ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2020
REZONABIL

Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

Masca neagra a Egiptului ||

Am spus ca voi reveni cu... partea a doua...

A doua zi, a doua aventura... Hai in oras... Cum v-am spus: iesire din hotel, taxi deja oprit langa noi, negociere ca la celalalt, dar nu i- a mers decat cu dusul pana in oras, nu si cu returul. Acum nu ne mai frigem, am muscat-o odata...

Pe drum, tot asa, bla bla bla, i-am spus ca vreau la Cleopatra, la Hard rock cafe (insistenta mai sunt!), fiind o zona pietonala, doream sa o vad pe zi, de aceea am plecat mai repede de la hotel.

-Cleopatra, madam? Hard rock cafe? No, madame, nu e frumos acolo, te duc in alta parte unde e frumos! Eu sunt de aici, dar nu as merge niciodata acolo, nu ai ce vedea! Sa innebunesc, nu alta! Astia sunt nebuni! Ce naiba aveti cu locul ala, blestematilor?

- Du-ma unde vreau eu, nu unde vrei tu!

-Ok, madame!

S-a lasat o liniste deplina, vantul imi zbura in plete... am ajuns in cateva minute. Soferul spune satisfacut:

- Poftim, Cleopatra, Hard rock, e gol aici, doamna, nu e nimeni! Asta vrei sa vezi? Vreti sa va las aici?

- Mna, ai dreptate, zic, unde ziceai ca vrei sa ne duci?

- Marina Hurghada, Sheraton Street...

- Cati bani vrei pana acolo? (Citisem pe forumuri ca trebuie sa fii foarte atent vis-a-vis de nota de plata la egipteni, nu trebuie sa te bazezi pe faptul ca te vor taxa corect, daca nu intrebi cat te costa una sau alta, risti sa dai tricoul de pe tine si papucii din picioare ca sa scapi)

- Nu costa mult, o sa vezi, stai linistita!

- Nu, spune acum, nu merge asa!

- Putzin! Alt nebun! Ce mancati, dementilor?

Ma las pe mana lui, mergem spre Sheraton Street pe un drum (bun!) pe malul marii... Privelistea frumoasa, apa marii in culorile splendide de albastru in toate nuantele... Opreste, facem cateva poze... Mergem pana pe vestita strada, ii spun sa ne lase pe undeva pe acolo. Ne lasa in fata la Mc Donald' s, cu probabilitatea (incerta) ca ne vom intalni pe la ora 19 sa ne duca inapoi. Facem foto la nr taxi, schimbam nr de telefon si... la revedere, ne vedem mai tarziu!

O luam la pas de-a lungul strazii; ies, rand pe rand, vanzatorii de la magazine si ne invita inauntru sa le vedem marfa. Merci, merci, no! Dar... Satana lucreaza????croseteaza, impleteste, rasuceste si cedam ispitei... Intram la unul si ne uitam ce are: farfurii, creme, papirus, statuete, alabastru... ce au toti. Cat e aia, cealalta...

- Cat e crema? (aceeasi ca la farmacie!)

- Lire egiptene, dolari?

- Dolari...

- 3!

-????

- Cat e papirusul? (50x60 cm aproximativ, modele diverse)

- 12 dolari!

- Foarte frumoase, merci frumos, bye, bye!

- Madame, vrei papirus? 10 dolari!

-Nu, merci, m-am uitat doar! Sunt frumoase toate!

- 8 dolari, pentru tine, cel mai bun pret!

Ma uit, imi aleg unul, spun si eu aiurea:

- 5 dolari, daca vrei, daca nu, pa!

- 6, nu e afacere sa il dau cu 5!

- Imi pare rau, 5, daca vrei, bine, daca nu, am plecat!

- Ok, e bine 5!

Crema, 2 dolari! Il bat mar... Am luat deja 2 buc cu 5 dolari bucata de la farmacie, ce naiba sa fac cu atata crema, sa umplu valiza? Mi-e mila de el si ii spun sa imi dea si o crema... si o apa de trandafiri cu 3 dolari amandoua... ????E de acord! L-am fericit!

-Farfurii? Vaza de alabastru, statuete?

-No, finish, my friend! Bye, bye!

Nu insista, ne multumeste, plecam mai departe. Vad o farmacie, vreau sa cumpar ceva pentru durere de cap (de la negocieri!), dar si un medicament de-al lor pentru eventuale probleme neplacute (sac!) de digestie, in cazul in care am fi avut nevoie, stiut fiind faptul ca apa este problema in Egipt, igiena la fel, iar Imodium de la noi este total insuficient... Farmacistul imi da ce ii cer, ieftin, zic eu (oare???), Brufen = 3 dolari (10 pastile); ; antidiareic = 2 dolari cutia (parca tot 10 pastile), n-a fost cazul sa le folosesc, surprinzator... Multumita, nu am negociat de data asta, dar nici pretul nu era afisat; puteam sa fac o incercare, dar preturile mi s-au parut decente, asa ca nu am mai pierdut timp degeaba... Pe caldura aia, 40 grade cel putin, o sticla de suc de 1,5 L, 1 dolar????.

Ajungem in capatul strazii; intre timp invatam ca traversarea se face pe unde te taie mintea si cheful, printre masini amestecate cu oameni prin mijlocul drumului. Claxonul este utilizat mai mult decat volanul, pentru orice: Depasire, atentionarea turistilor de catre taximetristi, pentru scuze ca au gresit in trafic unul fata de altul????????????, probabil si pentru atentionarea pietonilor, uneori... Babilon! Tarabe, magazine si magazinase, papirusuri pe peretii exteriori ai cladirilor, puse pentru reclama evident, lipii, jucarii, tot ce nu au nevoie, scot pe strada la vanzare...

Nu am vazut magazine cu haine sau incaltaminte deosebite, poate unele pentru femei, dar nu stiu unde sunt femeile care sa le poarte, n-am vazut nici una, poate nu am mers pe unde trebuia.

Ca in majoritatea tarilor arabe, barbatii sunt la putere, ei lucreaza in majoritatea domeniilor. Femeile angajate sunt intalnite in aeroporturi, de exemplu, veti observa la filtre ca sunt separate pentru femei si barbati; controlul corporal la femei se face de o femeie, la barbati, de un angajat barbat, evident.

Se face ora 5, suntem obositi, caldura in aceste locuri este un factor care trebuie luat serios in calcul; am fost de cateva ori in Turcia, Spania, Tunisia, dar parca nimic nu se aseamana cu Egipt, desi era inceputul lui septembrie.

Din Sheraton, iesi inspre mare in Marina Hurghada, locatie facuta pentru turisti, frumusica, cu barci, salupe, terase, iar in capatul promenadei o noua si frumoasa moschee. Ne-a placut, dar trebuia vazuta si pe seara... Mai venim!

Nu aveam ce sa facem pana la ora 7 cand a ramas ca ne vom intalni cu taxiul care ne-a adus, tot la Mc Donald' s (de altfel punct de reper pentru majoritatea, turisti si taxi deopotriva); ne-am bucurat ca reusisem, cu greu, sa ii platim cursa atunci cand ne-a adus, 6 dolari pentru ca ne-a dus de la hotel Titanic Royal - Hard rock cafe - Sheraton Street, se astepta la mai mult, bineinteles, dar a ramas ca va recupera cand ne va duce inapoi la hotel. Asa ca, am avut libertate deplina sa ne intoarcem cu alt taxi. Alt taxi, alt sofer, alt dement, alta provocare... ????????????

Trimis de homeag_mihaela in 16.09.20 23:12:23
Validat / Publicat: 17.09.20 09:39:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1726 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (homeag_mihaela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.09.20 09:38:34]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Hurghada, HURGHADA (orașul)" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Sfaturi utile pentru vacanța în Hurghada]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 01349&hid=20178.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat pe acolo, ar fi zuper-util — link încărcare video.​​

[17.09.20 19:38:31]

@homeag_mihaela:  Am citit amuzata povestile tale si acum si episodul trecut, felicitari, votat cu drag.

homeag_mihaelaPHONEAUTOR REVIEW
[18.09.20 08:32:55]

@mishu:  Multumesc pentru aprecieri!

homeag_mihaela, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Hurghada: