ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2020
ÎNSCRIS: 30.04.09
AUG-2020
Cuplu
BUN

Hotel „Narcis” din Saturn. Deci, da!

Prolog:

Tocmai ce-am trăit ultimul weekend al verii 2020. În cazul meu, spre fericirea-mi, l-am trăit la mare, locul unde aș merge oricând! Se știe că nu poate exista concediu sau vacanță completă dacă nu ajungi la mare, iar eu mă bucur ca un copil de câte ori o fac. De fapt, știți că se spune că-n orice bărbat e un mare copil, iar eu nu fac excepție. Mie marea-mi place din toate pozițiile, pe orice vreme : caniculă, ploaie, ceață, cutremur sau ce mai știu eu intemperii. Și aș fi în stare să vorbesc despre mare pân' se schimbă banii.

În ultimul weekend de vară am ajuns la mare intempestiv. Voiam să ieșim undeva și nu cădeam de acord : Brașov- Adi, Borsec-eu. Și-atunci, am avut inspirația s-aleg Marea Neagră, că e la mijloc, nu?! :)) A fost un acord total, ceea ce e de mirare în familia mea unde din contradicții se naște progresul, asta e dialectica noastră.

La ora 14 terminasem programul, la 14,30 aveam rezervarea făcută și la 15,08, trecute fix, eram pe șoselele patriei, cu plinul făcut, cu ochii lucitori și cu melodia de la radio în gând. Era ceva cu un refren :” Ascultă vocile Mării” , nu știu cine o cântă dar eram ferm decis să fac cum zicea ea. În plus, eram bucuros, o grăbisem pe Adriana cu bagajul și eram sigur că a uitat să ia fierul de călcat.

Buei, nu știu la voi dar, la mine, când e vorba de bagaj de plecat în concediu, primul obiect de-l nimerește Adi e fierul de călcat! Uneori cred că dacă ar fi cutremurul de sfârșit de lume Adi nu ar trage de mine să mă scoață din pericol cât cred că și-ar lua fierul de călcat. Și-acuma, îl uitase!!! Aaascultă vocile mării, fredonam eu, încântat...

Pentru că de ce Hotel” Narcis” din Saturn?

Saturnul a fost o alegere logică, luată la întâmplare : Adi a zis că nu mai vrea la Mamaia și s-aleg, eu, orice altceva! E ceva ciudat s-aud așa ceva, tinde spre fenomen paranormal, să am eu atâta libertate s-aleg stațiunea unde mergem. Pe vremurile de început ale relației noastre, mergeam la Saturn pentru că era lângă Mangalia, un oraș care mie-mi place foarte mult. Așa că am ales Saturn și apoi am căutat hoteluri din. Și perioada de cazare.

” Hotel Narcis” ? Pentru că era în capul listei de pe saitul cu rezervările. Am citit pe diagonală recenziile, pe diagonala ailaltă am văzut fotografiile, am realizat prețul și am făcut rezervarea. Nu ne-am gândit la nimic altceva, nu am vrut să comparăm cu nicio altă unitate, doar nu eram nebun să pierd din timpul pe care urma să-l acord Mării.

Unde este el?

Ha, așa am întrebat și noi, odată ajunși în Saturn, când am intrat în orbita stațiunii, căutând hotelul. GPS-ul mașinii mă tot anunța că am ajuns la destinație, doar că nu aveam adresa hotelului, ăsta mă anunța că sunt în Saturn. Nici neam de hotel! Și l-am căutat, vreau să spun, temeinic chiar.

La un moment dat am văzut, printre ramuri de copaci, o firmă luminoasă, cocoțată sus, pe un hotel, Firma se termina în „... IS” , creierul a completat literele alelalte de lipseau și am ajuns la hotel...” Semiramis” . Chiar când făceam ca toți dracii, Adi, mult mai calmă decât mine, mi-a arătat hotelul din fața lui „Semiramis! Era „Hotel” Narcis” , uraaa, am ajuns!!!

Ce este el?

O hănie de hotel, cu 5 niveluri. Recepția elegăntuță, cei de erau la recepție, atunci când m-au văzut au părut interesați de mine fără a fi nevoit să sparg un geam pentru asta. Am intrat în vorbă, le-am explicat trista poveste a vieții mele, anunțându-i că, din motive inexplicabile, am o rezervare făcută acolo cu ajutorul saitului celebru.

Unul dintre cei doi băieți s-a uitat pe niște hârțoage și pe urmă m-a încurajat să-i spun de unde sunt și cum mă intitulez, am completat veșnica hârtie de ți-o dă la recepție și-apoi am primit cheia.

Hopa-n lift, cărând bagajul, pentru c-am primit o cameră la etajul superior lui 3 și inferior lui 5, deci, ce etaj? Băi, bagaj făcut în grabă, dar tot era o geantă de voiaj, un rucsac și o sacoșă.

Camera

Am citit pe saitul nostru, AFA, despre Hotel Narcis și, mai toți clienții lui, dădeau cu” Huuoăăă!” . După cum mă știți, eu-s cu filet pe stânga, până nu mă conving singur nu mă las. Așa am învățat și să mă bărbieresc, toată lumea spunea să nu dau cu ascuțișul lamei pe lungul feței, dar eu am vrut experiența proprie, cât pe ce să vorbesc sâsâit...

Buei, oameni buni, iacă, am pătruns în cameră și, n-am ce să vă fac, arăta bine! Ușa de la intrare și de la baie, nouă, camera curată, baia modernă, balconul micuț dar tot încăpeau două scaune și-o măsuță. De plastic, e drept, dar erau!

În rest, de toate : paturi, doo, televizor, frigider, aer condiționat, toate în stare de funcționare. În cameră-curat, baia curată, dezinfectată sau, ce știu eu, măcar așa scria pe hârtiile alea de se pun pe locurile știute.

Spații de depozitare pentru boarfe, erau. Adriana a abuzat de ele și le-a ocupat, destoinic. A scos și fierul de călcat :” Era să-l uit, noroc că mi-am adus aminte și l-am pus cât ai fost tu de-ai adus mașina!” Și eu, care mă lovisem la picior de ceva din bagaj când l-am cărat în lift! Care lifturi merg unse, doar într-unul un led se aprindea ca la discotecă.

Oameni buni, nu am ce să reproșez, hotelul, de 3 *, oferă tot ceea ce ai nevoie, la acel nivel. Sau, mă rog, or fi și alții mai pretențioși, ce știu eu?! Și-apoi, fiecare pe banii lui face ce vrea, nu, mai ales când are așteptări?

Că vorbirăm de bani, pentru două nopți egal 367,40 lei. La care se mai adaugă suma de 15 lei parcarea mașinii, pentru toată durata sejurului. Aici am cam fost fentat, prima seară, aia de-am ajuns, nu aveau locuri libere dar am fost îndrumați la parcarea de lângă Sala de Sport. Abia a doua zi am adus mașina în parcarea hotelului.

Altfel, n-am ce să vă mai spui despre locație, decât că mie-mi plăcu și, la o adică, iau în calcul o eventuală revenire.

Acestea fiind spuse și văzând că se apropie ora 16, cea de serviciu eliberatoare, sfios, o să tac. Și o să și plec, vă salut cu respect : Haidi, pa!

Nenea web, te rog: youtube

despre SERVICII

Singura nemulțumire a fost legată, după cum am spus mai pe larg, de parcarea hotelului.

Bine, nici nu cred c-ar putea să îmbunătățească această situație, spațiul dintre hoteluri fiind cel care este, altul mama nu mai face!

despre CAMERE & COND. CAZARE

Nu am obiecții de făcut. Camera, chiar dacă nu foarte mare era dotată cu tot ce era necesar, mobilierul fiind modern, lenjeriile curate. Pentru două nopți nu puteam avea pretenția la schimburi de lenjerii sau prosoape.

