ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2020
AUG-2020
Cuplu
REZONABIL

Un hotel de tranzit

Am dorit sa facem in acest an Transalpina de la Novaci la Alba Iulia.

Prima data am fost la Ranca in 1995 la invitatia unui foarte bun prieten din Targu Jiu, atunci nu auzim de Ranca. Bineinteles am fost incantati mai ales ca am gasit niste neamuri care erau administratori la fost cabana a minerilor.

Am revenit singuri in august 1995 pentru mai multe zile, apoi cred in 1998 iar in 2003 intr-o scurta vizita cu prietenul din Targu Jiu pentru a vedea cabana inceputa de acesta.

Inafara de interesul turist al zonei si curiozitatea de a vedea cum s-a dezvoltat aceasta zona ne doream sa vedem terminata cabana prietenului care nu mai este printre noi si sa imi revad neamurile care ma respectau foarte mult. Ultimile doua obiective sentimentale nu au fost atinse.

Am dorit un hotel sau pensiune la care sa facem rezervare telefonica fara avans si la care sa putem plati cu cardul de vacanta. Primul care a raspuns a fost Hotel Onix.

despre SERVICII

Am rezervat telefonic cred cu 2 sau 3 zile ininte si cred ca am vorbit cu patronul care ne-a spus ca mai are 2 camere libere una dubla cu vedere la sosea si una twin cu vedere la munte dar el ne sfatuieste sa alegem camera twin care este si putin mai mare.

Cazarea s-a facut rapid chiar de patron care ne-a dat indicatii cum sa platim cu cardul de vacanta atat cazarea cat si masa. Am constat ca a avut dreptate pentru ca vederea din camera este superba si este liniste.

Patronul conduce chiar el tot hotelul. Am ramas cu impresia unui om rece care isi conduce foarte bine afacerea dar nu ii place sa stea la discutii cu turisti. Eu am zis ca a fost colonel.

Am observat ca aproape toti angajati erau baieti tineri, inclusiv pentru curatenia in camere folosea tot baieti. Ospatarii au fost amabili si promti in luarea comenzilor, eliberarea si curatirea meselor.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am sa fac prezentarea conditiilor de cazare avand in vedere ca este un hotel de 3* deci fara mari pretentii.

Camera a fost asa cum a spus patronul adica destul de mare cu o vedere splendida spre partia de schii, padurea de brazii si Varful Papusa. Camera a fost foarte curata, pereti curati zugraviti in aceasta primavara, mocheta aproape noua, mobilier in stare buna dar de calitate modesta, cu balcon. Camera are dulap, birou cu minifrigider, cuier, o masuta cu 2 scaune care puteau fi scoase pe balcon.

In camera Wi-Fi a functionat foarte bine fara parola de conectare. Camera nu are aer conditionat. Acesul in camera este cu cartela care functioneaza foarte bine.

Baia este cu cabina de dus, de dimensiuni normale pentru 3* dar chiuveta este amplasata intr-un spatiu ingust, putin incomod. A doua zi am constatat ca baieti au intrat in camera si au facut curatenie dar nu stiu daca au schimbat prosoapele.

Holul de pe etaj este curat si are o arhitectura originala, nu stiu daca am o poza reusita cu el. Liftul este modern si functioneaza perfect chiar daca este micut. La noi in camera tamplaria PVC a fost in stare buna, pentru ca multi colegi AFA o criticau.

In aceasta perioada apa rece si calda avea presiunea normala. La parter exista cateva canapele dragute pentru relaxare si socializare.

Apreciez camera la nivelul de 3*.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Masa se servea pe o terasa amenajata cu bun gust si curata. Meniul a fost destul de divers cu cateva preparate specifice zonei. Timpul de asteptare a fost relativ mare de peste 30 min. desi ospatari erau suficienti si operativi in luarea comenzii dar probabil personalul din bucatarie este redus.

Preparatele se servesc in vase de ceramica sau in niste tigai originale. Unele preparate au fost chiar gustoase cu ar fi varza cu carne la garnita.

Preturile sunt destul de mari, portiile destul de mici iar carnea din ciorbe este simbolica. Daca imi aduc aminte o portie de varza cu carne la garnita (de fapt un carnat de casa care mi-a adus aminte de copilarie si o bucatica de costita) costa 30 sau 35 lei, o ciorba de vacuta 14 lei, o ciorba de burta cu ardei si smantana 19.5 lei, o friptura de porc 18 lei, o portie de cartofi prajiti 8 lei iar un singur papanas destul de mic 16 lei. Bulzul Onix costa 25 lei dar defapt nu era bulz, era o portie de mamaliga moale cu smantana, cu o bucata de carnat de casa si un ou ochi, fara braza de burduf sau macar telemea. Nu recomand acest preparat. Daca imi aduc aminte o bere Beks la 0.5 l costa 8 lei.

Multi turisti mancau la restaurantele din jur care erau se pare mai ieftine, la pensiunea vecina chiar se astepta pentru o masa.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Hotelul este foarte bine amplasat la soseau principala, langa o partie de schii si un parc de aventura. Are o parcare suficienta si mult spatiu liber in jur. Peste drum de hotel este un mini-market alimentar si o cofetarie-patiserie. Deasemenea sunt cateva tarabe cu suveniruri chinezesti si cu fructe de padure. Deasemenea este o parcare foarte mare pentru partia de schii si a parcul de aventura si mai multe centre de inchiriat schiuri si cred ca doua centre de inchiriat ATV. Am avut impresia ca in jurul hotelului Onix este noul centrul statiuni. Inafara de drumetiile montane nu am vazut alte locuri de vizitat. Am regasit acelasi aer pur din 1995. Poate Hotelul Onix are cea mai buna amplasare din Ranca.

In 1995-1998 Ranca era salbatica si existau doar cateva constructii: o cabana veche care cred ca era a ONT (inchisa si nerenovata), o cabana mare (hotel) a Ministerului Aparari (exista si in prezent), o mica cabana a Universitatii Craiova cu un fel de parc dendrologic si un mic lac (exista), o mica unitate de vanatori de munte (nu mai exista), cabana minerilor (nu mai exista) si aprecez apox. 5 case de vacanta.

Acum sunt o multime de case de vacanta, pensiuni, centru Salvamont, cred ca sunt 3 hoteluri si o mica biserica. Constructiile sunt foarte inchesuite, majoritatea pe langa Trasalpina, pe langa partiile de schii si cam pe 3 strazi laterale neasfaltate, cea mai importanta dupa mine este Str. Gilordului. Stiu de la bunul meu prieten ca la inceput s-au oferit loturi in concesiune de 500 mp. iar el a luat cu o ruda 2 loturi alaturate unde sa faca un duplex si astfel sa aibă teren mai mult.

Am observat foarte multe pensiuni inchise, chiar si un hotel mare inchis, multe case de vacanta sau pensiuni de vanzare. Ranca nu are aspectul unei statiuni si se pare ca sa dezvoltat haotic fara sa tina seama de numarul potential de turisti. Am avut impresia ca se doreste mai mult o statiune de iarna. Aproape dau dreptate prietenilor care nu au dormit in Ranca cand au facut Transalpina.

Am constatat ca majoritatea pensiunilor si hotelurilor nu au site-uri proprii de prezentare si rezervare (Onix are site propriu si este si pe bookig.com), se bazeaza mai mult pe indicatoare si afise postastate pe marginea drumului.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Principalul mijloc de distractie in aceasta perioada il reprezinta parcul de aventura. Pentru relaxare principalele mijloace sunt peisajul mirific, aerul pur, drumetiile montane, eventual o ascensiune pe Varful Papusa sau o plimbare cu ATV.

Iarna am observat ca exista 2 partii de schii cu instalatii de transport prin cablu si nocturna. Asa cum am scris anterior sunt o multime de centre de inchiriat schiuri si am vazut si firme de monitori de schii.

Poate ca sunt subiectiv dar Transalpina este la fel de spectaculoasa ca si Transfagaraseanul desi nu are tunele si cascade dar parca este mai salbatica daca scoti Ranca.

Trimis de olteanul2010 in 14.09.20 00:05:31
Validat / Publicat: 14.09.20 08:23:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA.

VIZUALIZĂRI: 715 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (olteanul2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Transalpina, mai aproape de nori

webmaster [14.09.20 09:21:43] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Aurici [15.09.20 16:25:26] »

Am stat la Onix acum 12 ani cred, poate mai mult. Când era șantierul în floare și un praf și o bocăneală de nedescris. Am fost cu niște prieteni și copiii noștri, 4, care erau la pubertate, am crezut că ne urcăm pe pereți din cauza disconfortului și ei de plictiseală.

​La Onix ne-a plăcut dar geamurile lui erau pline de praf, terasa la fel... nu prea a fost bine în concediul ăla și ne-am mai luat și multe nopți. Ne-am suit noi în mașină și am mai fost prin împrejurimi, am fost în drumeții, la cules de afine, dar tot în praful nostru ne întorceam.

Și după primul prânz luat la Onix ne-am umplut timpul căutând alte variante de luat masa pentru că la ei a fost extrem de scump pentru noi la vremea aceea. Cel mai mult ne-a plăcut mâncarea la vecinul Panoramic și la Tara.

Aurici
    Alte impresii din această RUBRICĂOnix Hotel [Rânca]: