ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2020
AUG-2020
Cuplu
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Amintiri de neuitat - oameni dragi intalniti

Este al doilea an consecutiv cand alegem ca destinatie de vacanta Hurghada si cu siguranta nu ultimul. Toate excursiile optionale le-am luat de la agentia BonVoyage Hurghada, prin intermediul lui Medo Fateem. Au preturi la jumatatea celor de la agentiile partenere cu care calatoriti in Egipt sau chiar mai mici. Calitatea serviciilor este una superioara, iar Medo este o persoana deosebita, care ne-a intampinat cu caldura si cu care dorim sa ne revedem.

Anul trecut am fost in luna iulie si am optat pentru umatoarele excursii: Insula Paradisului, scufundari si Cairo. Au fost niste experiente de neuitat, in Cairo am optat pentru o excursie privata (am fost un grup de 11 prieteni) care a meritat fiecare ban in plus, desi nu a fost o diferenta foarte mare fata de excursia normala.

Anul acesta am fost in luna august si am ales sa mergem la Orange Bay si safari in desert (excursie privata), ne-am fi dorit sa mergem si la Luxor dar din pacate nu se organizeaza excursii acolo din cauza pandemiei. Va recomand sa achizitionati excursiile de la Medo, noi am luat legatura cu el pe whatsapp inainte sa ajungem in Egipt (nr lui de tel in gasiti pe pagina de facebook Bon Voyage Hurghada), este o persoana de incredere si foarte serioasa, care ne-a asigurat niste amintiri extraordinare prin intermediul excursiilor recomandate.

Trimis de Braha in 03.09.20 14:02:23
Validat / Publicat: 03.09.20 14:45:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Hurghada

VIZUALIZĂRI: 1877 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Braha); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.09.20 14:15:42]

@ux117399: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux117399 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

[03.09.20 14:16:40]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 101008&hid=3529.

[03.09.20 14:46:14]

krisstinnaPHONE
[03.09.20 16:10:31]

@Braha:  Spune-mi te rog, la ce hotel ai fost și cum au fost condițiile de zbor, de cazare, de mâncare. ​​

​​La alte obiective turistice ați fost? Sunt deschise? Se fac și altfel de excursii in afara de cele prezentate de tine? ​​

​​Am reținut recomandarea ta, mulțumim pentru pont.

Aveam și noi un sejur luna aceasta, in Hurghada, dar am renunțat din cauza virusului​​

Ar fi foarte utile informațiile tale proaspete despre măsurile de sigurață epidemiologică luate in Egipt. ​​

Mulțumesc

​​

[03.09.20 17:32:17]

@Braha:

Au preturi la jumatatea celor de la agentiile partenere cu care calatoriti in Egipt sau chiar mai mici. Calitatea serviciilor este una superioara, iar Medo este o persoana deosebita, care ne-a intampinat cu caldura si cu care dorim sa ne revedem. ​

Hmmm... Nici nu au reînceput bine să zboare charterele din România spre Hurghada şi iată că se prefigurează o nouă sarabandă a reclamelor şi... cam atât.

1. Refuz să cred că preţurile lui Medo ăsta ar fi chiar la jumătate sau mai mici faţă de cele ale touroperatorilor.

2. Chestia cu calitatea superioară a serviciilor oferite de acest individ este o glumă şi mai bună

​​​​Poate mă lămureşti cum ai ajuns la concluzia asta, neavând practic termen de comparaţie cât timp nu ai văzut ce oferă "concurenţa" .

Poate ne povesteşti şi despre hotelul la care aţi fost cazaţi, preţul de 1100 euro fiind suspect de mic pentru patru persoane, neverosimil chiar, având în vedere că atât te costă doar avionul. ​

[03.09.20 17:49:17]

@krisstinna:  In avion toata lumea a purtat masca pe toata durata zborului, iar zborul a fost ok tinand cont ca durata este de 3 ore.

​In avion am completat un formular ce a trebuit predat in aeroport, cum ca nu avem simptome, nu am luat contact cu persoane infectate, etc. Iar in aeroport spre deosebire de anul trecut, nu am mai platit viza de 25$/pers.

​Am fost la Hotelul Desert Rose, unde de cand am ajuns ni s-a luat temperatura, toate masinile care intrau in curtea hotelului erau dezinfectate, tot personalul purta in permanenta masca si manusi. Masa se servea si in interiorul restaurantelor, cu distantare si nu te mai puteai servi singur, dar turistii nu purtau masca in interior.

​Exista personal la toate standurile cu feluri de mancare, cu despartitor de plexiglas, iar acesta servea fiecare persoana.

​In restaurantele a la cart si in baruri/ terase nu mai exista meniuri, deoarece nu se pot dezinfecta dupa fiecare persoana care le atinge, in schimb au pus coduri QR pe fiecare masa ceea ce mi se pare foarte ok.

​Se organizeaza toate excursiile optionale care nu presupun deplasarea in alte localitati (Luxor, Cairo, etc.), scufundari, Insula Paradisului, Giftun, Orange Bay, tur cu delfinii, safari in desert si submarin (noi pe acestea le-am gasit in ofertele de acolo).

​Personal, consider ca masurile luate de cei din Egipt sunt mult mai ok decat cele din Romania.

​ Cei de acolo ne spuneau ca le este un pic teama de turistii romani deoarece noi avem foarte multe cazuri in comparatie cu ei, dar ne-au intampinat cu drag si au fost la fel de ospitalieri ca si pana acum.

[03.09.20 18:01:25]

@nicole33:  Dupa cum am spus nu este primul an cand mergem in Hurghada si daca ati fost stiti probabil ca de cand esti preluat de la aeroport de reprezentantii agentiei primesti si oferta cu excursiile optionale, astfel poti face o comparatie. Anul acesta am platit 200$  4 persoane pentru excursia in Orange Bay si cea de la safari (excursie privata), in conditiile in care cei de la Sprin tours (agentia partenera celei cu care am calatorit in Egipt) acea pretul de 55$ de pers pentru o singura excursie. Asadar puteti face dumneavoastra calculele si vedeti ce diferenta iese. ​​

Pretul pe bilete a fost de 1100 € pentru 2 persoane, nu 4 (greseala mea ca nu am specificat).  ​​

Si da, recomand aceasta persoana de la care am achizitionat excursiile. Si noi am aflat de el tot prin intermediul acestui site, in urma documentarilor, inainte sa mergem in Egipt anul trecut si ne-au fost de mare ajutor recomandarile gasite aici.

[03.09.20 18:56:33]

@Braha

Am fost la Hotelul Desert Rose

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

krisstinnaPHONE
[03.09.20 18:57:23]

@Braha:  Îți mulțumesc frumos pentru detalii! ​​

​​Vacanțe frumoase îți doresc!

[03.09.20 18:58:50]

@krisstinna:  Multumesc! Asemenea!

[05.09.20 09:30:33]

@Braha:

Cei de acolo ne spuneau ca le este un pic teama de turistii romani deoarece noi avem foarte multe cazuri in comparatie cu ei, dar ne-au intampinat cu drag si au fost la fel de ospitalieri ca si pana acum. ​

Într-adevăr, conform statisticilor oficiale, în această perioadă noi avem mult mai multe cazuri de noi infectări zilnic faţă de egipteni, dar ​nu trebuie să uităm şi faptul că ei au testat extrem de puţin, INFIM chiar, raportat la populaţia numeroasă a Egiptului.

În opinia mea, situaţia nu este atât de roză cum se vede din statistici, un număr semnificativ de cazuri putând scăpa nedepistate, proporţional mai multe ca la noi.

Condiţiile de trai ale unei părţi importante a populaţiei nu permit o protecţie prea eficientă împotriva coronavirusului şi nici limitarea răspândirii acestuia. ​

[05.09.20 09:44:19]

@Braha:

Dupa cum am spus nu este primul an cand mergem in Hurghada si daca ati fost stiti probabil ca de cand esti preluat de la aeroport de reprezentantii agentiei primesti si oferta cu excursiile optionale, astfel poti face o comparatie. ​

De fapt, aici ai comparat doar preţurile, nicidecum calitatea serviciilor oferite. ​ Dacă ai fost doar cu tipul ăsta pe care l-ai lăudat mai sus, nu ai cum şti ce îţi ofereau alte agenţii. Reduceri primeşti când cumperi mai multe excursii şi grupul este mai mare. Preţurile pot fi mult mai avantajoase la excursiile loco, dar la excursiile la Cairo şi Luxor, diferenţele de preţ nu mai sunt la fel de mari, iar în cazul acestor excursii "istorice", cum îmi place mie să le spun, calitatea ghidajului este extrem de importantă. Desigur pentru cei interesaţi şi de altceva în afara unui selfie cu piramidele sau cu Sphinxul .

Am fost deja de trei ori în Egipt cu touroperatori diferiţi şi ştiu preţurile practicate de aceştia, tot aşa cum ştiu şi preţurile practicate de agenţiile locale, ai căror patroni par deosebit de amabili şi aburitori în atragerea potenţialilor clienţi. ​

Braha
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: