ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.10.2020
AUG-2020
Cuplu
EXCELENT

Casa Pasca, o cazare plăcută

Acum voi vorbi despre ultima cazare din circuitul meu din vara aceasta ce a durat o săptămână prin țară, cea de la „Casa Pasca” din Hațeg, unde am stat doar o noapte, în tranzit.

Am ajuns acolo, venind din Sasca Montană, după peste 250 de kilometri parcurși în vreo 9 ore cu mai multe opriri, cele mai importante fiind la Cascada Bigăr și la Morile de apă de la Rudăria, vezi impresii.

Hațeg, oraș în județul Hunedoara cu aproape 10.000 de locuitori, peste 90% români, deși numele vine, poate din maghiară de la hat-szék, „districtul celor șase scaune” sau de la hát-szeg, „cetatea de pe vârful din spate” .

Cunoscut de pe la jumătatea secolului 13 din Diploma Cavalerilor Ioaniți, astăzi cunoscut prin Rezervația de zimbri și Parcul Național Retezat, și prin împrejurimi, Mănăstirea Prislop, Cetatea și Mănăstirea Colț, Ulpia Traiana Sarmizegetusa, Biserica Sfântul Nicolae din Densuș, Castelul Huniazilor, Biserica Reformată-Calvină și Castelul Kendeffy din Sântămăria-Orlea, Hațeg este o destinație turistică de vizitat, l-am văzut și eu în urmă cu ceva ani și mi-am propus să-l revăd cât mai curând.

Am revăzut Cetatea Deva, Castelul Huniazilor și am văzut mai noul obiectiv turistic I Giardini di Zoe – Gradinile Banpotoc.

Casa Pasca se află pe Strada 22 Decembrie, Nr. 4, gazdele putând fi contactate la numerele de telefon ce apar pe casa-pasca-guest-house-hateg.hotelmix.ro sau pe alte site-uri.

Este afiliată la Booking din septembrie 2015, de aici am ales-o și eu, are un punctaj bun, 9,8 din peste 230 de evaluari, cam așa o apreciez și eu, cele mai apreciate fiind curăţenia, confortul și personalul, domnul Pașca, gazdă amabilă, primitoare, ne-a dat mai multe informații utile despre ce se poate vedea în oraș și împrejurimi.

Pensiunea este amenajată într-o clădire nouă, cu dotări moderne, este foarte curată, iar camerele construite în întregime din materiale ecologice, lemn și piatră, sunt deosebite, au un frumos aspect rustic. Nu foarte mare, cuprinde 3 camere, două la parter și una la etaj cu dotări moderne, în două Camere duble și o Cameră King cu balcon, toate având băi proprii, oferă cazare pentru câte două persoane și un copil, dar fără pătuț suplimentar.

În camerele de la parter se intră de pe o terasă comună aflată în fața lor, pe o scară exterioară se ajunge pe terasa de la etaj și de acolo în cameră. Mi-a plăcut că pe terase erau și locuri de servit masa.

Proprietate este liniștită, aerul curat, iar curtea mare, cu mulți pomi și multă verdeață, asigura confort și izolare chiar dacă în aceeași curte, dar în altă clădire, locuiau și gazdele noastre. Tot în curte, pe aleea de acces se parcau și autoturismele musafirilor.

Wi-Fi, gratuit, a funcțional bine în toată proprietatea. Animalele de companie nu sunt acceptate, nici cele două pisicuțe vecine, simpatice și obraznice care ne-au căutat.

Check-in se face între orele 14 și 21, check-out între orele 7 și 12, dar, discutând cu gazda, orele se pot modifica. Este o casă de odihnă și de plimbări, nu se organizează petreceri sau alte evenimente, se solicită să se păstreze liniștea între orele între 22 și 8.

Curtea

Proprietatea are curte mare, verde, cu pomi și viță de vie, cu flori și diferite obiecte risipite prin iarbă, cu bănci, măsuțe și scaune, cu balansoare și hamacuri, cu loc de joacă pentru copii. Gazda mi-a arătat și solarul, recoltă bogată, de care era foarte mândru.

Camera

Am fost acolo în august pentru o noapte, doar în tranzit, am avut camera 2, Cameră dublă cu baie privată, cum apare pe booking, fără mic dejun, pentru care am achitat 115 lei, la plecarea din pensiune.

Camera de 20 metri pătrați are mobilier din lemn natur lăcuit, un pat mare și comod cu doi butuci de lemn pe post de noptiere, mi-au plăcut, dulap și o masă care avea un dulăpior pentru diverse, lângă el un frigider, pe masă am găsit filtru de cafea cu cele de trebuință, ceai, cafea și zahăr. Deasupra lui se afla televizorul cu canale prin cablu.

Mobilierul era completat de un taburet cu ceva modele traforate pe care se odihneau papucii de unică folosință ce se adăugau dezifectantului pentru asigurarea sănătății turiștilor.

Mi-au plăcut pereții placați cu lemn, scânduri nefasonate, doar lustruite și lăcuite și, pe porțiuni mai mici cu piatră, plăci cu diferite nuanțe de gri, pereți ce împreună cu albul caloriferului și al patului creau o atmosferă plăcută, deconectantă și odihnitoare.

Baia

Baia proprie, nu prea mare placată cu piatră, doar cabina dușului era placată cu faianță, avea toate cele de trebuință, inclusiv dezifectanții necesari acestei perioade. Chiuvetă, un bol din piatră, era așezată pe un suport tot din piatră, în baia de la etaj chiuveta era o copăiță din lemn și ea tot pe un suport de piatră….

Bucătăria

Pensiunea pune la dispoziția turiștilor o bucătărie tradițională cu de toate, inclusiv grătar și cuptor de pâine. Este mare fiind folosită și pentru servirea mesei pe vreme rece sau ploioasă. Acum în această perioadă nu era indicat folosirea ei, era și bucătăria de vară a familiei…

Concluzii

A fost o cazare bună ca raport preț calitate, curată și liniștită, notă mare pentru curățenie, notă și mai mare pentru gazda noastră, oferă condiții bune de odihnă, este bine poziționată pentru vizitarea mai multor obiective turistice, pentru plecări spre Parcul Retezat, merită căutată de cei ce ajung acolo.

Ca minusuri menționez că plățile se fac doar numerar, nu sunt acceptate cardurile și nici tichetele de vacantă, nu se emit facturi pentru sejur. Nu există posibilitate de servire a mesei contra cost dar știam atunci când am ales cazarea.

Casa Pasca este recomandabilă celor ce vor să vadă zona, să se deconecteze, să se odihnească….

despre SERVICII

O gazdă plăcută și ospitalieră...

despre CAMERE & COND. CAZARE

Foarte curată camera și baia, modern totul... Pat mare și confortabil. Lipsă aer condiționat dar nu era necesar, lemnul, piatra și bolta de viță de vie erau suficiente pentru o răcorire naturală...

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Am mers în centru cu mașina dar se poate ajunge și pe jos, nu este foarte departe...

Trimis de mprofeanu in 19.10.20 17:16:53
Validat / Publicat: 19.10.20 18:29:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HAȚEG [HD].

VIZUALIZĂRI: 509 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Haţeg, Casa Pasca, Camera 2, Electrocasnicele din dotarea camerei
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

webmasterX [19.10.20 18:27:22] »

Bună și această recomandare

Mutat în rubrica "Casa Pasca, HAȚEG [HD]" (nou-creată pe sait)

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.​​​

mprofeanu [19.10.20 19:56:04] »

@webmasterX:  Cu scuzele de rigoare vă spun că la verificare am descoperit că nu sunt bune coordonatele GPS pe care le-am luat de pe rezervarea primită de la booking.

Vă rog să le refaceți și vă mulțumesc. Casa este pe strada 22 Decembrie și nu pe strada Carpați cum apare pe hartă acum... sunt destul de aproape.

webmaster [19.10.20 20:29:29] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

mprofeanu [19.10.20 21:57:09] »

@webmaster:  Mulțumesc frumos!

istratescuscris / TELEFON [20.10.20 07:24:33] »

De folos acest rewiew, mulțumim, am și rezervat doua nopți, calatorii reușite!

mprofeanu [20.10.20 17:04:10] »

@istratescu:  Mă bucur dacă articolul meu a fost de folos! Călătorii inedite și cât mai frumoase!    ​

istratescu, mprofeanu