ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2020
REZONABIL

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Adio dar raman cu tine!

Nu m-as fi gandit vreodata ca voi ajunge sa ma cazez in vreun hotel din Bulgaria. Am preferat mereu in ordine, Turcia, Grecia si Romania. Bulgaria nu a intrat niciodata in preferinte dar cum s-ar spune "Never say never". Insa din cauza pandemiei, a avertizarilor si informarilor dezastruoase despre litoral, a restrictiilor impuse ce nu se prea incadreaza in ideea unui concediu in care vrei sa te relaxezi am riscat (am crezut ca risc) un sejur in Bulgaria care se pare ca nu prea respecta Corona spre deosebire de altii.

Ruta am ales-o de pe Google Maps, cea mai scurta cu harti partiale descarcate offline pentru utilizare GPS offline, varianta Ruse-Razgrad-Shumen-Smeadovo-Ruen-Sunny Beach (335km). Drumul a fost OK pana in Smeadovo-Ruen adica ultimii 70 km in care soseaua a fost cu denivelari.

La intoarcere am venit pe varianta Varna-A2-Shumen dar nici aici nu am fost pe deplin multumit din cauza lucrarilor de pe A2 si blocarilor mai multor bulevarde din Varna din nu stiu ce motive.

Vignieta bulgareasca am cumparat-o online. Atentie la vignieta, sunt o multime de echipaje de la BG-Toll pe drum care verifica cu camere nr. masinii si implicit vignieta. Se aplica amenzi.

Am facut cca 6 ore si la dus si la intors cu mai multe opriri pentru necesitati fiziologice si/sau alimentare carburant. La plecare din Bucuresti pana la iesire din Ruse am facut aproape 2 ore din cauza, desigur a bulgarilor care au instalat cateva statii de dezinfectare a masinilor prin pulverizare fina cu dezinfectant fapt ce a dus la congestionarea traficului prin vama. Taxa de pod este de 14 lei. La intoarcere aproape la fel din cauza platii taxei de pod. Atentie, plata se face numai in leva (4) si/sau euro (2). Drumul a fost relativ liber, am circulat lejer cu mici exceptii si aici ma refer la TIR-uri si soferi bulgari incapatinati care circula cu viteza mica dar nici nu te lasa sa depasesti.

Ok. Am ajuns la hotel, dupa cum ma asteptam parcare foarte mica prevazuta cu bariera. Am fost 2 masini. Dupa cca o jumate de ora de discutii aprinse cu personalul hotelului referitor la zona de parcare in care era o vanzoleala continua am decis sa sa nu platesc parcarea si am scos masina pe o strada apropiata cu sens unic si cu parcare permisa la liber. Ceilalti au platit 12 leva pe zi (5 nopti, 60 de leva - mai mult decat am facut plinul la intoarcere - 52 de leva).

Oamenii care gestionau parcarea foarte agresivi, unul dintre ei chiar a fortat intrarea in masina pentru a ma conduce la un loc special. Am scapat de el cu cateva urlete guturale si dupa figura a parut dezamagit de atitudinea mea. Foarte haios. Nu mi-o luati in nume de rau dar din multitudinea evenimentelor istorice in care s-au relatat cazuri izolate in care s-au furat masini am purces rapid la scoaterea bornei acumulatorului si verificarea prezentei zilnice a masinii mai mult pentru a sti daca o sa cumpar bilete la autocar pentru intoarcere (hahahaha).

Bun. Check-in-ul s-a facut rapid de doua tinere obosite si frustrate de la receptie, foooaaaarte acre de parca le parea rau ca ne-am cazat la ei. Lobby-ul mare, curat, aerisit cu portarei amabili si foarte agili in manuirea bagajelor. Cu toate ca am platit 3 camere land-view am primit cheile (chiar chei, ordinare de yala) pentru 2 camere sea-view la etajul 15. Camerele erau cu usi de comunicare intre ele ceea ce a fost perfect. A 3-a camera a fost la etajul 4 cu sea-view partial. Camerele de la etajul 15 au fost fantastice, panorama, rasaritul si apusul Soarelui au fost extraordinare.

Hotelul in general este placut dar cam neintretinut (probabil din cauza personalului - o sa revin), barurile din lobby si de la etajul 2 mici si slab deservite.

Exista 4 lifturi, unul langa altul (Schindler), brand intalnit si la Complexul Steaua de Mare din Eforie Nord si ma refer aici la acest constructor deoarece am constat aceleasi aberatii atat constructive cat si functionale. In lift placa de timbru cu specificatii 535 kg si 7 persoane dar abia daca intrau 4 persoane. Softul de circulatie intre etaje este total aberant astfel incat daca luam liftul de la etajul 15 si intre etajul 1 si 19 oricine chema liftul, acesta oprea la fiecare etaj de la care se facea comanda astfel incat daca 10 persoane chemau liftul atunci la coborare liftul opreste de 10 ori. La fel la urcare.

Restaurantul spatios, dotat cu aer conditionat. Terasa restaurantului scoasa din circuit dar frecvent utilizata de fumatori.

Grupurile sociale mari, complete cu separatie intre zona de defecatie si cea de spalare si dezinfectare. Utilitatile vechi si cam ruginite dar functionale. Automate cu dezinfectant din metru in metru, peste tot insa masuri de distantare sociala -NEMA-NIENTE-NONE-NADA... Rusi, bulgari, romani, polonezi si cam atat. Preponderent romani, evident mai civilizati si care in mare parte respectau normele de protectie. Rusii si bulgarii, nimic. Fara masti, galagiosi, stransi in grupuri de cel putin 10 persoane te calcau pe bombeuri atat la masa cat si la piscina. Te impingeau si iti luau fata la orice. Vesela, mancare, bauturi... tot! Nesimtire maxima!

Foarte interesant, hotelul este cautat si apreciat deoarece in cele 6 zile am tot vazut din 2 in 2 zile autocare cu turisti care veneau-plecau, in general de la TUI.

Multe magazinele in zona cu preturi decente, mult mai ieftine decat in acelasi context in Romania. Strazile aerisite, neaglomerate, fara balamucul tipic romanesc de unde racnesc manele din toate locatiile alaturate. Deasemenea, ciudat, destul de multe hoteluri chiar de 4 si 5* inchise. Mai toate de 2 si 3* inchise.

Atat la piscina cat si pe terasa restaurantului multe viespi atrase de probabil de dîre, urme, pete de sucuri ca urmare a indolentei personalului insuficient de curatenie. Pescarusi galagiosi se roteau periculos de jos deasupra meselor de pe terasa coborand deseori pe mese sa ciuguleasa resturi de mancare.

Citeam pe undeva ca au apa in frigiderul din camera. IOC si asta. Daca va este sete peste noapte luati de la bar in sticlute de acasa.

Internetul wireless are banda nesatisfacatoare. Exista 2 hotspoturi functionale cu un download de cca 10... 12 MB/sec ceea ce a fost de ajuns dar in "rush hour" conexiunea era limitata si cu intreruperi. Roamingul (DIGI) de voce si sms este ieftin idem si cel de date insa deasemenea datele aveau intreruperi si de la 4G+ (4G-Plus, hahahahaha) sarea aiurea in HSDPA si chiar in EDGE.

Nu stiu, cred ca s-au adunat destule nemultumiri dar trăgand linie la total mie personal imi da cu PLUS. La pretul achitat consider ca e OK.

despre SERVICII

Personal obosit format in mare parte de pensionari, posibil cu contract de colaborare. Numai la piscina erau tineri debordanti si activi insa in hotel dezastru. La restaurant si baruri persoane la varsta a 3-a, amabile dar pline de lehamite. La intrarea in restaurant un mosulica ursuz facea ceremonia de intrare cu un morocanos "dobr den, dobr vecer " ori whatever.

In lobby este mai mult personal decat am vazut in tot hotelul cu exceptia restaurantului insa habar nu am la ce ore faceau curat pentru ca totusi dimineata mizeria de pe parcurul zilei disparea ca prin farmec. Asta e chiar o chestie buna. Apropos intr-o seara pe la ora 18 am gasit prosoapele schimbate.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera OK, dar serviciul de curatenie incredibil de prost. A trebuit de a doua zi sa reclam la receptie unele neajunsuri fapt ce a imbunatatit partial curatenia. Prosoapele se schimba la cerere, paturile s-au facut doar dupa reclamatie, idem sapun, sampon, hartie igienica si altele. Pe balcon s-a facut curatenie doar dupa sesizare. A. C. de tip Midea, destul de silentios si eficient in camera dar agregatul pus pe balcon avea un uruit deranjant.

Paturile sunt separate cam inguste dar moi si comode. Pernele, in schimb VARZA.

Baia relativ mare cu un dus fabulos. Am impresia ca hotelul este racordat la instalatia de incendiu a statiunii dearece presiunea apei la dus este dementiala, face un adevarat masaj pielii. TV nu l-am folosit dar am inteles ca are numai posturi TV bulgaresti.

Balconul relativ mare, mai mult lung decat lat iar protectia este din sticla spre exterior este foarte bine ancorata. Exista si un paravant pe directia vantului astfel incat pe balcon puteai usca orice fara teama ca vor fi purtate de curentii de aer.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

EEh, aici e lovitura. Mancarea este SUPER. Dimineata este cam la fel dar destula si diversa cu toate ca se repeta indefinit. Seara si la pranz este un adevarat festin. Foarte diversa, gustoasa si destula. Pui, porc, vita, miel, peste prajit si la cuptor. Cartofii pai fff buni, cartofi natur, la fel. Supe si ciorbe foarte bune. Carne fripta la grill, o singura zi a fost bataie pe un purcel de lapte la cuptor bine asezonat si binenteles cu ditamai marul in gura.

Fructe de toate felurile. Prajiturile diferite ca aspect si forma dar toate, toate cu acelasi gust de chimicale. Nu recomand. Sala de mese mare, aerisita, cu mese curate insa fapt certificat si de altii inaintea mea, rar, am gasit farfurii si pahare nespalate. La capacitate maxima de umplere a hotelului se sta la rand la intrarea in restaurant.

Programul este : breakfast 07.30 - 09.00, rush hour breakfast 09.00 - 10.00; lunch 12.00 - 14.00, rush hour lunch 14.00 - 15.00; dinner 19.00 - 21.00, rush hour dinner 21.00 - 22.00. La piscina se serveste inghetata si hotdog intre mese. Barurile deschid la 10.00. Piscina la 08.00 - 18.00

Bauturi alcoolice doar la cerere. Sucuri destul de bune doar la restaurant, in rest chimicale oribile. Bauturile alcoolice de la piscina si barurile interioare (inclusiv berea) ORIBILE!!! Berea apoasa, fara acid, fara gust, tariile doar spirt cu coloranti (spirt sau spirt medicinal sau alcool tehnic cu care se degreseaza piese). Am cumparat bere de la buticurile de pe strada cu 1,7 leva (Kamenitza) si sucuri la sticla de jumatate cu 1,8 leva si conserva de energizant Hell cu 2,5 leva jumatatea. Exista pe ici-colo dozatoare cu Pepsi sau Coca-Cola dar de departe, absolut nici o asemanare cu brandurile respective. Dulcegarii cu putin acid si un gust indoielnic.

Cafeaua, WOW, o placuta aducere aminte a vremurile demult apuse in care beam "NECHEZOL". Nici un gram, offf, miligram de cafea, doar NAUT. Toate cafelele sunt la dozator, toate cu cateva optiuni dar acelasi gust de naut. Laptele, deh, pardon ceva asemanator cu laptele este apa chioara cu putin lapte praf. Ceaiurile in schimb sunt bune. Ma refer la ceai plic. Apa fiarta e ieftina, nuuu?

La piscina toate bauturile alcoolice si non-alcoolice se servesc in pahare de unica folosinta de plastic si ti se aminteste de bus-boy ca esti obligat sa le arunci personal la cosurile de gunoi. Deh, cine i-a ascultat!? Am servit de doua-trei ori Ciociosan, vermutul lor de pe timpuri si e putintel mai bun dar trebuie sa le faci semne sa puna mai mult in pahar deoarece ti se serveste umezind putin fundul paharului. Incercati totusi cockteilurile lor specifice, se pare ca sunt agreate de marea majoritate. Eu insa am spus PAS...

