ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2020
Familie
2 AD. + 3 COPII -- v: 19 :), 16, 12
EXCELENT

Mestecănișul de la Reci

De treceți vreodată dinspre Pasul Oituz spre Brașov, sau Sfântu Gheorghe, ori de vă-ntoarceți sau veniți de la Covasna spre același locuri, e musai să rupeți un pic din timpul vostru ca să leneviți cu-n fir de iarbă între dinți, în Mestecănișul de la Reci.

De ce să leneviți, se naște întrebarea? Răspunsul, mai mult decât simplu, are de-a face cu însuși locurile, care, te îndeamnă dacă nu ești prea grăbit, să faci o baie de lumină amestecată cu mesteceni.

Așa cum îi și zice numele, este vorba în mare parte de un mestecăniș. În mare parte, căci, arealul cuprinde și zone de pini, de arin negru, precum și exemplare de alun și salcie târâtoare. Zona este exploatată remarcabil, beneficiind alături de prezența unor trasee care se parcurg cu auto-pasul ????, de amenajarea unor trasee de cicloturism și sport ecvestru.

Accesul e simplu și vizibil din drumul DN13E, care, unește Sfântu Gheorghe cu Covasna, pe dreapta după satul Reci, cum vii dinspre Sfântu Gheorghe, cam la 25 de minute de Sfântu Gheorghe, 30 de minute de Covasna, 25 de minute de Târgu Secuiesc și 40 de minute de Brașov, de mers cu auto-bi-biul... Intrarea în rezervație (căci este rezervație naturală) este puțin cam aglomerată, ce-i drept, dar după ce treci de mașinile parcate și de grupurile de turiști, poți să o iei hai-hui pe pajiști.

Ce am remarcat: curățenia... E o zonă întinsă, unde dat fiind fluxul de turiști, ne-am fi așteptat la gunoaie. Ei bine, nu am găsit decât niște vestigii minuscule! Este adevărat că nici lumea probabil nu aruncă, dar mie unuia mi se pare că există oameni angajați care bat potecile și coclaurile și curăță, că e destul de greu de crezut că în țărișoara noastră, poate fi un loc unde oamenii nu marchează locul cu PET-uri, ambalaje, etcaetera... Am mai remarcat lumina blândă, da, o lumina care nu derajnează, amestecată cu umbre discrete date de frunziș. E un loc aerisit, unde pajiștile verzi se împletesc armonios cu albul mestecenilor și ici colo cu arbuști sau trunchiuri căzute, lăsate probabil cu schepsis să contureze imaginea locului în mod relativ discret, sălbatic.

Există câteva cărări care pot fi urmate și au marcaj, dar în speță nu te împiedică nimeni să o tai de-a dreptul prin mici vâlcele sau pâlcuri de arbori, unde te duce inspirația, pentru că nu prea ai cum să te rătăcești, eventual poți da, cel mult, un ocol mai mare. Noi nu am dispus de prea mult timp, astfel că ne-am limitat numai la mestecănișul propriu-zis. În zilele noastre, când umbli cu Google Maps în mână e chiar scandalos să te poți rătăci în așa ceva, astfel că nu aveți de ce să vă faceți griji.

E amuzant că, oamenii vin pentru a trage un somn în hamac, acolo. Evident, unde se doarme agățat între doi mesteceni nu zbiară difuzoare cu manele, așa că, practic e vorba de o formă avantajoasă de simbioză între nani-nani și coaja de mesteac, cu rol manelicid, difuzoricid și cocalarocid eficient. Noi, cel puțin am văzut acest avantaj, după ce am trecut de o zonă puțin cam prea îndesată pentru gustul nostru cu familii așezate pe iarbă sau cu tineri lenevind în hamac, sprijinind mestecenii de biciclete, cu grijă să nu se încline săracele trunchiuri, bănui...

Oricum, de acolo ieși revigorat ca principiu, dar și cu chef de reverie și de trosnit fălcile la căscat... Auto-pasul e regula, dar asta nu e o problemă, fiindcă mersul e domol și nu te grăbește, cred eu, în realitate absolut nimeni. Te poți întoarce pe același drum sau poți să dai de-a ocolita, nu contează, important este să guști din peisaj.

Iar dacă își aduci și un hamac cu tine, sigur ai câștigat câteva ore în plus de reverie!

P. S. Și fiindcă amintirea recentă a rezevației m-a făcut visător, nu am observat decât după ce am încărcat textul, că mai era un rw de acum un deceniu, despre subiect, chiar aici: vezi impresii.

O fi echitabil bănui: un rw la zona Sfântu Gheorghe, al meu la zona Târgu Secuiesc și următorul probabil ar trebui să fie pus la zona Covasna. Curat imparțial, că doar cam tot atâta se face de oriunde vii, din aceste direcții 25-35 de minute! Oricum, rw-ul de acum 10 ani are poze mult mai faine ca ale mele și în plus e mai bogat în informații. Merită de aceea, citit!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Parte a unei mici excursii de 7 zile, abordată la final în drum spre casă. E avantajos să fie inclus unei excursii centrate pe Târgu Secuiesc ori Sfântu Gheorghe, sau unui pasaj peste Carpații Orientali, parcurs pe drumul dintre Onești și Brașov.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

E rost de reverie, clar.

Trimis de Qvadratvus in 11.09.20 23:06:53
Validat / Publicat: 12.09.20 06:48:13

VIZUALIZĂRI: 722 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Qvadratvus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Se ghicește între mesteceni, un drum de-a curmezișul.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[12.09.20 10:00:09]

Da' și pozele tale sunt faine. Clar!

[12.09.20 10:12:29]

@Qvadratvus

că mai era un rw de acum un deceniu, despre subiect, chiar aici

(în altă rubrică/secțiune)

În aceste cazuri, „organizarea” noastră e un pic diferită; mai sunt destule astfel de cazuri pe site

„aceste cazuri” = când la obiectivul X  (fără rubrică proprie) se poate ajunge, printr-un fel de „opționale” , din mai multe direcții - să zicem dinspre A, B, C.

„Filozofia” organizării presupune ca impresiile să fie postate secțiunea/rubrica definită de  „punctul de plecare” înspre acolo.

Procedând astfel, X are șansa de a fi „descoperit” și de către cei care se documentează despre A, și de cei ce au în vizor B etc

QvadratvusPHONEAUTOR REVIEW
[12.09.20 10:24:35]

Pai da, așa e logic. Era un fel de glumă, ce am scris mai sus. M-a distrat că nu am observat.

Presupun că există niște tag-uri sau ar putea fi luate în calcul, pentru a putea include astfel de rw-uri în mai multe locuri. E.g. aceste 2 rw-uri ar putea astfel figura atât incluse într-o grupă proprie numită Mestecănisul Reci și Bălțile de la Ozun - Sântionlunca, precum și  la grupa de impresii despre Sfântu Gheorghe sau la cele și despre Târgu Secuiesc ori zona stațiunii Covasna.

Nu știu, îmi dau și eu cu presupusul. P.S. Pentru mine e simplu să dau din tastă lenevind în hamac... .

QvadratvusAUTOR REVIEW
[12.09.20 10:44:51]

@iulianic:  nu prea-mi plac. Camerele de la telefonul mobil nu se compară cu cele ale unui obiectiv de aparat foto dedicat. Cred că pe viitor revin la aparatul meu vechi, de 3,5 mp. Nu de alta, dar scotea foto superioare ca și culori ori tonuri și făcea față mult mai bine la luminozitatea scăzută. E drept, rezoluția era semnificativ mai mică.

[12.09.20 17:04:42]

@Qvadratvus:  Cand alesesem sa vad Mestecanisul de la Reci, decizia fusese influentata si de acel review despre care povestesti si care intradevar a fost unul minunat, nu degeaba fusese si atat de laudat articolul, asa ca mi-ar fi placut ca plimbarea prin acea padure sa fie ceva mai lunga, insa de fugit din loc nu va fugi, si daca nu ajung prin zona in urmatorii 10 ani sper ca ea sa se mai gaseasca acolo.

Felicitari, votat cu mare drag.

iulianic, mishu, Qvadratvus, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tîrgu Secuiesc și împrejurimile: