ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2020
ÎNSCRIS: 15.06.12
AUG-2020
Familie
EXCELENT

Vârful Pietrosul Călimanilor (2102m) cel mai înalt vârf vulcanic din M-ții Călimani și Vârful Negoiu Unguresc (2081m)

Am ales acestă variantă de traseu din Gura Haitii pentru că este cea mai ușoară și voiam să vizităm de asemenea și Complexul de roci eruptive 12 Apostoli.

Date tehnice

Dificultate - mediu

Marcaj- Bandă roșie

Lungime traseu - aproximativ 20 km

Durata - aproximativ 7ore

Include traseu de creastă, neexpus.

Este un izvor la 150 metri de la indicatorul spre Vf. Piertosul, 1,1/2 ore.

Din Gura Haitii se merge cu mașina cam 14 Km până la intrarea în Parcul Național Călimani pe un drum nu tocmai bun.

Taxa de intrare în Parcul Național Călimani este de 6 lei/adult și 3 lei /copil.

Atentie!!!

Se poate merge cu mașina doar până în parcarea la Cariera de sulf, este interzisă trecerea de cariera. Nu se achită taxa de parcare.

Drumeția

Din parcare se urcă pe jos pe drumul care duce pe platoul de deasupra carierei de sulf cam o oră și jumătate, traseu ușor. Acolo era Vârful Negoiul Românesc.

Apoi drumul continuă prin Șaua Negoiului, se îngustează, trecănd printre jnepeni iar pe marcajul cu bandă roșie, un timp veți citi că vă aflați pe traseul de maraton Via Maria Theresia. Continuați pe acest marcaj. În scurt timp veți ajunge la indicatorul spre Vârful Pierosul Călimanilor. Tot aici veți observa un indicator spre un izvor. Noi am dus apa cu noi de acasă. Nu mai găsiți alte izvoare pe traseu.

Urcușul lent dar susținut, este printre jnepeni și afini. Am mâncat multe afine în această drumeție.

Pe întreg traseul veți avea de urcat trei porțiuni cu bolovăniș și lespezi. Nu este greu, pentru că porțiunile de urcare sunt scurte, între ele intercalându-se platouri, tresee de creastă, deosebit de pitorești.

Primul vârf pe care îl vedeți la orizont, este Vf. Negoiu Unguresc (2081m), după părerea mea, urcare până la acesta a fost partea cea mai grea din toată drumeția. Doar din pricina acestei coborâri de la Vf. Negoiul Unguresc am spus că traseul are un grad de dificultate mediu, pentru că este instabil din cauza rocilor.

Urmează o porțiune de creastă între cele două vârfuri care se parcurge în aproximativ o jumătate de oră.

Peisajul aici a fost cu un decor festiv. Sute de crini albi se înălțau din iarba alpină arsă, care se unduia ca valurile mării în bătaia vântului.

De jur împejur eram înconjurați de piscuri muntoase împădurite și de văi galbene. Cromatica a fost splendidă.

Urcarea (coborârea) pe lespezile stabile spre Vârful Pietrosul Calimanilor, este mult mai ușoară decât urcarea pe Vârful Negoiul Unguresc.

Recomandarea

Mie mi-a plăcut foarte mult acest traseu de urcare relativ scurt, o oră și jumătate, de la Șaua Negoiului, pe parcursul căruia întâlnești- pietre, bolovani, lespezi, poteci printre jnepeni și afini, traseu de creastă cu crini, urcuș și platouri relaxante, numai bune pentru încărcat sufletul cu peisaje uimitoare, deosebit de frumoase.

Trimis de Dana2008 in 19.08.20 12:37:27
Validat / Publicat: 19.08.20 13:13:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în M-ții CĂLIMANI.

VIZUALIZĂRI: 1441 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P18 Vârful Pietrosul Călimanilor(2102m) cel mai înalt vârf vulcanic din M-ții Călimani și Vârful Negoiu Unguresc (2081m)

[19.08.20 15:19:49]

@Dana2008

poate pentru ine, probabil ca mie mi-ar trebui cel putin dublu, insa privelistea merita efortul.

O drumetie minunata, cred ca pentru voi asta a fost doar asa, de incalzire.

Niste poze minunate, felicitari, votat cu mare drag. ​​

Dana2008PHONEAUTOR REVIEW
[19.08.20 16:00:58]

@mishu:  Urcarea de o oră și jumătate este de la încadrarea pe traseul spre Vârful Pietrosul Călimanilor.

Până în acel loc se mai face o ora și jumătate pe drumul care te duce deasupra carierei de sulf. Acesta până de curând, cam o luna, se făcea cu mașina

Prin  însumarea distanței dus-intors, se adună vreo 20 de kilometri.

Peisajul este superb!

Numai bine! ????

cata2106
[27.05.21 15:47:19]

Vrem sa facem acest traseu si noi in acest weekend. O intrebare: Ati putut merge cu masina cu garda normala pana la Cariera de Sulf? Sau e nevoie de 4x4?

cata2106, Dana2008, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Parcul Național Călimani: