ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2020
Familie
EXCELENT

Nici nemulțumit, nici mulțumit

O vacanta ok

Nu am timp sa scriu review-uri la intoarcerea din concediu, vreun sejur sau vreo deplasare, insa am vazut recent un review incorect despre LONICERA Resort & Spa si Word ce m-a determinat sa scriu si ceea ce am vazut, auzit, simtit si trait timp de o saptamana (august-septembrie 2020) in acest resort.

Asa ca pot afirma ca anul acesta am fost acolo, la Lonicera Resort & Spa, iar ziua lor de 30 august 2020 am petrecut-o aici, asa ca voi scrie ceea ce am constatat, cu mentiunea ca nu este primul sejur petrecut in Antalya (am mai fost in resorturi din Side si Lara).

Asadar, am zburat cu Tarom, iar in acest sens pot afirma ca personalul de bord a fost super profi, insa cei care au facut check in-ul in Romania sunt sub orice critica (mi-au gresit locul pe bilet, care nu era acelasi cu cel din lista de la bordul aeronavei, iar informatiile pe care mi le-au dat nu erau in concordanta cu cele primite in avion, ceea ce m-a cam bulversat pentru ca nu mai stiam ce sa cred si pe cine anume. Pana la urma m-am lamurit).

In avion am primit doar o sticla de apa minerala si un servetel umed, insa nu s-a dat nimic de mancare. Bagajele de cala acceptate sunt cate unul de maxim 23 de kg pentru fiecare pasager posesor de bilet cu loc (dar am vazut pasageri care aveau bagaje si peste aceasta greutate si primeau in plus o baderola rosie la bagaj, fara insa sa vad daca au platit sau nu ceva in plus). Bagajele de mana acceptate sunt de maxim 10 kg pentru fiecare pasager posesor de bilet cu loc si puteau fi depozitate atat in locul de bagaje de sus sau sub scaunul din fata. Check in-ul se face cu 3 ore inainte si nu cu 2.

Transferul a fost ok si a durat putin peste 2 ore la sosire (cu tot cu oprirea pentru cafea si opririle la alte hoteluri) si circa 1 ora sio jumatate la plecare (a fost doar o singura oprire pentru cafea). Oprirea pentru cafea a fost in acelasi loc de fiecare data cand am fost in concediu in Antalya, un fel de popas unde se pot face mici cumparaturi, se poate bea o cafea sau un suc, se poate servi ceva de mancare sau o inghetata.

La sosirea la Lonicera iti sunt dezinfectate bagajele si ti se ia temperatura cu o termocamera, apoi esti pus sa completezi un chestionar (fiecare persoana trebuie sa faca acest lucru) si o declaratie (doar una pe familie). La receptie se vorbea inclusiv engleza, insa intr-adevar rusa era cea mai utilizata, insa acest lucru il veti gasi oriunde in Antalya. La cazare la receptie se pune bratara la mana si se dau carduri pentru cearceafurile de plaja pentru fiecare si un card pentru accesarea curentului electric in camera.

Dupa cazarea la receptie arati baiatului de acolo care-ti sunt bagajele si numarul camerei si ti le aduc ei in camera.

Intregul personal din resortul Lonicera purta masca si manusi, iar unii aveau si viziera. Turistii cazati in resort nu purtau masca, indiferent ca erau rusi, romani, ucraineni, basarabeni etc Intrarea in camera se putea face de catre fiecare in parte doar cu ajutorul bratarii (avea un cip de acces), spre deosebire de alte hoteluri unde initial primeam doar un singur card de acces (abia dupa cazare ceream la receptie carduri pentru fiecare in parte ca sa nu mai depindem unul de altul in ceea ce priveste accesul in camera).

Camera super mare si super ok fara probleme in privinta accesului la balcon. Aerul conditionat era individual in fiecare camera (asa cum avem noi acasa, cu telecomanda) si nu era AC centralizat. Oriunde am fost (nu numai in Antalya) AC-ul functiona doar daca usa de la balcon era inchisa.

Mini barul din camera avea initial doar 4 sticle cu apa, insa in fiecare seara luam de la barul din lobby “sest voda” . Ceaiul si ce mai era pe acolo pe la ceainicul din camera erau completate zilnic.

Curatenie in camera se facea zilnic in perioada 13-15. Zilnic ne-au fost schimbate prosoapele, cearceafurile si samponul, gelul etc de la baie (daca le consumam). In plus ni s-a mai adus o perna pentru pat. Baia era cu dus.

Barurile se deschideau la ora 10 si se inchideau la ora 2. In a 2-a zi a trebuit sa ma intalnesc cu agentul la ora 09.45 la receptia hotelului, asa ca am plecat direct de pe plaja si mi s-a facut sete pe drum. Am oprit la barul din lobby si i-am cerut barmanului (un tip mai plinut) o sticla de apa, iar acesta mi-a dat-o chiar daca nu era inca ora 10.

In resort sunt 2 hoteluri, Resort & Spa si World, 4 piscine exterioare, un aquapark super (program 10.30 – 16.30, dar nu te dadeau afara dupa 16.30), o mini gradina zoologica, o patiserie interioara, multe baruri atat in interior, cat si in exterior cu terase, 2 restaurante all inclusive la Spa si unul parca la Word etc, etc. Resortul este ingradit si poti intra sau iesi doar pe la punctele de acces, unde era tot timpul cel putin un agent de securitate.

La bar aveau 4 tipuri de cocktail cu alcool si 2 fara alcool (pentru copii), care erau discutabile ca si gust, insa berea era ok, asemenea sucurilor la draft. De exemplu, cocktailul Mojito nu era cu menta naturala, ci cu sirop si avea un gust foarte puternic (noi l-am numit cocktail COVID pentru ca daca nu-i simteai gustul atunci sigur aveai Covid). Puteai bea de exemplu whisky turcesc, dar si J&B, puteai bea sampanie si multe alte bauturi alcoolice si nonalcoolice + apa plata sau carbogazoasa.

Fructe gaseai doar pepeni rosii (foarte cautati pentru ca si hidratau bine), pere, prune si mere.

Ingheta era de vreo 4 tipuri preambalate, Algida din fructe cum sunt si pe la noi.

Servirea la masa si autoservirea au fost eliminate in 2020. La intrarea in restaurantele din interior se verifica temperatura cu termocamere. Mancarea in aceste restaurante nu a fost in 2020 atat de diversificata ca in anii trecuti (acest lucru mi l-au spus romanii cu care am plecat la aeroport si care au fost tot aici si anul trecut), insa gaseai ce sa mananci si era buna. Locuri la masa gaseai acolo unde doreai cu putina rabdare. Mesele erau dezinfectate dupa fiecare familie, iar tacamurile le primeai in tocuri din hartie.

In resort erau foarte permisivi cu ramanera in piscine dupa ora 18, la aquapark dupa 16.30 (chiar daca ei isi incheiau programul de lucru si functionare), cu consumul de bauturi in piscina sau consumul de inghetata in aquapark, lucruri care in anii trecuti nu se intamplau (de exemplu, la ora 18 erai dat afara din piscina si nu aveai voie sa consumi bauturi pe marginea piscinei).

Plaja era destul de ingusta, dar lunga cat intregul resort. Intrarea in mare era cu nisip si destul de lunga ca si adancime scazuta. Pe plaja erau umbrele si sezlonguri din plastic, dar nu gaseai saltele pentru sezlonguri (anul trecut cica aveau). In fiecare zi in jurul orei 9 mergeam la plaja si am gasit tot timpul sezlonguri si umbrele.

La capitolul entertainment nu au stralucit. Dimineata in jurul orei 11 era aerobic in mare si pe scena unde ar fi trebuit sa fie spectacole. Tot pe la vreo 11 erau jocuri in piscine si aduceau un fel de topogan gonflabil in fiecare zi la cate o piscina si organizau un fel de concurs. La pranz am vazut ca organizau aerobic in piscina.

Intr-adevar personalul resortului era mai receptiv si zambitor daca le vorbeai in rusa si nu in engleza. La limba romana nu percutau (o batrana a cerut o bere intr-o pura limba romana si barmanul nu a servit-o si atunci am ajutat-o eu sa primeasca ceea ce voia in timp ce se scuza intr-un fel ca nu stia nici o limba straina).

In apropierea resortului sunt cateva bazare unde puteti negocia (si va recomand acest lucru), o farmacie si un supermarket unde preturile sunt fixe in lire turcesti (aici primiti si chitanta pentru ceea ce cumparati). Ca bani in bazar ar fi de preferat sa aveti dolari su nu euro pentru ca ei ii considera cam acelasi lucru ca valoare, insa castigati la paritate.

Am constatat ca romanii erau cei mai galagiosi si agresivi verbal si nu rusii. Intr-o zi am surprins la aquapark niste copii romani ce se balaceau si injurau ca niste birjari. Din pacate astfel de situatii mi-au ramas inregistrate in memoria camerei video si le voi elimina atunci cand voi procesa filmuletele.

In privinta excursiilor locale puteti iesi mai bine daca apelati la agentiile de turism din zona resortului (intr-una stiau foarte bine romaneste).

Daca mai doriti si alte informatii ma puteti intreba aici

Trimis de Darks in 09.09.20 21:06:21
Validat / Publicat: 09.09.20 21:40:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 6184 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Darks); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

webmasterX [09.09.20 21:13:40] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 01193&hid=21411.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat pe acolo, ar fi zuper-util — link încărcare video.​​

Yoda [09.09.20 22:41:09] »

@Darks:

Este pacat ca nu ai timp, pentru ca scrii bine si cu multe detalii. ​ Poate incerci sa scrii mai mult.

miosbscris / TELEFON [28.10.20 16:14:40] »

Foarte pertinent review-ul. Ma interesa in ce aeroport ati aterizat, Antalya sau Alanya.

Darks [14.11.20 21:02:29] »

@miosb:  Antalya

Eric s momscris / TELEFON [30.04.21 06:15:24] »

Multumim, ne a fost util, tocmai ne am luat un sejur la Lonicera. Trei  intrebari "culinare" am avea, si anume daca e buna cafeaua, daca au baclavale adevarate in fiecare zi si daca au la micul dejun miere cu faguri

Yoda [30.04.21 14:34:44] »

@Eric s mom:  Cand am fost eu in 2019, aveau cafea buna, inclusiv turceasca, la TV Bar si la o cofetarie care era pe culoarul care duce la restaurante. La Lobby Bar nu stiu, dar in principiu ar trebui sa fie mai buna. Noi ne luam de acasa cafeaua care ne place noua si la hotel este fierbator in camera, asa ca bem cafea foarte buna.

Baclavalele erau bune si adevarate.

Da, aveau miere la fagure la micul dejun.

miandscris / TELEFON [23.02.22 22:33:19] »

Buna,

Imi puteti spune va rog daca ati avut all inclusive sau ultra all inclusive? Gasisem ca ar ave inclusiv pe plaja restaurant? Este adevarat?

Multumesc

Yoda [23.02.22 22:44:43] »

@miand: Eu cred ca am avut Ultra All Inclusive. Ma rog, asta nu inseamna mare lucru, un All Inclusive simplu la un hotel poate fi mai bun decat un Ultra Extra Super All Inclusive la alt hotel.

Restaurantele nu sunt pe plaja ci in resort, in apropierea celor doua intrari pe care se ajunge pe plaja. Plaja este ingusta, deci nici nu ar fi loc de restaurante. Teoretic, pe plaja nu e voie decat cu apa, nu cu mancare sau bautura.

Daca te uiti in pozele 3 si 4 din review-ul meu de aici:, ai sa vezi un gardulet alb in fundal. In spatele lui incepe gradina resortului si in stanga si in dreapta sunt cate un bar si un restaurant.

miandscris / TELEFON [23.02.22 23:06:01] »

@miand: Multumim mult pentru raspunsul rapid. Suntem mai multe familii cu copii, si desi ne place tare ce vedem in poze, ne cam ingrijorau comentariile gasite.

Darks, Eric s mom, miand, miosb, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂLonicera Resort & Spa [Avasalar]: