ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2020
ÎNSCRIS: 15.06.12
AUG-2020
Familie
EXCELENT

Rezervația Pietrele Doamnei, minunatele forme calcaroase din M-ții Rarău, jud. Suceava

Pietrele Doamnei, un alt obiectiv turistic mult râvnit de noi și în cele din urmă bifat la începutul lunii august 2020.

Un alt loc de cazare ales pentru concediul din acestă vară a fost Hotelul Rarău (vezi impresii), ca punct de pornire în drumeții prin Munții Rarău - Giumalău.

Am început prima zi cu o urcare pe Pietrele Doamnei, noi doi împreună cu băiatul nostru de 12 ani.

Am pornit pe traseul marcat cu cruce albastră, de lângă Hotelul Rarău.

Traseul

Marcaj - Cruce albastră

Durată - 2 ore, cu pauza de la Platoul de Belvedere

Dificultate - ușor

Nu este apă pe traseu.

În foarte scurt timp, cam în 100 metri ajungeți în fața unor stânci imense, grohotișuri calcaroase pe care trebuie să le treceți ajutându-vă de tot ce puteți apuca cu mâinile. Aceasta este o porțiune abruptă de urcare, care înconjoară pe la bază Pietrele Doamnei, pe partea dreaptă.

Nu este lungă această parte, dar este cu urcări și coborâri abrupte. Trebuie să aveți încălțăminte de munte, adică bocanci cu talpă aderentă. Eu am folosit și un băț de trekking, dar atunci când trebuia să mă agăț de stânci cu ambele mâini, mă cam încurca... deci nu știu dacă să vă recomand sau nu urcarea cu bețe.

Copiii trebuie ajutați să escaladeze și să coboare stâncile cu dimensiuni mai mari decât picioarele lor.

După ce ajungeți pe partea stângă la baza Pietrelor Doamnei, cam după 30-40 minute, veți observa un indicator care vă îndrumă spre Platoul de Belvedere - 20 minute. Tot aici aveți un indicator spre Vârful Rarău - 30 minute (deși suna tentant ca durată, acest obiectiv l-am lăsat pentru a doua zi).

Aici am urcat doar eu și soțul meu, înlocuindu-ne pe rând la baza stâncilor unde a rămas băiatul nostru, el refuzând urcarea la Platoul de Belvedere pentru că i se părea prea periculos.

Urcarea aici este abruptă și se face ajutându-vă de lanțurile fixate în stânci.

Odată ajunși pe platoul de belvedere, vă veți felicita pentru curajul de a urca până sus.

Aici aveți o panoramă superbă de 360 grade cu piscuri muntoase înconjurătoare.

Coborârea este putin mai dificilă decât urcarea, dar cu grijă, se poate parcurge de oricine.

De aici am continuat coborârea prin pădure, pe traseul marcat cu cruce albastră. Am lăsat în urmă porțiunea relativ periculoasă a traseului.

Întreg circuitul durează cca două ore, timp în care vă veți bucura de porțiuni spectaculoase, panorame de vis, ciripit de păsări la coborârea prin pădure, pe la umbră.

Părerea mea este că acest traseu, merită fiecare pas.

Trimis de Dana2008 in 08.09.20 20:09:17
Validat / Publicat: 08.09.20 20:48:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în M-ȚII RARĂU-GIUMALĂU

VIZUALIZĂRI: 1283 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Rezervația Pietrele Doamnei, M-ții Rarău Platoul de Belvedere

cata2106PHONE
[09.09.20 08:53:24]

Felicitări pentru articol și poze!

Am făcut și noi acest traseu în urmă cu doi sau trei ani, în prima zi am avut noroc de o ceața ce nu ne lasă să vedem nimic. L-am repetat a doua zi și ne-am bucurat de toată splendoarea lui. Recomanda și Vf Giumalau, e mult mai spectaculos decât Vf. Rarau, părerea mea.

[09.09.20 09:50:59]

@cata2106:  Mulțumesc frumos pentru

​ ecou și aprecieri!

Îți mai amintești că ți-am ​scris un ecou la articolul cu M-tii Giumalău? Te întrebam dacă pot merge cu băiatul meu de 12 ani.

​Am fost și noi acolo, a fost foarte frumos, dar nu prea am timp să scriu pe unde umblăm, sunt în urma tare cu impresiile din călătorii.

Călătorii plăcute!

Sănătate! Numai bine! ​​

Mika
[09.09.20 09:58:22]

@Dana2008:  Nu am fost prin Rarău, sunt puțin cam departe de mine, dar sper să ajung cândva. Un traseu frumos cu ceva cățarare. Fotografiile superbe! Drumeții frumoase in continuare! Toamna se anunță caldă și frumoasă!

[09.09.20 10:18:00]

@Mika:  Mulțumesc frumos Mika pentru vizită, ecou și aprecieri!

Să știi că ai ce vedea în zonă, voi scrie ce drumeții am făcut noi in trei zile. E foarte frumoasă zona!

Urmează să scriu despre Vf. Șoimul, Vf. Rarau, Vf. Giumalău,   Popchi Raraului​.

Peisajele din punctele de belvedete​​ sunt de o frumusețe copleșitoare.

Călătorii plăcute! Sănătate! Numai bine!

Te pup! ????????​​​

robert
[09.09.20 11:15:46]

@Dana2008:  felicitari pentru traseu! Cam putin ne povestesti! Parcă aș vrea ceva mai amănuntit! Nu te supăra, dar ca iubitor de munte imi plac mult poveștile!

[09.09.20 11:41:51]

@robert:  Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

În cazul de față nu știu ce aș mai fi putut spune.

Dacă ai întrebări, cu mare plăcere îți răspund.

Călătorii plăcute!

Sănătate! Numai bine!

Aurici
[09.09.20 13:58:16]

În cazul meu a fost printre primele drumeții pe care le-am făcut cu soțul, dar nu mai îmi aduc aminte absolut nimic. Mai grav este că nici pozele tale nu îmi spun mare lucru , semn clar că aveam ochi doar pentru el.

​Cred că trebuie să pun și eu zona din nou pe tapet.

Dar umblați și voi, nu vă încurcați, bravo! ​

[09.09.20 14:03:36]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[09.09.20 14:53:33]

@webmaster:  Mulțumesc frumos!

BujiePHONE
[10.09.20 22:04:53]

De remarcat, pentru amatorii de escaladă, mulțimea și complexitatea traseelor de alpinism!

​Altfel, într-adevăr o mini-tură extrem de plăcută, puțin solicitantă dar extrem de pitorească!

​N-aș recomanda efectuarea traseului fără încălțări potrivite și după ploaie...

​Cele bune și felicitări pentru review!

[10.09.20 23:07:14]

@Bujie:  Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

​Noi am urcat echipați cu bocanci, dar am văzut o femeie în sandale care se vait că a căzut și ea nu mai urca la Platoul de Belvedere... adică partea festivă a traseului. Dar multă lume urcă din inerție, instinctul de turmă, fără a avea încălțăminte adecvată și pe langa aceasta își mai vara și copiii mici după ei sau in spate.

​Călătorii plăcute! Numai bine!

[10.09.20 23:14:37]

@Aurici:  Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Ar fi cazul să treci prin zonă iar. Acum vei vedea altfel lucrurile, așa-i? Este mult prea frumos ca să nu o treci pe listă.

Voi mai scrie câteva impresii din drumeții... din trei zile cât am stat la Hotelul Alpin, am făcut trasee în fiecare zi și tot mai aveam de făcut drumeții dacă stăteam mai mult.

Călătorii plăcute! Numai bine!

Aurici, Bujie, cata2106, Dana2008, Mika, robert
Alte impresii din această RUBRICĂDrumeții în munții Rarău: