ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.10.2020
OCT-2020
Cuplu
BUN

Recomand Hotel Poienita

La sfarsitul lunii august am achizitionat prin intermediul unei agentii de turism un pachet de 6 nopti 7 zile cazare, demipensiune (mic dejun + cina bufet suedez) si tratament 3 proceduri/zi lucratore.

Check-in ul a fost duminica intrucat ne doream 5 zile complete de tratament (in weekend nu se face tratament). Am ajuns la ora 16, parcare am gasit destul de usor desi era destul de aglomerat.

Formalitatile de check-in au durat aproximativ 5 minute (formular de cazare, declaratie covid, temperatura, taxa de statiune). Taxa de statiune 8 lei, 2 adulti, 6 nopti. Aici am primit si 2 halate de baie.

Peste tot in Hotel: receptie, lift, zonele de tratament, restaurant, piscina sunt dozatoare cu dezinfectant.

2 lifturi deservesc 4 etaje, recomandat in aceasta perioada maxim 3 persoane simultan si in mare parte turistii respectau aceasta regula.

despre SERVICII

Doamnele de la receptie mereu amabile si cu zambetul pe buze chiar daca purtau masca.

Formalitatile de check-in au durat aproximativ 5 minute (formular de cazare, declaratie covid, temperatura, taxa de statiune). Taxa de statiune 8 lei, 2 adulti, 6 nopti. Aici am primit si 2 halate de baie si programarea la medicul hotelului pentru proceduri.

In Baza de tratament toti dezinfectau dupa fiecare pacient clanta, scaunul, masa de masaj sau rulau alta rola de hartie pentru urmatorul pacient.

Personalul si turistii purtau masca in spatiile interioare.

Peste tot 2 recipente cu pixuri (folosite si dezinfectate).

Check-out la ora 12 foarte rapid unde am completat iarasi o declarati covid+ temperatura si cu zambetul pe buze "Va mai asteptam pe la noi, Sa aveti drum bun spre casa"

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera primita a fost la etajul 3 cu vedere la Hotel Crisana si statiune. Camera este exact ca in pozele de pe site-ul hotelului felixspa.com/ro/hoteluri/hotel-poienita. Hotelul a fost renovat in perioada ianuarie-martie 2020. In balcon erau 2 scaune si loc pentru uscat prosoapele.

Aerul conditionat functioneaza si chiar a fost util in perioada sejurului nostru.

Perne si saltele foarte confortabile.

Curatenie zilnic.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

La intrare in restaurant ti se ia temperatura si esti notat in condica. Micul dejun de la 07:30 la 10:00, cina de la 18:3- la 21:00. In prima jumatate de ora vin cei care au meniu fix (pensionari veniti prin casa de pensii).

Demipensiunea in pandemie: esti servit de ospatar cu tot ce iti doresti si de cate ori doresti.

Restaurantul nu este renovat dar este curat si foarte aerisit.

Desi hotelul era destul de aglomerat niciodata nu am stat la coada. Mancare variata, gustoasa si meniul zilnic schimbat. Inclus apa plata, apa minerala, vin alb, roze sau rosu, suc.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Hotelul este situat chiar la intrarea in statiunea Baile Felix. In dreapta este Hotel Crisana de 2* si Hotel Mures in partea stanga.

Pana in centrul statiunii pe jos faci aproximativ 7 minute.

Satul Baile Felix pare uitat de primarul din Sanmartin. Strada principala care incepe de langa starandul Apollo pana in centrul Statiunii este in lucru din 2019. Aproximativ 1 km de strada dreapta nu este gata. Viziunea primarului depaseste orice limita. In planurile sale ultramoderniste nu am vazut si partea de iluminat stradal care lipseste cu desavarsire. Erau intradevari muncitori pe o portiune de 2 km (2 sefi cu mana in buzunar si 5-6 melci (pardon muncitori). Bazarul arata a bazar (aglomerat si acoperit partial).

Nuferi cred ca mai erau aproximativ 3 (trecuse sezonul :)).

Restaurantele din centru toate deschise. Restaurantul Rustic mereu aglomerat si chiar respectau toate normele de protectie covid.

In centru statiunii sunt 2 magazine mari respectiv Carrefour Market si La 2 pasi.

Hotelierii incearca sa schimbe atat cat pot imaginea unitatilor de cazare chiar daca sunt multe Hoteluri mari inchise. Totul tine de administratia locala care percepe degeaba taxe.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Hotelul are 3 piscine exterioare. In octombrie doar piscina copiilor era nefunctionala. Piscinele erau alimentate cu apa termala si cred ca apa se schimba zilnic. Zilnic doar 1 din piscine era mai calda iar cealalta putin mai calaie.

Program piscina exterioara 08:30-19:00. Apa din piscina 34-37 grade. In perioada in care am fost in vacanta temperatura a fost sub 20 de grade.

Bineinteles ca in pandemie piscina interioara este inchisa.

In tariful pachetului am avut acces la piscina exterioara, doar cei care veneau prin casa de pensii achitau accesul la piscina. Din exteriorul hotelului nu primeau turisti doar la piscina.

Aveau pool bar deschis conform programului de la piscina.

Condica si temperatura inainte de a iesi la piscina.

Bineinteles obligatoriu dus inainte de a intra in piscina.

Trimis de nadira23 in 16.10.20 00:32:52
Validat / Publicat: 16.10.20 08:09:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BĂILE FELIX / '1 MAI'

VIZUALIZĂRI: 4038 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nadira23); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Una din cele 3 piscine
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.00 EUR pe cameră

[16.10.20 08:04:13]

Bun review de debut, merită remarcat

@nadira23: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Poienița Hotel [Băile Felix], BĂILE FELIX / '1 MAI'" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]
    ​​​

[16.10.20 20:32:51]

@nadira23:  Bun venit iti spun si eu si succes in continuare! Ai fost atenta la ce se intampla in jurul tau asa incat articolul tau a cuprins informatii utile si detaliate.

Felicitari, votat cu mare drag. ​

Alte impresii din această RUBRICĂPoienița Hotel [Băile Felix]: