ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2020
RĂU

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Casa Iunia - Gârda de Sus - Mai bine NU!

CASA IUNIA - GÂRDA DE SUS - Mai bine NU!

La Gârda de Sus mai fusesem, și nu avusesem probleme cu cazarea. Acuma, da!

Am găsit până la urmă, pentru că obiectivele turistice pe care doream să le vizităm presupuneau - și permiteau - accesul cu mașina (mai mult sau mai puțin parțial), deci faptul că nu era în zona de plecare către Scărișoara (și celelalte obiective), nu ne-a deranjat.

Venind dinspre Albac, și mergând către Arieșeni, am trecut peste podul din centrul comunei Gârda de Sus, și am ținut drumul înainte, până la pensiunea Casa Iunia. Am parcat și ne-a întâmpinat o fată, care ne-a arătat 3 (!!!) camere libere! Una era la stradă, unde nu numai că treceau mașini zi-noapte, dar mai avea și geamul în dreptul scării de acces la etaj! La etaj (normal, nu?) am văzut o cameră cam ciudat și incomod împărțită, pe care - dacă tot puteam să alegem - am refulat-o... pardon, refuzat-o! A treia a fost cu noroi, ăăăă, cu noroc vreau să spun! Cu noroc în sensul că era mare, comodă. Și s-a dus! Fata vreau să zic.

PARCAREA - era în fața pensiunii, cu suficiente locuri, și retrasă de la stradă.

CAMERA - cum spuneam, mare, confortabilă, cu paturi mari, de două persoane! În cameră aveam și un dulap cu tot ce trebuie, o masă, un scaun și un televizor vechi, cu tub. Și gata! Gata cu alea bune!

Pilota de pe pat... pilota toată noaptea prin cearșaf, așa încât dimineață mă trezeam învelit doar cu cearșaful!

La o examinare mai atentă am constatat că noptiera dintre paturi era de fapt al doilea scaun al mesei! Ahaaaa, deci avem, totuși, două scaune! A doua noptieră, aflată hăt, la picioare, era de fapt un mic dulăpior. Bun și ăsta!

BAIA - ei, la baie totul era sublim, dar lipsea cu desăvârșire! Hârtie igienică - nu. La duș - nimic. Nici măcar omniprezentul suport pentru săpun! Bine, era el, dar aruncat pe undeva prin spatele W. C. -ului. La chiuvetă, într-o sticlă, cam un centimetru din ceva ce putea fi orice. Suportul de prosoape de la chiuvetă nu era nici măcar aruncat pe undeva - se evaporase! A, prosoape! NIMIC! Și ca să fie lipsa completă, nu exista perdea de duș, deci... atenție la ieșirea din cădiță!

Am purces pe scări în jos, pentru a solicita hârtie igienică și prosoape. Fața... da, într-adevăr, era o față, o figură - fata deci a spun că momentan lipsește "îrtia" de popou, dar va aduce de la bunica (o fi aia cu uleiul?). Și prosoape, tot așa, mai târziu.

A adus! Un sul de hârtie murdar pe o parte și patru prosoape însumând 5 culori! :)) Fiecare avea altă culoare, erau curate, dar aspre de atâta folosire! I-am returnat sulul de hârtie, ce a fost înlocuit cu unul folosibil.

BUCĂTĂRIA - era, ... dar nu era! Adică, cei cu camera de la parter, aflată lângă bucătărie, au spus că "NU! ei vor bucătăria numai a lor"! Și așa s-a făcut, restul urmând să mănânce la restaurant! Sau în cameră! Sau pe terasa de afară, în praful și zgomotul mașinilor care tot treceau!

WIFI - bun, puternic, routerul era la etaj, lângă camera noastră.

A doua zi, ne-am văzut de ale noastre. Pe la prânz, țâr, țâr - telefonul. „Alo, sunt de la pensiunea Iunia, aveți o rezervare pentru azi"!! "Da, doamnă, deja am dormit o noapte la dvs. " "Aaa, e în regulă. "

Seara, pe la 8, cioc, cioc la ușă. Era proprietăreasa, vroia să vadă dacă e ocupată camera, și cine stă în ea!! „Băi, ești prost? Băi, ești nebun? " Așa gazde bezmetice n-am mai întâlnit!

A, să nu uit! Ușa de la intrare nu avea acea limbă care ține ușa închisă, așa că am stat cu ea încuiată. Încui-o, descui-o... încuiată la cap mai e una lume!

Așa că, vă rog să căutați cazare oriunde, numai la această pensiune, NU!

Trimis de puiutea in 13.09.20 20:29:38
Validat / Publicat: 13.09.20 21:01:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GÂRDA DE SUS [AB].

VIZUALIZĂRI: 1755 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiutea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea și scara ce duce la camerele de la etaj

[13.09.20 20:52:23]

Mutat în rubrica "Casa Iunia, GÂRDA DE SUS [AB]" (nou-creată pe sait)

​​

[13.09.20 21:00:16]

@webmasterX:  Da, poziția e corectă.

[13.09.20 22:17:37]

@puiutea:  Am inceput sa citesc articolul cu un zambet din ce in ce mai mare pe fata, pana la faza asta

cand am inceput sa rad si nu m-am mai oprit pana la final, aveam impresia ca este un episod din camera ascunsa, si la final aveai sa ne spui ca ese o gluma.

Nu este frumos sa razi de ce i s-a intamplat altuia ca ti-ar putea veni si tie randu' , insa e ca in vorba aia "dar eu nu ma pot abtine"​.

Felicitari, un articol spumos, votat cu mare drag. ​

webmasterPHONE
[14.09.20 08:18:14]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[14.09.20 08:43:24]

@webmaster:  Mulțumesc!

[14.09.20 08:53:40]

@mishu:  De obicei, în reviewurile despre cazare sunt - sau măcar încerc - să fiu mai reținut, mai serios, dar aici... băi, așa oameni căpiați n-am pomenit, nu știau unul de altul, m-am supărat la început, apoi mi-am zis că de, poate ajung și eu așa (dacă cumva nu sunt deja, și nu-mi dau eu seama!) Mulțumiri pentru comentariu și pentru vot!

[14.09.20 08:57:12]

@webmasterX:  Da, este perfect!

diana2015PHONE
[15.09.20 12:58:00]

@puiutea:  vaaaai, nu creeeed

Deci mai pățesc și alții nu numai noi

Scuze dar credeam că noi suntem ghinioniști, oricum am citit și m-am amuzat copios de felul haios în care ați scris și ați făcut haz de necaz

O să scriu și eu despre o cazare nu tocmai ok dar nu o să reușesc să vă "copiez" măiestria

Vacanțe reușite și fără peripeții în continuare ​​ ​​

[15.09.20 18:48:03]

@diana2015:  Nu trebuie să copiați pe nimeni, plus că - sunt convins - veți scrie un review foarta bun! Mulțumesc pentru comentariu și pentru vot!

Zoazore
[22.09.20 13:47:15]

@puiutea:  A adus! Un sul de hârtie murdar pe o parte și patru prosoape însumând 5 culori!   Fiecare avea altă culoare, erau curate, dar aspre de atâta folosire! I-am returnat sulul de hârtie, ce a fost înlocuit cu unul folosibil.

O simfonie de culori! Care mai de care mai colorata! ​

Asa c-a trebuit sa mancati in camera! Nu? ​

WIFI - bun, puternic, routerul era la etaj, lângă camera noastră.

As fi procedat ca cei cu bucataria! Sa-si fure semnal unii de la altii! Glumesc, desigur!

Urata cazare! Pe bune! Nic un nimic: nic amabilitate, nici produsele de baza... Atata vreme cat unii platesc pentru asta, ei vor avea clienti!

[22.09.20 19:08:13]

@Zoazore:  Trist dar adevărat, și ăștia... alte figuri! N-am avut sejur sau circuit cu așa procentaj mare de gazde neospitaliere! Dar - vorba ta - oamenii sunt diferiți, ciudați, de necaracterizat! Sunt convins că are - și va avea - mereu clienți! Mulțumesc pentru ecou și pentru vot!

diana2015, mishu, puiutea, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Iunia: