ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2020
AUG-2020
Cuplu
REZONABIL

Aproape de zece Hotelul Ten din Constanța

La începutul lui martie achitam deja cazarea pentru 2 nopți cu mic dejun, după lungi convorbiri cu recepția hotelului.

Voiam la Constanța de Ziua Marinei, să vedem parada, să ne plimbăm prin oraș dar să prindem și câteva ore de plajă și bălăceală la mare.

Sincer, la ce vremuri trăim nu credeam că o să mai mergem, parada s-a anulat... pandemie... aglomerație... știri proaste în fiecare zi... dar cei de la hotel ne-au asigurat că totul este în regulă și ne așteaptă cu plăcere.

Localizare – pe Strada Traian nr. 93 găsiți hotelul, o clădire cu 4 etaje cu diferite tipuri de camere,

lângă Muzeul Marinei Militare, aproape de primărie și centrul vechi al orașului și dacă mergeți lejer vreo 10 minute spre mare ajungeți la Plaja Modern.

Am ajuns cu mult înainte orei de cazare, mai exact la ora 12 eram în cameră.

Am prins un loc în micuța parcare din fața hotelului și am mers la recepție să discutăm de rezervarea noastră. Tânăra de la recepție, cu zâmbetul ascuns sub mască, ne-a înmânat cheia de la cameră după ce am făcut formalitățile de cazare și ne-a dat informații privind programul de mic dejun și parola wi-fi. Dealtfel a funcționat bine wi-fi... fără parolă.

4 stele are pe frunte Ten Hotel, cam prăfuite... cel puțin asta a fost prima impresie când intri. Mobilier în stil vechi... oglinzi mari... candelabre... multe decoruri rămase de la evenimente... parcă totul era ponosit... parcă nu exista viață în spațiul acela de la intrare... spre restaurant... întuneric, parcă era trasă cortina... o atmosferă tristă :(

Doar liftul făcea notă discordantă... din inox strălucitor și mai era și vorbitor pe deasupra... :p

Camera – am avut cameră la etajul 2 cu vedere spre port, sau spre spatele hotelului. Odată cu cheia camerei am primit și un card pentru electricitate, care a stat în fanta lui non-stop.

Se intră direct în cameră... mare, spațioasă în culori asortate de crem și grena dar mai mult grena... mocheta, draperiile și cuvertura de pe pat.

Mobilierul pare din lemn masiv, în stil vechi, clasic pentru o cameră dublă matrimonială. Șifonier cu două uși culisante cu oglindă, în care am găsit seiful, halate de baie și papuci și două pături. O comodă gen birou, pe care am găsit LCD-ul și DVD-ul... telecomenzile, două pahare și mapa cu diverse informații. În sertar am găsit diferite obiecte de igienă personală, câte două din fiecare, periuțe de dinți, pile de unghii, cască pentru duș... Sub birou, ascuns după o ușă cam uzată se găsește minibarul, funcțional dar cam gălăgios. Apă și sucuri am găsit în el, contra-cost desigur...

Un scaun și un mini fotoliu întregesc mobilierul camerei.

Patul matrimonial... mare, înalt, încadrat de noptiere. Lenjeria albă îmbrăca salteaua groasă dar cam moale pentru gustul nostru, nu știu dacă așa este modelul sau era cam uzată... dar cel mai important a fost că nu a scârțâit patul... =))

Lustra și aplicele de la capul patului asigură lumina în cameră. Prize sunt suficiente lângă noptiere.

AC-ul este centralizat și se acționează din panoul fixat lângă ușa de la intrare în cameră fie pentru rece sau cald. Noi nu l-am folosit pentru că nu a fost nevoie.

Balconul – este dotat cu două scaune din lemn cu salteluțe și o masă tot din lemn cu geam deasupra și scrumieră. Aici am stat diminețile și ne-am băut cafeaua dar și seara la un pahar de vorbă.

Ușa de la balcon este dotată cu plasă pentru insecte.

Baia – mare, foarte spațioasă, îmbrăcată în gresie și faianță în nuanțe de crem și este dotată cu cabină de duș încăpătoare, wc, chiuvetă cu oglindă și uscător de păr. Pe suportul de prosoape am găsit câte două prosoape albe mari și mici iar pe chiuvetă am găsit săpunele mici și pliculețe cu șampon.

Singurul lucru care lipsește din baie este o poliță pentru cosmetice... >:( și sincer, ar fi loc suficient pentru una... noroc cu pervazul de la fereastra din baie...

Atât în cameră cât și în baie am găsit curat. După prima noapte ne-au fost schimbate prosoapele și golite coșurile.

Mic dejun – se servește între orele 7,30-10 la etajul 5, accesul se face cu liftul și veți fi serviți, acestea au fost informațiile primite la cazare.

Cum noi suntem matinali la 7,30 eram sus pe terasă. Aici fiind de fapt barul hotelului înconjurat pe două laturi de terasă cu copertină. După ce am admirat orașul, portul și marea de sus, doamna care ne-a întâmpinat ne-a explicat cum vom fi serviți după ce luăm loc la o masă unde dorim.

Cafea, ceai, apă, sucuri, fructe și dulciurele ne servim singuri.

Ouă ochiuri sau omletă ne prepară după preferință, o farfurie cu mezeluri, brânză, cașcaval, roșie și castravete, o farfurie cu brânză topită, unt și gem, păhărele cu salată de vinete, zacuscă și măsline și o farfurie cu pâine feliată, toate acestea ne-au fost aduse de doamna, la masă.

Pentru noi au fost suficiente toate acestea pentru mesele de dimineață.

La plecare, femeia de serviciu era pe hol și a verificat camera și ne-a spus să lăsăm cheia la recepție chiar dacă nu este nimeni.

Personalul este amabil, atent, încearcă să satisfacă dorințele clienților, chiar dacă trecem printr-o perioadă mai dificilă.

Se simte că le este greu, au deschis abia la 1 iulie, fiind un hotel deschis tot timpul anului, restaurantul fiind închis nu mai pot organiza diferite evenimente și este tare greu să atragi clienți în aceste condiții.

Chiar dacă hotelul a fost ocupat integral în zilele cât am stat și noi nu am avut o problemă de aglomerare sau interacțiune cu cineva. A fost ok din punctul ăsta de vedere.

Lângă hotel este cofetăria și restaurantul Colonadelor, fiecare având terasă.

Pentru o plimbare la Constanța recomand Hotelul Ten pentru o noapte sau două de cazare, așa cum am ales și noi.

Toate cele bune.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Mobilier cam vechi.

Lipsă poliță cosmetice în baie

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja Modern este aproape de hotel. Numai că aveți de urcat și coborât mai multe trepte!!!

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Restaurantul Colonadelor este lângă hotel.

Pe terasă se poate servi o masă într-o atmosferă plăcută.

Trimis de ANILU in 21.08.20 18:02:34
Validat / Publicat: 21.08.20 18:25:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 908 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANILU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Hotel Ten - pe terasă la etajul 5
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 52000 PMA (din 39 voturi)

webmasterPHONE
[21.08.20 19:16:05]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[21.08.20 19:28:30]

@webmaster:  Mulțumesc web!

krisstinnaPHONE
[21.08.20 20:02:02]

@ANILU:  Frumoasă camera și balconul, însă nu îmi explic ce-o fi in capul celor care nu pun o policioara la baie, parcă ar trai in pădure și habar nu au de acest accesoriu din baie, foarte util tuturor oamenilor. Am mai întâlnit și eu baie fără policioara, tare greu mi-a fost. ​​

​​Mă bucur că ați reușit să ajungeți acolo, v-ați relaxat și fără paradă ​​

​​

[22.08.20 12:44:19]

@krisstinna:  Până la urmă a fost ok hotelul, dar am vrut să semnalez lipsa politei la baie, atât de utilă indiferent de marimea băii sau stelele hotelului.

Am făcut ce ne-am propus prin oraș și mai ales am evitat aglomerația. Ne-am plimbat, ne-am relaxat și ne-am și balacit puțin.

Multumesc pentru vizită și ecou.

Pupici ​​​

mmierla
[24.08.20 08:46:09]

@ANILU: Frumos hotelul, terasa de la ultimul etaj e super, totusi mi se pare un pic cam scump pentru 2 nopti.

E  bine ca v-ati relaxat si cel mai important ca nu a fost aglomeratie...

[24.08.20 09:43:02]

@mmierla:  Wow ce mă bucur că ai trecut pe la mine, sper că sunteți bine?!

Da, este cam scump dar stai în buricul târgului!!!

Aproape de centru orașului și de plajă nu am găsit nimic mai ieftin și asta în februarie...

Te îmbrățișez cu drag! ​​​

Zoazore
[24.08.20 23:12:53]

@ANILU

Parc-ar fi muzeu!

Dar camera e frumoasă și balconul... wow! Super! Și cu vedere spre mare!

Mă bucur c-ați ieșit, v-ați relaxat și-ați făcut ce v-ați propus!

Mda, ciudat an fără paradă! Anul ăsta parcă nici n-ar fi! Aș vrea să-l uit și să fie iar ca-nainte!!

Aurici
[02.09.20 14:05:09]

În același week-end am fost și noi pe plaja Modern și tot pentru paradă. N-am avut noroc dar ne-am bucurat de  plaja mult mai lejeră decât altele de pe litoralul nostru. Și am urmărit de pe dig festivitățile care s-au desfășurat în larg, atât cât am putut să vedem. Ne-am învârtit în același spațiu dar n-am avut noroc să ne intersectăm. De fapt, noi nu ne-am mișcat de pe plajă 12 ore. N-am îndrăznit să urcăm/coborâm scările alea decât de 2 ori, la venire și la plecare.

Hotelul Ten mi s-a părut ok pentru o escapadă, dar al naibii de scump.

Te îmbrățișez, numai bine!

[02.09.20 18:25:14]

@Aurici:  Wow... puteam să ne întâlnim, în jurul prânzului am fost pe faleza cazinoului, cam aglomerat cei drept și ne-am retras în port la masă...

Special pentru paradă am făcut rezervarea... dar nu a fost să fie anul ăsta... dar am văzul fumul din largul mării...

Da, cam scump hotelul... dar pentru o escapadă merge.

În jurul centrului cum am vrut noi, cam astea sunt prețurile... mari!!!

Și eu te îmbrățișez cu drag și mi-a făcut plăcere "vizita" ta.

Toate cele bune. ​​​​​

ANILU, Aurici, mmierla, Zoazore