ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2020
ÎNSCRIS: 14.07.11
JUL-2020
Cuplu
EXCELENT

Elotia Hotel, un loc potrivit pentru o vacanță cretană reușită!

Drept să spun, îmi vine destul de greu să încep acest articol... în primul rând pentru că nu am scris aici de foarte, foarte mult timp, de aceea vă cer îngăduință.

Pe de altă parte, din cauza acestor vremuri tulburi, ciudate și triste pe care le traversăm cu toții, de mai bine de o jumătate de an, în care rând pe rând, ne-am văzut năruite visuri, călătorii amânate, anulate, sau în cel mai bun caz doar reprogramate, dar cel mai grav, au fost persoane care au suferit, sau oameni dragi care s-au prăpădit.

Din fericire, nu am avut astfel de probleme, dar am avut mai multe luni, în care am muncit non-stop, fără pauză, fără deconectare. O vacanță era deci, absolut necesară.

Am anulat câteva vacanțe mai scurte, am reprogramat unul din concedii pentru septembrie, dar parcă totuși, nu mai aveam răbdare până atunci. Așa că am hotărât să riscăm pe ultima sută de metri, luând bilete în iulie pentru insula Creta, o destinație ce se întrezărea foarte safe.

Ce să vezi, odată biletele achiziționate, au început să crească și numărul de cazuri de îmbolnăviri de la o zi la alta, iar vacanța noastră părea a fi ratată. Totuși nu am anulat nimic...

Acum sunt foarte mulțumită, pentru că tocmai ce ne-am întors din Creta, unde am petrecut una din cele mai frumoase vacanțe din viața mea.

Pentru a mă „obișnui” cu scrisul, voi începe astăzi cu ceva mai ușor, adică despre locul care ne-a oferit cazare timp de 11 nopți.

În condițiile date, am apelat la prietenul nostru Booking, căutând ceva mai puțin turistic- nu neapărat o stațiune super fițoasă sau foarte cunoscută. Așa am ajuns în vecinătatea Chaniei, locul unde aveam să aterizăm, iar Kato Daratso este la o distanță de doar 3 km.

Sigur că fiind timpul destul de scurt, aveam și nu, prea multe opțiuni, din cauză că multe hoteluri, ceea ce aveam să constatăm și la fața locului, nu s-au mai deschis.

Alegerea mea a fost foarte inspirată, este vorba de Elotia Hotel, un loc pe care l-am numit acasă, pentru 11 nopți.

Adresa este:

Agioi Apostoloi/ Kato Daratso/ Chania

tel +30 28210 32651

fax +30 28210 32927

email: info@hotelelotia.com

web: www.hotelelotia.com

Nikou Kazatzaki&Paradeisou St.

despre SERVICII

La recepție ne-au primit Eleni și Manolis, hotelul este o afacere de familie, iar ei au avut întotdeauna grijă să ne simțim bine și au fost cred cele mai bune gazde pe care le-am întâlnit până acum, mereu cu o vorbă bună, mereu cu un sfat util, cu recomandări de luat în calcul.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Mi se întâmplă de multe ori să am câte o „simțire” de moment, pentru că atunci când am văzut pozele de la acest hotel, am știut că aici vreau să ajung. Iată că nu am greșit cu nimic și acum vă povestesc despre experiența noastră.

De la aeroport am luat un taxi, sunt cca 14 km, ne-a costat 35 euro. Puteam ajunge și cu autobuzele locale, dar în condițiile date, deh...

Taxi-ul ne-a lăsat în fața hotelului, la una dintre intrări, cea cu recepția, pentru că trebuie să vă spun că hotelul se află la intersecția a două străzi, având intrare și prin spate.

Încă înainte de a decola, am primit un mail de la hotel în care ni se comunica numărul camerei, 26, că avem cheia în ușă, în cazul în care n-ar fi fost nimeni la recepție.

Nu a fost cazul, deoarece am ajuns la ora estimată de noi, chiar și cu timpul pierdut cu testarea pe aeroport (cca 15 minute).

Hotelul este dat în folosință în 2007, nu este o clădire nouă, dar este perfect renovată, foarte bine întreținută, concurând cu succes cu alte construcții mult mai noi.

Vorbim de fapt de un grup de clădiri, cu un singur etaj, cu o arhitectură interesantă, cu unghiuri și laturi neregulate, clădiri vopsite într-o nuanță caldă, unele galbene, altele portocalii, unite prin pasarele și scări placate cu marmură, cu balustrade din grilaj de fier, asortate și vopsite în roșu închis.

În centru, un fel de patio, nu mare, dar foarte șic, unde trona în mijloc între niște coloane masive pictate în roșu închis, un yucca foarte înalt, în care și-au găsit locaș cicadele, ce ne încântau seară de seară... :)

Coloanele și culorile mă duceau cu gândul la Knossos!

Dar să revenim la gazde. Ne-au explicat despre cele câteva reguli din hotel, am primit telecomanda de la aerul condiționat, inclus în prețul camerei, apoi ne-am dus la camera repartizată nouă, 26, la etajul 1, cu o vedere frumoasă la mare, exact așa cum de altfel am cerut și noi.

Camera:

Nu este foarte mare, însă e foarte înaltă, care ajuta mult la ideea de spațiu. Nici aici n-am avut parte de o cameră clasică, adică nici nu știu ce formă geometrică să spun că avea, dar veți vedea cel mai bine în poze.

La intrare era un spațiu mai îngust ce ținea loc de hol, cu un dulap pe dreapta, cu foarte multe umerașe, două rafturi, seif contracost.

Pe stânga, era ușa de la baie.

Baia destul de mică, dar funcțională, cu duș, perdea, ce nu lăsa să scape nici un strop de apă, ceva consumabile mici, gel de duș, săpun, șampon, hârtie igienică, foehn, geam mare de aerisire.

În continuarea camerei, pe dreapta era măsuța de toaletă și oglinda cu un taburet, un scaun-măsuță pliantă pentru bagaje, apoi pe stânga, un dulap care ascundea frigiderul, iar deasupra erau cele necesare pentru o cafea sau ceai, căni, pahare, fierbător de apă.

Patul dublu, foarte confortabil, mare, cu lenjerie albă, curată, prosoape albe, impecabile. Au fost schimbate cam la 3 zile.

Pereții erau vopsiți în tonuri calde, asortate cu perdeaua și draperia groasă, cafeniu și alb, iar pe jos marmură.

Am avut și tv LCD, l-am folosit pe post de radio, cu muzică.

Balconul a fost un mare plus, am avut o măsuță de plastic și două scaune, uscător de rufe, extrem de util, dar și o vedere splendidă spre mare, „atenuată” doar de un teren de fotbal și un șir de palmieri.

Dimineața devreme era o mare plăcere, până când soarele devenea sufocant, dar și seara îmi plăcea nespus să văd cum se schimbă culorile apusului pe cer.

Parcarea:

Sunt câteva locuri de parcare pe stradă, limitate, dar noi ne-am descurcat excelent cu parcarea de sub balcon, din spatele hotelului, parcare ce aparține tavernei unde am petrecut serile, dar asta va fi subiectul

unui alt articol.

Piscina:

Nu este foarte mare, dar ca și clădirea și piscina are o formă ciudată, fiind „prinsă” între zidurile diferite ale clădirii.

Are și o porțiune delimitată pentru copii, în rest adâncimea este de 165 cm.

Sunt câteva umbrele și șezlonguri la dispoziție.

Aleile dintre clădiri sunt mărginite de copaci și arbuști, rodiu mare dar și unul mititel, iederă ce îmbracă colțurile clădirilor, yucca, cactuși, iasomie dar și o revărsare de bouganvillea roz, foarte frumoasă, foarte fotogenică, multe flori vesele și colorate.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Sala de mese:

Este de fapt o terasă, situată la etaj, chiar deasupra recepției, unde se poate urca pe o scară exterioară sau pe o scară interioară, spiralată, chiar de la recepție. Terasa este perfect umbrită de copaci falnici, iar micul dejun era mereu o mare plăcere.

Datorită noilor condiții impuse de Covid 19, gazdele, de cele mai multe ori d-na Eleni ne servea, noi doar spunând ce dorim să mâncăm.

Aveam mereu de unde alege, erau preparate proaspete în fiecare dimineață, destul de diversificate, legume, fructe, sucuri, compoturi, orez cu lapte și scorțișoară, cafea foarte bună, iaurt cu miere sau nu, croissante, tot felul de prăjiturele și biscuiți, cereale, lapte, ceai, gem și unt, dar și diferite tipuri de mezeluri, de bună calitate, ouă sub diferite forme, fierte, ochiuri sau papară, sau în aluat cu verdețuri, bacon prăjit, fasole pentru meniul de tip englezesc cu cârnați, roșii gratinate cu oregano, rondele de ceapă pane, foarte gustoase, etc, etc.

D-na Eleni avea mereu grijă să ne aprovizioneze cu fructe atunci când știa că plecăm, în excursie, sau în locuri mai îndepărtate cu mașina, iar portocalele nu lipseau niciodată, dealtfel cele mai bune portocale pe care le-am mâncat în viața mea.

Se poate servi aici și cina, dar noi nu am avut asta în plan.

Hotelul este situat într-o zonă foarte bună, la doi pași este stația nr 16 pentru autobuzul de Chania nr 21, care circulă la fiecare jumătate de oră, iar biletul costă 2 euro la șofer, iar din Chania, de la casa de bilete 1,10 euro.

Wi-fi:

Prezent în camere și chiar la ceva distanță, undeva la tavernă, intră în prețul sejurului.

Împrejurimi:

La cca 5-10 minute de mers pe strada principală, Nearchou, sunt magazine, Lidl pe dreapta, SYN. KA pe stânga. Nouă personal, ne-a plăcut mai mult SYN. KA, foarte bine aprovizionat și compartimentat.

Prețuri destul de bune, ex: un bax de apă 1,50 euro, un bax de bere Mythos, de 330ml, 8 buc-4,89 euro, magneți- 1 euro.

Pe această stradă am găsit și câteva agenții de turism de unde puteți lua excursii, dar și pentru închiriat mașini. De aici, la OK Rental am luat o mașină, un Opel Corsa, 4 zile pentru 40 de euro pe zi.

Puteți alege în zonă și între câteva taverne, nouă dragă ne-a fost Pergola, dar veți afla la timpul potrivit despre ea.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Însă cel mai mare avantaj, punctul forte, mi se pare a fi, prezența a patru plaje în imediata apropiere, astfel la cca 250 metri este plaja Yannis, la 400 de metri plajele Iguana și Agii Apostoli, dar și Chrissi Akti-Golden Beach la doar 500 metri, ei, poate ceva mai mult :).

Plajele sunt minunate, cu nisip auriu, am fost pe rând la toate, dar fiți liniștiți, vă voi povesti despre ele :p

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

La plecare, Eleni Și Manolis ne-au dăruit un borcănel mic de miere, cu o carte de vizită, pe care scria cu drag din partea lor, să ne aducem cu plăcere aminte de ei!

Recomand cu mare drag această locație, a fost alegerea perfectă pentru mine, Creta este primul loc din Grecia unde m-am întors, sigur că într-o altă parte a ei, dar știți, chiar mă gândeam azi... sigur m-aș reîntoarce aici cu cea mai mare bucurie!

Webmaster, aș dori și o ilustrație muzicală: youtu.be/hxhfp6xrDsA. Mulțumesc frumos!

Trimis de maryka in 07.08.20 16:24:16
Validat / Publicat: 07.08.20 17:42:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3508 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Un balcon superb la terasa unde se ia masa.

[07.08.20 17:41:22]

Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).​​

[07.08.20 17:42:49]

Mulțumesc frumos, da este ok locația!

webmasterPHONE
    [07.08.20 19:35:36]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

​Articolul a fost deasemenea selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

[07.08.20 19:48:03]

@webmaster:

Mulțumesc frumos! ​

micutzuPHONE
    [07.08.20 20:59:00]

Citit si votat cu placere. Ma bucur ca ai avut un concediu frumos intr-o perioada plina de incertitudini si foarte multe restrictii. Si pozele sant foarte frumoase. Toate cele bune.

Dan&EmaPHONE
    [07.08.20 21:13:34]

nu am scris aici de foarte, foarte mult timp, de aceea vă cer îngăduință.

Sa nu se mai intample! ????????????​​

​​Uite ce frumos ne dezvalui locuri frumoase. Nu e corect sa pierdem asemenea stiri turistice. ​​

Mi-ai amintit de vacante prin tari care stiu ce este acela turism!  Felicitari pentru articol si poze! Mai vrem! ​​

​​Numai bine! ????

krisstinnaPHONE
    [07.08.20 21:57:18]

@maryka:  Bine ați venit sănătoși! ​​

​​M-am uitat sa văd de când nu ai mai scris, de anul acesta, de la începutul lui, pe urma a venit virusul și s-a rupt filmul... ​​

​​Un articol cald, sub imperiul unor emoții, asta am constatat eu. ​​

Aștept continuările, sigur ai multe de povestit, sunt curioasă pe unde v-ați plimbat. ​​

​​Te imbratisez cu drag

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [08.08.20 06:28:38]

Bine ai revenit pe sait, de data aceasta cu poveştile din Creta! Aşteptam începutul ăsta, ştiam că va veni!

Constat cu bucurie că acest hotel se află în zona în care ne-a plăcut şi nouă s-o alegem în vacanţa noastră de anul trecut. În opinia mea, v-aţi gândit foarte bine să staţi în zona plajelor Agii Apostoloi şi Chrissi Akti, cele mai bune plaje situate la marginea Chaniei, iar transportul până în oraşul medieval fiind destul de facil.

Hotelul vostru arată ca o mică bijuterie, are forme neregulate, iar gazdele s-au întrecut în a fi cât mai ospitaliere. O cazare tipic grecească, cu tot confortul necesar.   Micul dejun a fost, din ce am văzut, excelent, cu multe opţiuni. Iar, priveliştea către mare, din balcon, e ca un balsam pentru ochi. Multe flori de bougainvillea de care chiar mi-e dor!

Felicitări pentru articol şi alegerea unei cazări care, sunt sigură, că mi-ar fi plăcut şi mie cel puţin la fel! Te îmbrăţişez cu drag şi te aştept cu noi poveşti cretane!

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [08.08.20 08:30:33]

@maryka:  Mă bucur că ți-au ieșit planurile pentru vestul Cretei în perioada asta de incertitudini și aștept cu interes impresiile tale din excursii. Cred că ai făcut o alegere bună cu hotelul: mi-au plăcut florile și decorațiunile interioare.

[08.08.20 14:07:39]

@micutzu:

Mulțumesc frumos! Da, a fost minunat, într-o perioadă​ așa de dificilă, în care recunosc, unii nici nu au îndrăzneala să plece în concediu. Mă bucur că noi nu am renunțat și iată, totul a fost bine!

[08.08.20 14:09:43]

@Dan&Ema:

Mulțumesc, sper să am și timpul necesar pentru a putea povesti despre tot ce am văzut în această vacanță.

Recunosc, astfel de întreruperi din ritmul de scris nu fac bine, dar voi recupera! ​​

[08.08.20 14:17:18]

@krisstinna:

Da, uite că atunci deja s-a rupt filmul, la început de an, pe vremea când ne pregăteam de întâlnire... ce vremuri trăim... nimic nu pare a mai fi cum a fost... va trebui să ne adaptăm și așa la acest nou stil, pentru că văd, ca toți dealtfel, că va fi de mai lungă durată.   Și atunci, de ce să nu și călătorim? În condiții mai speciale, recunosc, dar asta e!

Știu că ai fost în Creta și acum ești curioasă să vezi pe unde am mai umblat și eu... ​​oricum nu am mai mers în Samaria    acolo am fost în 2016. Acum am atins doar câteva obiective pe care mi le propusesem și în rest... a fost relax... așa de bine e! Dar voi povesti!

Te pup cu drag!

[08.08.20 14:25:59]

@irinad:

Mulțumesc Nadina! ​

Să știi că după ce am făcut rezervarea pe Booking, după ce am studiat harta, ceva îmi spunea despre Kato Daratso... ​oare nu cumva? apoi am văzut că da, era și alegerea voastră. Nu regret nimic, tot acolo m-aș duce din nou, în fiecare zi am fost la altă plajă din zonă, doar la Chrissi Akti am fost două zile consecutiv. Minunate! Doar într-o singură zi am auzit vorbindu-se în engleză, în rest erau numai greci, localnici, sau din apropiere din Chania.

Plus că stația era în fața hotelului, mergeam ușor în Chania.

Mă bucur că am reușit să ajungem, tu știi ce emoții am avut, testarea era una dintre ele, mă rog, așteptarea rezultatului. Să vedem ce va fi cu vacanța din septembrie...

Te pup cu drag! ​ ​​

[08.08.20 14:37:10]

@Carmen Ion:

Mulțumesc frumos!

Inițial am vrut să aleg loc de cazare Agia Marina, apoi mi-am zis că  ar fi bine ceva mai puțin populat, cu mai puțini turiști. Așa am ajuns aici și iată că și într-o astfel de ​​perioadă, totuși se poate!

Creta este minunată, are atâtea de oferit, de toate pentru toți, este imposibil să nemulțumească pe cineva... acum într-adevăr erau mai puțini turiști, ceea ce nouă ne-a convenit   Era mai bine pentru poze

Weekend frumos și multă sănătate! ​

[10.08.20 19:15:45]

@maryka:  Nu cred ca este cazul de nici un comentariu , scrisul e ca mersul pe bicicleta, iar tu ai stilul tau pe care nu ai cum sa il uiti.

Alegerea, chiar cu temerile de rigoare, nu au facut decat sa savurezi si mai mult vacanta, iar pozele, mai mult decat sugestive, insa ca sa fiu cinstita, daca la acest articol ai avut emotii, zau ca mi-e tare teama de ce va urma, va trebui sa fiu bine pregatita pentru ce va urma.

Pana atunci insa nu pot spune decat felicitari, votat cu mare drag. ​​

[10.08.20 20:24:54]

@mishu:

Mulțumesc frumos pentru aprecieri!

Încet, încet mă voi adapta, voi relua povestirile, Creta este un loc minunat, noi suntem acum la a doua vizită și am descoperit o altă parte a a ei, deosebit de frumoasă. ​​

Astfel că nu e greu să descrii locuri fabuloase, locuri renumite în toată lumea! ????​

O seară plăcută, pupici! ​

ANILU
    [13.08.20 12:10:54]

Wow... ce frumos!!! Asteptam articolul asta si l-am ratat la publicare. Foarte buna alegere. Arata tare bine hotelul si pe interior dar mai ales pe afara... incarcat de flori.

Sa inteleg ca pe ultima suta de metri te-ai mobilizat si ai organizat singura vacanta asta... bilete de avion, cazare... si uite ca a iesit o vacanta frumoasa si linistita. Bravo!

Tulburi vremuri mai traim, parca nici nu poti sa te bucuri pe deplin ca ai reusit sa mergi in vacanta...

Sper sa nu ratez urmatoarele articole despre Creta, despre care sper ca vei scrie.

Toate cele bune!

Rodel
    [13.08.20 16:52:28]

Bine ai revenit în țară și pe sait! Așteptam impresiile tale care, văd, că sunt pozitive, hotelul pentru care ați optat fiind o alegere inspirată. Mi-au plăcut pozele, mi-a plăcut și ilustrația muzicală! Din nou mi s-a făcut dor de Grcia!

[13.08.20 17:14:34]

@ANILU:

Mulțumesc frumos pentru cuvintele frumoase!

Da, printre atâtea emoții, printre atâtea probleme, iată că am reușit să ne strecurăm, așa că pot spune am avut una din cele mai frumoase și plăcute vacanțe!

Am avut inspirație și cu alegerea hotelului, pentru că a fost tocmai bună, dar și pentru că după cum am văzut și acolo, foarte multe alte hoteluri au rămas închise

În limita timpului, voi scrie despre frumusețile văzute, care da, trebuie neapărat arătate și povestite!

O vară frumoasă în continuare, multă sănătate!

[13.08.20 20:20:28]

@Rodel:

Mulțumesc pentru aprecieri!

Chiar am numai cuvinte de laudă despre hotel, se pare că am avut din nou o bună inspirație.

Nouă ne-a plăcut foarte mult, ca și localitatea, oamenii și nu în ultimul rând, existenţa a patru plaje minunate, foarte aproape, ceea ce ne-a permis să ne relaxăm mai mult decât în alte dăţi. Sigur au fost și mai multe zile.

Vă pup cu drag și vă doresc realizarea planului cu vacanţa dorită! ????

ANILU, Dan&Ema, irinad, maryka, micutzu, mishu, Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂElotia Hotel [Agii Apostoli, Kato Daratso]: