ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2020
SEP-2020
Familie
EXCELENT

Cascada Vârciorog

Web, am scris un review - de fapt două - Bio I și II (vezi impresii, vezi impresii), și abia acum ni-am dat seama că, de fapt, toate descrierile obiectivelor turistice pe care le-am prezentat SUNT LA GRĂMADĂ, nu fiecare la locul lui, deci cine va căuta, la fel ca mine, informații despre ACEL obiectiv turistic - NU LE VA GĂSI! Aș dori, dacă se poate, ca aceste minireviewuri să ajungă fiecare la locul lui, adică la prezentarea obiectivului respectiv, dar FĂRĂ A FI PUNCTAT! Mulțumesc pentru înțelegere și pentru sprijinul acordat!

CASCADA VÂRCIOROG

Din Arieșeni, mergând către Vârtop, sunt cam 6 km până când veți da de o parcare mare. Și cu indicatorul aferent - 3 Cascada Vârciorog. Parcarea este privată, este a unui cetățean simpatic, ce s-a orientat bine în a face o parcare la intrarea pe drumul către cascadă! Costă 5 lei, "Nu vreau să mă lăcomesc, mie îmi ajunge", a zis el. Pe margine, 5-6 atelaje se ofereau să ducă turiștii până la capătul drumului forestier.

Aici am văzut cum dorința de câștig a înlocuit - în mod fericit - grija față de drum, de natură, de mediu, și de turiști. Ce vreau să spun : puțin mai sus pe drum întâlnim un semn cu "Sens interzis"! Deci, dorința de câștig a unor săteni, poate și a celui cu parcarea, au făcut ca acel drum să fie interzis circulației autovehiculelor, făcându-l unul mai plăcut, mai puțin prăfuit și mai îngrijit! DACĂ cumva s-au gândit ȘI la mediu... cinste lor!

Bineînțeles că - în spiritul libertății fără limite, câștigată în ' 89 - au fost și câteva mașini care au urcat sau au coborât! No coment!

Drumul este marcat cu punct galben, și are cam 3,5 km, e destul de bun și urcă ușor în pantă. Vom traversa și 2-3 podețe, destul de sigure și care nu prezintă pericol. Pe unele porțiuni, apa scursă de pe pante face drumul noroios, dar nu dificil.

Există, totuși, o problemă : după cum știm cu toții din școala generală, "Bio vaca - bio paște, bio musca - bio bâzâie"... și bio Puiu - se bio sufocă!

Ce se întâmplă - sunt 5 atelaje x 2 cai + apa care se scurge pe șosea + roțile trăsurilor. Care roți strivesc și împrăștie pe mai tot drumul ceea ce rezultă din Bio păscutul cailor - balega! Acumaaaaa, puțin miros de balegă - că e de vacă sau de cal - n-a omorât pe nimeni! Este mirosul specific zonelor rurale - de șes sau de munte. Dar aici, cu atâtea atelaje (Frunză verde de secară / Unul urcă, doi coboară), cam tot drumul pute a latrină, micșorând plăcerea parcurgerii frumosului drum prin pădure, pe sub umbra brazilor.

Neplăcut a fost și faptul că, datorită traficului întens și a drumului îngust pe alocuri, a trebuit uneori să ne retragem în lateral, fie pe pantă, fie în noroi.

Cu sau fără glandele olfactive ucise, ajungem la sfârșitul drumului forestier, unde o rulotă-chioșc ne oferă plăcinte, cafea, sucuri și alte-alea. Noi ne continuăm drumul prin pădure. Drumu necesită atenție, deși e ușor, plăcut, cu unele treceri mai solicitante peste pietre, și care ne duce în curând la finalul drumului nostru - Cascada Vârciorog.

Cascada nu este foarte înaltă - fo' 15-20 de metri, dar este - totuși - spectaculoasă. Asta depinde și de volumul de apă ce cade, dacă au fost ploi înainte sau nu.

DACĂ vă mai țin cotoaiele și plămânii, pe lângă cascadă se face un drum ce duce sus, la Piatra Grăitoare. Nu știu cam ce avea EA de spus, dar nouă ne-a cam ajuns!

Trimis de puiutea in 24.09.20 13:53:35
Validat / Publicat: 24.09.20 21:25:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ARIEȘENI [AB].

VIZUALIZĂRI: 891 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiutea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plăcuța indicatoare și o parte a parcării

[24.09.20 21:52:57]