ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2020
Cuplu
EXCELENT

la PMM* = 399 SGD

Hotelul din povesti!

Anul 2020 o sa intre in istorie ca cel in care a debutat, in februarie -martie, o pandemie de gripa. Noi, in ianuarie 2020, nici nu visam ce urmeaza, mai erau vreo 2 luni pana incepea nebunia. Periplul nostru de inceput de an prin Asia se sfarsea apoteotic: Singapore si Marina Bay Sands.

Am ajuns in Singapore venind cu avionul din Penang, Malaezia, dintr-un loc foarte sarmant, Shangri La' s Rasa Sayang, un resort de plaja incantator. Mi-aduc aminte acum, cu oarecare amuzament, cum am vazut pe aeroportul din Singapore, la sosire, o poarta de imbarcare asupra careia era un interes special, scannere de caldura instalate, politie... era zborul Wuhan - Singapore. Mi s-a parut atunci exces de zel, citisem cate ceva despre o gripa misterioasa din China :)

Revenind la sejurul din Singapore, 2 nopti am stat la H. Oasis Downtown si 2 nopti la Marina Bay Sands. Primul era in centrul orasului si ne puteam misca mai usor pentru a vizita obiectivele, al doilea era... H. Marina Bay Sands, o destinatie el insusi.

Daca ajungi in Singapore, credeti-ma, trebuie sa faci un efort si sa stai aici. Macar o noapte. Va fi ceva ce iti vei aminti toata viata. M-a marcat acest hotel precum cel in care am stat in Santorini, in Imerovigli (vezi impresii). Adica il consider ceva SENZATIONAL, pentru care merta sa faci ceva sacrificii pentru a sta cazat. Zic sacrificii financiare, pentru ca, intr-adevar, e foarte scump, din pacate. Dar... nu cu mult mai mult decat o noapte la H. Vega din Mamaia in sezon. Vorbesc serios. Asta asa, ca sa vedeti cat de hoti sunt cei de la noi :(

Hotelul este in zona Marina Bay, aproape de Gardens by the Bay, construit pe o bucata de pamant artificiala, ca de altfel toata zona Marina Bay... acum cativa ani, aici era apa. Dar ce nu se poate face in Singapore?! Daca ar fi dupa mine, aici este idealul unde as vrea sa locuiesc. E, pur si simplu, cel mai aproape de perfectiune. Iar MBS este emblema orasului-stat, este expresia unei tari care inseamna atat de mult pentru lumea in care traim!

despre SERVICII

MBS (marina bay sands) este o industrie. Complexul are incorporat un mall, hotelul, restaurante, cazinouri etc. Este un zumzet si o forfota de nedescris. Dar totul merge perfect, au niste algoritmi de lucru senzationali, astfel incat, desi sunt cozi, inclusiv pt. check in, totul merge repede.

Am ajuns mai devreme decat ora de cazare, am lasat bagajele la un centru specializat din hotel, camera nu era gata, dar am primit 2 cartele speciale pentru a ajunge la piscina de pe acoperis, senzatia vacantei. De remarcat este ca nu poti intra la piscina decat daca esti cazat in hotel. Altfel, nici vorba, sunt turnicheti la intrare/iesire, paznici numerosi, nu ai cum sa fentezi sistemul.

Personalul cu care am interactionat s-a comportat ireprosabil, ca pot sa spun?! Nici nu am avut nevoie de ceva special pentru ca totul a fost asa cum ne asteptasem: extraordinar. Toti stiu ce trebuie sa faca, nu trebuie sa te rogi de ei pentru ceva, orice le ceri (fireste, trebuie sa si ai dreptul la asa ceva), iti este livrat imediat. La check in sunt vreo 10 persoane care se ocupa de cazare, la check-out este o zona separata, tot cu vreo 4-5 persoane. Chelnerii de la piscina, la fel, fara comentarii.

De remarcat paza foarte stricta, dar cred ca e de bine acest lucru la un astfel de obiectiv.

despre CAMERE & COND. CAZARE

D-apoi... daca nici aici nu sunt conditii bune, atunci nu stiu unde mai sunt. Exista multe tipuri de camere, in functie de marime, de etajul unde se afla, de vedere, catre oras sau catre Gardens by the Bay... etc. Bani sa avem de dat! Noi am avut o camera la etajul 15 parca, cu vedere catre oras, maaare si frumoasa! Cand intri in ea, este intuneric, cum ai deschis usa, automat, se trag draperiile de la geamuri (de fapte peretele din sticla), iar vederea te lasa mut. Curatenie, dotari, minibar, mobila, consumabile, prosoape, mai multe tipuri de halate etc. - nu cred ca mai trebuie sa detaliez. Nota 10. Punctez numai ce m-a impresionat maxim: am primit cadouri in camera niste sacose inscriptionate cu marca lor, fructe, instrumente de scris, un tort, apa minerala.

Baia era cat o garsoniera, cu dus, cada separate, jucai fotbal in ea :)

Am dormit perfect pe saltelele de juma' de metru grosime de pe paturile din camera, nu stiu ce marca erau, dar nu am mai intalnit asa ceva atat de confortabil.

Ca sa ajungi in camera, in functie de etajul unde stateai, trebuia sa schimbi lifturile. La fel si daca voiai sa ajungi la piscina sau restaurantele de pe acoperis. Lifturile erau turbo, ti se infundau urechile cand urcai de la altitudine si viteza. Si erau vreo 6 pentru fiecare turn (sunt 3 la numar, in total).

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mic dejun: bufet suedez, cu tot ce vrei. Nu stiu ce sa detaliez, ca puteai gasi orice, erau zeci de metri patrati de vitrine cu mancare, statii de gatit live, freshuri, clatite... O zona speciala de ceaiuri, cei din Singapore acorda o atentie speciala acestui capitol. Mai aveau sampanie dimineata, fructe din toate colturile lumii, dar si o maare de oameni care misunau de colo-colo. Ceea ce poate fi f. obositor la un moment dat.

Restul meselor nu le-am servit aici, ci la nistre Centre Hawkers (un soi de foodcourturi prin oras, cu mancare foarte buna si ieftina). Cat costa mancarea la MBS? Mult rau. Sunt restaurante la etaje, langa piscina, era lume, dar trebuia sa ai bani muuulti de dat. Si, nu cred ca merita. Am luat cate ceva de baut la piscina si am dat, daca vreti cateva exemple, in jur de 20 de lei o cafea, 30 de lei un suc, alcoolul incepea cam de la 50-60 de lei un pahar de bere.

In general, alcoolul aici este foarte scump, dar numai la restaurante, in magazine nu e chiar asa de exagerat, era cam 10 lei o sticla de bere, 100 de lei una de vin... cam ca in celelalte zone din Asia.

De regula, cand ne cazam prin vacante, luam camere tip Club, cu acces la Club Lounge, unde aveam si bauturi, mancare incluse cateva ore pe zi. Asa am vrut si aici, dar pretul era enorm, in jur de 3000 de lei pe noapte o camera club. Nu cred ca merita.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

MBS este amplasat in cea mai noua zona din Singapore, in spatele lui se afla Gradinile din Singapore, si ele un punct de atractie special. Am mai spus-o, este un complex intreg cu magazine, malluri, restaurante alaturi de hotel. Poti pertrece zile intregi in el, fara sa iesi afara. Este frumos rau sa iesi la o plimbare in zona, ce sa mai spun, are un farmec aparte, fie si numai senzatia de a intra in hotel. Te fac sa te simti special si sunt niste profesionisti cei ce administreaza minunea aceasta.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Punctul de rezistenta este piscina situata pe acoperis. Cea mai inalta din lume, apare pe toate fotografiile care reprezinta Singapore. Accesul este strict controlat, numai pentru clienti, sunt multe sezlonguri. O parte a acoperisului este reprezentata de piscina, vizavi de aceasta este zona de jacuzzi-uri, cu vedere catre Gardens by the Bay si apoi mai sunt restaurante si un mic punct de vizitare pentru cei ce nu sunt clienti ai hotelului (acestia nu au acces in zona piscinelor sau a restaurantelor). Am gasit mereu sezlonguri indiferent de ora, chiar daca nu in primul rand. Piscina nu e incalzita, dar nu cred ca e nevoie de acest lucru. Privelistea din ea: memorabila, fara cuvinte, chiar nu stiu cum sa o caracterizez, am atasat poze. Va doresc sa ajungeti acolo si sa o admirati, merita.

Cand ploua (am prins o repriza bunicica), nu mai ai voie in piscina, din cauza pericolului reprezentat de fulgere, esti la o inaltime considerabila si e riscant. Ai acces la piscina pana pe la ora 23, daca nu ma insel. Noaptea, imaginea de aici este si mai frumoasa, zecile de zgarie-nori luminati pe de o parte, apoi portul, vapoarele ancorate... fantastic.

Piscina are o zona adult-only, o surpriza placuta pentru ca sunt totusi foarte multi turisti. Servirea se face la sezlong, se poate trece pe camera consumatia, din nou o spun, gasesti orice, de calitate foarte buna, bani sa ai de dat.

Primesti prosoape cate vrei, le schimbi de cate ori vrei de la cateva centre din zona piscinei.

Seara de pe hotel se proiecteaza niste lasere luminoase, un soi de spectacol de lumini si sunete, foarte frumos.

In incheiere, va spun cu sinceritate, ca este o experienta de viata in sine o noapte aici. Ceva senzational, o cireasa de pe tortul respezentat de Singapore, o alta surpriza fantastica. Nu iti vine sa crezi ca undeva, la 9000 de km de noi, exista o tara in care omul e om, cinstea e cinste, hotii si nenorocitii sunt fie expulzati in secunda 2, fie pur si simplu condamnati la moarte (criminali, pedofili, traficantii de droguri), unde starea de siguranta este regula si nu exceptia.

Marina Bay Sands este un simbol al tarii si cu siguranta se regaseste in topul celeor mai spectaculoase hoteluri din lume!

Trimis de rentea in 09.08.20 18:31:02
Validat / Publicat: 09.08.20 19:57:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 2954 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 zona hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 399.00 SGD pe cameră

webmaster45 [09.08.20 19:58:47] »

Revenind la sejurul din Singapore, 2 nopti am stat la H. Oasis Downtown

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

webmaster [09.08.20 19:59:02] »

Dan&Emascris / TELEFON [09.08.20 20:10:25] »

Suna si arata fantastic. ​​

​​Mi-ai amintit de escapada noastra de anul trecut de la Kuala Lumpur. ​​

Si acolo, pastrand proportiile, am avut o piscina la etajul 9, un etaj "deschis", de unde aveam un "view" superb catre zgarie-norii orasului si Turnul Menara.  Parca mai ieri a fost! ????​​​​

Numai bine! ????

rentea [09.08.20 20:13:15] »

@Dan&Ema:  Si noi, inainte de Singapore, am trecut, bineinteles prin Kuala Lumpur, unde mai fusesem si anterior. Dar e unul dintre orasele mele preferate din lume, asadar... Am stat si noi langa Turnul Menara, la H. Shangri La KL, un alt hotel exceptional, despre care o sa va povestesc. Intr-adevar, zona despre care spui, este superba , iar orasul are muuulte hoteluri inalte si frumoase, cu privelisti de vis.

nicole33 [09.08.20 20:17:00] »

@rentea:

Mi-aduc aminte acum, cu oarecare amuzament, cum am vazut pe aeroportul din Singapore, la sosire, o poarta de imbarcare asupra careia era un interes special, scannere de caldura instalate, politie... era zborul Wuhan - Singapore. Mi s-a parut atunci exces de zel, citisem cate ceva despre o gripa misterioasa din China​

Mulţi am tratat atunci cu prea puţin interes şi fără vreo îngrijorare serioasă ştirile despre gripa misterioasă din China, care deja făcuse destule victime în Wuhan, gândindu-ne că este prea departe de noi ca să ne afecteze cumva, dar ne-am înşelat. ​Aşa am gândit şi eu în seara de revelion când am auzit pentru prima dată de coronavirus, fără să-mi imaginez că virusul ăsta nenorocit ne va da toate planurile peste cap, ne va face să ne izolăm de prieteni şi cunoscuţi, ne va schimba viaţa

=​

Felicitări pentru alegerea extrem de inspirată a hotelului şi pentru prezentarea acestuia! ​

Yoda [10.08.20 13:46:59] »

@rentea:

Pot fi indiscret si sa intreb cat a costat?

Felicitari pentru articol. L-am citit cu mare placere.​

rentea [10.08.20 19:50:57] »

@Yoda:  multumesc. Ti-am lasat un mesaj privat.

mishu [14.08.20 21:01:33] »

@rentea

Am ajuns in Singapore venind cu avionul din Penang, Malaezia

, ce amintiri placute am despre Penang, am ajuns acolo prin 2013 (in interes de serviciu) dar fiind weekend ne-am putut bucura doua zile de un oras atat de frumos si de ceea ce ne-a aratat ghidul nostru, printre altele un templu, insa nu atat de comercial, a fost ceva mai aparte, o casa unde s-a turnat un film, si este obiectiv recomandat de Tripadvisor, o ferma de fluturi si un atelier de matase naturala.

Cred ca Asia este frumoasa, dar Singapore este special. Nu am sa iti cer pretul, in nici un caz in viitorul apropiat nu am sa reusesc sa strang cat este necesar, e ca in bancul ala, anul asta nu ajung in Bora Bora din cauza de Covid, pana acum nu am ajuns din lipsa de bani , insa ai vorbit atat de frumos, iar pozele sunt atat de spectaculoase incat este atat de tentant ca nu se stie niciodata.

Felicitari, votat cu mare drag.

renteascris / TELEFON [14.08.20 22:24:20] »

@mishu:  Multumesc pt vorbele frumoase. Ma bucur ca ti-au placut pozele... Penang a fost o surpriza placuta, noi suntem fani Malaezia, iar Penang era pe lista. Am stat undeva la un resort de plaja extraordinar, sper sa am timp curand sa va povestesc... un raport calitate pret extraordinar pentru o locatie Shangri-La...

Dan&Ema, mishu, rentea, Yoda
    Alte impresii din această RUBRICĂMarina Bay Sands Hotel: