ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2020
JUL-2020
Familie
BUN

Hotel Sighisoara

Sighisoara era o destinatie dorita de mult timp dar intotdeauna aparea ceva si nu mai ajungeam. Anul acesta, in iulie, am ajuns pentru 2 nopti in Sighisoara, la Hotel Sighisoara. Hotelul l-am ales pentru ca era asezat in cetate si pentru pretul cerut. Rezervarea am facut-o pe e-mail-ul hotelului de unde am primit raspuns cu promptitudine. Am facut rezervare pentru o camera tripla cu mic dejun, la fata locului am vazut ca de fapt era un apartament, la pretul de 260 lei pe noapte pentru 2 adulti si 1 copil de 11 ani.

Drumul pana la Sighisoara l-am facut cu trenul, 5 ore lungi si destul de plictisitoare.

Prima impresie despre oras a fost placuta, am intrebat si am ajuns pe jos in cetate, unde este situat hotelul. Drumul lejer l-am parcurs in 15-20 minute.

De la gara, se traverseaza strada, apoi pe prima strada din dreapta cum stai cu spatele la gara, ajungi la un pod pe care il traversezi. Apoi, treci pe la trecerea de pietoni si intalnesti niste scari pe care dupa ce le parcurgi ajungi in cetatea. Cred ca este cel mai scurt drum pana in cetate, mai exista si altele fara scari de urcat dar a fost destul de usor, tinand cont si de bagajele avute. Dupa scari se ajunge in curtea unei biserici si de acolo in 2 minute in piata centrala si la hotel. Hotelul Sighisoara este situat anterior fata de scara acoperita, la aproximativ 200 de metri.

despre SERVICII

La receptie erau doi domni care ne-au ajutat, foarte politicosi si cu raspuns la orice intrebare.

Apartamentul nu era gata, am lasat numarul de telefon, ne-am plimbat, dupa care am luat masa la terasa hotelului. Intre timp, apartamentul era gata iar unul din domnii de la receptie ne-a adus cheia de la camera. Oameni foarte draguti, de real ajutor.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Apartamentul era compus din doua camere, una cu un pat matrimonial si una cu o canapea extensibila care era pregatita pentru dormit. Foarte curat in camera si in baie. In ambele camere erau televizoare, mai multe servante, noptiere, minifrigider. In lipsa aerului conditionat, era pus un ventilator pe care l-am gasit pornit.

Baia foarte curata, cu trei hartii igienice si sapunuri/ gel de dus, care au fost reimprospatate a doua zi fara sa fie nevoie sa solicitam acest lucru.

Am apreciat si curatenia din camera si faptul ca a doua zi s-a facut din nou curat in camera si in baie. Singurul neajuns din camera ar fi lipsa unor scaune/ fotolii pe care sa te asezi.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am avut micul dejun inclus in pret, satisfacator, dar ar trebui completat cu niste produse de patiserie/ dulciuri.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Cetatea este deosebita, se poate vizita in 1-2 zile. Noi am fost la scara acoperita, Sala de tortura, Turnul cu ceas, ne-am plimbat pe stradute, am mers cu trenuletul si am coborat si in oras pe sub Turnul cu ceas, inclusiv ca sa mancam. Sunt la baza cetatii, cum coborati pe sub Turnul cu ceas, doua terase cu preturi bune unde am mancat fara probleme.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

In perioada aceasta poti face doar shopping, plimbari, vizitarea obiectivelor turistice. Nu ne-am dus pentru welness sau piscine.

Trimis de papalito in 24.08.20 21:38:34
Validat / Publicat: 24.08.20 22:12:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SIGHIȘOARA [MS]

VIZUALIZĂRI: 481 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papalito); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 panou la intrarea in Camera de tortura
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

webmasterX [24.08.20 22:13:30] »

papalitoscris / TELEFON [25.08.20 08:43:54] »

@webmasterX:  Este ok reprezentat pe harta.

mishu [25.08.20 19:20:37] »

@papalito

la fel pot spune si eu, insa am reusit acum trei ani sa ajung si eu acolo chiar daca a fost doar pentru o noapte. Ati facut bine ca ati ales cazarea in cetate (zentrul istoric), la fel am facut si noi, si daca in poza P15 puneai obiectivul mai la dreapta vedeai cazarea noastra (ai prins doar putin din cladire), noi am inchiriat un apartament exact langa Casa cu cerb si a fost minunat, iar seara am mancat la restaurantul hotelului Sighisoara ca doar era peste drum.

Daca esti cu masina mica poti patrunde in cetate doar cat sa iti lasi bagajele apoi cobori masina la bariera in parcare ceea ce mi s-a parut ok, si sa stii ca politia chiar verifica sa nu fie masini ce nu au voie in cetate, m-am plimbat dimineata in jurul orei 7 iar politia deja cerceta strazile .

Felicitari petru alegerea facuta, atat orasul cat si cazarea, felicitari, votat cu mare drag. ​​

papalitoscris / TELEFON [26.08.20 10:09:08] »

@mishu:  Multumesc pentru vot. Într-adevăr  cred ca este foarte buna cazarea in cetate, de unde poti explora toate obiectivele iar noaptea ai parte de liniștea din cetate.

mishu, papalito
    Alte impresii din această RUBRICĂSighișoara Hotel: