ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2020
SEP-2020
Cuplu
BUN

Mercure Binder Bubi 4* Sighisoara, frumos, dar se putea si mai bine

Sejurul la Mercure Binder Bubi 4* din Sighisoara a fost efectuat din suma ramasa drept "credit" la agentia de turism de la care rezervasem sejurul pe litoralul turcesc, care, din cauza pandemiei, nu a mai avut loc.

Am schimbat destinatia, optand pentru Romania si fusesem deja in Maramures si Bucovina si ne-am gandit si la o a 3 a vacanta, pe de-o parte sa cheltuim suma ramasa la agentie si, pe de alta parte, sa ne bucuram de o evadare din nebunia Bucurestiului si sa imi si serbez ziua de nastere intru-un cadru frumos.

Am ales acest hotel din Sighisoara, superbul oras medieval, dupa experienta, nu tocmai reusita, pe care au avut-o cu o luna in urma parintii mei la Central Park din Sighisoara.

Sejurul a presupus un drum superb si iata-ne ajunsi la hotel! 4 stele*? Hmmmm, noi am spune, mai degraba, ca merita 3* si o sa detaliez in sectiunile urmatoare.

despre SERVICII

Personalul prompt si foarte amabil. Masurile luate impotriva raspandirii virusului Covid-19 se respectau pe bune de catre personal, nu numai pe hartie.

Personalul avea manusi si masca de protectie, se dezinfecta frecvent cu spirt, peste tot era disponibil dezinfectant, erau montate panouri din plastic la receptie, curatenia se facea in camera daca solicitai, la micul dejun erai servit cu ceea ce doreai si restul produselor erau ambalate, etc

despre CAMERE & COND. CAZARE

De ce am dat aceasta nota destul de mica? Pai, in primul rand, camera e departe de ceea ce trebuie sa fie o camera a unui hotel de 4* (ma refer la aspect, dotari). Extrem de deranjant a fost faptul ca nu exista plase anti insecte si ne-au cam chinuit tantarii.

Cel mai enervant lucru insa a fost, fara discutie, baia. Era un miros oribil, care venea de la scurgerea de la dus, iar la cabina de dus nu exista montat niciun suport pentru sampon, sapun, etc.

In rest, camera ok, baia ok, curatenia ok. Pernele cam moi, dupa gustul nostru. Exista seif, kettle si un dressing imens, iar prosoapele sunt de foarte buna calitate (acestea au fost plusurile camerei din pdv-ul nostru). Au si minibar dar produsele disponibile in acesta erau contra cost.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul dejun, in stil bufet suedez, era destul de ok, impecabil din pdv al masurilor de igiena si de preventie, dar destul de saracacios din pdv al varietatii. Nu asta era marea problema, ci faptul ca toate preparatele se repetau in fiecare zi, ceea ce a fost destul de monoton. Nu pot sa ma plang de gust, totul era bun (din ceea ce am incercat noi).

As fi dat o nota mai proasta, dar am plusat pentru ca am mancat un pranz la hotel si a fost exceptional de bun. Nu au multe feluri in meniu dar gustul este desavarsit si preturile foarte decente, mai mici decat cele de la restaurantele din cetate sau de pe strada principala.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Situat in centrul orasului, la doar cateva minute de mers pe jos de Cetate si de strada principala, dar pe o strada deloc circulata, ceea ce a fost super pentru ca era o liniste desavarsita.

Au parcare proprie destul de mare (un plus important).

Stim ca au spa, dar nu cred ca era functional din cauza pandemiei. Au un restaurant mare si o terasa spatioasa (inclusiv cu o parte acoperita unde nu aveai niciun stres daca ar fi plouat cu galeata), sala de conferinte. Curatenie desavarsita la toaleta publica de langa restaurant.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Asa cum am precizat deja, au spa, dar nu stim cum este, deci nu ne putem da cu parerea. Nota maxima am dat pentru terasa si pentru faptul ca este foarte aproape de oras, de obiectivele turistice, de toate punctele de interes.

Sumarizand, relaxare si liniste la hotel si distractie la cateva minute, in cetate sau imprejurimile acesteia.

Trimis de a_vlad2009 in 28.09.20 12:42:51
Validat / Publicat: 28.09.20 16:55:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SIGHIȘOARA [MS]

VIZUALIZĂRI: 859 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (a_vlad2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Terasa acoperita
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 63.36 EUR pe cameră

Aurici
    [29.09.20 14:50:08]

Nici nu mai știu de câte ori am zis, "gata, acu mergem la Sighișoara", dar nici până în ziua de azi nu mi-a ieșit. De câteva ori, răsfoind pentru posibilitățile de cazare, am dat de hotelul ăsta. Saitul lor este foarte, foarte bine realizat și te încântă imediat o vizită acolo, dar ducându-mă la impresii am văzut multe controversate. Păcat că nu-și pun la punct toate lucrurile pe acolo, mai ales cele deja semnalate de turiști, pentru că nu sunt deloc chestii așa grave. Un pic de atenție la detalii i-ar face și mai apreciați pentru că se întâmplă și multe lucruri bune acolo.

Numai bine, zi frumoasă!​

a_vlad2009PHONEAUTOR REVIEW
    [04.10.20 15:25:27]

@Aurici:  Asa este! Daca ar pune la punct micile detalii deranjante, chiar ar fi excelent hotelul. Oricum, orasul este superb, merita. La Central Park hotel, au fost parintii mei si nu au fost deloc multumiti. De evitat! La noi vacanta a constat intr-o zi la Bunloc (pentru parapanta, este senzational) si Brasov, o zi plina in Sighisoara, o zi in Targu Mures si ultima zi pe langa Sighisoara si apoi la Viscri si Cetatea Rupea.

Vacante minunate si toate cele bune! ​

a_vlad2009, Aurici
    Alte impresii din această RUBRICĂMercure Sighișoara Binderbubi Hotel & Spa (ex Binder Bubi) :