ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2010
ÎNSCRIS: 22.09.08
JUN-2010
2 AD. + 2 COPII

Strasbourg si Alsacia, locuri minunate

Strasbourg este unul din cele mai frumoase orase pe care le-am vazut, de altfel mi-a placut toata Alsacia: casute din alea cu barne si cu multe, multe flori la ferestre, totul foarte atent decorat, restaurante cochete si placute, cu masute pe strada... totusi, nu erau foarte incantati sa stai si sa bei bere fara sa mananci (la vremea pranzului ne-au usuit din cateva din cauza asta...), altfel destul de scump...

Am urcat in turnul catedralei si merita efortul, e minunat acolo sus... E bine de luat Strasbourg Pass si sunt multe intrari incluse in pretul lui. Un alt lucru ce merita facut e plimbatul cu vaporasul, va duce sa vedeti cam ce trebuie vazut, ne-a placut...

Am fost sa ne mai odihnim in Orangerie, un parc frumos langa cladirile UE, cu o mica gradina zoo, cu lac pe care ne-am dat cu barca.

A nu se rata Petit France, o zona absolut superba, esenta orasului, situata intr-un colt din cercul marginit de rau pe care il reprezinta orasul vechi.

Am fost la niste km la muzeul ciocolatei, parca l-as recomanda doar celor foarte pasionati de ciocolata, copiii nostri au fost cel mai fericiti de pachetelul cu ciocolatele primit cadou la plecare de acolo.

De la Strasborug, in cam jumatate de ora, am ajuns la Europa Park, aveam masina inchiriata de la aeroport la Stuttgart unde am aterizat venind de la Bucuresti.

Am avut 4 nopti la hotel Esplanade, foarte bun pentru dormit seara dupa o zi lunga, il recomand...

Am avut norocul sa nimerim intr-o luni "fete de la musique", concerte in mai multe piete, am stat pana traziu in noapte, dansand cu localnicii, foarte amabili...

Trimis de Rila in 28.06.10 13:11:36

VIZUALIZĂRI: 4293 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 imagine de pe rau

webmaster7 [28.06.10 13:49:21] »

Mutat acest set de impresii la rubrica

Descopera Strasbourg

deja existenta pe site.

Am sters rubrica nou creata.

valimi [28.06.10 17:15:44] »

Obligatoriu trebuie sa postezi fotografii, te rugam!

dananecula [28.06.10 19:00:35] »

Un vot si de la mine, Irina! Dar vrem mai multe detalii si impresii din frumosul vostru concediu. Cat v-a costat? Cat timp ati stat? Cu ce-ati calatorit? Ce bunatati ati papat ? Poate postezi un review si despre hotelul unde ati fost cazati, Esplanade, dar si despre Europa Park am fi interesati, mai ales preturi si distractia de pe-acolo. Nu de alta, dar daca ajungem cu copiii sigur nu scapam fara sa-l calcam

Intr-adevar, asa cum spune si @valimi te asteptam cu poze multe, multe, mai ales de la muzeul ciocolatei. Cred ca baietii mei acolo s-ar inscrie sa-l viziteze primii

Vacante minunate in continuare si la fel de placute ca aceasta din Strassbourg.

Rila [29.06.10 12:39:47] »

Salut

De costat, cam greu de zis, noi am fost si la Europa Park doua zile, apoi o zi la Stuttgart... in fine, mai multe... mi s-a parut scumput pe acolo, dar... a meritat...

Am aterizat la Stuttgart, am fost la muzeul Mercedes, apoi ne-am cazat la Hotel eslanade in Stasbourg, ne-am plimbat o zi prin oras si imrejurimi, apoi doua zile parc de distractii la niste zeci de km si seara prin Strasbourg, apoi am plecat spre Stuttgart cu escala la un muzeu de trenuri in miniatura si intr-un oras vechi superb Shiltag, cazare la Esligen langa Stuttgart, hotel Ecoinn, gradina zoo Wilhelma - super si asta, to the airport si acasa by Bluair.

De papat, am respectat ce zic ghidurile, tarte flambee, varza acra cu carnati, de-astea... da' mai mult ne-a placut parca in Germania si mai ieftior.

Rila [29.06.10 12:43:09] »

cred ca europa park va trebui scris la Germania, asa ar fi corect. E pacat sa fii in zona si sa nu mergi si inca vreo doua zile... pretul de pe net la intrare si mai nimic inauntru

dananecula, Rila, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Strasbourg: