ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2020
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 și 13 ani
BUN

încărcat de pe telefon!

Relaxant, dar se putea mai bine

Am ales acest hotel făcând un raport calitate/preț (2535 euro cazare și transport avion pentru 9 nopți, 2 adulți și 2 copii peste 7 ani) și ținând cont de faptul că are multe tobogane.

Am zburat cu Tarom și am fost extrem de dezamăgită de "înghesuiala" din avion. Daca in aeroport se respectau regulile de distanțare, erau marcate scaunele de așteptare pe care nu trebuia să stai pentru a respecta distanta, marcaje pe jos la checkin etc, in avion nici vorbă de distanțare. Unul langa celălalt, fara nicio excepție! Și am îndurat un frig, cred că erau 18 grade. Nu a fost chip să se dea aerul condiționat pe o temperatură de confort, deși am sesizat lucrul acesta. Incepusem la un moment dat mai mulți pasageri să strănutăm, ce sa mai, a fost o adevărată proba de rezistență la frig. Șalul pe care îl aveam pe mine nu a fost suficient. Data viitoare îmi voi lua un pulover, așa cum avea și una dintre însoțitoarele de bord.

Hotelul este la vreo două ore de aeroport. Cum am ajuns bagajele au fost dezinfectate, ni s-a scanat temperatura, am completat niste formulare etc.

La un moment dat soțul îmi atrage atenția că sunt singura de acolo în afară de angajați care poartă mască ????. Și așa era, nimeni din complex, in afara angajaților nu poartă mască. Și hotelul este aglomerat, mă gândeam că va fi mai liber.

La lifturi e cam înghesuită treaba, teoretic doar cate 3 persoane ar trebui sa urce într-un lift, conform marcajelor de pe podea. Am incercat sa respect aceasta regulă dar mi-am dat seama că nu aș mai fi urcat cu liftul decât noaptea în condițiile astea, așa că m-am înghesuit și eu că toți ceilalți.

despre SERVICII

Personalul amabil, de la femeile de serviciu la recepționeră. Nu s-a dat camera mai devreme, deși inițial nu s-a spus că la ora 14 va fi gata. De menționat că personalul restaurantului nu vorbește engleza, toți inițiau conversația in limba rusă. A trebuit să caut eu cuvinte în turcă pe google ca să pot să comunic altfel decât prin semne.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera frumoasă, curată, dar cu un mare inconvenient: nu există aer condiționat centralizat, ci doar split care este așezat fix deasupra fotoliului extensibil in care trebuie să doarmă cineva (de obicei un copil) (vezi poze). A trebuit să mutăm fotoliul (lucru care nu a fost tocmai ușor). Bine macar că a funcționat bine și eficient, chiar și pe modul silențios.

De remarcat la baie un scăunel din plastic pentru ca și copiii mici să ajungă la chiuvetă. De asemenea există un suport pentru para de dus situat mai jos, tot pentru copii. Bravo!

Camerele destul de bine antifonate, balconul mare. Nu mi-a plăcut compartimentarea șifonierului, nu am avut decât o etajeră, in rest bară pentru haine.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Ca să ajungi la unul dintre restaurantele principale trebuie să stai foarte bine cu orientarea. Accesul se face doar din hotel din zona recepției sau un etaj mai jos.

Anul acesta nu este deschis restaurantul a la carte. Am simțit nevoia sa mergem la el deoarece au fost zile in care ne-am străduit să alegem ceva să mâncăm. Aparent mâncare variată, dar combinații care nu plac tuturor. Rar am găsit grătar de pui. Multa oaie, inclusiv în burgeri. Fructe doar mere, prune, pepene și pere.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Marea curata, plaja cu nisip, intrarea lina in apă, dar plaja îngustă, doar trei rânduri de șezlonguri și înghesuite. Cu găsești loc pe șezlong.

La fel de înghesuit și aglomerat și la piscine. Am fost șocată sa văd un vânzător ambulant de porumb fiert pe plajă!

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Parcul acvatic se deschide la 10.30 și se închide la 16. La fel și magazinul de înghețată Algida care se află în incinta acestuia. Trebuie să stai la coadă pentru colacele care se folosesc pe tobogane, pentru că sunt puține. De sesizat că gresia din jurul piscinelor este foarte alunecoasa!

Piscinele principale sunt cam adânci, peste 1.45 m, adică o porțiune mica are aceasta adâncime, in rest cam 1.60m. Apa calda.

Mi-a plăcut că locul de joacă pentru copii este afară, ca o terasa acoperita, și mare, cu multe tobogane etc. Mini gradina zoologică are animale domestice și câțiva păuni.

Trimis de reghinaflo in 09.09.20 22:41:23
Validat / Publicat: 10.09.20 01:13:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Am mai fost la Batihan in Kușadasi, PalmWings Kușadasi, Miracle in Antalya.

VIZUALIZĂRI: 6091 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (reghinaflo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Aglomerația de pe plajă
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

[10.09.20 01:12:39]

Văd că sunteți încă acolo (sau în zonă). Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile întrebări / răspunsuri, de multe ori foarte utile — în direct, de la "faţa locului".

[27.04.21 10:07:58]

Buna ziua! Parcul acvatic este folosit de Lonicera Resort & Spa si de Lonicera World?  Multumesc!

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [27.04.21 10:39:05]

@cer. lumi:  da, în pacrul acvatic au acces și cei de la Lonicera Resort și cei de la World

[27.04.21 14:03:26]

@tm67bru:Multumesc foarte mult! Daca nu deranjez as mai avea o intrebare????????si anume: sunt si bauturi internationale incluse sau doar cele autohtone? Multumesc!

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [27.04.21 15:47:50]

@cer. lumi:  sunt și câteva sortimente străine (puține) - însă nu la toate barurile

Eu am cerut mereu JB (whisky) - și am primit întotdeauna

mai sunt câteva feluri de bere la sticlă - la barul de zoo - însă doar între anumite ore

[27.04.21 15:48:28]

Multumesc mult! @tm67bru: