ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2020
SEP-2019
Cuplu
BUN

Restaurant Tara Rânca

Anul trecut, în luna septembrie am petrecut un sejur la pensiunea Panda, din Rânca.

Situată la o altitudine de 1700 de metri, Rânca este stațiunea turistică aflată la cea mai mare altitudine din România. Zona turistică Rânca dispune de un potential turistic și sportiv deosebit, fiind considerată centrul drumețiilor din munții Parâng. Este recomandată pentru practicarea sporturilor de iarnă, schi, snowboard, patinaj, săniuș, snowmobil, dar și vara pentru peisajele montane minunate și pentru sporturile cu motor, bicicletă, ATV și parapantă.

Am ajuns la pensiunea Panda în jurul orei 12, iar check-in-ul era după ora 14. Până la cazare am pornit la drum prin stațiune să găsim un restaurant unde să mâncăm. Sunt mai multe restaurante în Rânca, dar nouă ne-a făcut cu ochiul restaurantul Tara.

Localizare.

Coordonatele GPS ale restaurantului sunt următoarea: N – 45.299461 și E – 23.680675, resturantul este ușor de găsit fiind localizat chiar langă drumul principal din Rânca.

Restaurantul se află la primul nivel al pensiunii cu același nume, este format dintr-o sală închisă și o terasă mare. Sala restaurantului este decorată cu trofee de vânătoare. Mobilierul restaurantului este din lemn masiv lăcuit. Baia restaurantului se află la același nivel cu sala acestuia, este mobilată cu mobilier din lemn, pereți acoperiți cu faianță iar pe jos este pusă gresie. Are un dezavantaj, există o singură cabină în baie și se stă la coadă pentru a o utiliza. Terasa este construită pe un podium din lemn aflat în fața clădirii pensiunii, mesele și scaunele sunt din lemn masiv. În fața restaurantului, în stradă, este amejată parcarea. Fiind o zi însorită de toamnă am ales să stăm la terasă.

Meniul.

Am urcat din stadă pentru a ajunge pe terasa restaurantului, apoi am fost invitați să luăm loc la o masă. Imediat ne-au fost aduse 4 meniuri (am fost cu încă o familie). Restaurantul localului vă pune la dispoziţie o gamă culinară tradiţională cu specific zonal, dar și cu specific internațional, completată de o gamă variată de băuturi alcoolice şi nealcoolice care se pot comanda de la barul restaurantului. Aici se pot servi toate cele trei mese ale zilei.

După ce am răsfoit meniul am făcut comanda, două ciorbe de văcuță și două bulzuri ciobănești. Până să vină mâncarea, pentru relaxare, destindere și revigorare am comandat o carafă cu vin, cafea, suc și apă minerală. Priveliștea de pe terasă este minunată, cu munții Parâng în față. Cu o astfel de priveliște vinul a alunecat ușor pe gât =)). După vreo 20 de minute a venit mâncarea. Ciorba de văcuță a fost gustoasă, cu bucăți mari de carne, iar împreună cu ardeiul iute a fost o combinație reușită. Dar cel mai bun, și ca aspect dar și ca gust, a fost bulzul ciobănesc. Acesta ne-a fost adus într-un ceaun mic din cupru. Bulzul ciobănesc a fost cu brânză de burduf, mămăligă, bucăți de sunculiță și un ou ochi pus peste. Gustul a fost delicios.

În timp ce mâncam pe terasă a apărut un câine, cred că era din rasa Husky, era îndrăgit cam de toți clienții de pe terasă. Probabil era de-al casei, nu a fost alungat de nimeni.

Nota de plată a fost în valoare de 142 lei.

După un așa prânz copios, cu greu am ajuns la pensiune.

Dacă ajungeți prin zonă noi recomandăm restaurantul Tara, am mâncat bine acolo.

Trimis de zlatna in 14.09.20 16:39:17
Validat / Publicat: 14.09.20 18:07:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA.

VIZUALIZĂRI: 3805 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 bulzul ciobănesc

webmasterscris / TELEFON [14.09.20 18:53:07] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

zlatna [14.09.20 18:56:35] »

@webmaster:  Mulțumesc mult.

mprofeanu [14.09.20 22:50:56] »

@zlatna:  Terasa și restaurantul arată bine, să stai la masă și să admiri munții ce poate fi mai frumos, de aer nu mai vorbesc doar îmi imaginez!

Mâncarea servită așa cum bine precizezi a fost bună, arată bine din poze și prețurile mi s-au părut foarte decente!

O alegere inspirată!​

robert [15.09.20 11:27:02] »

@zlatna:  foarte tare localul! Terasa drăgută și priveliștea de nota 10! De bulz nu mai spun nimic, se apropie ora mesei și încă nu știu ce încropesc!

Felicitări! ​

nrs † [15.09.20 11:42:31] »

@robert:

pai esti de servici la bucatarie?

robert [15.09.20 11:45:03] »

@nrs:  cam da!

Mitica49 [15.09.20 14:46:01] »

Mulțumim pentru recomandare!

​Cât despre mâncare ce să zic: noroc că citesc review-ul după ce am stat la masă.

Toate cele bune! ​

zlatna [15.09.20 16:41:30] »

@mprofeanu: Ne-am bucurat pe deplin de ieșire! A fost o zi călduroasă de septembrie, mâncarea foarte bună, de vin   ... nici nu mai vorbesc, iar priveliștea din jur foarte frumoasă.  Mulţumesc pentru ecou şi vot.

Numai bine!

zlatna [15.09.20 16:59:20] »

@robert:  Într-adevăr priveliștea de nota 10! Terasa ne-a plăcut și nu a fost nici foarte aglomerat. Pentru meniul de astăzi iți recomand un bulz ciobănesc, nu știu rețeta, ... știu doar cum trebuie să fie la gust  !

Mulţumesc pentru ecou şi vot.

Toate cele bune!

zlatna [15.09.20 17:01:34] »

@Mitica49:  Mulţumesc pentru ecou şi vot.

Toate cele bune!

Mitica49, mprofeanu, robert, zlatna