ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2020
ÎNSCRIS: 23.01.11
AUG-2020
Prieteni
REZONABIL

Un hotel foarte bun, cu marele atu ca are piscina infinita pe Bosfor

Pot sa afirm ca acest hotel este unul foarte bun, am fost cazat o noapte intr-o camera cu vedere spre intrarea hotelului.

Am fost intampinati cu cateva dulciuri (baclava etc.) in camera, care era gata mai devreme de ora 14 (aspect pe care l-am apreciat), in frigider exista doar apa (din partea hotelului), cosmeticele (gel de dus, sapun etc) sunt de calitate, ofera masti de protectie personalizate cu sigla hotelului, ni s-a permis sa vedem si palatul in sine (Ciragan), cu o istorie interesanta, care este situat langa cladirile hotelului propriu zis.

La piscina (pe sezlong) exista o varietate redusa de optiuni de mancare (pizza, sandwich club, quesadilla etc.) dar exista posibilitatea de a lua masa pe una dintre cele doua terase, unde optiunile sunt mai variate.

Puncte slabe

Hotelul este vechi, necesita renovari (parchetul este zgariat, de exemplu)

Personal amabil, dar nu foarte atent (trebuie sa le faci cu mana, nu sunt prezenti tot timpul cand ai nevoie), cel putin pe terasa si mai ales la piscina.

Piscina are apa mica, cand inoti mai atingi fundul acesteia cu picioarele, umbrele de plaja sunt fixe, nu pot fi mutate decat sezlongurile in sensul umbrei.

Puncte forte

Opulent, desi vechi, hotelul este construit langa palatul Ciragan (in palat sunt insa 11 camere disponibile turistilor, evident ca la un pret corespunzator)

Spatiul de pe Bosfor este destul de mare, cu o mica gradina, piscina lata, piscina separata pentru copii (primesti gratuit o sticla de apa plata la piscina), un mic loc de gradina si promenada. Era minunata senzatia de a inota vazand vapoarele, contempland la mijlocul piscinei ce se petrecea pe Bosfor.

Mic dejun senzational, o patiserie cu dulciuri delicioase.

despre SERVICII

Personalul este amabil, dar in comparatie cu cel de la Four Seasons sunt mai putin atenti, un ospatar a uitat comanda mea, dar imediat s-a oferit sa imi ofere o prajitura din parte casei si ceaiul comandat de amicul meu nu a mai fost taxat

despre CAMERE & COND. CAZARE

Minibarul nu contine bauturi, dusul are instructiuni de utilizare (e mai complicat, cu mai multe robinete, baterii etc), balcoanele, chiar cu vedere la Bosfor sunt balcoane normale, iti vezi si auzi vecinii etc.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Preturi de Kempinski, adica destul de mari, dar mancare buna

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Unul dintre cele doua hoteluri cu piscina infinita pe Bosfor inseamna ceva in Istanbul...

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Nu am fost la SPA, trebuia sa fie facuta programare la sauna din cauza masurilor sanitare generate de pandemie

Trimis de geop in 03.09.20 16:45:23
Validat / Publicat: 03.09.20 17:17:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Pera Palace, Four Seasons on Bosphorus

VIZUALIZĂRI: 500 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.09.20 17:03:46]

Excelentă și această recomandare

Mutat în rubrica "Ciragan Palace Kempinski Hotel, ISTANBUL" (nou-creată pe sait)

​​​

[03.09.20 17:42:29]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

krisstinnaPHONE
[03.09.20 19:10:17]

@geop:  Ai scris cumva și despre Four Seasons? Ar fi interesant să aflu detalii, nu multă lume ajunge in aceste locuri. ​​

​​Indiferent cum era balconul, pentru mine e un mare plus. Pot sa am camera capitonata cu aur și servicii de zece stele, dacă nu am balcon e nașpa.  Adică aș accepta dar aș scădea nota in mod sigur ​​

Excelent poziționat hotelul, mulțumim pentru impresii!

​​

geopPHONEAUTOR REVIEW
[04.09.20 14:46:54]

@krisstinna: O sa scriu curând si despre Four Seasons on Bosphorus care este excelent vezi impresii

krisstinnaPHONE
[04.09.20 19:00:41]

@geop:  Am crezut ca nu vrei sa vorbești cu mine

Abia acum am văzut ca mi-ai răspuns

Am citit și celelalte articole, super recomandări!

Felicitări!

geopAUTOR REVIEW
[04.09.20 23:11:08]

@krisstinna:  multumesc

[05.09.20 20:56:28]

@geop:  Frumos intradevar! Sa te tot bucuri de asa ceva!

Felicitari, votat cu mare drag. ​

geop, mishu

• pagină generată în 0.056198835372925 sec