ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2020
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Atlas Aparthotel un loc minunat

Atlas Aparthotel

• Am căutat pe booking cazare pentru Piatra Neamț și ne-a făcut cu ochiul acest hotel nou intrat pe piață. Am făcut rezervare la acest hotel cu două zile înainte de a ne caza, am primit email cu confirmarea rezervării fără plată în avans și cu rugămintea de a le comunica ora aproximativă a sosirii.

• Adresa : str. Petru Rareș nr. 9, chiar în centru și la câteva minute de mers pe jos până la telegondolă, acesta fiind motivul principal în alegerea lui.

• Acest hotel a fost inaugurat în luna Decembrie a anului 2019, la început doar primele două etaje și restaurantul apoi în perioada pandemiei au mai terminat alte două etaje care sunt puse la dispoziția clienților. Menționez că încă se mai lucrează la alte etaje dar nu trebuie să vă faceți griji deoarece este foarte bine izolat fonic că nu se aude nici măcar musca =))

• Hotelul se află în spatele restaurantului, în clădire separată, pe partea dreaptă a drumului și atenție să nu ratați intrarea deoarece, strada fiind cu sens unic;) ar trebui să mai dați o tură pentru a intra în parcare. Există suficiente locuri de parcare având și parcare subterană.

• La recepție am fost întâmpinați chiar de proprietara hotelului care ne-a făcut formalitățile și ne-a condus către camera noastră de la etajul 3. Am urcat cu liftul, dar trebuie să vă zic că mi s-a părut haios. Liftul oprește între etaje;) v-am bulversat nu? Deci am apăsat etajul 4 și a trebuit să coborâm jumătate de etaj;) sau puteam apăsa la etajul 3 dar urcam câteva trepte și cum aveam bagajele am zis că-i mai usor la coborâre. Camera se deschide cu cartelă care apoi se folosește și pentru a porni curentul.

• Buuuuuun. Am intrat în cameră, waw, o cameră care defapt era o garsonieră imensă. Am intrat într-un hol, pe partea stângă este baia, apoi intri în living, puțin lateral dreapta este bucătăria (deci nu doar chicinetă) iar în dreapta dormitorul :D Frumos, nu? Dacă aceasta este o cameră îmi închipui cum trebuie să arate un apartament;)

• Bucătăria este dotată cu o masă cu 4 scaune pe masă două sticle de 750 ml cu apă plată și cealaltă cu apă minerală, plită electrică cu hotă, cuptor cu microunde, aparat de făcut cafea cu pastile, frigider, veselă, tacâmuri, iar în capăt lângă geam este centrala foarte bine mascată într-un dulăpior închis.

• Baia imensă, duș cu 4 poziții (vorba lui @puiutea : cu jet, în ploaie, cu tunete, cu ce vrea fiecare =)) ), bideu, uscător de păr, prosoape albe imaculate (acesta fiind criteriul principal în alegerea locațiilor, prosoape si lenjerii albe), consumabile- gel de duș, șampon, săpun lichid, cască de păr, mini trusă de demachiere.

• Livingul cu canapea extensibilă, televizor LED, birou cu scaun și lampă, oglindă la birou, un fotoliu, balcon mare cu două scaune și măsuță.

• Dormitorul cu pat mare, matrimonial, înalt cu saltea tare așa cum preferăm noi;) lenjerie albă imaculată, pernele și pilota din puf de gâscă care foșneau plăcut, două măsuțe pe post de noptiere care încadrau patul, aplice, televizor LCD, un fotoliu și un cadru de șifonier fără uși, seif.

• După ce ne-am cazat am coborât și am stat puțin de vorbă cu proprietara despre orarul obiectivelor pe care le aveam de bifat, apoi ne-a întrebat ce dorim să mâncăm la micul dejun de a doua zi. Ne-a înmânat o listă cu 3 feluri de mic dejun : carnivor, vegetarian și cereale cu lapte iar ca desert fructe sau brioșe să alegem ce dorim. Din cauza acestei pandemii micul dejun era adus în cameră și nu la restaurant. Am fost întrebați dacă nu avem nimic împotrivă ca produsele să fie lăsate în frigider cât timp noi suntem plecați, răspunsul nostru fiind da dar cu condiția să găsim și niște euroi lângă =))

• Recomand cu toată dragostea acest hotel care a întrecut toate așteptările noastre.

Vacanțe frumoase vă doresc.

despre SERVICII

Gazde extrem de ospitaliere și amabile

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera foarte mare, baia cu toate dotările necesare, prosoape albe impecabile, curățenia exemplară, aer condiționat.

Patul foarte comod.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Noi am avut doar micul dejun care ne-a fost adus în cameră, foarte diversificat și gustos, cafea foarte bună (îmi pare rău că mă tot repet cu foarte dar chiar am fost "foarte" :)) mulțumiți de tot)

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Am avut camera cu vedere pe spate, liniște, în centrul orașului, foarte aproape de telegondolă.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

În aceste timpuri, pandemice nici nu se pune problema de piscină, saună sau spectacole.

Trimis de diana2015 in 15.09.20 21:37:20
Validat / Publicat: 15.09.20 22:13:15

VIZUALIZĂRI: 344 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana2015); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Dormitorul din alt unghi

[15.09.20 22:19:04]

@diana2015:  Start vot! Wow am zis si eu cand am vazut pozele, desi ma asteptam de cand citisem articolul.

