ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2020
JUL-2020
Cuplu
EXCELENT

Ambiance, un loc încântător din Delta Dunării

La 40 km de Tulcea, pensiunea Ambiance este o reală încântare, a fost exact ceea ce am căutat pentru trei nopți în iulie 2020.

Adresa este: strada Lacului 45 A, Dunavățul de Jos

Sincer, nu am găsit indicatoare către pensiune dar l-am sunat pe proprietar și ne-a ghidat prin telefon. La pensiune se ajunge cu mașina, nu aveți nevoie de barcă.

Dunavățul de Jos este un sat, nimic spectaculos în afară de liniște, curățenie și milioane de tânțari pe timp de noapte, fițe nu prea găsiți în zonă.

Pensiunea este clasificată la trei margarete, deține un spațiu generos cu ieșire la un canal din Deltă.

Relativ nouă, tânără ca și stăpânul ei, Ambiance are 14 camere și un apartament, noi am stat trei nopți într-o cameră twin.

despre SERVICII

Serviciile sunt excelente, raportul calitate-preț a fost unul bun. Wi-Fi funcționa binișor, depinde de câți utilizatori erau conectați. Personalul a fost mereu receptiv, n-am ce le reproșa.

N-am dorit curățenie în cameră, n-am solicitat schimbări de prosoape/lenjerie, nu sunt absurdă, habar n-am detalii legate de acest aspect, nu m-au interesat.

despre CAMERE & COND. CAZARE

La intrarea în curtea largă am zărit un mini teren de fotbal, un loc de joacă pentru cei mici și o parcare generoasă, gratuită.

Recepția este micuță, holurile și scările pensiunii strălucesc de curățenie, clădirea are două etaje și nu are lift, scările au fost cam înguste pentru valizele noastre. E drept că veneam de la mare și aveam multe catrafuse :), cam inutile în Deltă dar, mna... eram într-un circuit cu mai multe cazări.

La parter erau toaletele, foarte curate, aveau consumabile și dezinfectant.

Camera mea a fost la etajul 2, era mare, frumoasă, curată, modernă.

Holul era acoperit cu gresie, acolo am avut un cuier, un dulap cu rafturi dar și cu bară pentru umerașe (cu umerașe).

Patul matrimonial era de fapt twin încadrat de noptiere, saltelele au fost confortabile, pernele cam micuțe, lenjeria și prosoapele erau albe și miroseau a flori. Aveam prize la capătul patului, pe birou era televizorul subțirel și tava cu două pahare iar în birou era răcitorul. Un fotoliu ședea cumințel lângă birou, geamurile aveau perdele și draperii. A. C. a funcționat bine, pardoseala era mochetată, totul mirosea a curat.

Baia era frumușică, de mărime medie, cabina de duș era modernă, am avut consumabile: săpunuri mititele și h. Ig, nu am avut feon dar nu am avut nevoie (îl car pe-al meu peste tot), aerisirea din baie era asigurată de un ventilator.

Balconul era frumos, mare și curat dar nu avea mobilier. Ușa de la balcon nu avea plasă pentru țânțari. E drept că am găsit o scrumieră pe pervaz, am stat în picioare dimineața, la cafea.

Bănuiesc eu că din cauza țânțatilor nu e mobilat balconul, între orele 21 – 24 nu se poate ieși din incintă, țânțarii sunt uriași, nu țin cont de haine sau de Autan, te ciuruiesc zdravăn.

De menționat că toate camerele au balcon dar nu exista suport pentru uscat prosoape, eu am sfoară de acasă, am legat-o de balustradă și am lăsat-o moștenire următorilor turiști.

Piscina are dimensiunile 3/7m, cu o adâncime de 1.5 m de la un capăt la altul, bună pentru relaxare, a fost ok pentru numărul de turiști din pensiune, șezlongurile erau șterse în fiecare dimineață, locul de plajă era plăcut, piscina bine întreținută, dușul și wc-ul de la terasă erau curate, gardul viu care înconjoară locul pentru bălăceală este foarte frumos dar este un adevărat rai pentru țânțari, aș recomanda eliminarea lui, la Ambiance există intimitate datorită poziționării, n-aveți nevoie de „paravane” și nici de mizeria pe care o fac acei brăduți drăguți.

Pontonul este unul generos, se poate pescui, era un domn turist care a prins în fiecare zi pești și îi arunca înapoi în apă, neavând ce face cu ei :)

Proprietatea are un spațiu foarte mare, are grădini terasate, pline cu cârciumărese și pepeni, în jur e liniște, doar vântul ne mai deranja câteodată.

La 5 minute de la pensiune se găsește un mini supermarket, era destul de bine aprovizionat, doamna de acolo era foarte drăguță cu clienții.

Se organizează excursii pe apă, prețul nu e mic dar merită toți banii.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

În dreapta recepției era salonul închis al restaurantului, de acolo puteam ieși pe terasa generoasă care era „închisă” cu plase contra țânțarilor. Deci, pe terasă se putea fuma, aviz amatorilor :)

Am fost conduși la masa repartizată nouă, lângă barul de pe terasă, aveam și MD inclus în preț, astfel încât am fost anunțați că pe durata sejurului noi vom sta numai la aceeași masă, indiferent de momentul zilei în care doream să ne relaxăm în incinta locului.

Pensiunea nu primește la restaurant sau la piscină oaspeți necazați acolo, mesele erau toate distanțate, dezinfectate permanent, personalul era foarte amabil, serviabil și atent la nevoile turiștilor.

Se poate achita și cu cardul, condiția e să funcționeze dispozitivul POS (de la C. E. C. Bank) sau puteți să virați bani în contul proprietarului dacă nu aveți lichidități, există doar un bancomat în zonă (C. E. C.), la Murighiol mi-a zis o familie, dar nu funcționa nici acela :) Ideea e că există înțelegere și încredere, tânărul proprietar e de nota 10.

MD a fost adus pe farfurie pentru fiecare turist, a fost îndestulător, același în fiecare zi (prepararea oului era diferită), produsele erau proaspete, aveam inclusă cafeaua și-un ceai.

Pentru prânz și cină am optat să mâncăm acolo, prețurile erau prietenoase, meniul era majoritar pescăresc dar nu lipseau preparatele din carne de porc și pui. O singură nemulțumire a avut soțul meu: lipsa snițelelor din meniu =)) Pentru că meniul era ofertant și pentru că pensiunea e cu circuit închis, am fost rugați ca în cazul în care dorim să mâncăm acolo să spunem încă de dimineață ce dorim la prânz și cină, în ziua respectivă doar acele bucate se pregăteau.

În genere nu agreez aceste „reguli” dar într-un an virusat în care distanțarea, igiena și protecția sunt mai presus de lege, am apreciat sincer această inițiativă a gazdei, de a nu primi turiști din afara pensiunii. Deci, neavând trafic intens în restaurant, se gătea zilnic doar ceea ce doreau clienții locului și slavă Domnului că aveam de unde alege.

Dar asta nu e tot! Dacă la mai toate pensiunile sau hotelurile din Delta Dunării nu e permis accesul cu mâncare/băutură din exterior, la Ambiance nu se supără nimeni dacă aveți drag să stați la masă sau la piscină savurând vinișorul vostru adus de acasă. Sau poate doriți să mâncați prin alte locuri în Deltă, nu vă reține nimeni. Doar că prețuri ca la Ambiance nu o să găsiți prin zonă și-o să cam plângeți după banii lăsați prin alte restaurante :)

E drept că pe toată durata șederii noastre acolo n-am văzut pe nimeni mâncând sandvișuri din traistă sau bând altceva decât ceea ce era la bar, am avut parte de turiști ca și noi. O să pun poze cu prețurile din meniu, pentru cei interesați. Porțiile de mâncare erau normale, unele erau foarte mari. Dacă la început mi-am comandat două feluri de mâncare, după ce-am văzut și gustat mâncarea n-am mai avut curaj să comand decât un singur fel de căciulă iar desertul îl împărțeam frățește, să nu dăm glicemia peste cap.

Felicitări doamnei de la bucătărie, au fost foarte gustoase și savuroase preparatele!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Cadrul natural e unul rural în Dunavăț și unul de poveste la Ambiance. Accesul la unul dintre canalele Dunării este un mare avantaj pentru pensiune dar și pentru turiști. Întreaga proprietate este deosebit de bine îngrijită, „așezată” în trepte, pe marginea apei se pot admira salciile mustăcioase și pensionare, decorul este minunat.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Piscina, pontonul pentru pescuit, mini terenul de fotbal, locul de joacă pentru micuți, excursii pe canalele Dunării, plimbare prin sat, toate acestea sunt posibilități de relaxare la Ambiance.

Menționez că piscina „nu are program” , noi am stat până la ora 20, se poate sta și după ora 21, poate după niște alcool la bord vor fugi țânțarii din jur :)

Trimis de krisstinna in 04.08.20 11:32:59
Validat / Publicat: 04.08.20 12:29:58

VIZUALIZĂRI: 3607 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Cârciumărese, printre ele erau vrejururi de pepeni verzi

[04.08.20 12:26:44]

Mutat în rubrica "Pensiunea Ambiance, DUNAVĂȚ" (nou-creată pe sait)

Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.Ne poţi spune dacă-i ok? (măreşte zoom-ul de pe hartă cât e necesar, până la afişarea poziţionării / încadrării la nivel de stradă etc)

[04.08.20 13:44:55]

Frumoasa pensiunea preturi decente.   De mult timp tot fac planuri sa ajung în localitate având un var ce detine o casa acolo. Din cauza țânțarilor nu pot ajunge în Dunavat. Pe cei mici ii urmăresc și în fata blocului și i ataca și am tot avut probleme cu înțepăturile  Acolo i ar ciuruii... Dacă nici cu Autanul nu da rezultate e cam nasol. Felicitări pentru experienta frumoasa!

[04.08.20 13:53:44]

Vă urmăresc de ceva timp și aștept de fiecare dată  cu nerăbdare, o nouă” intervenție” a dv., întrucît îmi place modul special în care” comentați” fiecare călătorie, fiecare atracție. Am vrut de mult să vă spun că ador efectiv toate descrierile siropoase, inclusiv pozele, însă din comoditate (echivalentul diplomatic al termenului lene), nu am făcut-o pînă acum! Totuși, a venit și acest moment.)) ) Dacă încă sînteți” în plimbări” , distracție plăcută, vă doresc!

[04.08.20 13:56:22]

@m liviu:  știți ce este interesant? Exact duminica trecută, am fost” în viteză”   în Deltă și am rămas efectiv surprins să constat că de la Sulina pînă la Tulcea țînțarii erau aproape inexistenți. Însă cum am debarcat la Tulcea a început” testarea anti-covid”

[04.08.20 14:29:08]

@m liviu:  NU exista țânțari ziua. Jur ca am stat "despuiată", adică la piscină, până la ora 20 când mergeam in camera sa ne pregătim pentru cină.

De la ora 21 închideam usa de la terasa restaurantului, atunci incepeau sa apara.

Am ieșit intr-o singura seara după cină, la plimbare prin sat și eram îmbrăcați cu blugi și geci groase. Mi-am pus și glugă pe cap, umblau țânțarii prin parul meu și mă înțepau in cap.  La ora 6 dimi eram pe balcon, la cafea, am pus poza cu un țânțar amortit, la ora aia nu atacă, sunt prosti

Nu m-a ciupit niciun țânțar pe balcon, acolo beam cafeaua in fiecare dimineața.​​

​​

​​In plus, am fost in excursie pe Dunăre, tot dezbrăcată, nu ne-a ciupit nimeni​​

​​Mentionez ca eu mereu atrag insectele, pe mine mă ciupesc, pe soțul meu nu.​​

krisstinnaAUTOR REVIEW
[04.08.20 14:49:04]

@KSV:  Pe 13 iulie am fost în Tulcea, nu m-a ciupit nimic

E drept că am fost ziua, nu după apus. ​

krisstinnaAUTOR REVIEW
[04.08.20 14:54:08]

@KSV:  Ești foarte amabil, mulțumesc. Să știi că te-am pomenit, am fost prin Tulcea și vorbeam cu soțul meu despre tine.

Și, ghici! Am fost și la Insula, am fost foarte încântată

Dar am fost cuminte, nu v-am deranjat deloc.

Transmite-i și soției salutările mele, vă doresc o vară frumoasă în continuare! Mulțumesc de vizită și vorbe, de aprecieri! ​

[04.08.20 15:14:59]

@webmasterX:  Coordonate Ok, mulțumesc

michaela_1961
[04.08.20 15:30:03]

@krisstinna:  Wow! Am nimerit Superbonusul si ma bucur mult pentru ca il meriti. Am apreciat mereu felul tau de a ti seta asteptarile, de a gasi exact locul care ti indeplineste criteriile si care ti se potriveste, in final rezultand vacante  care  te bucura. Bravo! Pup!

diana2015PHONE
[04.08.20 15:44:06]

@krisstinna:  wawww dacă ai știi că sunt invidioasă puțin pe tine că ai ajuns acolo? Dar doar puțin

Glumesc, chiar mă bucur pentru voi

Lasă că ajung și eu acolo odată... . L-am pus la favorite ca atunci când vrem să mergem să găsesc review-ul tău mai repede

Felicitări și vacanțe frumoase în continuare (sper că nu te oprești aici?)

[04.08.20 17:12:10]

@michaela_1961:  Draga mea prietenă, e drept că eu sunt nepretențioasă spre deosebire de al meu soț, mă raportez mereu la banii dați și încerc să prezint cât mai corect un loc, indiferent de țară.

​​Aveam o listă cu doar trei pensiuni din Deltă, locuri care se încadrau in cerintele mele. Norocul meu a fost Ambiance Proprietarul e piteștean de-al vostru, un om tare de treabă. ​​​​

Am avut ceva emoții, soțul meu nu agreează Delta Dunării, vreau sa îl duc la Sulina-regina Dunării (dpmdv) dar nu vrea "pe apă"​​ ​​​​

Îți doresc zile cu soare, o zi de naștere minunată, să ai parte de tot ce e bun pe lume!

[04.08.20 17:16:56]

@diana2015:  Sincer, am rezervat fără sa cer permisiunea soțului, am respectat doar câteva criterii ale lui: să nu depindă de barcă, să nu fie ceva murdar, să aibă terasă și restaurant, să aibă recenzii bune pensiunea.  Dacă era după el, nu ajungeam in Deltă cu toate că  l-am mai dus odată acolo (in Deltă) forțat

După ce i-am zis de rezervare, mă întreba într-una: “are parcare? Ajungem cu mașina? Sunt țânțari? Are restaurant? Dar are și mâncare normală? Are gârla aproape, să nu cumva sa vina apa peste noi...”

Of, greu, l-am mințit cu "gârla", asta era chiar in spatele pensiunii ​​

I-am ascuns și faptul că vreau excursie cu barca

Ca sa nu mai spun ca am făcut două excursii, am negociat un pic cu domnul C, fuge de apa și de bărcuțe , intr-un final mi-a reușit planul: o excursie pe apa și una pe uscat

Bine, m-a ajutat și proprietarul, in sensul ca e un tip super de treaba, volubil, l-a convins că barca e sigură și că are acoperiș

A studiat “gârla” , a studiat bărcuța, a studiat piscina, meniul, prețurile, a fost extrem de încântat de data asta, spre deosebire de data trecută.

Culmea, el care ura Delta, acum mai vrea la Ambiance

Mulțumesc de vizită, vă imbratisez cu drag!

[04.08.20 17:26:32]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.​​

[04.08.20 18:17:36]

@webmaster

[04.08.20 18:46:10]

@krisstinna:  păi nu v-au ciupit pe 13, că le-am dat eu discotecă pe 12 și erau obosiți, dar dacă vă prindea data de 14...)) )

[04.08.20 18:48:15]

@krisstinna:  sărut mîna. Și eu vă mulțumesc și cred că eram mai” happy” dacă ne-ați fi” deranjat” ! Dar poate” next time” !

diana2015PHONE
[05.08.20 12:57:07]

@krisstinna:  pe noi ne încântă foarte mult că este aproape de gârlă mai ales pe Gabi care este un împătimit al pescuitului are și permisul validat și am putea îmbina utilul (pescuitul) cu placutul (delta pe care eu vreau de mult s-o explorez). In altă ordine de idei, îmi place că au și alte produse, lui nu-i place peștele (decât să-l prindă) și ar muri de foame pe acolo.

Singurul lucru de care imi este oarecum teamă este răul de mișcare de care nu pot scăpa, că tare mult aș vrea să merg cu barca pe canalele Dunării

Pupici ​ ​

[05.08.20 14:10:54]

@diana2015:  Pe ponton nu are nevoie de permis dar sunt și locuri/zone special amenajate unde puteți merge la pescuit. ​​

​​Rău de mișcare are și C, de-aia nu vrea cu barca (el are și rău de înălțime și multe altele...) ​​

Ei bine, bărcuța e mică, modernă, are acoperiș, nu i-a fost rău, s-a simțit excelent față de data trecută când am mai fost in Deltă. Atunci era o ambarcațiune mai veche și un pic mai mare.  Mergi cu încredere, o sa fie bine!

[06.08.20 08:05:15]

@krisstinna:  Interesant. Un sfat util. Ne facem de cap ziua și noaptea ne baricadam în casa ????. Ai mei și în momentul de fata sunt însemnați fiecare pe corp de țânțari. Or sa devina imuni la înțepături în ritmul acesta. Poate înainte de școală dacă va incepe... cu o săptămână să ne facem curaj. Acum mai este puțin și atacam Pasha Beach. Un hotel la care m am decis sa merg după ce am citit comentariile tale și ale celorlați prieteni AFA. Mulțumesc de informații. Toate cele bune!

[06.08.20 11:10:14]

@m liviu:  Cu drag! ​​

​​Eu nu am curaj sa plec încă pe alte meleaguri, vă doresc drum bun și o vacanță minunată! ​​

​​Aștept impresii despre "Pașă", sunt tare curioasă cum se prezintă in vremurile astea abramburite

[06.08.20 23:06:21]

@krisstinna:  Mulțumesc. Suntem încrezători ca Pașa se va prezenta bine.   Vacanta era rezervata din noiembrie,   mergem înainte. La noi sau pe alte meleaguri consider  ca este la fel.   În primul rand depinde de fiecare în parte. Toate cele bune!

diana2015, KSV, M'Liviu, michaela_1961, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ambiance: