ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2020
ÎNSCRIS: 25.04.10
AUG-2020
Familie
EXCELENT

Resort de nivel mondial. Bravo!

Lebada este un resort incredibil de frumos. Aceasta ca sa sa fie clar de la inceput si sa nu pierdem timpul :)

Este la un nivel la care 90% din hotelurile din Romania nu vor ajunge niciodata pe timpul vietii mele. Serviciile sunt foarte, foarte bune, iar raportat la ce suntem noi obisnuiti pe meleagurile romanesti, aproape ca nu iti vine sa crezi ca se poate si la noi.

Drumul pana aici nu e foarte complicat, resortul se ocupa de tot. Nu ai decat sa conduci pana la Murighiol, sa parchezi masina in locatia resortului (gratuit) si sa mergi 2-300 m pana la un mic debarcader de unde barca de viteza te transporta alaturi de inca vreo alti 8-10 turisti ai resortului, la Lebada. Dureaza vreo 35-40 minute, un drum superb, pe bratul Dunarii si pe canale. Toate astea costa parca 75-100 de lei/dus. Copiii sub 7 ani au gratis drumul. La sosire, esti primit ca la resorturile "de fite" din lumea buna, direct din barca, esti preluat de o echipa de intampinare cu sampanie, suc, prosoape umede direct pe ponton, ti se explica sumar cateva lucruri si esti condus la receptie.

Prima impresie este wow, incredibil de frumos si calitate ridicata a interactiunilor cu angajatii.

Locatia e izolata, nu poti ajunge aici decat cu barca resortului (altor barci li se cere o taxa de 500 de lei pentru andocare), esti "captiv" ca intr-un resort tip allinclusive, iar preturile sunt mari. Daca mi se pare ceva in neregula cu aceasta? Ei bine, nu. Raportul calitate-pret este excelent.

despre SERVICII

Foarte multi dintre angajati sunt straini. Ceea ce are sens daca vrei sa oferi servicii de calitate, e bine-stiut ca aceasta e marea problema in turismul romanesc. Oamenii s-au adaptat si totul e ok din punctul acesta de vedere.

Toate interactiunile cu personalul au fost foarte, foarte bune. De la chelneri, pana la concierge, toti au fost foarte amabili si prompti. Managementul e asigurat de personal romanesc si strain cu experienta la hoteluri de renume: Shangri La, Ritz etc, ceea ce se vede cu varf si indesat. Totul e indreptat catre satisfactia turistilor si chiar le iese. Managerii sunt prezenti peste tot, inclusiv directorii mari, intreaba turistii despre eventualele probleme si, daca apar, le rezolva.

Astfel de servicii, in Romania, nu am intalnit decat la Teleferic Poiana Brasov, Ioana Sinaia (cu o scadere vizibila recent) si la Vega din Mamaia. Insa, accentuez, cei de la Lebada ii intrec clar si sunt pe locul unu de departe. Este comparabil cu ce am intalnit pe la resorturile turcesti bune, pe la Anantara din Asia, Kempinski etc. Foarte, foarte ok.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am stat intr-un apartament cu 2 camere, tip bungalou. Teritoriul resortului este mare si nu te simti aglomerat deloc. Aceste bungalouri sunt intr-o margine a resortului, langa cel de-al doilea debarcader (de unde se pleaca din resort).

Ca detaliere a cazarii, pot spune ca aveam o curte imensa in fata, izolata de restul resortului printr-un gard viu, cu sezlonguri, masa cu scaune si gazon. Inauntru erau 2 camere, fiecare cu baia ei, foarte frumos finisate cu un "aer" marin. Paturi comfortabile, smartTV, aer conditionat, consumabile de baie de foarte buna calitate, halate, papuci etc., nu mai insist. Erau de toate, specifice unui hotel de 5 stele foarte bun.

De remarcat este ca incaperile erau foarte mari, stateai lejer, inclusiv 2 familii cu cate 1 copil mic, daca doreai acest lucru. Minibar plin, preturi maricele insa, curatenie zilnic facuta temeinic etc.

Ca sa fiu sincer, am avut o problema cu dusul de la un dormitor, nu mixa calumea apa calda cu cea rece, am chemat pe cineva si s-a rezolvat. La fel, o mica problema cu aerul conditionat, care s-a rezolvat si ea eventual. Echipa de intretinere a fost prompta si a reusit sa repare ce era de indreptat.

Mi-a placut tare mult curtea din fata bungaloului, masa, sezlongurile din fata lui in care puteai sta seara linistiti fara a fi deranjat de nimeni...

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Existau 2 restaurante mari. Unul a la carte, international, unde se servea si micul dejun. Este localizat pe malul Dunarii, langa pontonul de sosire, iar privelistea este incredibil de frumoasa. Mai ales seara, la apus. Foarte, foarte frumos. Unic. Celalalt restaurant este numit :La Cherhana, se serveste aici pranzul si cina in regim de bufet suedez.

Micul dejun este excelent, incepand cu statii live de clatite, omlete, patiserie si terminand cu sucuri detox, cafele de calitate, sampanie (surprinzator, dar... buna de tot, nu ceva banal... nu stiu cat o sa tina aceasta, dar e de remarcat calitatea). In rest, orice iti dorea inima la micul dejun, nu stiu ce sa mentionez special, poate fagurii de miere, cele 5-6 tipuri de branza nobila, prajiturile bune, sucurile naturale etc. Se servea pana pe la ora 10.30 parca si era tip bufet suedez. La intrarea in sala, iti erau oferite gratuit masti de protectie, dezinfectant etc.

La restaurantul international, cina era a la carte, cu preparate de peste, porc, pui, vita etc. Bune de tot, va spun cu toata sinceritatea, inclusiv un meniu special pentru copii cu de-astea de-ale lor: pizza, paste, burgerasi etc. Aici am mancat, pe langa peste excelent, facut pe loc, la un gratar exterior, si niste mici, care, surprinzator, au depasit ca si gust tot ceea ce am gustat pana acum prin tara. Ce sa spun, acesta e adevarul! O selectie buna de vinuri acompaniaza cina, iar servierea este fara repros, rapida, consistenta si amabila. In fiecare seara era o cantareata live pe terasa, o atmosfera de vis, daca rezervai si o masa langa Dunare, ca sa vezi apusul... Amintiri de neuitat, iata ca si la noi in tara poti gasi ceva wow.

La restaurantul "Cherhana" am ajuns de cateva ori, la cina. Este bufet suedez cu specific de peste, bineinteles, dar gaseai si pui, porc etc. Multe dintre preparate erau la gratar, gatite live, inclusiv pestele. Exista o "camara" inauntru, cu aperitive, zeci de feluri, de la icre, pana la chiftele de peste, slaninuta, carnati etc, apoi o statie de peste, vreo 4 tipuri, inclusiv saramura, si preparate din pui si port, dupa cum am spus. Mesele erau tot langa apa, frumos de tot.

Se facea si un foc de tabara seara, langa mese, mai mult pentru copii, acestia primind bezele pe care la "gateau" la foc...

Ne-a placut mult, mai ales mancarea. Exceptionala, pestele wow si icrele, de remarcat. Daca erai fan peste aici era de tine! Toata afacerea costa 150 de lei de persoana, copiii sub 7 ani, gratuit. Merita cu varf si indesat. Clar. Orice bautura se platea separat.

Preturile la mancare si bautura sunt maricele, in general. Ca exemple, din ce mai imi aduc aminte, o bere era vreo 14 lei, un suc vreo 12, cafeaua 10 lei, sticla de vin incepea de pe la vreo 120 de lei (dar vinuri bune), portia de mancare a la carte incepea de pe la vreo 40 de lei. De exemplu, aceasta mi-a ramas in minte, portia de mici (aceia foarte foarte buni) cu cartofi copti au costat 55 de lei.

Nu sunt preturi mici, dar macar primesti ceva de calitate. Sa nu uitam ca pe afara multi nu se sinchisesc sa plateasca 12-15 euro pe un fel de mancare, iar in Romania stramba din nas cand platesc 60 de lei pe o portie. Tine de calitate. daca e asemanatoare, atunci nu vad problema. Iar la Lebada, sincer, este foarte inalta.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Resortul este izolat, pe un fel de peninsula intre bratul Sulina si Dunarea Veche. Privelistea este superba, cadrul natural de vis. Delta Dunarii este un loc unic, unde as reveni lunar daca as putea :)

In interiorul resortului e fff multa vegetatie, locuri multe de relaxare, iarba, permanent ai o senzatie de relaxare. Ca e curat, nici nu trebuie sa mai mentionez, din fericire.

In interiorul resortului se afla un magazin mic cu articole sportive, haine, cosmetice.

De remarcat, sunteti izolati aici. Nu aveti de unde sa cumparati altceva (bauturi, mancare), nu aveti unde sa plecati decat in excursiile oferite de resort. Nu ne-a deranjat deloc acest lucru, ba dimpotriva!

Practic, aici te afli la vreo 40 de min de Murighiol si tot cam asa de Sulina, cu barca de viteza.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Avem asa ceva la acest capitol:

-piscina interioara incalzita, cu jacuzziuri, sauna, health-bar, masaje etc. Peretii de la piscina sunt de sticla, cu vedere catre Dunare. Piscina e semiolimpica, mare si curata.

-piscina exterioara, teoretic incalzita de la soare, practic rece.

- in zona piscinelor, o "plaja" cu sezlonguri confortabile, rasfirate prin curte, sub copaci, cu iarba pe jos. Foarte frumos. Prosoape gratuite, le schimbai de cate ori doreai, fara carduri, cartonase si altele...

- sala de jocuri si cazino

-loc de joaca exterior foarte mare pentru copiii mai mic, cred ca e ceva si la interior

-locuri de masaj in exterior, langa Dunare, ca un fel de foisoare, frumoase de tot

-excursii in Delta: pe canale, la Letea, la Sulia etc. Scumpe, incepand de la 150 de lei de persoana, am fost pe canale, e frumos, dureaza cam 2 ore. Delta e superba. Oricum, inclusiv drumul cu barca de la dus si intors il puteti incadra lejer intr- o astfel de excursie.

Referitor la tantari, acestia apar numai vreo 30 minute, seara. Angajatii instaleaza atunci mici scrumiere cu un fel de cafea careia ii da foc, iar fumul alunga partial zburatoarele acestea. Apoi, dispar ca la un semn.

In concluzie, Lebada este in momentul de fata resortul numarul 1 din Romania, vizitat de mine. Calitatea e exceptionala, iar peisajul si serviciile foarte bune! Sa speram ca ii tine si pe viitor!

Trimis de rentea in 10.10.20 12:14:14
Validat / Publicat: 10.10.20 12:46:09

VIZUALIZĂRI: 6618 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 curtea resortului, langa piscine

nrs †
[10.10.20 14:00:43]

inca nu am citit un review atat de laudativ scris de tine si ai scris despre destinatii deosebite! se vede ca ti-a placut foarte mult

cu un lucru nu sunt de acord: "esti captiv ca la un all"

eu nu m-am simtit niciodata captiv la all, am plecat oricand am dorit, cu masina sau chemand un taxi. poti chema ce taxi vrei, nu ca aici numai barca hotelului

renteaAUTOR REVIEW
[10.10.20 14:08:52]

@nrs:  Da, ai dreptate. O spun clar, pentru Romania, este un resort incredibil. Sta de la egal la egal cu "greii" mondiali. Sincer. Am insa o "teama" ca nu o sa fie constanti si in anii viitori. De-abia dupa vreo 2-3 ani de functionare continua putem trage o concluzie clara.

Referitor la allinc, corect, nu esti captiv "fara scapare", dar, sa recunoastem, arareori iesim din resorturile all, pentru ca... toacmai de aceea le alegem, ca sa ramanem acolo in majoritatea timpului si sa beneficiem de lucrurile din interior

Si aici, la Lebada, poti pleca oricand, cu o barca inchiriata, evident, platind pretul de rigoare. Problema e ca nu prea ai unde sa te duci, decat sa vizitezi biorezervatia... magazine sau alte chestii, mai putin (spre deloc).

Te salut cu drag! ​

​​​

webmasterPHONE
[10.10.20 14:28:00]

krisstinnaPHONE
[10.10.20 15:40:20]

@rentea:  Nu comentez prețul, știam că e vrei 700 lei/noapte cazarea cu MD. Luxul se plateste, calitatea-la fel. ​​​​

​​E adevărat ca primesc tichete/card de vacanță? Eu așa citisem pe booking ​​​​

Eu n-am așa ceva dar întreb din curiozitate, am observat că acolo unde primesc tichete de vacanță calitatea serviciilor scade cu timpul.

​​La ce te-ai referit când ai zis ca e 150 lei/pers, pe zi? La celelalte două mese? ​​​​

​​Wi-fi cum funcționa?

Există cumva in resort un cabinet medical cu asistență non stop? Ar fi util pentru că nu ai posibilitatea de a pleca de acolo oricând, mai ales noaptea.

​Felicitări pentru sejurul reușit! ​​

​​

renteaAUTOR REVIEW
[10.10.20 17:44:10]

@krisstinna:  Sincer, nu stiu daca primesc tichete de vacanta, cred ca se poate afla usor cu un telefon, dar nu am fost atunci in situatia de a plati cu asa ceva. Cea mai mare temere legata de scaderea calitatii este auto-multumirea pe fondul clientilor destui. Concurenta este, de asemenea, foarte redusa pe acest segment (Green Village, Puflene sunt foarte slabe, in special cand le pui in comparatie cu acest resort), asa ca, e interesant de vazut la anul cum va fi...

La Rest. Cherhana, unde se servea masa de pranz si cina numai in sistem bufet suedez pretul era 150 de lei/persoana/cina (sau pranz). Deci doar pentru o masa. Era cred cel mai convenabil, daca erai mai gurmand...

Wi-fi exista, dar, sincer, in Romania eu nu ma conectez la WiFi atat timp cat am date mobile. Sunt atat de ieftine incat nu cred ca merita sa te conectezi la WiFi-ul public. Eventual fac un hotspot pt. device-urile fara date mobile, daca e cazul (dar nu prea e .

Legat de cabinetul medical, da, e o intrebare buna la care nu am un raspuns sigur. Eu cred ca exista ceva, pt. ca se ofera multe proceduri medicale si de detox in resort, deci ar avea o logica sa existe. Chiar daca e oarecum izolat, o urgenta medicala se poate rezolva foarte usor si noaptea si ziua. Resortul are cred peste 20 de barci rapide care te pot transporta la Tulcea sau Sulina in 0 ora-doua maximum, inclusiv pe timp de noapte. ​​​

krisstinnaPHONE
[11.10.20 07:20:33]

@rentea:  Te-am întrebat de wi-fi pentru că noi nu am avut semnal la telefon, in deltă. Astfel încât eram nevoită sa mă conectez la wi-fi de la cazare pentru a putea ține legatura cu familia prin wapp.

Știam că nicio ambarcațiune nu are voie sa circule noaptea pe Dunăre, așa ni s-a spus, din acest motiv am întrebat de cabinet medical.

Mulțumesc pentru lămuriri!

renteaPHONEAUTOR REVIEW
[11.10.20 09:18:35]

@krisstinna:  aveai semnal mobil foarte bun in resort, cel putin la vodafone si orange. Mergea ok, inclusiv wifi-ul. ​​

​​In caz de urgenta se gasesc solutii cu siguranta, pt ingrijirea unui pacient si transportul lui.

rentea
Alte impresii din această RUBRICĂLebăda Luxury Resort & Spa: