ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2020
2 AD. + 2 COPII -- v: 14, 17
EXCELENT

Ochii de smarald ai Parangului

Servus dragilor,

Iubitori de natura si drumetii, si anul acesta am desfasurat pe masa harta Romaniei si am inceput sa visam cu ochii deschisi.

Dupa atatia ani in care am luat la pas mai toate colturile tarii, ne-am propus sa aplicam metoda eliminarii la top 5 varfuri de munte din Romania. Dupa Varful Moldoveanu (2544 m.) atins in 2018 odata cu Varful Vistea (2527) si Negoiu (2535) pe care am urcat in 2017, ambele drumetii fiind descrise si pe amfostacolo.ro, ar fi fost logica abordarea varfului no 4, Parangul Mare, 2519 m.

Varianta cea mai scurta de a ajunge pe Parangul Mare este cu acces dinspre satul Crasna, judetul Gorj, urmand cca 20 km in 2 ore cu masina 4*4 drumul forestier printr-o padure de fag, apoi prin golul alpin treci de muntii Mocirla, Plasala si Florile Albe ajungand la Izvorul Cald. Urmeaza Coasta Crainicului, Macaria si Tartarau, apoi drumul se opreste la a patra stana. De aici per pedes, urmand marcaj cruce rosie, in cca 3 ore se ajunge pe Varful Parangul Mare.

Noi nu am reusit sa facem rost de o masina 4*4, cu toate promisiunile dinainte, asa ca a trebuit sa schimbam traseul si in cele din urma si destinatia finala :))

Baza de plecare a fost pensiunea Valea Magurii, Novaci, dar daca va setati strict pe Varful Parangul Mare sau lacul glaciar Galcescu ar fi mai apropiata de obiectiv statiunea Ranca.

Asadar la 8:00 dimineata plecam de la pensiune si la 9:00 parcam pe Transalpina imediat dupa cele 3 serpentine in ac de par care puncteaza inceperea coborarii din Pasul Urdele (2145 m altitudine).

Transalpina (DN 67C) e cea mai inalta sosea din Romania. Unele surse susțin că drumul a fost construit prima dată de legiunile romane în timpul războaielor cu dacii, si denumit coridorul IV strategic roman. Sub regele Carol II drumul a fost refacut intre anii 1934-1939, la inaugurarea lui participand si viitorul rege Mihai (de unde si denumirea de Drumul Regelui). Dupa anul 2008 au reinceput lucrarile de modernizare, care continua si in zilele noastre...

Am parcurs Transalpina de la Sebes la Novaci fara probleme, cu toate ca reclamele din varful ei ("Tractari auto 07xx. xxx. xxx") arata ca altii nu au fost tot atat de norocosi :((

Ne oprim la mica parcare neamenajata de pe partea stanga pe directia de coborare unde se afla si indicatorul "Varful Parangul Mare 5-6 ore" si "Lacul Galcescu 2-3 ore". Facem repede inmultirea cu doi si votam democratic. Copiii evident ca nu au chef de un traseu XXL asa ca Varful Parangul Mare ramane pe data viitoare...

Din parcare incepe urcusul comun pentru ambele trasee, marcaj banda rosie. Se trece pe sub varfurile Iezer (2157 m.), Mohoru (2337 m.) si Saua Plescoaia (Vf Plescoaia 2250 m). Pe Saua Plescoaia cele doua trasee se despart, noi urmarind marcajul triunghi rosu spre Lacul Galcescu.

Desi e inceput de august si o vreme perfecta pentru drumetii montane, vantul bate cu putere pana la intrarea in Hornul Lacurilor, asa ca un hanorac sau fas sunt necesare. Batul meu de trekking a facut in permanenta ca un adevarat blockflotte, vantul fiind virtuosul care canta la orificiile de reglare a inaltimii, in timp ce cu cealalta mana imi tineam sapca ca sa nu patesc ca d-l Goe :))

Privelistea ce se deschide la fiecare pas e uimitoare! De sub Varful Iezer se deschide panorama perfecta asupra serpentinelor Transalpinei, iar din Saua Mohorului si a Plescoaiei se vad minunatele varfuri ale Muntilor Parang proiectate pe cerul azuriu decorat din loc in loc cu norisori albi.

De pe Transalpina pana la bifurcatia celor 2 trasee se face cca 2 ore, iar mai departe pe marcajul triunghi rosu pana la lacul Galcescu inca 1 ora.

Curand dupa Saua Plescoaia se intra in Hornul Lacurilor si noi peisaje de vis iti apar in fata : mai intai undeva in stanga lacul Pasari, unde erau montate si cateva corturi, zona fiind mai ferita de vant si apoi jos in caldarea glaciara lacurile Vidal si Galcescu.

Pe masura ce cobori grohotisul format din stancile slefuite de ghetari in epoci trecute, apare langa lacul Vidal si lacul Pencu, insa dispare dupa peretele de stanca lacul Galcescu.

Marcajul te conduce pana la cel mai mare lac glaciar al Muntilor Parang, lacul Galcescu.

Denumit uneori Calcescu, lacul se afla la o altitudine de 1925 m, are o suprafata de peste 3 ha si o adancime maxima de cca 10 metri. Din el izvoraste raul Lotru.

Lacul Gâlcescu este declarat monument al naturii, iar împrejurimile constituie rezervație naturală (geologică, floristică și peisagistică) încă din 1932.

Hornul Lacurilor contine circuri glaciare cu versanți îmbrăcați de mase de grohotiș, creste secundare zimțate și abrupte, numeroase lacuri glaciare, praguri glaciare pe care se dezvoltă minunate cascade.

De acest peisaj de vis cu sclipiri de albastru, azuriu, smarald si turcoaz ale lacurilor te indragostesti instantaneu, iar efortul pe care il faci urcand inapoi grohotisul din Hornul Lacurilor e rasplatit de imaginile de neuitat intiparite pe retina si camera.

La intoarcere ne-am oprit si prin statiunea Ranca, pe una din terase te puteai fotografia in cojoc ciobanesc dar noi ne-am multumit sa cumparam de la un cioban niste cascaval impletit afumat si de la nevasta-sa un borcan de dulceata de cirese amare si unul de afine, fff bune toate 3.

Vacante faine sa aveti!

Trimis de raducondurache in 25.08.20 14:34:47
Validat / Publicat: 25.08.20 17:27:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL PARÂNG.

VIZUALIZĂRI: 574 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raducondurache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 In Hornul Lacurilor, lacurile Vidal si Pencu

raduconduracheAUTOR REVIEW
[25.08.20 16:33:24]

webmaster, te rog insereaza fundal video

​ https://www.youtube.com/watch?v=w1DQLGxH1_4

Lacul Galcescu by Alex' s Bird 6:21​

Multumesc! ​

[25.08.20 17:26:18]

[25.08.20 19:37:55]

@raducondurache:  Nu pot sa spun decat felicitari, votat cu mare drag.

[25.08.20 19:42:33]

@mishu:  Mulțumesc mult   !

Dan&EmaPHONE
[25.08.20 20:10:55]

Pencu, Vidal, Pasari si in mod deosebit Calcescu (stiu unii scriu cu G) sunt 4 ochi foarte dragi mie. Parca a venit la pachet articolul tau cu Ochii Retezatului de care abia ce am scris. ​​

​​

Nu am facut aceasta asociere pana acum desi am cantat la Blockflöte si evudent ca am ascultat si suieratul vantului la munte. ​​

​​Pe Parangul Mare poti merge si dinspre Petrosani pe la fosta cabana Rusu si peste Vf. Carja, dar nu e cu intoarcere la masina in aceeasi zi. ​​

​​Bravos! Numai bine! ????⛰????

[25.08.20 20:29:32]

@Dan&Ema:  Mulțumesc mult !

[25.08.20 20:46:19]

@Dan&Ema:  Mulțumesc mult!

Despre "Ochii albaștri ai Munților Retezat" am scris și eu în august 2016 în review-ul mini-turul ​României partea a doua ????, munții noștri ascund adevarate comori!

Dana2008PHONE
[26.08.20 08:19:46]

@raducondurache:  Felicitări!!!

Fotografiile sunt minunate! ​

Din stațiunea Parâng este foarte ușor să ajungi pe Vf Parângul Mare și Parângul Mic, Vf. Cârja.

Călătorii plăcute! ​​

Dan&Ema, Dana2008, mishu, raducondurache