Asadar se poate si la noi in tara daca se vrea, si cred ca mi-ar fi placut sa stau ceva mai mult pe acolo si se vede ca totul este proaspat. Foarte interesanta si utila si varianta de mic dejun si cred ca in actuala situatie este de preferat.

Mi-a placut, felicitari, votat cu mare drag.

[16.09.20 00:52:59]

@mishu:  mulțumesc frumos Mișulică

Da, într-adevăr este un hotel pe care cu siguranță la următoarea vizită în Piatra Neamț nu o să-l ocolim este nou , curat și facut cu bun gust, toate produsele sunt de calitate foarte bună.

Am vazut review-ul lui a-vlad2009 dar abia după ce l-am scris eu pe acesta

Mulțumesc încă odată pentru lectură, vot și ecou

Aurici
[16.09.20 16:39:25]

Ce păcat că ați stat doar o noapte! Cazările de genul ăsta parcă merită mai multe zile ca să te bucuri pe deplin. Eu mă oftic tare când nimeresc o cazare bună și după un somnic trebuie să o părăsesc. Dar, na, e bine și așa până la urmă.

O să-l țin și eu minte cu toate că nu mă prea împac cu prețul, dar poate o să se mai schimbe lucrurile pe viitor. Nu mă împac cu prețul pentru că știu ce fel de turist sunt nu pentru că unitatea n-ar merita.

Alegeri tot așa și mai departe,

[16.09.20 21:07:08]

@Aurici:  da, prețul a fost cam măricel dar este socotit pentru 3 adulți. ​Noi așa am căutat cu toate că am fost cu finuțul nostru care are 13 ani.

​Lasă că am pățit-o rău la Toplița cu cazarea. Tocmai ce am terminat de scris review-ul

Am început concediul extraordinar de bine și a doua seară am fost paf pe principiul una caldă alta rece

Mulțumesc frumos pentru vizită, comentariu și vot

Zoazore
[17.09.20 09:31:18]

@diana2015:  Frumos, nu? Dacă aceasta este o cameră îmi închipui cum trebuie să arate un apartament

​Intr-adevar, super-cazare! Si o nytrebare interesanta, de luat in calcul: la urmatoarea vizita cereti sa va arate si un apartament!

Garsoniera asta te face sa te simti "acasa", nu in vizita, nu la hotel!

Cum spune si @Aurici, merita sa stati macar 2 nopyi, sa va bucurati de asa cazare! ​​

ANILU
[17.09.20 10:01:16]

Wow... m-aş muta şi eu la hotelul ăsta!!! Arată tare bine, totul... curat, mare, confortabil, amabilitate, toate condiţiile să te simţi bine.

​Parcă îţi pare rău că stai doar o noapte! ​

Preţul este justificat raportat la calitate... părerea mea! ​

N-am înţeles faza cu orpirea liftului între etaje... bănuiesc că nu ieşeaţi din lift pe brânci... avea el o configuraţie atipică de urcare/coborâre/oprire.

Hai că aţi început bine plimbarea prin ţară!

Ştiu că aţi făcut o plimbare prin ţară şi voi citi mai departe să văd cum a fost.

Toate cele bune! ​​

Zoazore
[17.09.20 11:22:31]

@ANILU

Sistemul asta l-am intalnit in blocul unde statea vara-mea in Piata Muncii.

Usa liftului e amplasata pe palierul dintre etaje, nu pe etaj. Intre cele doua randuri de trepte e un palier. La Stefan era ghena acolo. Vara-mea statea la 10 din 10 si la ea musai urcam randul ala de trepte.

Sper sa fi-nteles ceva!

ANILU
[17.09.20 11:55:14]

@Zoazore:  Am înţeles acum cum este cu oprirea liftului între etaje.

​Nu am întâlnit până acum modelul ăsta...

Mulţumesc pentru lămuriri! ​

[17.09.20 20:14:35]

@Zoazore:  mulțumesc frumos zânico  fuse și se duse

Cred că ar putea merge închiriat pe termen lung dacă ar fi un preț rezonabil.

Mulțumesc și pentru că ai lămurit-o pe Anilu cum stă treaba cu liftul. Sincer pentru mine a fost prima oară (nu te gândi la altceva) când am întâlnit un așa sistem

Pupici

[17.09.20 20:18:29]

@ANILU:  mulțumesc pentru lectură, comentariu și vot

Mi-a plăcut sistemul cu liftul și am fost mirată atunci când ne-a spus proprietara să mergem la 4 și coborâm jumătate de etaj

A​m scris mai sus puțin că imediat după am avut o cazare pffff, pe sistemul "una caldă alta rece". Dacă vrei să-l lecturezi am deja review-ul apărut.

Pupici și vacanțe frumoase

ANILUPHONE
[17.09.20 20:37:18]

@diana2015:  Am citit și am văzut cum a fost și cu "aia rece", ti-am comentat acolo.

Asta e clar, nu poți să le ai pe toate într-o vacanță, sau un circuit turistic așa cum ați făcut voi... cazare de o noapte pe traseu...

Dar până la urmă ați avut o vacanță frumoasă!

Pupici! ​​​

ANILU, Aurici, diana2015, mishu, Zoazore