ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2020

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

Masca neagra a Egiptului... IV

Marina Hurghada... Frumusica, tinand cont de restul orasului...

Promenada pentru turisti, facuta destul de recent, dupa cate am mai citit. Se intra pe o poarta cu scaner ca si la hoteluri, se cere "botnita"????????????la intrare, sa nu lasam covid pe acolo. Bine, dupa ce ai intrat, o dai jos, nimanui nu-i pasa, te plimbi "liber" dupa aia????.

Inainte de a intra, bineinteles ca te abordeaza unul si te intreaba daca vrei sa iti fie "ghid", nu-l bagati in seama, faceti-va ca nu il intelegeti, intrati si mergeti mai departe.

Merge vazuta aceasta locatie si ziua si seara, sunt ceva terase, magazinase; nu e mare lucru, dar ies poze frumoase...

In capatul aleii principale veti vedea o moschee nouta, sunt frumoase turnurile luminate seara... Se poate iesi pe linga ea, in Sheraton Street, ceea ce am si facut. Nu am intrat decat in curte, pentru ca, pe langa ea, seara, sunt tot felul de indivizi care te abordeaza cu fel de fel de intrebari; ne-am simtit hartuiti si aici; O fetita se tot tinea de bluza mea, spunand ceva; cand m-am uitat mai atent la ea, a intins manuta cu un pachet de servetele, ca sa mi le vanda... Am vrut sa ii dau un banut, dar de pe margine ma pandeau inca cativa cersetori in asteptare... Cred ca daca i-as fi dat, tabarau toti pe noi... Tarabe improvizate cu copii pe post de vanzatori, lipii, legume, haine vechi, toate puse pe oriunde. Mirosuri... diverse. Caini si pisici ai nimanui...

Ne indreptam spre Mc Donald. Pe traseu vad pe un perete niste papirusuri. Mai voiam unul, asa ca o privire a fost de ajuns????Un tanar a venit si ne-a invitat sa ii vedem colectia. -Orijinal, madame! Ce marime vrei? Toate sunt facute de mana, uite aici semnatura autorului; Am si facute de masina, dar nu se compara... Imi arata pe verso stampila de autenticitate, sa ma convinga. Ma gandesc ca si pretul e pe masura, asa ca ii spun ca sunt frumoase, dar nu sunt pentru mine. Are o pisica, sotul meu o calca pe o labuta, din greseala; pisica miauna strident, iar sotul meu, caruia nu-i plac pisicile, o mangaie pe cap sa o linisteasca, ii cere scuze????????????. Hello, Kitty! Baiatul imi spune ca nu e nici o problema cu pisica, el vrea sa vanda... Ma uit la cateva, intreb cat costa; marimea 60x50,24 dolari! -Sorry, man! E frumos, dar, nu, nu e pentru mine! - Orijinal! Bun pret pentru tine! De unde esti? -Romania! -Hagi! -????????Da, traiasca Hagi! E scump, plecam, poate ne vedem alta data! -Cat dai? Spune un pret, orijinal, madam'! Se pune in dreptul usii, nu ne lasa sa iesim????????Sotul meu... blocat????????, zice sa-l las si sa plecam pana nu luam si bataie. -15 dolari, pentru tine! insista el. -Nu, e prea mult, nu mai am atatia bani la mine, am cheltuit pe altele! -Cat dai? -8! zic eu, la cacealma. Printre negociere, usor, usor, iesim... sotul imi spune"hai, si lasa-l in puii mei, ca nu mai scapam de el! "; ; ; stai ca acum plecam! -10, madam'! -Asta si asta mic, 10 dolari, daca vrei, daca nu, bye! -Madame, nu e "bizniz"pentru mine! -Finish, bye, bye! Da' obositori mai sunteti! -Hai, madame! Bine 10 dolari alea doua! In sfarsit, se incheie targul, de la 24 dolari, la 8+2 (papirusul mic, 30 x 20cm). Bine, toata treaba asta a durat vreo 15 minute, sa nu va inchipuiti ca spui doua fraze si gata... ???????? Plecam mai departe, spre taxi????????.

Pe langa Mc Donald, o strada luminata ne face curiosi. Niste magazine mai... rasarite, dar nu am cumparat nimic de acolo, hainele lor nu sunt pe gustul meu.

Ajungem in strada principala, negociere scurta, 5 dolari la taxi, plecam. Sofer de vreo 55-60 ani, masina mai puneam 50 de dolari si o cumparam cu totul????. Oricum, nici vorba sa aiba statii, gps-uri, chestii din astea, n-am vazut la nici o masina cu care am mers la ei. Ii spun soferului la ce hotel sa ne duca, spune ca stie unde este. Buuun! Nu intru in discutii, prefer sa raspund scurt, sa nu inceapa si asta sa vrea sa ne duca pe la vreun magazin ceva. Dupa un timp, intreaba pe unde se afla hotelul, sunt surprinsa de intrebare, initial a spus ca stie si acum... ????????Asta e o smecherie iar... Hai sa vad ce vrea, de fapt... Trag de timp, sa-l fac pe el sa ma intrebe, sa vad unde bate. Ma intreaba cam pe unde e hotelul. Ii fac traseul: acvariu, aeroport, hotel Albatros, alt hotel apoi Titanic. Rade si ma intreaba cine e de acolo, eu sau el; tace o vreme, mai avem cam 5-6 minute de mers si il aud: -Dolari aveti sau lire egiptene? -Dolari... -Nu aveti lire deloc? -Nu! -Nu e bine, in Egipt te aresteaza daca te prinde cu dolari sau alta valuta, nu e voie! isi incruciseaza mainile pe volan ca si cum ar fi cu catuse????. Trag de timp si ma fac ca nu am inteles ce a spus si nici gestul mainilor... -Sorry, mister? Nu inteleg... Repeta ce a spus, facand acelasi gest de imitare a mainilor incatusate. -Serios? Nu am stiut! Dar vom sti doar noi, cine ne vede? Asta e hotelul! -Asta? (merge mai departe) -Da, opriti aici. Aveam 2 emotii... si imi aud consoarta, care, nestiind engleza, nu stia ce discutie mishto aveam cu soferul. Si spune: -Da' zi-i sa intoarca pana in fata hotelului (eram pe banda inversa), ca oricum pleaca inapoi! Ii intind 5 dolari soferului. Ii spun sotului, printre dinti, intr-o frumoasa limba romaneasca si cu un zambet de cadana: - Coboara acum, deschide usa pana nu ne duce asta la naiba in praznic, ca astia sunt nebuni toti. Sotul deschide portiera si se executa in timp ce il aud pe sofer spunand ca nu e bine, am inteles gresit, trebuie sa platesc 5 dolari pentru fiecare persoana! -Daaaa? Deschid si eu portiera, cobor repede, o trantesc la loc si urlu: - Esti nebun, omule, esti nebun! Traversam prin spatele masinii lasandu-l acolo, sperand sa nu cumva sa coboare si sa iasa altceva... Categoric, ori nu am noroc la taxi, ori asa sunt ei...

Covid-ul i-a lasat fara turisti, multe hoteluri erau efectiv inchise, cu siguranta au fost si ei afectati. Dar chiar asa? Asta mi-a lasat un gust amar, este un mare minus pentru ei ca oameni. Pot intelege saracia, lipsurile de orice fel, dar nu inteleg de ce trebuie sa faci din turisti, victime. Dupa cateva reprize din astea, nu mai ai incredere in ei, nu mai doresti sa ai de-a face cu ei, iti promiti ca nu mai calci in tara lor... Si e pacat, ca ar avea muuult de tot de castigat, au multe de vazut!

Cam asta a fost cu escapadele in afara hotelului, mai am de povestit, revin cu descrierea hotelului!

Trimis de homeag_mihaela in 18.09.20 21:20:11
Validat / Publicat: 19.09.20 09:29:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2508 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (homeag_mihaela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Papirus original;observati culoarea mai inchisa,maro;in dreapta jos este si semnatura autorului care ii confera autenticitate(asa o fi?);;;il credem pe cuvant!8 dolari!

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Hurghada: