ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2020
BUN

încărcat de pe telefon!

Vacanta în vreme de pandemie - Lefkada 2020

Salutare tuturor iubitorilor de Grecia,

Anul acesta ne-am hotărât sa vizitam Grecia, mai exact Lefkada. Pana acum am fost în România și Bulgaria, dar pentru ca piticul s-a mărit, ne putem deplasa pe distante mai mari. Asa ca am ales Grecia anul acesta și nu am regretat. Cred ca dacă as fi pus un bilet la loto în ianuarie pentru vara aceasta as fi câștigat ????????????.

Totul a pornit în luna ianuarie, când nici prin cap nu ne trecea ca va veni molima aceasta, asa ca am făcut o rezervare prin agenție pentru 14-20 iunie în Lefkada, hotel Ponti Beach. Cu aceasta ocazie pot felicita agenția [... ] pentru seriozitatea lor și modul cum au tratat totul, chiar și în aceste vremuri. Pot spune ca datorita sfaturilor lor am făcut concediul anul acesta. Nu o luați ca pe o reclama, dar oamenii chiar oferă servicii bune fata de alte agenții.

În ianuarie am făcut rezervare, am plătit avans, dar pentru ca în aprilie deja situația era alarmanta și multe informații nu aveam, am plătit integral concediul, urmând sa vedem la data respectiva în ce direcție o vom lua. Pur și simplu am fost prea hotărât sa mergem în Grecia anul acesta și nu am renunțat. Îmi făcusem în cap toate calculele și planurile posibile, de la a la z, cum sa ajungem în Grecia, singura problema era izolarea la întoarcere, de care am scăpat.

Aveam cazare de pe 14 iunie iar grecii au deschis granițele pentru romani de pe 15, asa ca am fost nevoiți sa decalam, si am ales sa mergem de pe 16 iunie. Nu am vrut sa decalm prea mult pentru ca de la 1 iulie veneau si alți turiști, din alte tari, iar riscul creștea. Pot spune ca am fost pionieri în turismul grecesc în 2020. Drumul l-am descris în alt post (vezi impresii).

Odată trecuți de vama de la Kulata, practic am trecut pe modul vacanta. Singura grija era ca la intoarcere sa nu întram în carantina, având în vedere lista tarilor verzi ce se actualiza saptamanal și faptul ca tranzitam Bulgaria, tara în care numărul de cazuri crestea. Poate ca cei care citiți acum o sa spuneți ca sunt nebun, dar e dificil sa pleci la drum cu puține informații.

În Lefkada era o liniște, de numai gândurile tale le auzeai. Chiar ne-am relaxat. Nu suntem de fel genul sa ne placa agitația și aglomerația asa ca acest concediu a fost mănușă. Plajele din Lefkada nu le mai descriu, s-au spus multe despre ele încât eu personal nu mai am cuvinte. Acele poze de le vedeți pe net sa știți ca sunt reale ????????????. Totul este albastru, verde, curat, liniștiț. Plajele erau în mare neamenajate la acea perioada, singura cu șezlonguri era Katisma, restul la rogojina (Agiofili, Porto Katsiki, Megali Petra, Kavalikefta, Gialos, Milos, Vasiliki). Nu era aglomerație, maxim 20 de familii pe plaja. u exista problema în a îți găsi loc de parcare.

Se face plaja la rogojina și umbrele proprii, iar cele necesare (gustări, răcoritoare) ți le asiguri tu. Recomand folosirea unei genți frigorifice.

Pentru cei care merg în Lefkada, Drumul spre Egremni nu este finalizat. Se poate ajunge, ca și pana acum, doar pe mare. Nu știu dacă circula vaporașe. În port la Nidri erau vapoarele, erau persoanele necesare care sa ofere informații, dar nu știu în ce condiții circula.

Dacă va duceți în Lefkada, sa nu va speriați ca nu mai este podul și este un feribot. Acesta este în staționare și tine loc de pod.

Cazarea la greci: La recepție și restaurant personalul poarta masca și mănuși. Turiștii nu sunt obligați sa poarte. Curățenia în camera se face la final, la check ouț, sau pe parcurs, la cerere. La recepție se găsește dezinfectant.

Micul dejun se servește diferit de la hotel la hotel. Se servește și în sistem bufet, și la camera, dar și predefinit.

Restaurantele, tavernele și magazinele sunt deschise parțial. Nu sunt toate deschise, dar pe zi ce trece se mai deschid. Nu se pune problema sa rămână cineva nemâncat, fără suveniruri etc. Masurile din restaurante, magazine, terase etc sunt cam aceleași ca la noi și respectate în aceeași măsură ca la noi.

De asemenea recomandabil este sa se folosească cardul și cât mai puțin bani Cash. Cu excepția diferitelor produse locale luate de pe marginea drumului (miere, ulei, măsline) pentru care am plătit Cash, restul plăților au fost făcute cu cardul.

Singurul regret pe care pot spune ca îl am este faptul ca nu am văzut Egremni și nu am reușit sa facem măcar o excursie cu vaporașul. Anul viitor cred ca vom merge în Kefalonia și în drum vom vedea și Egremni.

Dar în schimb pot spune ca mulțumirea concediului în Lefkada 2020 este imensa. Am scăpat de testări Covid, de izolări, carantina etc iar sa te bucuri în totalitate singur de o plaja, e un răsfăț.

Trimis de adrian153 in 11.08.20 23:01:56
Validat / Publicat: 12.08.20 08:46:52

VIZUALIZĂRI: 2401 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian153); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.08.20 08:46:15]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Lefkada, #EXCURSII și CĂLĂTORII - I. LEFKADA (i. Ionice)" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Plaje în Lefkada]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 100469&hid=3173.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat pe acolo, ar fi zuper-util — link încărcare video.​​

[12.08.20 09:30:58]

Dana2008PHONE
[14.08.20 08:04:12]

@adrian153:  Felicitări pentru destinație, prezentare și pentru fotografiile minunate!

Ce plaja este in foto Nr. 19? Restul plajelor le-am recunoscut, am fost doi ani la rând. Trebuia să ajungem și în această vară, dar nu am avut curaj și am anulat ​​rezervarea. Suntem dependenți de Lefkada. Vrem și noi să vedem Kefalonia in viitor.

In Ponti am stat și noi și tot acolo am vrea de fiecare dată.

Ce goale erau plajele!!! Cam ciudat.

Călătorii plăcute! Numai bine! ​​​

adrian153PHONEAUTOR REVIEW