ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2020
ÎNSCRIS: 13.04.17
NOV--0001
DURATA: zile

Un weekend in Bulgaria

Anul pandemiei se pare ca nu a fost chiar asa groaznic din punct de vedere al vacantelor pentru noi. Nu doar ca am redescoperit si descoperit locurile frumoase din tara noastra, dar am mai bifat cate ceva de pe lista noastra de “Must see” . Asa am ajuns si intr-o scurta vizita la Balchik.

In primul rand despre Balchik citisem de mult si doream sa ajungem sa vizitam Castelul si Gradina Botanica, insa, avand alte variante si posibilitati, mereu ramanea la urma. Acum am ales Balchik-ul in locul Greciei, deoarece nu s-a mai cerut test covid si am avut o vacanta scurta, dar foarte frumoasa.

Am plecat intr-o vineri dupa amiaza spre Bulgaria cu sotul, drumul fiind aproximativ de 6 ore si 20 minute pana la cazare. Am vrut sa nu ne prinda seara pe drum, dar, ca de obicei, fix de ce iti e frica, nu scapi. Partea urata a fost la noi in tara inainte de iesirea pe la Negru Voda, prin Murfatlar, deoarece erau curbe stranse si periculoase si se circula mai greu, drumul nefiind luminat. La granita a fost in regula, lejer, 4 masini in total, iar pe teritoriul Bulgariei pana la cazare am mers aproape 55 km, insa, la fel si aici a fost cam urat drumul, cu ceata si pustiu, pe deasupra si neiluminat. Deci, sfatul e sa evitati sa calatoriti seara.

Dimineata s-a dovedit totul altfel decat vazusem cu o seara inainte. In primul rand am stat cazati la un hotel dragut, White Rock Castle Spa chiar in Balchik, la drumul principal, cu parcare, fara sa avem batai de cap. Despre cazare mai multe voi scrie separat.

Prima parte a zilei de sambata a insemnat strict vizita la castel si gradina botanica, insa, nu inainte d eo plimbare pe faleza. Faleza foarte frumos aranjata, renovata, in partea opusa castelului fiind si portul din Balchik, multe unitati de cazare noi, multe terase dragute, magazine, ca pe litoral, ce mai. Important este ca nu a fost foarte aglomerat. Cred ca majoritatea turistilor merg in excursie de o zi deoarece plaja prea mare nu este, doar o fasie amenajata, restul fiind plaje micute cu sezlonguri si umbrele pe faleza, dar foarte curate, ordonate si placute. Preturile foarte mici comparativ cu Romania (3 leva sezlongul si 3 umbrela).

Am vizitat dupa plimbarea pe faleza castelul si gradina botanica, imensa dupa parerea mea. Fiind foarte cald in ziua respectiva, ne-am bucurat de umbra si aerul curat din gradina, sa nu mai zic de peisaj. Multe cascade micute, cactusi, o priveliste superba asupra Marii Negre, alei pe care iti era mai mare dragul sa te plimbi. In interior se afla si o crama de unde se pot degusta si cumpara vinuri foarte bune si interesante. Intrarile le-am achitat separat, 8 leva de persoana pentru fiecare obiectiv, insa, din gradini se poate ajunge direct la castel.

Ne-a placut foarte mult sa pierdem mult timp in gradini, am avut parte de o plimbare frumoasa si nici nu ne-am dat seama cum a trecut timpul.

Castelul este si el foarte frumos, bine intretinut si poate fi vizitat si inautru, unde, se mai pastreaza cateva piese de mobilier. La fel, privelistea este foarte frumoasa, totul mi s-a parut special, mai ales ca se vedea marea de sus din gradini. Inteleg de ce reginei ii placea sa stea acolo ????

Toata plimbarea aceasta ne-a ocupat cam 3 ore, dupa care am poposit la o terasa chiar la baza castelului.

A doua parte a zilei am profitat de vremea frumoasa si am stat la plaja chiar pe faleza, langa palat. Sunt mai multe astfel de plaje dar asta ne-a atras. Intrarea in apa se face usor, fiind amenate scari ca la piscina, cateva pietre dar nu de speriat, dupa care, numai nisip fin, apa calda, mica si limpede. M-a incantat foarte mult, mai ales ca erau si pestisori care inotau alaturi de noi. Ma simteam ca in Grecia, nu imi venea sa cred ca poate fi atat de frumos si la Balchik. O statiune micuta, draguta, curata si cocheta.

In ceea ce priveste servirea, am stat la o terasa, Koroana, tot langa castel si pot spune ca bulgarii sunt foarte amabili, imediat ne-au servit, totul foarte bun, frumos prezentat, preturile accesibile, priveliste la fel, minunata, asupra marii, nu am avut nimic negativ de spus (si sincera sa fiu nu eram incantata pana acum sau nu aveam o parerea foarte buna si nu doream foarte mult sa vizitez Bulgaria). Ideea e ca m-au surprins foarte placut.

Am ramas cu amintiri foarte placUte si o parere foarte buna despre Balchik. Toate acestea le-am facut intr-o zi plina, de sambata. A doua zi dimineata am plecat spre Varna inainte de a merg spre casa si am vizitat cate ceva si acolo, mai exact Gradina Zoologica, Acvariul si Muzeul Naval, toate fiind amplasate intr-un parc imens, care ofera o priveliste minunata asupra marii. Mi se parea foarte frumos sa stai pe banca la umbra sau sa te plimbi si sa admire in acelasi timp marea. In parc se gasesc terase, tarabe, tot ce doriti, iar orasul, cat am putut vedea, mi se parea foarte frumos, mai mare, dar curat si frumos. Si mai fain a fost ca fix atunci era in desfasurare un street food festival si am avut ocazia sa ne bucuraam sa stam la o terasa fara sa fie foarte aglomerat, ajunsi acolo de dimineata chiar la ora deschiderii. Si aici a fost placut, bine organizat si totul bun. Am ramas cu o imagine placuta si despre Varna si cu prima ocaziee vom reveni deoarece avem multe alte muzee si obiective de vizitat.

In concluzie, pot spune ca Balchik e o statiune frumoasa si draguta, merge de vizitat intr-un weekend sau combinate o vizita cu putina relaxare, plaja, mare.

Pe timp de pandemie, a fost o mini vacanta reusita si recomand din tot sufletul! In final, las si pozele sa vorbeasaca.

Trimis de Patrim in 10.09.20 21:35:29
Validat / Publicat: 10.09.20 22:10:26

VIZUALIZĂRI: 674 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Patrim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Crucea Reginei Maria

[10.09.20 21:41:08]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 101215&hid=3839.

Dana2008PHONE
[10.09.20 22:58:36]

@Patrim:  Felicitări! Foarte frumos povestit. Mă bucur că ați descoperit farmecul Bulgariei.

Mulți prieteni au ales anul acesta localitatea Balchik ca destinație de vacanță la Marea Neagră, atât  pentru preturile mai scăzute decât în România, dar și pentru condițiile de pe plajă și distracție la piscine și parcuri acvatice cu tobogane.

Călătorii plăcute! Numai bine!

P. s. aștept fotografiile.

[11.09.20 07:47:39]

@Dana2008: Multumesc! Am pus fotografii, dar astept validarea. Aseara se blocase laptop-ul si nu s-au incarcat...

[11.09.20 08:20:16]

Dana2008PHONE
[11.09.20 08:43:18]

@Patrim:  Frumoase fotografiile! Văzut, votat, cu mare plăcere!

Călătorii plăcute!

Numai bine! ​​

[11.09.20 09:05:59]

@Dana2008: Multumesc asemenea! Numai bine!

krisstinnaPHONE
[11.09.20 12:47:50]

@Patrim:  Draga mea, nu scrii și despre hotel? Am încredere in gusturile tale, și in Deltă ai ales bine ​​

​​Când ai fost in Bulgaria? Cred ca ai uitat sa setezi data ​​

​​Frumoase și pozele, mă bucur că ai avut un sejur plăcut in Bulgaria, sunt foarte multe de văzut/vizitat acolo, poate mai mergeți cândva, chiar și la munte la ei e foarte bine ​​

​​Felicitări!

​​

[11.09.20 12:53:43]

@krisstinna:  Multumesc pentru incredere!  Ba da, o sa scriu si despre hotel. Am fost intre 28.08-30.08, pe weekend. Revin

Patrim
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Balcic și împrejurimile: