ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2010
ÎNSCRIS: 07.07.09
JUN-2010

Nu tot hotelul isi merita cele trei stele

Am ajuns la Tsilivi dupa 17 ore de condus + o jumatate de noapte dormita in port la Kilini asteptand primul feribot de dimineata, deci e lesne de inteles ca eram foarte obositi si prea putin dornici sa avem surprize neplacute la cazare.

Si totusi... noroc cu un conational de-al nostru (nu-i cunoastem nici macar numele, dar dorim sa ii multumim inca odata pentru ajutorul oferit) care ne-a facut un "tur" prin doua dintre corpurile hotelului, pentru a vedea diferenta: corpul A era renovat, cu mobilier nou, in timp ce in corpul C, unde urmam sa fim noi cazati, frigiderul era ruginit, paturile nu aveau sipcile de lemn batute in cuie deci practic se dezintegrau sub "utilizator", un miros bizar persista in camera... Ne-am dus intins la receptie si, desi nu erau ei foarte doritori sa schimbe camera, in cele din urma, vazand ca voiam sa ne scoatem bratarile de pe mana si pur si simplu sa cautam alt hotel, au rezolvat si au schimbat cazarea din corpul C in corpul A.

Per total, hotelul este OK pentru cele trei stele oferite (cu conditia sa nu nimeresti intr-un corp de cladire nerenovat), mancarea la all inclusive relativ OK (nu sunt turci, totusi), cosurile de gunoi se golesc zilnic iar curatenia se face odata la doua zile.

Minusuri:

- lipsa perdea baie la cada

- sapun microscopic.

Plaja: aproape (100 m de hotel), cu nisip si ceva pietre, dar putine. Apa foarte limpede si curata, plina de pestisori.

Excursii optionale: cumparati-le direct de pe insula. La agentia de turism preturile sunt duble.

Trimis de danah71 in 29.06.10 07:50:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos - Alexandra Beach Thassos - Semeli Studios

VIZUALIZĂRI: 5578 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danah71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina pentru adulti, cu adancime variabila (0.5-2 m)

valimi [29.06.10 08:16:20] »

Cam ciudat pentru greci, ei nu dau pe-afara cu luxul, dar sunt peste limitat decentei in ce priveste serviciile, daca si aici au inceput sa o dea in bara...

danah71 [29.06.10 08:30:15] »

Doua zile mai tarziu, am vazut in fata hotelului un camion care descarca mini-baruri noi, deci probabil ca au primit si alte reclamatii. E totusi ciudat sa faci remobilarea camerei in plin sezon si nu inainte...

TORA INGRID [29.06.10 10:06:55] »

Ai punctat concis si foarte bine. Toata admiratia ptr atitudine si sangele din instalatii, adica se poate sa nu ne lasam calcati si sa inghitim orice, indiferent de pret..daca ar fi mai multi turisti asa , s-ar schimba perceptia despre turistul roman.

aturdoc [29.06.10 11:08:54] »

Am fost la hotel in perioada 9.06.2010-16.06.2010! Hotelul nu prea arata de 3stele asa cum zice si danAdi! Initial ne-au cazat in corpul G10, unde era dezastru, plita ruginita, mobila de 100 de ani, chiuveta picura, wc-ul la fel! Am vorbit cu reprezentanta agentiei cu care am mers si a doua zi am schimbat camera, ne-a dat camera in corpul C la parter, se vedea ca nu e renovat, mobila era veche, dar nu era nimic ruginit si curatenie se facea zilnic, iar prosoapele au fost schimbate, ba la doua zile, ba la o zi! Dupa parerea mea 3 stele la greci sunt asa modeste, comparand cu bulgarii, cei in urma sunt superiori la servicii!

Mancare ok, nu variata(bulgarii sunt lux), la bar bere, sucuri bunicele!

georgiana [29.06.10 14:07:44] »

Ai platit 475 de euro 7 zile cazare si allinclusiv, pentru 2 persoane sau pentru una?

danah71 [29.06.10 17:09:46] »

Am platit 475 euro all inclusive pentru 2 adulti dar preturile au fost valabile in februarie cand am cumparat noi biletele. Repet: am fost cu masina noastra, deci nu am platit transport la agentie.

@aturdoc

Noi am ajuns pe 16 iunie pe la ora 11 si ne-au dat camera C104, dar ne-au rugat sa asteptam o ora pana se face curatenie. Ne-am dus totusi sa vedem unde este corpul C, atunci am fost intrebati unde suntem cazati de catre un domn care pleca in ziua aceea. Dupa ce i-am spus camera a chemat o doamna/domisoara care era cazata la C103 si a rugat-o sa ne arate camera. Camera era asa cum am descris-o in primul post. Intamplator am putu vedea si camera destinata noua (C104) deoarece usa era deschisa, femeia de serviciu facand curatenie chiar atunci. Apoi domnul respectiv ne-a condus in corpul A in camera pe care tocmai trebuia sa o elibereze si am vazut ca diferenta era ca de la cer la pamant. Astfel cu ajutorul acelui domn am stiut exact ce camera sa-i cerem domnisoarei de la receptie. A percutat abia in momentul in care i-am cerut o foarfeca pentru a ne scoate bratarile pe care tocmai ni le pusese la mana.

daniel.c [30.06.10 09:42:27] »

Salut, am citit impresiile postate referitor la hotel (pina acum nu am avut astfel de surprize, eu am facut rezervare direct la vila prin email) si pentru ca urmeaza sa plec acolo in septembrie incerc sa string de pe acum citeva detalii despre drum. respectiv; Pe ce ruta ai fost, ceva probleme pe la vecinii nostri bulgari??? (in afara de radare), aveau rovigneta la intrare?? pt ca anul trecut am iesit pe la 5 dimineata si la Ruse am fost informati ca trebuie sa cumparam rovigneta de la benzinarie (bineinteles ca nu aveam leva, ei nu vind pe euro, am cautat in 5 benzinarii pret de o ora pina am gasit un bulgar cumsecade care ne-a ajutat, amenda este de 200 euro) cit costa motorina acum la greci, taxa de pod si programul de fery si cit costa. Va multumesc anticipat

aturdoc [30.06.10 11:23:31] »

Daniel, noi am fost pe ruta Gurgiu-Ruse-Sofia-Promahonas-Salonic-Patras(unde e podul Rio Antirio-12 euro taxa)-Killini

La intrarea in Ruse se cumpara vigneta de la o benzinarie, parca Shell, nu prima de la vama urmatoarea, deci ff aproape nu e nevoie sa mergi asa mult! noi am platit in euro!

La bulgari nu au fost probleme deloc la dus, la intors ne-a oprit politia la interval de 5 minute, era undeva in oras, dar nu mai stiu care, oricum era f aglomerat chiar daca eram pe centura! Au cerut actele masinii, carnetul si asigurarea masinii, asta era f important pt ei ASIGURAREA!

Motorina la greci are preturi care variaza intr 1.20-1.50 EUR, depinde de unde cumperi!

Pe autostrazile grecesti mergi fara probleme, esti taxat cam la 80 km, poate mai mult sau mai putin cu 1.90-2 euro, taxa la podul Rio Antirio-12 euro, la Feribot am dat 80 euro sau 82 masina cu 5 persoane! Ar fi 8 eur pers si aprox 40 euro masina!

Tot drumul, adica taxe si motorina au fost 78 euro de persoana plus cam 82 lei Programul la Feriboat il stiu doar la ora 15.00 si 17.15, dar il gasesti pe net!

DanADI daca stiam ca A este renovat ceream si noi acolo, ati fost norocosi! Noi am fost multumiti ca scapasem de G unde nu aveam nici tv!

Inca ceva , am oprit la intors la Atena, la Acropole, in parcare am dat 10 euro!

Cam asta e tot, daca mai sunt nelamuriri raspund!

danah71 [30.06.10 19:55:58] »

Asa cum a spus si aturdoc, am mers pe ruta Bucuresti (7.30 dimineata) - Ruse (era bulgaro-vigneta la chioscul vamii = 5 euro) - Sofia (pana aici radare la greu, am luat unul pe langa Plevna cu o viteza atat de mare incat abia am franat la semnalul politistului) - Kulata -Salonic - Lamia (cateva taxe de autostrada in jur de 2 euro) - Patras (dupa foarte multe serpentine absolut senzationale am platit 12 euro taxa de pod) - Kilini (12.30 noaptea). Am facut fix 1144 km de la benzinaria din Giurgiu unde resetasem kilometrajul). Mentionez ca de la Plevna incolo am respectat viteza legala, mai putin pe serpentinele dintre Lamia si Patras unde drumul liber si cei 160 CP ai motorului mi-au dat un pic de curaj. Tantarii nu ne-au lasat sa dormim in masina, motiv pentru care ne-a parut rau ca am ajuns atat de repede. Primul ferry a fost la 8.15 dimineata. Tarife:

- masina 38.5 euro

- adult 8.4 euro

- copil 4.2 euro

Nu e rentabil sa mergi cu masina in Zakynthos. La noi a fost pentru ca eram 4 adulti si un copil.

Trebuie sa stai cu ochii dupa preturile din benzinarii. Cel mai des gasesti motorina in intervalul 1.289 - 1.349 euro/litru.

IMPORTANT!

La intoarcere GPS-ul ne-a dus din Patras catre Lamia pe alte serpentine si anume prin Agrinio - Karpenisi (drumul E952). NU MERGETI PE ACOLO!!! Caderi masive de pietre! Noi am patit-o spre seara in varf de munte la 70 km de cel mai apropiat oras: am spart baia de ulei. Cu ocazia asta am constatat ca (desi nu par) grecii sunt oameni de exceptie. Dar asta e alta poveste...

danah71 [01.07.10 21:12:40] »

Iar programul ferry-boat-urilor il gasiti click aici

daniel.c [07.07.10 09:17:22] »

Multumesc pentru informatiile date, cit despre ruta ceva asemanator am patit anul trecut in drumul spre Lefkada cind am ales un drum pe unde sa ne dasfatam privirea si cred ca nu a fost nici picior de grec( ma refer la ruta Larissa-barajul de la Mesochora - Arta , dar stiti cum este cu planul de acasa ? asa in cit am avut ceva emotii cind s-aterminat asfaltul, drumul s-a ingustat de am avut impresia ca trec prin curtea lor si bineinteles am facut febra musculara la maini din causa serpentinelor. Cu toate emotiile a fost frumos si am ramas cu amintiri placute . In ce priveste Bulgaria ramin la parerea ca este bine sa ai la tine citeva leva ca sa nu mai stai la mina lor si sa mergi in virful picioarelor ca sa nu cotizezi la radare

O zi buna va doresc si astept ceva poze????

aturdoc, danah71, daniel.c, georgiana, TORA INGRID, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂAdmiral Hotel: