ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2020
OCT-2020
Prieteni
BUN

Un prim pas spre Egipt

NU stiu daca vorbim despre acelasi hotel, se numea Regina Swiss Inn, asa l-am si gasit in oferta unei agentii din Romania.

De obicei, imi aleg singura cazarea si transportul, ma organizez fara ajutorul unei agentii, dar, de data asta, fiind ceva nou, am ales agentia sa se ocupe de tot.

Resortul promitea multe, chiar daca era de 4 stele, avea spatiu generos, piscina, topogane, gradina, plaja proprie, central, era perfect pentru gustul meu iar oferta a fost una prea buna ca sa fac mofturi.

despre SERVICII

Surprinzator, recunosc asta, erau destul de bine organizati in ceea ce priveste dezinfectarea si primirea oaspetilor in hotel, toti purtau masca corect, se lua temperatura la intrarea in hotel, in restaurant, purtau manusi. Comparativ cu turistii care nu se protejau deloc, erau relaxati, prea mult, si nimeni nu le facea observatii.

Managerul restaurantului sua al hotelului era foarte activ, il vedeam peste tot, in restaurant, pe holurile receptiei, la bar, la plaja, se vede ca era preocupat ca totul sa mearga bine. Personal zambitor, muncitor, fara initiativa si pe alocuri neglijent sau era doar o manevra de-a cere bacsis. Exista bell-boy, la cazare, la check-in ne-a luat valizele si ni le-a dus la camera, dar, la check-out nu am mai dat de el.

Dupa 2 zile, am avut un incident cu feonul din baie, a luat foc si, dupa ce au venit vreo 4-5 insi sa constate, ne-a oferit alta camera la acelasi etaj si paguba suferita au compensat-o cu niste fructe (4) in camera. Norocul nostru ca nu au fost si cosmetice in gentuta care a ars. Slabut la capitolul compensatii, doar scuze.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Spatiul de cazare era destul de departe de receptie.

Se trecea printr-o gradina frumos amenajata, vreo 700 metri, un corp cu 4-5 etaje, nici nu am numarat, noi am stat la etajul 1, erau 2 ascensoare, camera era cu vedere partiala spre mare, laterala. Era destul de mare, paturile erau separate, saltele bune, asternuturi albe si curate.

Prosoapele se schimbau in fiecare zi, dar erau vechi si obosite. Prosoapele de plaja erau ok, dar nu le improspatau. In prima zi au facut figuri cu prosoapele, o inimioara, apoi nu am mai gasit nimic. Era clar, nu dadusem bacsis.

Mobila relativ noua, minifrigider TV, clima generalizata, balcon mare, dar fara mobilier, gresie in camera, dulap spatios.

Baia era mare, spatiu de dus cu usa glisanta, feon, hartie igienica mereu pe terminate.

Exista un fierbator de apa si ar fi trebuit sa fie pahare, pliculete de cafea, ceai, zahar, dar nu gaseam mereu. Paharele de plastic lipseau cu desavarsire, uneori primeam de carton, dar nu in fiecare zi, nici la baie nu inlocuiau accesoriile de dus. Primeam cate o sticla de 1,5 litri de apa plata in fiecare zi, singura constanta de aici, restul doar la bunul plac al cameristului. Deci, in concluzie... dati bacsis.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Dimineata, cineva facea omleta si clatite

Din doua restaurante, functiona doar unul. La intrare se lua temperatura, numarul camerei si numele. Era in stil bufet dar numai raionul de paine era cu autoservire, la restul era cineva care iti punea in farfurie ce vroiai si cat vroiai. Painea era in forma de chifle, bucati, in platouri si infoliate, desfaceai si luai cu furca cat vroiai. Am vazut si persoane care lua cu mana. Mai era un raion de salate si ciorbe (supe), unul de paste cu sosuri, unul de mancaruri gatite, legume la cuptor, in fiecare zi gaseai peste, pui, cartofi la cuptor.

La fructe nu gaseai decat pepene galben taiat felii (in fiecare zi), bucati de pere, portocale, curmale, compoturi, destul de slabut.

La capitolul deserturi, dezamagitor, dimineata multe patiserii care nu aveau nici un gust, pareau vechi, la pranz si seara, prajituri cu creme, sarlote, o data a fost tort, eclere sau baclavale. Nu aveau inghetata decat contracost. La raionul de bar, nu aveai la masa decat sucuri, apa si cafea.

La barul din loby gaseai bauturi slab alcoolizate, cocteilurile erau 3/4 suc, bere doar Stella Artois.

Puteai manca in interior, mesele erau aranjate cu tacamuri ambalate in punga, inclusiv pliculete de sare si piper, servetel. Nu aveai alte servetele, nu aveai acces la farfurii sau tacamuri. Seara se facea gratar pe terasa, mai gaseai pui, un fel de mici, kebab, rulade de vita. Dimineata, cineva facea omleta si clatite.

Pe terasa era si piscina, nu era folosita si era amenajata o scena, unde mai tineau doi animatori spectacole de dans. Noi am mancat numai pe terasa, aveau ventilatoare suspendate.

Pe asamblu, mancare suficienta, nu abundenta si pe gustul meu, erau zile in care nu aveai ce alege, dar nu mureai de foame.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja era proprie, cu sezlonguri, cu umbrelute, destul de vechi si neingrijite, puteai folosi prosoapele de plaja oferite de hotel.

Era bar pe plaja unde se serveau bauturi racoritoare si alcoolice la paharute de plastic, din trei guri era gata.

Marea era curata, linistita, clara, intrare lina, nisip si pietre. Am folosit pantofi de apa. Apa era calda, placuta.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Era o piscina cu sezlonguri, avea bar cu posibilitate de-a servi bauturi atat in apa, cat si pe uscat. Asta a fost si un motiv cand am ales hotelul, dar, la fata locului, am avut o surpriza. Nu puteai intra in piscina decat pe scara de la 1,40 sau 2,20 m, adica nu erau sanse de-a savura bautura in piscina decat daca te udai complet, eventual cu capul prin apa. Asa ca am stat pe sezlonguri. Topoganele functionau dupa un program cu pauza, am vazut doar copii mici. Ca si la plaja, sezlongurile erau vechi, uzate, cu saltele murdare.

La capitolul distractie... slabut. Erau doi animatori, incercau sa adune seara la terasa restaurantului lume, dar erau vreo 2-3 dansuri si gata. Pe plaja nu am stat decat 2 zile, am vazut ca incercau sa anime lumea la jocuri si miscare in apa, cam fara succes, eram si foarte putini oameni. Intr-o seara a venit o dansatoare si ne-a vrajit cu miscarile ei si cam asta a fost.

In rest, am incercat sa fac cateva optionale, printre care Minipark Egipt, un tur de oras, croaziere in Orange Bay si Insula Paradisului, o plimbare cu submarinul si Luxor. O sa vorbesc de fiecare intr-un post separat.

Trimis de vacantamea2012 in 20.10.20 11:44:17
Validat / Publicat: 20.10.20 12:41:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4361 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vacantamea2012); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P30 intrarea in cladire
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19400 PMA (din 16 voturi)

[20.10.20 12:39:35]

Bună recomandarea

-​

[20.10.20 14:46:02]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

• Alte impresii din această RUBRICĂZya Regina Resort & Aquapark (ex Swiss Inn, ex Royal Regina) :