ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2020
SEP-2020
Cuplu
BUN

Timisoara — „Mica Viena” a Romaniei

Am dedicat Timisoarei o zi, in drumul nostru catre nordul tarii, prin urmare, ce poate fi mai potrivit decat o plimbare prin zona centrala a orasului, unde sunt concentrate obiectivele cele mai interesante si vizitate.

Cazati in apropierea centrului orasului, am pornit la pas, pe malul raului Bega, incepand cu Parcul rozelor, amenajat ca si Gradina regala de trandafiri inca de la sfarsitul sec. al XIX-lea, aceasta exportand trandafiri in intreaga Europa. In perioada primului razboi mondial parcul a fost distrus, reamenajat in 1928, iar in 1934 a primit denumirea de rozariu, fiind cel mai mare din SE Europei, la acea vreme. In cel de la doilea razboi mondial parcul a fost distrus din nou si reabilitat in perioada 1954-1955, cand aici se construieste si un amfiteatru in aer liber, unde se desfasoara si in ziua de azi evenimente, concerte, festivaluri. Acesta cuprinde pergole si pavilioane de lemn vopsite in alb, care contrasteaza cu trandafirii in culori vii. Aici se desfasoara, incepand cu luna mai si terminand cu septembrie, festivaluri, cum ar fi„Ziua Trandafirului’’„, Festivalul inimilor” „, Ruga Timisoarei” .

Din aceasta locatie se poate continua plimbarea de-a lungul malului Begai sau cu vaporasul, in regim de transport public sau de agrement, in weekend statia de plecare fiind Catedrala Mitropolitana.

Noi ne-am plimbat pe mal, pana la Parcul Central si Catedrala Mitropolitana Ortodoxa, simbolul orasului. Impresioneaza atat prin arhitectura care imbina stilul bizantin cu cel moldovenesc, cat si prin dimensiuni, turnul cel inalt avand 83,7 metri. Acest loc are o poveste impresionanta: in timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial, nemtii au bombardat Timisoara, iar din cele 6 bombe care erau destinate Catedralei, doar una a explodat, producand pagube minore.

Piata Victoriei a luat nastere la inceputul secolului XX, pe locul unde, anterior, se aflau fortificatiile vechii cetati si a devenit pietonala la sfarsitul anilor 1980.

Are forma unui dreptunghi, pe laturile mici ale acestuia aflandu-se Catedrala Mitropolitana, respectiv Palatul Culturii (cladirea Operei). Cladirea Palatului Culturii este sediul Operei Nationale Romane, a Teatrului National Mihai Eminescu, Teatrului Maghiar de Stat si Teatrului German de Stat. Cladirea avea fatada in stil Renaissance, insa in urma a doua incendii mari, au ramas intacte doar aripile. La momentul vizitei noastre, acesta era in renovare, fiind acoperit de schele.

Pe cele doua laturi lungi, gandite ca locuri de promenada (Corso si Surogat), se afla cladiri al caror stil preponderent este cel baroc vienez (de aici si numele de„mica Viena” ), dar si neo-bizantin si Art Nouveau: Palatele Lloyd, Neuhausz, Merbl, Dauerbach, Hilt, Szechenyi, Loffler, Palatul Camerei de Comert, o parte dintre ele fiind in proces de renovare. In zona centrala se afla un parc, cu Fantana cu pesti si Lupoaica cu puii (o replică a Lupei Capitolina, daruita Timisoarei de catre municipalitatea Romei).

Castelul Huniazilor (exista si aici, nu doar in Hunedoara), cea mai veche cladire din oras, se afla in apropierea Pietei Libertatii si găzduiește Muzeul Banatului. A fost construit in anii 1443-1447 de catre Ioan de Hunedoara, pe ruinele unui vechi castel din secolul al XIV-lea. In fata acestuia, este amplasat un felinar cu inscriptii in patru limbi, ce aminteste ca Timisoara a fost primul oras din Europa care a beneficiat de un sistem de iluminat electric stradal.

Legatura dintre Piata Victoriei si Piata Libertatii, se realizeaza prin strada Alba Iulia, unde se afla si Fantana Infratirii, in forma de cub, pe ai carei pereti sunt gravate sute de prenume. Aceasta a fost contruita pentru a celebra parteneriatul dintre Timisoara si orasul german Karlsruhe. Tot aici se gaseste o cupola formata din umbrele multicolore, amplasate aici inca din 2016, pentru a inveseli centrul orasului care se afla in reabilitare.

Piata Libertatii sau Piata Rosie, numita asa datorita pavajului rosiatic, este nucleul in jurul caruia s-a dezvoltat orasul, in perioada medievala, aici aflandu-se piata centrala a cetatii.

In centrul pietei se inalta una dintre cele mai frumoase sculpturi din oras, Monumentul Fecioarei Mariei si a Sfantului Ioan Nepomuk.

Piata Unirii, cea mai veche piata a Timisoarei este cea care mi-a placut cel mai mult, cu o suprafata impresionanta, de forma ovoidala, delimitata de importante obiective, precum Domul romano-catolic, Palatul baroc (Muzeul de Arta), Catedrala ortodoxa sarba, Casa Brück, Casele Canonicilor, Casa cu Lei, Fantana cu apa minerala.

Pe langa Domul romano-catolic, care domina piata, aici se afla un monument in stil baroc ridicat in cinstea Sfintei Treimi, intocmai ca acele„coloane ale ciumei” , intalnite in Austria si Germania. Monumentul este format dintr-o coloana, in varful careia se afla statuile ce simbolizeaza Sfanta Treime, adica Tatal, Fiul si Duhul Sfant, care tin coroana cereasca deasupra capului Fecioarei Maria. Pe laturile monumentului sunt reprezentate simbolic cele trei calamitati care au lovit orasul in secolul al XVIII-lea: razboiul, ciuma si foametea.

De aici ne-am indreptat spre Bastionul Maria Theresia, un alt monument in stil baroc, cu o insemnatate aparte, deoarece este cea mai mare bucata de zid apartinand vechii cetati a Timisoarei, care avea in total 9 bastioane si 3 porti. Daca rolul bastionului a fost unul defensiv, astazi acesta s-a schimbat, fiind pasaj de trecere pentru masini si pietoni. Aici se gasesc si spatii comerciale, restaurante, o librarie si Sectia de Etnografie a Muzeului Satului.

Am cautat si am gasit Ceasul floral din Parcul civic, insa am aflat ca acesta nu functioneaza de ceva zeci de ani, iar parcul este in proces de reamenajare.

In alta ordine de idei, in drumul nostru catre hotel, am descoperit o fantana cu apa potabila amenajata pentru locuitorii din zona si am aflat ca nu e singura. E de apreciat faptul ca in oras exista 94 fantani publice forate, amplasate in diverse cartiere, piete, calitatea apei fiind verificata periodic de catre DSP.

Concluzionez spunand ca Timisoara e unul dintre cele mai frumoase orase, cu istorie impresionanta si aer boem, supranumit si„orasul rozelor” , pe care mi-as dori sa il vizitez in perioada festivalului Timfloralis, organizat la sfarsitul lunii aprilie a fiecarui an (mai putin in perioada pandemiei), atunci cand Piata Victoriei explodeaza de culoare, iar zanele florilor imprastie magie si parfum intr-un paradis al florilor.

Trimis de geani anto in 17.10.20 11:11:51
Validat / Publicat: 17.10.20 12:17:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TIMIȘOARA.

VIZUALIZĂRI: 1297 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Catedrala Mitropolitana Ortodoxa, impresioneaza atat prin arhitectura care imbina stilul bizantin cu cel moldovenesc, cat si prin dimensiuni, turnul cel inalt avand 83,7 metri.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Timișoara și împrejurimile: