ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2020
SEP-2020
Cuplu
BUN

O cazare unde am fost multumita - la hotel Locanda

De la bun inceput pot sa spun ca alegerea statiunii si a hotelului nu a fost a noastra, dar s-a potrivit perfect pe gusturile noastre. Nici eu nu puteam alege mai bine atat din punct de vedere a zonei, confort cat si calitate-pret.

Initial eu am ales statiunea Laganas cu hotel Esperia avand in vedere ca atunci cand iei charter nu ai prea multe optiuni la capitolul cazare. Apoi, datorita faptului ca pe data de 9.06 nu se putea intra in Grecia datorita pandemiei, a trebuit sa schimbam perioada si daca nu doream acelasi hotel in 22.09 ci mai devreme, trebuia sa alegem un hotel de 2* (Daisy din Tvilisi) ca sa ne incadram in pretul de 820 euro platit initial.

Pentru mine era mai bine ca schimbam statiunea (dupa ce m-am informat mai bine, am constatat ca oricat de ingaduitoare as fi fost statiunea, aceasta nu era potrivita pentru mine, am fost influentata de fiica mea careia i-a placut prezentarea hotelului Esperia. Ca si confort nu zic ca nu era bun, dar ca amplasare, langa cluburi de noapte, era dezastruos pentru somnul meu.

Hotelul Daisy parea ca are dezavantajul ca e cam departe de mare (vreo 400 m) iar ca si confort nu ma interesa pre mult avand in vedere ca nu aveam sa stam prea mult in camera insa imi placea statiunea Tsilivi. Dar, surpriza..., neplacuta initial...

Cand am ajuns in Zakinthos, am constatat ca hotelul Daisy era inchis, ca si California, Esperia de altfel si am avut de ales intre Hotel Merlis studio din Kalamaki aflat la vreo 800 m de plaja despre care citisem niste recenzii nu prea placute, intr-o statiune muuult prea linistita pentru gustul meu si la care plateam cate 7 euro / zi pentru AC si vreo 7 euro / zi pentru frigider in conditiile in care aveam chicineta si la care agentia ne-ar fi dat inapoi 50 de euro pentru micul dejun 2 persoane / 7 nopti care nu il aveam inclus acolo si pentru care platisem. Cealalta varianta era hotel Locanda 3*+ din Argassi la care trebuia sa platim 120 euro in plus pentru diferenta de confort si de perioada (8.09 nefiind extrasezon).

Am facut o gandire scurta ce ar fi insemnand fiecare din variante si am constatat ca AC, inchiriere frigider (avand chicineta clar ne trebuia) ne-ar fi dus tot la vreo 100 euro in plus pentru prima varianta, distanta mare de plaja si cam 1 sau 2 taverne in statiune si un magazin alimentar ca distractie. Diferenta de 50 de euro oricum nu acoperea mic dejun si cine stie daca o mai vedem de la agentia C... in conditiile in care noi arvunisem pachetul printr-o agentie partenera. In plus imi pierdeam cele mai bune ore de plaja dimineata punand si strangand masa la micul dejun si asa l-am convins pe sotul meu sa mai dam in plus 120 euro sa luam hotel Locanda (a cam suspinat dupa chicineta aia dar i-a convenit ca hotelul Locanda era amplasat pe plaja).

Cand am ajuns la hotel am cerut camere cu vedere la mare si sa nu fie la parter. Ni s-au dat la toti turistii care au fost nevoiti sa schimbe hotelul, cele mai bune camere, toate la etajul 1 sau 2 (2 etaje avea hotelul la corpul B) in corpul renovat in 2018.

Mi-a placut mult faptul ca pentru etajul 1 mergeai pe un hol exterior (spatiu deschis foarte important pentru mine din cauza de covid) pana la camera, la care nu trebuia sa urci scari ci sa mergi pe panta (important pentru sotul meu care foloseste destul de greu scarile din cauza unei foste fracturi la picior).

Cazarea a fost super confortabila, a inclus si mic dejun, AC, frigider, vedere la mare, plaja privata, sezlonguri gratuite si 2 piscine, una langa corpul nostru si una la malul marii construita mai demult.

De cum am iesit pe balcon m-am felicitat pentru alegerea facuta, gandindu-ma ca nu o sa trebuiasca sa ma car cu toate dupa mine pana la plaja, si marea se vedea atat de frumos iar piscina noua era foarte curata. Mi placut ca in fiecare dimineata puteam sa cobor chiar in pijamale, sa ma asez pe un sezlong si sa astept rasaritul. Era asa o pace in mine in momentele alea.

De asemenea, seara ne luam o sticla de vin, 2 pahare si prosoape si ne duceam la malul marii sa ascultam valurile, sa facem baie la lumina lunii, sa ne intoarcem pe sezlong si sa savuram un pahar de vin vorbit. Ce poate fi mai frumos!

despre SERVICII

Receptionera foarte amabila, chelnerul care ne servea la masa respectuos, personalul discret si cand am cerut cate ceva a fost prompt.

despre CAMERE & COND. CAZARE

In camera era curat, totul stralucea de curatenie. Am cerut sa nu intre nimeni in camera in perioada sejurului ca o sa -mi duc eu gunoiul si mi s-a respectat dorinta. Consumabile am cerut cand am avut nevoie si mi s-au dat. Aveam aer conditionat atat de silentios incat nici nu-mi dadeam seama cand e deschis. Aveam intrare cu card, frigider, in baie o chiuveta cu suficient spatiu unde sa imi pun toate cosmeticele si ale mele si ale sotului.

Baia avea o cabina semideschisa. Pe hol era un dulap mare cu usa glisanta tip oglinda. Aveam si un fotoliu mare, nu stiu daca era extensibil. In balcon aveam o masuta cu 3 scaune.

Patul a fost foarte confortabil cu saltea groasa. Lejeria era curata dar noi oricum am pus lenjeria noastra peste ea. In alta situatie nu as fi carat lenjerie dar stiind ca pentru siguranta e mai bine sa pun lenjeria mea am procedat in consecinta.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am avut asigurat micul dejun care era destul de consistent (aveam paine alba sau cu cereale, oua scrob, ochiuri si cateodata fierte, ciupeci sotate, fasole cu carnati, rosii, castraveti, sunca presata, cascaval, biscuiti, chec, fructe de compot, iaurt, cereale de 2 feluri, unt, gem, lapte, cafea, ceai suc). Cand au fost mai multe camere ocupate mai adaugau la mic dejun si legume la tigaie, kaizer tras la tigaie, miere.

Totusi vreo 2 familii de romani au facut scandal in zile diferite la bucatar si apoi la omul din partea agentiei ca mancarea e aceeeasi in fiecare zi si ca e din conserva (dar nu te obliga nimeni sa mananci fasole). Deci am vazut si romani nemultumiti (ei probabil comparau cu Turcia).

Eu am fost foarte multumita de mic dejun pentru ca nici acasa nu mananc atat la mic dejun. Se putea manca la terasa, intr-un foisor sau in restaurant. Mancarea era sevita numai de chelner cu manusi si masca si noi puteam sa ne servim singuri doar cu ceai sau cafea (asa da masura de protectie covid).

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Mie mi-a placut faptul ca hotelul era pe plaja si avea, plaja privata, chiar daca un pic mai ingusta, sezlonguri gratuite si era singurul hotel din statiune unde nu iti intepai picioarele in pietre cand intrai in apa (nu suport galosii aia de apa), intrare lina in apa potrivita pentru copii desi nu prea erau in aceasta perioada.

Cand au fost valuri mai erau niste pietricele micute cam 20-30 cm la mal dar nu deranjau prea mult, in rest nisip

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Erau in statiune destule taverne, numai ca nu prea erau pe malul marii, gaseai magazine, chioscuri, baruri, agentii de inchiriat excursii, inchiriat masini, scutere, . Existau benzinarii, placintarii, supermarket. Seara statiunea se anima deodata dar nu era zgomotoasa.

Trimis de aurora56 in 23.09.20 23:28:27
Validat / Publicat: 24.09.20 09:10:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4853 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurora56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Ramas bun, mare

[24.09.20 09:08:54]

Excelent review-ul

​ Mutat, la reorganizare, în rubrica "Locanda Beach Hotel, ARGASSI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

​​