ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2020
JUL-2020
Familie
BUN

“La Riviere” , Iernut – o surpriza placuta

Dupa ce am terminat periplul pe la castelele din Mures, vezi aici vezi impresii am zis ca trebuie sa mancam ceva in zona, nu ca ar mai fi fost mult pana in Targu Mures, dar cand te apuca foamea parca vrei sa gasesti cat mai repede un restaurant, asa ca ne-am intors in Iernut (cam cu semne de intrebare deoarece pe AFA nu gasisem nimic) si ne-am cam invartit in loc deoarece aproape nimic nu era deschis, iar ce era deschis parea doar bodega pentru drojdieri.

Am intrebat insa si cineva ne-a indrumat spre iesirea din oras la restaurantul “La Riviere” . Putin sceptici am ajuns si la acest local, situat in afara orasului Iernut, putin cam in pustietate, cred ca localul este destul de nou sau cel putin din cauza situatiei actuale nu parea foarte populat, pe terasa am vazut insa cateva persoane ceea ce ne-a dat ceva speranta. Ne-am dezinfectat mai intai si apoi ne-am asezat la masa.

Am primit meniurile dupa cateva minute (mai intai domnisoara care ne-a servit a incasat banii de la niste clienti care terminasera si care se vedeau ca erau de la o firma avand tricouri pe care era aceeasi sigla).

Ca de obicei intai alegem ce dorim apoi studiem locul, astfel incat alegerea a constat in ciolan afumat (si acum cand ma uit la poze inghit in sec) cu cartofi prajiti si salata de varza, si un platou “La Riviere” pentru doua persoane si care continea cascaval pane, piept de porc la gratar, cotlet de porc la gratar si pulpa de pui dezosata la gratar si cartofi gen wedges (acestia arau usor nefacuti insa unii dintre ei, cred ca s-au grabit putin) si o salata asortata.

De baut au fost: Ursus black, Ursus fara alcool si un Schweppes Kinley, iar la final 3 latte machiatto, asa, ca sa pornim mai bine la drum.

Comanda fiind facuta, am studiat putin locul si am facut cateva poze. Se vedea ca fusese ceva lume pana de curand deoarece mesele inca nu erau debarasate (fiind o singura persoana este destul de greu), insa am putut constata de asemenea ca dupa debarasare mesele sunt dezinfectate, si se vede clar ca deja le-a cam intrat in obisnuinta acest aspect, era deja in ritmul obisnuit de lucru. Terasa este una placuta, decoruri dragute, dar si o banca -balansoar in care te puteai relaxa. Pe stalpul pe care se afla dezinfectantul se gasesc chiar si instructiuni privind modul in care sa va dezinfectati mainile.

Am mai facut si ceva conversatie cu domnisoara care ne-a servit, de la care am aflat ca exista si meniul zilei (12.0 lei acolo sau 13.50 lei la pachet) ce contine o ciorba si un felul doi si am aflat ca zilnic servesc circa 120-130 meniuri, care uneori se gasesc pana la ora 15.00 alteori (ca acum la ora 14.00) cand nu il mai aveau disponibil, si cred ca asta spune mult despre mancarea servita aici, acum puteti spune: Bine, dar daca este singurul local, normal ca au vanzare! , aveti dreptate, dar daca mancarea nu ar fi buna ar merge doar cateva zile si atat (pentru clientii zilnici).

Acum ce sa spun, cand e foamea mare, dar setea si mai mare, bautura am dovedit-o dar mancarea nu, asa ca am luat si la pachet.

Plata se poate face cu cardul sau cash, nota de plata a fost 123,5 lei pe bon, iar noi am plecat spre casa multumiti ca am reusit sa gasim un restaurant cu mancare buna, asa ca daca treceti prin zona, este un loc bun unde va puteti opri sa mancati sau sa va relaxati putin.

Trimis de mishu in 17.08.20 18:03:35
Validat / Publicat: 17.08.20 18:33:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ.

VIZUALIZĂRI: 1544 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Restaurant "La Riviere" - puteti sa ve relaxati inainte su dupa masa

webmasterX [17.08.20 18:31:47] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm? - alte restaurante în jud Mureș, TÎRGU MUREȘ" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Zoazore [17.08.20 21:12:44] »

@mishu:  După dezamăgirea de la Castele, iată și o srpriză plăcută!

Deși cam” în pustiu” ,   La Riviere este de luat în calcul! Și hanurile erau la margini de drum în afara cetăților, dar aveau clienți!

Și dacă și mâncarea e bună, li se duce vestea! Nici” Cocoșatu” nu era în buricul târgului!

Curat este, aerisit și distanțat este, mâncare bună are, porțiile nu-s mici, deci să vă fie de bine!

P. S. Ciolanul ăla... ​​​

mishu [21.08.20 20:53:06] »

@Zoazore:  Da, o surpriza placuta intradevar, si da, ciolanul a fost grozav. Multumesc de vizita si aprecieri.

mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? - alte restaurante în jud Mureș: