ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2020
Familie
EXCELENT

O zi in Zalipie

Zalipie

Pentru ca nu am gasit deschis la centrul de inchiriat masini, ne-am decis, si bine am facut, sa mergem cu trenul pana la Zalipie. Este mai mult decat decent, usor si comod.

Din Cracovia puteti merge cu trenul pana in orasul Tarnow (13 zloti - am plecat la 8:30 si am ajuns pe la 10 pentru ca a avut intarziere), iar de acolo cu maxi -taxi de langa gara pana in Zalipie (6 zloti- am plecat la 11:15 si am ajuns la 12). Sunt multe case si anexe pictate, dar nu toate deschise publicului. Exista o harta, dar pentru ca sunt destul de distantate nu le-am vazut pe toate. La intrarea in sat este o biserica. Intrati in ea, este deschisa. Este foarte, foarte frumos pictata.

Atentie in sat nu am gasit niciun magazin, asa ca din Tarnow luati-va apa si mancare pentru ca veti sta toata ziua.

La intoarcere am avut maxi-taxi spre Tarnow la 17 si te lasa foarte aproape de gara, langa un parc cu niste bile care nu-mi inspirau nimic, dar daca erai putin atent iti dadeai seama ca de fapt era soarele si planetele care se invarteau in jurul lui.

Trimis de pete_si_elenik in 29.09.20 18:29:03
Validat / Publicat: 30.09.20 08:17:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLONIA. A mai fost în/la: Varsovia

VIZUALIZĂRI: 1857 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pete_si_elenik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 In centrul de informare.

[30.09.20 08:12:35]

Odată cu primul text încărcat, @pete_si_elenik: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 101496&hid=5995.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat pe acolo, ar fi zuper-util — link încărcare video.​​

mprofeanu
[30.09.20 20:16:28]

@pete_si_elenik:  Bine ai venit pe AFA!

Articolul tău m-a făcut curioasă și așa am aflat prin tine despre acest sat deosebit de lângă Cracovia. Niște poze ar fi fost excelente, am intrat pe net și am văzut niște poze deosebite, ce flori frumoase și ce culori împodobesc casele, mobila, porțile...

Bune și informațiile prin care poți să ajungi acolo pe cont propriu și cu mijloace de transport în comun...​

Oricum am mai aflat încă ceva din lumea asta mare!!

pete_si_elenikPHONEAUTOR REVIEW
[30.09.20 22:15:28]

@webmasterX:  Va mulțumesc pentru postare și apreciere. Acum cred că am prins curaj și vă voi împărtăși impresii din vacantele noastre.

pete_si_elenikPHONEAUTOR REVIEW
[30.09.20 22:19:34]

@mprofeanu:  Nu este chiar atât de aproape de Cracovia, pentru că nu este transport direct, ci trebuie sa schimbi, dar cum stau mult mai bine ca noi și la transport poți să îndrăznești să faci călătorii în afara marilor orașe.

[30.09.20 22:24:16]

@pete_si_elenik:  Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Interesante, poate chiar incitante! ​

mprofeanu
[30.09.20 22:58:31]

@pete_si_elenik:  Excelent! Mă bucur că ai pus și poze care fac cât o mie de cuvinte! Superb sat, mi-a plăcut foarte mult, o invitație care te face să ajungi acolo!

Felicitări! ​

Aurici
[01.10.20 13:16:23]

Ex-ce-lent! Superb satul ăsta, extraordinare case. Am fost și noi în Polonia acum ceva ani dar am fost încântați de Zakopane și Cracovia, mai puțin de Varșovia, la data aceea, dar înțeleg că s-au mai schimbat lucrurile acolo. N-am auzit niciodată de satul ăsta. Dacă știam atunci nu mai făceam un drum suplimentar la Zakopane. Abia aștept să mai ajungem și noi, pentru că a rămas pe listă și mi-am notat Zalipie.

În 5000 de lei ai băgat și cazarea? Oricum mi se pare un preț bun pentru atâtea zile, 3 persoane. Și când am fost noi Polonia era destul de accesibilă.

Bine ai venit printre noi și mai scrie-ne! Poate mai ai și alte locuri deosebite în tolbă. ​​

pete_si_elenikAUTOR REVIEW
[01.10.20 13:47:18]

@Aurici: Buna ziua,

Merita din plin si Varsovia, dar parca mult mai frumoasa si mai mare este Cracovia. Mult mai multe cladiri vechi, cartierul evreiesc si toate poti sa le faci pe jos fara sa depinzi de transport (economisesti bani).

In 5000 de ron au intrat doar obiectivele turistice, transportul, mancarea si distractia (noi am fost cu copilul- 13 ani), dar poti cheltui mult mai putin. Totul este mai ieftin ca la noi. Nu am folosit taxi, uber pentru ca nu a fost nevoie. ​

Aurici, mprofeanu, pete_si_elenik
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Cracovia și împrejurimile: