ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2020
AUG-2020
Prieteni
EXCELENT

Restaurant-pensiune Lyra – un loc bun de popas

Cei care tranzitează județul Mureș și se află pe drumul național dintre Sighișoara și Târgu Mureș sau vin dinspre stațiunea Sovata spre municipiul Târgu Mureș se pot opri la circa 8 km distanță de urbe la un frumos loc de popas compus din restaurant și pensiune.

Localizare. În apropierea orașului Târgu Mureș, în corpul de pădure din preajma localității Corunca, pe șoseaua DN13 (E60) într-o curbă largă găsim restaurantul-pensiune Lyra. Venind dinspre Sighișoara nu se poate intra în parcarea restaurantului Lyra deoarece marcajul e „linie continuă” , trebuie întors undeva la ieșire din pădure. Locul de popas este prevăzut cu destul de multe spații de parcare pietruite.

În luna august starea de alertă generată de pandemie a impus deschiderea doar a teraselor exterioare lucru de la care nu a făcut excepție nici restaurantul Lyra care pe lângă mesele de pe pridvorul deschis a mai întins câteva mese în fața restaurantului. În parcare se mai afla un mic truck - Lyra Burger cu produse specifice și mese pentru cei care doreau să savureze la fața locului preparatele fast-food.

Servicii. Am ocupat loc la două mese pe pridvorul-terasă deoarece depășeam numărul de persoane admise la o singură masă. Alte măsuri de protecție: mese distanțate suficient de mult, chelnerii purtau măști, se putea plăti consumația cu cardul. Am primit repede meniurile și am fost lăsați câteva minute să le studiem după care am lansat comanda. Serviciile au fost prompte, iar timpul de așteptare destul de scurt având în vedere că mesele erau aproape toate ocupate. Toaletele erau curate și dotate cu tot ceea ce e nevoie, plus dezinfectant.

Meniu și preparate. Sub sloganul Gusturi cu tradiție meniul ne etalează o serie de preparate ardelenești prezentate și în fotografii care te fac să îți dorești să mănânci mult mai multe feluri de mâncare decât poți duce. Mai întâi am comandat băuturile, care au și sosit primele în câteva minute: bere S. Strong (9 lei/500 ml), bere fără alcool (8,5 lei/500 ml), espresso lung (6,5 lei), frappe (13 lei), limonadă cu miere (16 lei/400 ml), suc neacidulat (6 lei/250 ml).

Preparatele comandate au sosit relativ repede, 20-25 minute, fierbinți. Porțiile au fost mari, abia le-am făcut față, gustoase, așezate frumos pe platouri de piatră sau farfurii negre. Prețuri: ciorbă de burtă (19,5 lei – separat smântână: 3 lei și usturoi: 1 leu), ciolan a la Lyra (40 lei), ficăței de pui cu ceapă (23 lei) cu cartofi copți a la Lyra (11 lei), piept de pui vienez (20 lei) cu cartofi gratinați (9,5 lei). De asemenea, s-a comandat și un meniu pentru copii (exista pagină specială în meniu): șnițel de pui cu cartofi pai (15 lei). Desert nu prea a mai încăput dar pofta și curiozitatea a fost mare – am ales clătite olandeze (cu umplutură de măr și înghețată), au fost delicioase.

Concluzii. Mi-au plăcut decorurile exterioare – spații verzi, căruțe cu flori, ceșcuțe de cafea gigant – precum și cele interioare: piese de mobilier pictate, obiecte decorative, o sobă de fontă etc.

În momentul trecerii noastre pe la Lyra, adică mijlocul lunii august, serviciile au fost foarte bune, raportul calitate-preț fiind excelent, părerea mea. Chiar dacă prețurile pot părea măricele porțiile sunt mari și preparatele gustoase ceea ce mă face să recomand celor doritori de o masă bună să se oprească aici.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 04.09.20 17:01:49
Validat / Publicat: 04.09.20 18:07:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ.

VIZUALIZĂRI: 1250 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Clătite olandeze.

[04.09.20 18:06:42]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Tg. Mureş? , TÎRGU MUREȘ" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Unde mâncăm pe drumul Sighișoara - Tg Mureș? ]

doinafil
[04.09.20 18:52:06]

Toate preparatele arată de nota 10! Cred că au fost și gustoase, iar modul de prezentare este unul deosebit!

Cel ​mai apetisant desert pe care l-am văzut până acum (exceptând papanașii care, în orice loc i-ai servi sunt - mai întâi - decorativi), ​mi s-au părut clătitele olandeze!

Nici prețurile nu mi se par prea mari, mai ales că porțiile par a fi generoase, nu numai gustoase!

Mi-a plăcut mult dulapul pictat din interior -P14- și dacă este și funcțional, nu numai decor, cu atât mai lăudabil pentru restaurant! ​

Să vă fie de bine! ​​

Dana2008PHONE
[04.09.20 20:29:22]

@tata123:  Să vă fie de bine!... un semn că ai fost in orașul meu sa ne vedem, mi-ar fi plăcut!

Sănătate! Numai bine! ​

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[05.09.20 20:57:01]

@doinafil:  Mulțumesc pentru aprecieri. În zona județului Mureș am mâncat bine în multe locuri, consistent și gustos, la prețuri potrivite. La restaurantul Lyra e frumos decorul interior, cu mobilier pictat și diverse decorațiuni. Localul e cunoscut de cei care tranzitează sau merg spre Târgu Mureș, mereu am văzut clienți acolo.

Clătita olandeză a fost delicioasă, o combinație reușită de ingrediente, porție mare - am ales acest desert tocmai pentru a vedea c​um stă treaba =a fost o alegere reușită.

Numai bine! ​

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[05.09.20 21:00:25]

@Dana2008:  Mulțumesc pentru vizită, să știi că m-am gândit în timpul incursiunii la Târgu Jiu la tine, dar tot am văzut pe FB că ești plecată prin călătorii montane așa că nu am mai dat nici un semn. Plus că eram cu o întreagă „gașcă” - râmâne pe altădată, mulțumesc.

Am mâncat bine în zona ta, preparate gustoase, porții consistente și prețuri bune.

Călătorii frumoase și sigure! Numai bine! ​​

doinafil, tata123 🔱