Baia era curată, instalația sanitară a funcționat ireproșabil, nu am simțit mirosuri sau alte pozne. Am stat cu geamul deschis peste noapte, nu au fost țânțari sau alte insectuțe, bâzâitor-ciupitoare. Tot hotelul este foarte curat. Pe cuvânt de pionier!

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Deși se oferă, nu am vrut mic dejun inclus în sejur. În apropierea hotelului, pe plajă sau în stațiune, sunt tot felul de terase, tarabe, gogoșerii sau alte mâncătorii. Sâmbăta am mâncat de prânz la terasa de lângă plajă,” La Siesta” îi zice, sunt specializați, spun ei, pe fructe de mare. Noi am luat somon la grill, era bun, nu ne-au ieșit bube deși au trecut, iată, două zile.

La” plimbă tava” , dar nu mă mai întrebați numele, pe un prânz de duminică: două supe de pui, o porție de ceafă cu orez, o alta de aripi picante cu cartofi, o salată de varză, o bere” Silva” neagră și un Heineken, aproximativ 80 de lei. Berile au costat 18 lei, restul mâncarea și un mic bacșiș. Terasele erau curate, deși mai aglomerat, nu te băteai umăr în umăr cu nimeni.

Și pe faleza spre Mangalia găsiți terase frumoase unde poți vedea un răsărit de lună. O bere și un fresh, 27 lei, nimic de speriat! Aici, însă, găsești mai greu masă, pe motiv de martori numeroși.

În toată stațiunea sunt locuri unde poți să-ți iei o înghețată, un suc, pizza sau alte fleacuri. O plăcintă dobrogeană, cu brânză dulce sau sărată, 6 lei, porția de hamsii: o persoană 6 lei, două persoane, la aceeași caserolă, 10 lei. Felia de pizza- 8 lei sau mai puțin, funcție de umplutură. Am văzut un magazin” Kaufland” de unde se pot cumpăra cele necesare traiului la prețuri ca acasă. Pe scurt, nu mori de foame sau de sete, neam!

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Bine, se știe că plaja de la Saturn nu este prea largă sau nisipoasă. Dar, senzația mea a fost că se vedea sfîrșitul de sezon. Nu vorbesc de alge cât de spațiile verzi de lângă hoteluri, de aleile spre plajă și de porțiunile din plajă unde cresc, în voie, buruienile. Măcar or fi alea de trăiesc doar pe soluri sărăturoase.

Prima zi marea a fost oglindă, în cea de-a doua, valuri mari, amplificate la intrarea-n golfulețele create de stabilopozi. Oricum, Marea este mereu frumoasă!

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Stând atât de puțin nu am mers chiar peste tot. Noi ne-am mulțumit cu o plimbare, lungă, pe jos, până în Mangalia, de unde ne-am întors pe faleză. Nouă ne-a plăcut.

În Saturn, pentru cei de sunt cu boracii după ei, este un tăpșan unde sunt instalațiile alea de învîrtit, răsucit, aruncat, la diferite înălțimi și viteze, mă rog, care după cum vrea să scape de copilul proprietate.

Nu am văzut altceva decât restaurante unde fiecare avea formația proprie pentru ambient și țopăială, dacă mergeți seara vă puteți alege locația funcție de zgomotul de se aude.

Trimis de Yersinia Pestis in 31.08.20 15:50:10
Validat / Publicat: 31.08.20 16:21:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SATURN.

VIZUALIZĂRI: 3703 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Pe faleza Mangaliei
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[31.08.20 16:55:45]

@Yersinia pestis: Vezi sa nu-ti deoachi soata, poate data viitoare nu o sa mai fie asa de intelegatoare cu tine, prea te-a lasat sa decizi, sau ti-a indus asta? .

Oricum, si alegerea ta a fost potrivita si dupa tonul optimist in care ai incheiat, clar a fost bine.

Cat despre dorinta,

Nenea web

de unde stii ca nu e o tanti web? .

Iar in ceea ce priveste melodia ascultata de tine, aceasta este, si este o melodie care a fost in mare voga vara aceasta, desi, ca sa fie sincera, este ca un sirop dluat, anul viitor nimeni nu-si va mai aminti de ea, dar asta e, n-a dansat decat o vara!

youtube cu Les Elephants Bizarres (dupa mine un titlu de formatie ceva cam bizar, dar gusturile nu se discuta)

Felicitari, votat cu mare drag.

webmasterPHONE
    [31.08.20 17:12:06]

[31.08.20 19:24:06]

@mishu:  Cred că știi că, în toate familiile, bărbații iau  mereu deciziile importante. Femeile doar stabilesc gradul de importanță.

De aici și libertatea mea în a alege destinația micii noastre ieșiri, care a fost o hotărâre importantă în limita stabilită de Adi.

Nu sunt misogin, n-aș avea nimic împotrivă ca web să fie și o” ea” . Tu, o demnă reprezentantă a sexului frumos, știi ca în reviewurile mele ai găsit numai aprecieri pozitive la adresa fetelor. Dar, nah, așa am presupus eu că la frâiele acestui sait se află un” el” . Deși, cred că și-n familia lui Cornel (familie pe care am avut bucuria s-o cunosc) cred că se aplica treaba cu deciziile și importanța lor. Scuză-mă, Cornele, no offense!

Cu excepția melodiei” Eu vara nu dorm” nu cred că vreun hit al verii rezistă de pe-un an la altul. De aia e și frumoasă vara!

Mulțumesc mult că m-ai băgat în seamă și pentru vot, te mai aștept ori de câte ori ai chef! Sărut mâna!

[31.08.20 19:26:07]

@webmaster:   Treaba ta, să nu dai pe urmă vina pe mine!

krisstinnaPHONE
    [31.08.20 20:19:09]

Yersi, fusei și eu la Negruța noastră mare, m-au invitat niște fițoși dragi mie și nu am putut să-i refuz, tot la sfârșit de august virusat.

Problema mea era alta: când e vorba despre acești prieteni, alegerea nu ne aparține neam, ei sunt fani Fratelli, H2O și alte idioțenii inventate de unii snobi, deci sunt fani Mamaia, niciodată nu vor merge pe litoralul românesc in alt loc

Pentru familia mea aleg eu, sunt o formatoare de opinie când e vorba despre vacanțe dar respect atât cât pot și dorințele domnului

M-am descurcat onorabil, o sa scriu despre chestia draguță in care ne-am cazat in Constanța, nu printre blocurile bogatilor Mamaiei

Cât despre Narcis ăsta, mi-a plăcut ce am citit aici, chiar citeam și râdeam. Nu, nu de tine, de noi, de alegerile familiilor noastre in ceea ce privește spațiul de cazare. De ce? Sincer, cei care ne cunosc și sunt pretențioși știu ca trebuie sa mai scadă vreo doua puncte din punctajul nostru, noi fiind toleranți și având altă scară de valori.

Iar cei care nu ne cunosc și merg pe recomandările noastre, sunt acei oameni care ne vor injura ulterior

Clar că fier de călcat nu iau in papornița, calc totul de acasă, le împăturesc frumos și aia e, nu ne gonește nimeni de pe litoral pentru o dungă in plus, mai cu seama ca hainele mele marine sunt doar niște petice, eu umblu mai mult dezbrăcată la mare, Adriana e o tipă serioasă, nu ca mine

Să știi că și septembrie virusat va fi călduros, va fi vreme de plajă și luna ce bate la ușă, e rost de plimbăreala și in săptămânile următoare

[31.08.20 20:45:16]

@krisstinna:  Asta, cu înjuratul, e menirea mea pe acest pământ : am fost gabor 26 de ani, mi-am luat de-am avut frigiderul plin mereu, am devenit viceprimar, înjurăturile-s acolo, nu poți să-i mulțumești pe toți. Până și pe AFA îmi iau sfinții de rigoare, mai ales că lumea a văzut că scriu (și) despre mănăstiri. Dar, da, ai mare dreptate, bucuria concediului mă face, mereu, să fiu mai conciliant, plus că, am mai spus, nu mor dacă n-am foehn la baie și dacă balconul nu are nuș' câți metri pătrați. În același timp, nu contrazic pe nimeni din cei care au alte așteptări de la locația aleasă!

Buei, mă leși, călcatul rufelor a devenit o obsesie pentru mine, nu pentru Adi ! În fiecare dimineață pornește potcovăria aia de stație de călcat ca să” netezească” niște haine cu care să ne-mbrăcăm când mergem la serviciu. Normal că toate astea la ora la care încerc să mai smulg două-trei, hai, cinci minute de somn.

” Finețurile” alea, unde-ți aduce șampania cu roaba alături de muieri despuiate sunt prea mult pentru mine. Nu că n-aș vrea, dar, n-am de unde! Când eram polițist aveam o vorbă :” Eu aș lua mită dar cine-mi dă?!” Pe bune, cât de cocalar să fii să dai 100.000 de euro pe-o sticlă de șampanie, doar așa, pentru că are tăticu' bani?!

La mine septembrie e blocat, cel puțin până pe 28, știi tu de ce, deci, asta a fost Marea Neagră pe anul ăsta !

Mersi c-ai venit și că am mai schimbat o vorbă-două !

krisstinnaPHONE
    [31.08.20 21:03:25]

Hi, hi...

Yersi, mi-ai amintit de un banc drăguț, sigur îl stii:

In fiecare zi, un polițist oprește in zona Cotroceni,   un merțan. Zi de zi omul ia șpagă, are balta peste.

Intr-o zi mețanul nu mai apare. Și trec zilele, polițistul rămâne fără șpagă, e supărat.

După doua săptămâni apare bogătașul, este oprit de polițai, este întrebat pe unde a umblat, barosanul fusese in concediu

Nervos, polițaiul îl ceartă: “bine bă, tu te duci in concediu pe banii mei?”

Succes!

[31.08.20 21:39:16]

@krisstinna

Zoazore
    [09.09.20 12:59:09]

@Yersinia pestis

Era ceva cu un refren : „Ascultă vocile Mării” , nu știu cine o cântă dar eram ferm decis să fac cum zicea ea.

Cu drag pentru tine si pentru Adriana!

youtube

Si eu! Tot cu filet pe stanga! Toti huiduiau Dobrotitsa din Albena (Kaliakra Mare acum), noi fix acolo am mers! Si n-am regretat!

De-a dreptul pur si simplu ce noroc ati avut de-ati gasit asa frumusata de hotel!

Cat despre parcare, da, se poate schimba felul de taxare: de cand ai oprit motorul in parcarea noastra pana in ziua predarii cheii la receptie= atata banet. De ce sa platesc daca n-am lasat masina la voi in parcare?

Si DA, marea e oricum, oricand frumoasa! Multumesc mult ca mi-ai aratat-o si mie in poze!

[11.09.20 21:30:35]

@Zoazore:  He, he, he, pe unde-mi umblași, soro , de de-abia acuma mă băgași în seamă, huh?!  Bine, nu c-aș avea voie să te-ntreb, e doar așa, fac o statistică! ???? Păi, da, chiar avurăm noroc cu  cazarea, cu vremea, cu stațiunea, deh, bahtos ca mine nu-s prea mulți! Mă rog, locuiesc într-un oraș unde etnia este bine reprezentată "Bahto delo delo! "  e o urare de bine. Tare frumoasă marea, sper c-ajunsăși să o ginești live nu doar din poze!

Ei, nu mi s-o trasără sărăcia de la ăia 15 lei de-i plătii pen' parcare, de-aia nu m-am rățoit, chiar n-am vrut s-am draci pe burtă!

Zoazore
    [13.09.20 20:45:26]

@Yersinia pestis:  Neah! N-avusai prilejul ocaziei sa-ncerc marea cu degetul! Doar stii ca-s supus austriac! Acus straansei lactoaca de munca!

Mai bine mai tarziu decat deloc! Si tu nu esti de ratat! ​

Vazusi ca gasii Vocile Marii? Pentru matale cu drag!

​​

adrianaglogo
    [14.09.20 17:13:33]

@Yersinia pestis:  Na de vezi, tocmai ce am scris si eu despre Narcis asta (vezi impresii), si am dat si de postarea ta. Nu am citit-o pana acum, a aprut exact cand am ajuns eu acolo. Si parerera e buna, ne-a placut acolo.

[14.09.20 21:17:37]

@adrianaglogo:  Săr' mâna!  Vezi c-am avut dreptate, hotelul ăla oferă, pentru nivelul de clasificare de-l are, servicii bune!  Nu spun c-o să-mi scoț tricouri cu " Visit Narcis Hotel" ​​, dar nici nu am căzut în depresie cazându-mă acoloșa!  O întrebare, totuși : cum ați făcutără, soro, de l-ați dibuit atât de repede, că eu l-am găsit doar după ce-am făcut bolmoaje?! ????​​

adrianaglogoPHONE
    [14.09.20 21:41:34]

@Yersinia pestis:  Am pus Narcis hotel pe Waze si ne-a dus fix in parcare. Dumnezeu sa-i dea sanatate aluia de l-a creat (pe Waze)

[15.09.20 22:07:51]

@adrianaglogo:  Allelujah!!! ????

Dana2008PHONE
    [17.07.21 10:16:42]

@Yersinia pestis: Hahaha!!!

Noi suntem la Semiramis și m-a întrebat feciorul de ce nu am ales hotelul Narcis de vis-a-vis pentru că pare mai modern, mai îngrijit și mai are si o curte ca în filme cu priveliște la mare, gazon, piscine cu tobogan și arteziene.

Și mi-am zis să intru azi la vecinul nostru hotel să văd o camera. Nu mai trebuie pentru că am văzut la tine. Seamănă foarte mult cu Semiramis.

Ambele hoteluri au trei stele dar Narcis are note mai mici decât Semiramis deși are o curte splendidă!!!

Cred că vom alege și noi Narcis data viitoare.

Numai bine! Călătorii plăcute!

adrianaglogoPHONE
    [17.07.21 16:15:21]

@Dana2008: Cred ca trebuie sa-l corectezbpe fecior: piscina e a hotelului de langa Narcis, parca -i zice Cleopatra. Sunt ceva rude, pt ca micul dejun se lua acolo (noi nu am avut, mi s-a parut scump) si, daca nu ma insel, cei cazati la Narcis aveau acces la piscina. Dar nu ne-a tentat, marea era la 2 pasi, frumoasa si calda.

Vacanta placuta sa aveti!

[20.07.21 11:11:56]

@Dana2008: Sărut mâna, scuze că răspunsăi așa de târziu!

Din câte mi-aduc aminte, hotelul” Narcis” a avut la momentul în care am făcut rezervarea singura calitate pe care am căutat-o: era primul pe pagina de booking și ne-a primit rezervarea. Habar n-aveam ce oferea, noi voiam doar o cameră unde să adăstăm noaptea și, eventual, ziua, când ne-ar fi dovedit căldura.

Că s-a nimerit să fie și bunicel, asta a fost cu atât mai bine.

Drept este că noi, eu și Adi, rar revenim la același hotel, ani succesivi:vrem, mereu, să cunoaștem locuri noi.

PS Curtea splendidă m-a lăsat rece, am văzut-o doar în ziua în care am plecat, dar, dacă ai găsit o motivație în plus pentru a te caza acolo, cu atât mai bine!

Vacanță plăcută îți doresc, sărut mâna!

adrianaglogo, mishu, Yersinia Pestis, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂNarcis Hotel: