ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2010
ÎNSCRIS: 06.05.10
APR-2007
team-building

Atheneum Intercontinental - un nume care nu se dezminte

Norocul si sansa au facut ca participarea la un congres international sa beneficieze de o ospitalitate pe masura, cadrul in care aceasta s-a desfasurat fiind Hotelul Atheneum Intercontinental din Athena. Nu era prima vizita pe pamant grecesc, dar a fost de departe in cele mai luxoase conditii, ca sa nu mai spun ca pe langa cazarea superba am avut si un program de vizitare dar si de mese si spectacole traditionale extrem de bine organizat.

Asadar am aterizat undeva la orele 9. 00 a. m. , iar drumul de 36km de la aeroport pana la hotelul situat foarte central l-am parcurs cu autocarul de transfer. Exista insa si un sistem de transport cu metroul, tramvaiul sau autobuze regulate, foarte bine pus la punct, iar statiile sunt langa hotel.

Asadar inca din autocar am admirat peisajul deja cunoscut, cu cerul albastru laptos, casele cu nivele putine, imaculat-albe, cu nelipsitele instalatii solare pe acoperisul putin inclinat, multimea de leandri, palmieri si portocali, infloriri si parfumati, traficul pigmentat de fitzoasele si agilele scutere.

Venind spre hotel am trecut pe langa Mariott, la nici 150 m de H. A. Intercontinental. Dealtfel, o parte dintre participanti au fost cazati acolo. primirea a fost cea obisnuita la astfel de evenimente, dar amploarea holului, vastitatea spatiului inteligent structurat si eleganta imbinarii marmura-sticle-otel ne-a taiat respiratia din prima. Ochii ne-au cazut imediat pe un interesant Om in Albastru, un exponat al artistului grec George lapas, expus chiar in centrul spatiului de receptie. parca ar face roata mare acest om in albastru, parca ar fi un businessman gata sa se dea peste cap numai sa-i reuseasca afacerea!

Iarasi privirea este furata de un alt ansamblu, care ne-a trimis repede cu gandul la lectiile de fizica, punandu-ne la grea incercare memoria. Eu nici azi nu stiu exact cum se numeste, dar puteti sa ma ajutati. Oricum era acel dispozitiv din fizica ce genera descarcare electrica. Inchipuiti-va toate acestea la o scara de 1000 de ori mai mare decat ce-ati vazut in laborator la scoala.

Ne-am imprastiat rapid in camere, unde am avut regim single. Camerele sunt (sau erau in 2007) de fumatori si de nefumatori. Nu au nici un fel de terase iar deschiderea ferestrei este atat de atipica incat nu-ti trece prin cap sa deschizi fereastra sa fumezi. Dar s-au respectat dorintele fiecaruia.

Camera: larga, luminoasa, eleganta, impartita virtual, prin podeaua jumatate mochetata, jumatate marmura in doua spatii disticte - cel de dormit, cu doua paturi generoase, moi, infatate in lenjerie alba de damast si acoperita cu matase (parca), noptierele, veiozele si telefonul de langa pat, - si spatiul de lucru sau relaxare, unde se gaseau canapeaua cu doua fotolii si o masuta, biroul de lucru cu toate dotarile necesare, TV-ul, ceainicul si accesoriile ptr cafea sau ceai, minibarul. facilitati de adaptor electric, internet cablu. Culorile in camera. de la verde -padure la bej si alb se intrepatrund discret, delimiteaza virtual spatii si nu obosesc ochiul. Desigur aer conditionat, lumini in plafoniere si aplice. Largimea camerei de aproape 35mp este fericit completata de dulapul in usi glisante si oglinda din holul de acces. In dulap: masina de calcat cu masa adiacenta, perii si alte accesori de curatat, cusut, punga ptr laundry. Umerase cate vrei... Seif-ul. Perne si pilote subtiri suplimentare.

Am dormit bine in aceasta camera, nimic din zgomotul strazii nu razbatea in ea, desi hotelul se afla situat pe un bulevard ultracentral care taie in doua, precum cutitul painea, Atena: bulevardul Syngrou.

Baia: larga, in marmura, cu cada si toate dotarile necesare, de la telefon intre scaunul de toaleta si cada, foen, oglinda speciala ptr machiaj si lampa la fel, flacoane elegante cu sapun, gel si balsam, lapte de corp si altele necesare unei toalete riguroase. O oglinta cat tot blatul, la fel de marmura, al chiuvetei. Prosoape si halate albe-imaculat, cu monograma hotelului.

La parterul hotelului intr-un spatiu lateral, un lobby, se gasesc restaurantul si barul. Dar si la ultimul etaj, pe terasa, cu o magnifica vedere asupra Atenei (vedere directa la Acropole) se mai afla un restaurant.

In mod obisnuit, micul dejun si pranzul s-au luat in restaurantul de la parter - Cafezoe pe numele lui, unde cea mai impresionanta desfasurare de mancare, tip bufet suedez, ne-a satisfacut gusturile si asteptarile. Nu stiu ce nu era acolo, pana si un purcel intreg, auriu si adormit pe patul sau de legume si imbiind cu aroma sa sa rupi un pic de sorici, trona pe o tava uriasa. Alte ingenioase sculpturi vegetale si aranjamente gastronomice tentau ochiul dar mai ales papilele gustative. Se gaseau acolo nu numai preparatele specifice grecesti, dar si salata de homari, stridii, scoici si midii din cele mai diverse, legume, fructe, sosuri si salta, carnuri fripte din tot felul. Repet, oferta intrecea un vis pantagruelic, acum n-as sti sa spun daca era asa cu ocazia congresului sau in mod obisnuit. N-am remarcat diferenta de oferta intre MD si pranz, poate doar ca dispareau cerealele, dar nu si iaurturile. Mai trebuie sa pomenesc de deliciosul iaurt grecesc, gros si dulce ca o smantana, baza ptr minunate sosuri si garnituri. Seara au fost tot felul de mese festive, fie in una din uriasele sali (despre care am inteles ca poate gazdui 2500 de persoane), pe terasa de la ultimul etaj sau in afara orasului, intr-o locatie deosebita, restaurantul aferent muzeului de arta moderna.

Cafezoe, scrie si pe site-ul oficial, dar si pe o placuta in bronz discret plasata la intrare, a fost rezultatul conceptiei arhitectului Tony Chi. Interesanta si un pic bizara.

Hotelul are si o piscina exterioara, la care nu am fost, desi ne-a facut cu ochiul, datorita programului incarcat. Dar arata grozav. mare si albastra-azurie, mai ales ca desi la jumatatea lui aprilie, temperaturile treceau lejer peste 25 grd.

Situarea foarte centrala a hotelului Atheneum Intercontinental face ca accesul la obiectivele turistice importante si majore sa fie usor, fie ca mergeti pe jos, fie ca luati taxiul (desi eu zic mai bine cu taxiul!! ). oricum pe o portiune de 1 km n-o sa vedeti decat magazine de motoare si scutere!

Dincolo de ceea ce-am vazut la Atena, sederea la un hotel care-si respecta standardele si stelele, care face parte dintr-o retea de peste 1800 hoteluri Intercontinental care nu fac rabat de la calitate, mi-a facut vizita la Atena cu atat mai placuta cu cat n-am stiut mare lucru despre cazare , pana sa ajung acolo.

Alte informatii gasiti pe site-ul oficial al hotelului. Nu stiu sa va spun preturi ptr ca e evident ca n-am platit eu.

Trimis de TORA INGRID in 29.06.10 12:47:17

VIZUALIZĂRI: 2083 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TORA INGRID); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 spatiul " de dormit " ala camerei
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 135.15 EUR pe cameră

dannek [29.06.10 14:02:16] »

@Ingrid

Ne surprinzi placut!

Sa speram ca tolba nu s-a golit!

georgiana [29.06.10 15:42:38] »

De fiecare data cand citesc un subiect despre Grecia, oftezzzzz!

De ce oare??? Si raman fara cuvinte, ca acum.

Felicitari ca ai avut ocazia norocoasa de a fi acolo, chiar si doar pentru 4 zile... sa poti vedea cum portocalii in aprilie au flori, fructe coapte si fructe verzi!!!

Deci - un paradox... grecesc!

Un vot, cu mult drag, ca intotdeauna!

any* [01.07.10 09:17:05] »

Frumos povestit, pacat ca nu pot sa acord mai mult de 400pma...

raduu1972 [05.07.10 10:42:43] »

un vot de la mine si ti-am adus si superbonus, numai bine, foarte frumos ai scris

biancuta [07.07.10 16:54:09] »

Foarte multe informatii utile, iar pozele superbe! Trebuie sa ajung si eu In Atena! Multe puncte si de la mine!

webmaster13 [16.07.10 20:10:02] »

Tora melodia atasata se poate schimba daca consideri!

cosminp [01.08.10 20:02:08] »

frumoasa locatie, extraordinare pozele

any*, biancuta, cosminp, dannek, georgiana, raduu1972