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

HA! Si aici e nenorocire... Nici un sezlong nu are saltea, asa ca mi-am rupt spinarea la piscina. Umbrelele sunt mititele si vechi (am citit pe una 2006). Umbra, IOC.

Suportul umbrelelor este un butoi mare de plastic plin cu apa pentru stabilizare asa ca pentru umbra am impins umbrela cu totul, de cca 100 litri spre zona de contemplare. Ce a fost chiar misto e ca nu am avut nevoie de sezlong la mare, hotelul fiind la 5 m de mare intram in mare, ma saturam de apa marii si reveneam la piscina pe sezlong. Asta a fost marele avantaj si unul dintre motivele pentru care am agreat hotelul.

Partea buna e ca plaja este superba. Curata fara cultivatori de porumb fiert si scuipatori de seminte. Seara de seara totul era reamanajat si curatat, nisipul nivelat, sezlongurile parca erau trase la nivela cu laser. Totul era incantator. Apa marii curata, calda si lina, fara alge, meduze si carcalaci.

Zona pentru jet-ski si parasailing bine delimitata, serviciul de salvamar foarte discret fara fluieratori dedicati care sa iti deranjeze auzul. A fost o incantare sa privesc plaja pe toata lungimea ei de la etajul 15 dimineata la rasarit. Incredibil de curata si organizata. Nu cred ca exista asa ceva in tara.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Oh, am obosit... Piscina are 2 tobogane si zona pentru copii.

Entertainement-ul este bun, cel putin se fac eforturi de catre o echipa de tineri, fete si baieti. La restaurant numai muzica in surdina din difuzoare. Shopping ca in tara la preturi totusi mai mici.

Am facut doua seri cate o plimbare pe distante relativ scurte prin statiune si asa in mare strazile, terasele, restaurantele sunt goale. M-a amuzat un restaurant cu terasa mare, cu doar 3 mese ocupate si pentru care o formatie se chinuia sa cante live muzica bulgareasca si nu numai. Ridicol!

Trimis de muppetz in 24.08.20 13:08:17
Validat / Publicat: 24.08.20 14:21:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2858 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (muppetz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.08.20 14:49:54]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Articolul a fost deaemenea selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[25.08.20 07:37:55]

@muppetz:

Amuzantă prezentarea primei tale experienţe bulgăreşti

In fine, am ales acest hotel pe net datorita piscinelor, apropierii fata de mare, configuratiei constructiei (hotel compact desfasurat pe inaltime, 19 etaje) si a zonei, respectiv Sunny Beach, statiune cu un grad de densitate a hotelurilor mai mic. ​​

Doar de curiozitate: cum ai ajuns la concluzia că densitatea hotelurilor în Sunny Beach ar fi mai redusă decât în alte staţiuni?

Impresia mea este că staţiunea este foarte mare, foarte aglomerată, cu ​​foarte multe hoteluri, motiv pentru care nu aş alege decât un hotel aflat cât mai departe de centrul ei zgomotos, în zona mult mai liniştită şi mai aerisită dinspre Sveti Vlas.

muppetzAUTOR REVIEW
[25.08.20 10:08:49]

@nicole33:  Daca am afirmat ca am fost prima oara in BG, m-am referit la cazare. Desigur ca am vizitat, am luat masa, m-am plimbat, etc Albena, Nisipurile de Aur, Varna, Sofia si acum Sunny Beach.

​Nisipurile de Aur mi s-a parut extrem de aglomerat dpdv al densitatii hotelurilor. Sunt atat de apropiate  ca la un moment dat nu mai stii pe suprafata carui hotel te afli, in a carui piscina te scalzi. E un real labirint de alei printre constructii atat de apropiate incat nu mai e nevoie de umbrele la piscinele micute inghesuite si stinghere. Sunt atat de apropiate incat daca deschizi fereastra mirosi transpiratia celuilalt din hotelul alaturat. E o simpla impresie personala, poate ma insel...

muppetz
Alte impresii din această RUBRICĂBurgas Beach Hotel: