ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2020
AUG-2020
Cuplu
Raport PREȚ/CALITATE: BUN

Unde mâncăm în Istanbul?

Un restaurant central cu priveliște panoramica încântătoare, mancare buna, prețuri rezonabile

TIPĂREȘTE URM de aici

Am ales Loti Cafe & Roof Lounge pentru panorama oferită de restaurantul de la etajul 6 al hotelului Pierre Loti si poziția întâi din clasamentul restaurantelor din Istanbul întocmit de TripAdvisor.

Este un restaurant bun, mancare buna si accesibila ca pret (un mușchi de vita 80 lei, pe cotația scăzută a lirei turcești din aceasta perioada), se poate consulta meniul pe site (pentru toate prețurile), dar este departe de a-l considera (personal) restaurantul nr. 1 din Istanbul.

Merita sa mergeți la pranz (poate si seara) daca va aflați in zona moscheilor si a palatului Topkapi pentru priveliștea deosebita (vezi video).

As fi incercat lamb rack (bucata de miel cu toate coastele) dar era, cred, o porție de doua persoane si colegul nu a vrut sa mănânce, asa ca am luat vita, el un mixt de frigărui si kebab, ciuperci umplute cu cașcaval, salata ciobănească, bere, ape (total 45 € fara bacșis).

Am plătit 50 € si am primit si doua Yeni raki din partea casei, chelnerii mi s-au parut destul de amabili, cum de-altfel sunt cam toti in Turcia (cu mici excepții, bineînțeles).

Este adevarat ca exista restaurant si la parter dar nu l-am incercat.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancare buna aproape delicioasa

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Cred ca este cea mai buna opțiune de luat masa in zona turistică

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de geop in 03.09.20 18:52:03
Validat / Publicat: 03.09.20 19:26:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

krisstinnascris / TELEFON [03.09.20 19:56:34] »

@geop:  La parter am mâncat noi, e același meniu.  Din păcate noi nu mâncam vita, de fapt eram îmbuibați cu înghețate și alte prostii de peste zi și am mâncat ceva subțire, mai ales că eu nu mănânc seara, doar in vacanță mai fac prostii de-astea

​Nu la fel de incantați au fost ospătarii, nota noastră de plata a fost mică

Acolo e un loc fițos, e in buricul târgului, ai ales bine

geop [04.09.20 15:48:04] »

@krisstinna:  am observat asta la Istanbul... din pacate este neplacut, fiecare mananca ce vrea, cat poate etc.

Daca nu este aglomerat nu ar trebui sa aiba atitudinea asta, ca nu ati luat masa vreunui nesatul care sa-i sature pe ei cu cat plateste nota... ​

geop