebuie sa tastezi la interfon un cod, pe care eu nu il aveam. Am sunat la un numar de telefon lasat celor care aveau nevoie de ajutor si acolo am primit codul misterios.

La receptie am primit cheia de la camera nr. 1, informatii ref servire mic dejun de la 7 la 10, cu rugamintea sa numesc un interval orar (7-8 sau 8-9 etc). Receptionera de serviciu era o doamna foarte vorbareata si amabila astfel ca am obtinut cu vorba buna si bunavointa dumneaei o loc de parcare chiar in dreptul portii prin mutarea altui vehicul. Cel putin pentru o noapte. Urmatoarea zi m-a ajutat un receptionar tanar si amabil care a pandit un loc, m-a sunat si mi l-a tinut cateva minute bune pana am ajuns. Pentru parcare pe locurile marcate se plateste cu sms.

Camera 1

Casa este una care de afara nu spune mare lucru, desi intre vecinele ei, era singura luminata in afara de magazinele alimentare si urmatoarea Casa Chitic, aia mai mare. De cum am pasit pragul portii, am inteles ca este de bine. Cladirea era renovate, arata bine. O casa cu un etaj, cu camere inalte de cladire veche.

In “fundul” curtii era usa care ducea catre camerele 1 si 2 de la parter. Usa camerei se incuia cu cheie obisnuita.

Am “descarcat” bagajele si am vizitat mai intai baia. Foarte curata si “decorata” interesant cu o faianta tip caramida aplicata partial pe perete si o gresie cu modele felurite in alb si negru pe podea. Accesoriile necesare erau de gasit la locul lor. Camera de baie avea cabina de dus. Instalatiile de apa si caldura functionau impecabil.

In camera propriu-zisa era pachet pe jos. Un TV destul de mare pe perete cu suficiente programe. Patul era unul dublu, comod, avand in lateral 2 veioze utile si care luminau bine. Am avut si o masa de lucru, evident si cu scaun. Un minifrigider gazduia mai multe bauturi reci, multe chiar. Pe masa se gasea si un fierbator si cateva plicuri de cafea si 2 cesti.

Mic dejun

Eu am papat foarte matinal, dupa bunul meu obicei. La 7 si ceva m-am prezentat la masa. Sala de mic dejun este cu intrare separata din curte la un mezanin. Am fost primul oaspete in cele 2 zile. Mese de lemn si scaune cate 4 la o masa erau organizate astfel sa existe distantarea minima ceruta. Cateva TV erau ancorate pe pereti.

Micul dejun este de laudat. A fost gustos si bogat. Nu era ceva extravagant sau special. Clasic: mezeluri si branzeturi variate, oua, carnaciori, produse de patiserie, iaurturi, legume proaspete, fructe. O masina de cafea oferea 8 optiuni specific. Eu am testa cafeau cu lapte si a fost gustoasa.

In incheiere concluzionez ca recomand cazarea la Casa Chitic (versiunea de 3 stele din str Balcescu). Foarte bine plasata – acesta este atuul major. Confort, curatenie, personal ok. Minus mare pentru parcare.

Numai de bine!

despre SERVICII

Personalul amabil si dispus sa ajute (pe mine de ex cu parcare). Magazine in imediata apropiere, situat foarte central si aproape de Piata Sfatului, dar cu o mare problema de parcare. Depunctarea este pentru parcare.

despre CAMERE & COND. CAZARE

absolut totul ok, chiar daca nu am avut balcon, dar nici nu am cerut sau avut nevoie, dar exista si camere cu balcon

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

mic dejun foarte bun si bogat

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

La cateva minute de Piata Sfatului, Biserica Neagra, 10 minute de telecabina de promenada, de Poarta Schei

Trimis de Dan&Ema in 24.10.20 20:39:13
Validat / Publicat: 25.10.20 07:41:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 626 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 fata Casei Chitic (versiunea Gott)

[25.10.20 07:41:00]

Bună și această recomandare

Mutat în rubrica "Casa Chitic (str. N. Balcescu) , BRAȘOV" (nou-creată pe sait)

​​​

[25.10.20 08:23:50]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[25.10.20 09:24:23]

Suntem ca in vorba aceea: gand la gand cu bucurie! Si noi am fost cazati la Casa Chitic, 2 nopti weekendul trecut. De la noi casa primeste, nota 10, un raport excelent calitate pret. Am avut camerele 11, 12, 13 si 14, am fost cu tot cu copiii si cu partenerii lor iar din pozele vazute, par identice cu camera 1, ale noastre au fost la primul etaj.

​Mi- a venit asa pofta de Brasov si am inceput sa caut, am tot citit si m- am lamurit ca e greu cu parcarea in centrul Brasovului.   Casa Chitic are 5 locuri de parcare, eu am sunat la ei inainte de a face rezervarea si mai aveau un singur loc liber pe care l- au rezervat pentru noi. Aveam nevoie de doua locuri, asa ca sotul meu si prietenul fiicei noastre au dat o tura pe stradutele din centru si pana la urma s- a eliberat un loc chiar foarte aproape, pe straduta cu sens unic unde e situata casa si au ramas acolo de planton pana a sosit si a doua masina, ei venind de la Cluj. De asemenea inainte de a ajunge am primi prin email toate datele necesare, cod de intrare, parola internet, relatii mic dejun etc.

​Iar cealalta Casa Chitic ne- au primit vineri seara sa cinam la ei, chiar daca era putin trecut de ora 22, cand le-am spus  unde suntem cazati si ca am ramas flamanzi ne- au servit  cu pizza delicioase.

​Recomand cu caldura Casa Chitic! Vacante frumoase si multa, multa sanatate!

[25.10.20 09:29:42]

@mogly:  Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[25.10.20 09:35:33]

@webmasterX:  pozitionarea este corecta

[25.10.20 09:39:14]

@webmaster:  multumesc

[25.10.20 09:44:46]

@mogly:  ​​

Da, mare ptovocare parcarea in zona. ​​ Eu am rezervat printr-o aplicatie, unde am bifat ca vreau parcare, dar la fata locului nu am avut ceva rezervat. Am apreciat ca gazdele s-au preocupat totusi sa rezolve cerinta mea. Asta totusi m-a costat vreo ora cumulat in cele 2 zile, iar timpul meu era pretios si clepsidra curgea. ​​

Ma bucur ca le-ati dat nota 10 si vorba webului, faceti o postare in toata regula. ​​

Cred ca 11 si 12 erau deasupra lui 1 si 2 si aveau aceeasi structura, dar in plus balcon.

[25.10.20 09:45:33]

@webmasterX:  Multumesc pentru indemn! O sa incerc, sunt in urma rau cu scrisul.

[25.10.20 09:57:51]

@Dan&Ema:  Nu, nici noi nu am avut balcon! Iar cu parcarea este, da, o problema! Eu i- am tot batut la cap, sa nu cumva sa venim si sa gasim locul ocupat de parcare si baietii de la Casa Chitic mi-au spus ca au lasat locul blocat cu 2 tomberoane, asa ca a fost un pic amuzant, am preluat ideea si am pus si noi tomberoanele cand am gasit al doilea loc. Cand ne - am intors acasa si toti prietenii ne- au intrebat: hei cum a fost la Brasov? Am raspuns ca a fost super, sa mearga si ei, dar sa nu se imbrace in alb ca mine, ca dupa vreo ora de mutat tomberoane, bluza mea nu mai era alba, insa noi ne- am amuzat, conteaza atitudinea. Baietii de la Casa Chitic ne- au spus ca inainte puneau triunghiuri dar ca nu ii mai lasa politia, asa ca... oricum ei sunt foarte amabili si chiar isi dau toata silinta.

Mika
[25.10.20 14:17:06]

@Dan&Ema:   Casa Chitic, o cazare care merită nota mare de pe site-urile de rezervări. Ambele locații aparțin aceluiași proprietar. Prima a fost cea din Bălcescu iar cea de a doua cea din Gott, unde am stat noi.   Din păcate, ceea ce spui, legat de parcare, este valabil pentru toate hotelurile din zonă. Trebuie să ai mare noroc să găsești un loc. Noi am mai fost o dată la Casa Chitic și am sunat inainte ca să ne oprească un loc, in apropiere. Dar, rămâne un loc unde vom  mai  reveni.

[25.10.20 14:43:16]

@Mika:  Si eu i- am intrebat daca cele doua locatii au acelasi proprietar si mi- au spus ca in trecut asa era, insa acum de curand s- a schimbat si au proprietari diferiti. Oricum cred ca sunt deosebite amandoua, serile am mancat la cealalta casa, asta a noastra servea doar micul dejun. Mancarea la cucinino a fost buna, servirea fara repros, preturile la mancare cam mari, zic eu, dar  asa erau peste tot in centrul Brasovului. Pranzul l - am luat la terasa Gaura Dulce, au ei niste denumiri mai aparte pe acolo. Cu siguranta si noi vom reveni, insa Brasovul e cam departe de noi si ajungem destul de rar in zona! In decembrie urmeaza Sibiul, asta e mai aproape, sper sa fie totul ok si sa putem bea un vin fier la targul de Craciun. Multa sanatate si calatorii in siguranta!

Mika
[25.10.20 14:48:04]

@mogly:  Eu știam că au același proprietar dar probabil că intre timp s-a mai schimbat ceva. Am mancat și noi la Cucinino, au bucătar italian și  mancare  foarte bună, dar, intr-adevăr, cam scump. Dar  ne-am simțit foarte bine.

[25.10.20 16:37:21]

@Mika:  ​​

Citisem articolul tau. Dupa ce am lamurit ca sunt 2 case Chitic, am presupus ca sunt ale aceluiasi administrator. Asa ca nu am stat pe ganduri cand am rezervat. ​​​​

Consider ca poate fi si o cazare buna daca ies mai mult de 1 zi cu familia in Brasov sau imprejurimi. ​​

​​Multumesc de ecou, numai bine! ????

krisstinnaPHONE
[25.10.20 17:06:07]

@Dan&Ema:  Și eu am stat pe Str N Bălcescu, la un alt număr. Mi-am asumat, știam despre parcare, dar am comunicat cu cei de la hotel și mi-au recomandat Str Castelului, parcarea e gratuită, e Str paralelă cu Bălcescu. Bine, și asta era plină cu mașini, dar am găsit loc liber vis-a-vis de stadion, nu ne-am învârtit prea mult, am avut noroc. ​​

​​Bună recomandarea ta, tot ceea ce are balcon in buricul frumosul Brașov merită atenția mea

krisstinnaPHONE
[25.10.20 17:12:03]

@mogly:  Draga mea​​

Ești sigura ca va exista Târg de Crăciun? Ai informații in acest sens?  Vreau și eu la Târg , iubesc piețele asta viu colorate și îl iubesc și pe Moșulică cel bărbos, zis Crăciun

Aștept să scrii, nu te-am mai citit demult!

[25.10.20 17:29:51]

@krisstinna:  Nu sunt sigura, dar speranta moare ultima! Avand in vedere ca e in aer liber, noi speram sa fie. Nu vrem sa stricam traditia, asa ca avem rezervarile deja facute, am decis ca mergem oricum, atata timp cat hotelurile raman deschise. Anul acesta incercam Imparatul Romanilor, nu am mai tras la ei pana acum. Sa fim sanatosi si in rest totul va fi bine! O sa scriu in curand, multumesc!

[25.10.20 18:04:58]

@krisstinna:  ​​

Pe Castelului visavis de stadion am parcat si eu in ziua 2 pana ​​mi-a dat receptionerul telefon ca a gasit ceva loc de parcare pentru mine. ​​

Dar cum spui si Castelului e full si practic in toata zona aia trebuie sa prinzi momentul. Sau sa-l prinda cineva pentru tine. ​​

Multumesc de ecou! Numai bine! ????

Dan&Ema, Mika, mogly
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Chitic (str N. Balcescu) :