ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2020
2 AD. + 2 COPII -- v: 14, 17
EXCELENT

Balaceala termala la Baile Felix

Servus dragilor,

Intre 31 iulie si 04 august am inceput concediul din aceasta vara cu balaceala!

Staţiunea Băile Felix este cea mai mare stațiune balneară din ţară, care şi-a câştigat deja un renume binemeritat, atât în Romania cât şi peste hotare. Se afla situata în partea de nord-vest a ţării, la 9 km de municipiul Oradea.

Localizată în Câmpia Crişurilor, într-o zonă colinară, cu păduri de fag şi de stejar, la o altitudine de 140 metri, într-un cadru geografic deosebit de pitoresc, fiind favorizată şi de un climat continental moderat de şes şi coline, cu ierni blânde şi temperate sub influenţa unor elemente de natură mediteraneană, Băile Felix îşi păstrează caracterul pur de staţiune prin bogăţia inepuizabilă a apelor termominerale.

Ca o recunoastere a calitatilor terapeutice, la expoziţia mondială de la Paris din 1896, apelor din această staţiune li s-a acordat medalia de Aur şi diploma de onoare.

Se spune că prin anul 1095 Regele Ladislau, călătorind prin aceste ţinuturi ar fi descoperit izvoarele termale cu rol terapeutic.

Vechile documente atestă utilizarea băilor în tratamentul diverselor afecțiuni încă din anul 1000, când au fost descoperite de călugărul Felix, parohul Mănăstirii din Sânmartin.

În altă viziune, cea mai veche mărturie a Băilor Felix a fost descoperită într-o Diplomă a Vaticanului. Aici era menționată existența unor ape termale lângă Cetatea Oradei sub denumirea de Băile Oradei (Termae Varadienses).

Statiunea este momentan in plina reabilitare, probabil ca lucrarile vor mai dura cativa ani buni!

Ștrandul Apollo-Felix din Băile Felix, cel mai modern complex acvatic termal din vestul țării, vă invită să descoperiți 10 bazine pline de distracție si relaxare 365 de zile pe an într-un singur loc :

# piscina cu valuri

# 4 piscine în aer liber cu apă termală

# piscina în aer liber cu apă termală și paturi cu hidromasaj

# piscina în aer liber cu apă termală și jocuri acvatice

# 2 piscine speciale pentru copii

# piscina interioară

# 5 tobogane

Facilități: șezlonguri gratuite, zone de luat masa, baruri, cofetărie-patiserie, magazine, teren de volei, teren de fotbal, masaj, sauna finlandeză, manichiură-pedichiură, loc de joacă pentru copii, asistenţă medicală

Divertisment: în sezon Aquagym, Zumba, ateliere de creativitate și concursuri pentru copii, campionate de volei și fotbal, petreceri cu spumă etc.

Funcționează tot timpul anului

Luni: 8.00-19.00

Marți-Vineri: 8.00-20.00

Sâmbătă-Duminică: 7.00-20.00

Tarife de acces pentru o zi : copii pana la 4 ani gratuit, copii pana la 12 ani 20 lei, adulti 40 lei

Reguli de acces :

accesul în ștrand se face obligatoriu purtând mască de protecție. Dacă ați uitat masca acasă, se poate achiziționa de la casieria ștrandului

la intrarea în ștrand se vor dezinfecta mâinile și picioarele în zona special amenajată

la intrarea în ștrand se va măsura temperatura fiecărei persoane în parte

purtarea măștilor de protecție este obligatorie în toate spațiile interioare

se va păstra igiena respiratorie

se va păstra distanța socială de minimum 1,5 metri

se vor respecta liniile de distanțare fizică și culoarele de circulație

Aqua Park President din Baile Felix este deschis tot timpul anului funcţionând cu binecunoscuta apă termală.

# 14 piscine interioare,

# 6 piscine exterioare

# zona agrement copii mici

# splash pentru copii mari,

# tobogan interior şi exterior cu pornire din clădire,

# zonă de relaxare şi liniştire,

# 3 tobogane exterioare în zona veche (kamikaze, anaconda, family)

# 3 tobogane în zona nouă (kamikaze, pendul cu colace, family line)

# saună turcească, saună finlandeză,

# 2 centre de masaj

# bazin cu valuri,

# grotă mediteranean

# restaurant interior,

# terasă exterioară,

# zonă grill, baruri,

# sezlonguri, plaja cu gazon,

# DJ, Zumba,

# parcare

Tarife : copii pana in 3 ani gratuit, copii pana la 14 ani 25 lei/zi, 20 lei/5ore, 18 lei/3 ore, adulti 60 lei/zi, 35 lei/5 ore, 30 lei/3 ore

Program zilnic de la 08:00 la 20:00

La intrarea în Aqua Park President fiecare client primește un ceas.

Fiecare ceas se încarcă obligatoriu cu suma minimă de 10 RON, care se returnează la ieşire dacă nu s-a consumat sau nu s-a depăşit timpul alocat.

Consumația din incinta se face numai cu ajutorul ceasului.

Accesul cu animale de companie este interzis in interiorul Aqua Park-ului.

La ieșire, vă prezentați la recepție cu brățara, pentru returnarea sumelor neconsumate.

Noi am stat la Baile Felix 4 nopti, 2 zile am fost la Strandul Apollo, 1 zi la Aqua Park President si 1 zi am vizitat Oradea.

La Strandul Apollo a fost super, copiii au incins toboganele acvatice care din pacate functioneaza cu program, 1 ora deschis/1 ora inchis :((

La intrarea in Aqua Park President am primit discount 50 % de la pensiunea Vila Altius unde eram cazati. Aqua President are si DJ dar la un moment dat ritmurile electro si trance devin enervante (sau o fi de vina varsta :))

Tot la Aqua President au si pool-bar. Un aspect negativ e ca toboganele se deschid in functie de cerere si nu mai devreme de ora 11:00.

Toate piscinele interioare, saune, bai turcesti s. a. m. d. sunt evident inchise conform normelor actuale.

In fiecare zi treceam pe langa lacurile cu nuferi din centrul statiunii, principala atractie din zona.

Intr-un microclimat unic în Europa datorită izvoarelor termale, în această zonă cresc specii rare precum Nufărul alb, Lotusul Sacru, Nufărul termal și Chiparosul de Baltă.

Nuferii sunt florile cu cele mai multe semnificații în mitologie, simbolizând forța de creație, nemurirea, sănătatea, gloria si liniștea sufletească. Înflorirea începe în prima decadă a lunii iunie.

In jurul nuferilor inoata broscute testoase si pesti exotici. Un pictor talentat iti face langa lac pentru sume variind intre 30 si 50 lei portretul sau caricatura :))

In ultima zi, obositi de atata balaceala, am vizitat Oradea, un oras foarte frumos aflat in plina reabilitare.

Piața Uniri este și centrul istoric al orașului, centru care arată exact așa cum am tot văzut în marile orașe europene, precum Budapesta sau Barcelona J

Având o mare concentrație de clădiri istorice care au scăpat de demolările masive din vremea regimului comunist, dar care s-au mai șubrezit în timp, centrul istoric a intrat într-un proces de schimbare la față. Primăria s-a pus pe treabă, adică a reușit să atragă cele mai multe fonduri europene în comparație cu celelalte orașe din țară și se vede, cele mai multe clădiri din zonă fiind deja recondiționate sau în curs de reabilitare. Clădirile sunt renovate cu simț de răspundere și bun gust, fiind înconjurate de verdeață, parcări, piste pentru biciclete, etc.

In centrul Pietei Unirii se afla statuia ecvestra a regelui Ferdinand, Palatal Vulturului Negru si Biserica cu Luna (Catedrala Adormirii Maicii Domnului). Mecanismul globului stă în legătură cu mecanismul orologiului, la fiecare 28 de zile, globul face o rotire în jurul axei sale, indicând fazele lunii. Din acest considerent, locaşul a primit numele de “Biserica cu Lună” . Pe roata ancoră a orologiului se poate citi şi astăzi, scris în limba germană numele constructorului: „Georg Rueppert in Grosswardein, 1793” .

Oradea se mandreste si cu modernele tramvaie “Imperio” fabricate de Astra Vagoane Călători Arad, în cooperare cu Siemens.

Apoi am luat la pas strada pietonala Republicii, am privit pentru cateva clipe de pe malul raului Crisul Repede pescarii, am vrut sa ne bucuram de panorama din turnul primariei dar acesta era in renovare…

Vacante faine sa aveti!

Trimis de raducondurache in 26.08.20 14:33:39
Validat / Publicat: 26.08.20 17:06:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 6338 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raducondurache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 la lacul cu nuferi din Baile Felix

Dana2008scris / TELEFON [27.08.20 07:01:12] »

@raducondurache:  Felicitări!!!

Bălăceală!... Ce mult ne-a lipsit anul acesta bălăceala.

Frumos, mă bucur pentru voi, dar mai pentru copii. Am fost și noi acum câțiva ani la ambele parcuri acvatice. Nu pot spune că la President mi-a plăcut mai mult, in interior era aglomerat, iar în exterior spațiul prea mic pentru câtă lume era.

Prefer spațiul larg din ștrandul Apollo.

Călătorii plăcute! Sănătate!

Numai bine!

raducondurachescris / TELEFON [27.08.20 09:20:40] »

Mulțumesc mult !

Michi [29.08.20 10:20:00] »

@raducondurache:  Ai scris un review f. bun despre Băile Felix şi nu că m-aş mai duce acolo dar l-am citit pentru ordinea detaliilor. Nu ştiu ce meserie ai dar e scris ˝inginereşte˝ Văd că ai poze frumoase din Oradea pe care am vizitat-o şi eu acum doi ani şi îmi este încă proaspătă în minte. După mine ar fi meritat un review separat, aşa, nici măcar n-ai separat-o de băi cu un subtitlu deşi ai scris suficient despre oraş chiar pentru un review separat. Nu este o observaţie, ci o apreciere a modului cum scrii.

raducondurachescris / TELEFON [29.08.20 10:53:57] »

@Michi:  Mulțumesc! Detaliile cat mai exacte consider că sunt utile, să afle plimbărețul ce găsește la fața locului. Am cuplat cele 2 destinații pentru ca eventualul client al Băilor să aibă în vedere și o escapadă la Oradea  ????

Și da, chiar sunt inginer ????????????

Michi, raducondurache
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Băile Felix: