ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2020
JUL-2020
Familie
BUN

Surprinzator de bine!

Am ajuns la acest hotel ca urmare a renuntarii la rezervarea pe care o facusem in Grecia. Am considerat ca este prea mult stres si nesiguranta, asa ca ne-am hotarat sa mergem la noi pe litoral.

Am ales aceasta cazare tinand cont in special de pozitionare, am vrut un hotel mai retras, nu in toata aglomeratia.

despre SERVICII

Personalul de la hotel m-a surprins in mod placut. Extraordinar de amabili, te salutau chiar si in parcare (probabil de la bratara de la mana). Foarte prompti, am cerut sa ni se schimbe salteaua de la patul suplimentar si au schimbat-o in 10 de minute. (tot proasta a fost, dar au fost foarte prompti).

De fapt salteaua patului suplimentar cred ca este singurul mare minus pe care il gasesc la Hotel Favorit.

despre CAMERE & COND. CAZARE

In camera sunt conditii ok pentru 3 stele, nu e nimic WOW, este strictul necesar.

Marele minus din punctul nostru de vedere al camerei este patul suplimentar. Copilul nostru de aproape 14 ani a dormit pe pat suplimentar al carui saltea a fost sub orice critica. Este o saltea pe arcuri, dar arcurile sunt extraordinar de moi, incat salteaua devine aproape plata cand te asezi pe ea. Se simt in schimb sarmele de la arcuri. Am solicitat sa ni se schimbe salteaua, in 10 minute s-a schimbat, dar la fel ca cealalta. Este pacat si consider ca nu este normal, in conditiile in care patul suplimentar se plateste. Daca imi iei aceeasi bani pe loc in camera, de ce nu imi asiguri conditii cel putin la fel? In rest - frigider mare, raceste foarte bine, baia destul de ok, presiunea la apa mi s-a parut cam mica. Nu stiu daca in toate camerele este la fel sau numai la noi (am stat la etajul 3). Nu a fost o problema mare, dar am mentionat-o.

Gelul de dus a fost doar la check-in, dupa aceea nu s-a mai completat. Am stat 5 zile in care nu s-a schimbat deloc lenjeria, nu au fost schimbate prosoapele (nici nu am cerut, probabil daca ceream se schimbau). Am inteles ca se limiteaza pe cat posibil accesul in camere pe motiv de COVID 19, dar parca totusi, sunt 3 stele.

Un alt minus mi s-a parut balustrada de la balcoane. Destul de joasa, noi avem minim 1,75m, maxim 1,85m inaltime si, tinand cont si de inclinarea gresiei pentru scurgerea apei, mi s-a parut ca putem cadea foarte usor. E doar o constatare, nu ne-a deranjat prea tare, dar ma gandesc ca e o problema pentru cineva cu copii mai mici si neastamparati.

Pe balcon era si o sfoara unde se pot intinde la uscat costumele de baie si plasa de tantari la usa de la balcon.

Televizorul in camera - LCD, dar de diagonala foarte mica. Nu ne-a deranjat, nu ne-am uitat la televizor.

In camera mai era si aer conditionat, dar nu am simtit nevoia sa-l pornim, deci nu ma pot pronunta.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Inainte sa plec am citit cateva review-uri si erau destui nemultumiti de micul dejun ca este la fel. Asa este, este la fel in fiecare dimineata, DAR sunt foarte multe feluri de mancare din care poti alege.

Spre exemplu: oua ochiuri, oua amestecate (omleta), carnati semiafumati, carnati de bere, crenwursti de porc si de pui, mezeluri de mai multe feluri, cascaval, ciuperci la tigaie, branza, zacusca, ton maruntit, peste marinat, peste afumat, masline verzi si negre, unt, branza topita, dulceturi si miere portionate, fructe (gref si portocal feliate), mere, nectarine, pepene verde si galben, compot de piersici„iaurt simplu si cu fructe, lapte dulce, cereale de mai multe tipuri, produse de patiserie (croisante si niste „melcisori” cu branza si stafide sau vanilie), prajitor de paine. De baut era apa, suc de portocale si nestea, aparat de cafea (espresso, capucino, ciocolata calda) si ceaiuri de diverse tipuri.

Consider ca este foarte multa mancare si chiar daca este aceeasi sunt multe din care poti alege. Nu pot sa nu ma intreb, cei care au comentat negativ legat de mic dejun acasa ce mananca? Deci, de la noi, nota 10 pentru mic dejun.

Noi am avut demipensiune, iar la cina iar am fost foarte multumiti. Cina a fost in sistem bufet, erau mereu 2 tipuri de ciorba, diverse mancaruri gatite, friptura, mici, peste de mai multe feluri (au fost chiar si hamsii), mamaliga cu branza si smantana, cateva salate, prajituri, fructe. In fiecare seara a fost altceva (doar mamaliga cu branza si smantana a fost in fiecare seara) si mancarea foarte gustoasa. Nota 10 de la noi si pentru cina.

Ca minusuri: nu prea exista o asa buna organizare. Intr-o seara am asteptat un sfert de ora sa ne aduca tacamuri, dar pana la urma nu au mai ajuns, asa ca am luat de la o alta masa. Sunt destul de multi angajati (copii de pana in 20 de ani), dar nu este nimeni care sa ii organizeze. Ba se duc cate 2-3 sa debaraseze aceeaasi masa, ba se lasa unul pe celalalt si nu se duce niciunul.

Oricum, una peste alta a fost foarte ok, atitudinea angajatilor fiind una foarte ok, cu zambetul pe buze (daca se poate spune asa pe sub mastile pe care le poarta permanent)

De asemenea, dureaza foarte mult pana se aduc produsele care se termina. Spre exemplu, s-au terminat crenwurstii, cred ca a durat 20-25 de minute pana au adus altii. Cred ca si aici tine de organizare sau... poate de reducerea costurilor, cine stie.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Hotel Favorit beneficiaza de plaja privata, intrarea pe plaja se face pe baza unui tichet primit de la receptie, dar sezlongurile se platesc. Nu ne-a placut deoarece era foarte aglomerat atat pe plaja, cat si in apa. Mai multe nu pot spune, deoarece noi nu am stat la plaja hotelului, am ales o plaja mai retrasa.

Pretul sezlongurilor 20-25 lei.

Trimis de cristi_negru in 03.08.20 19:12:56
Validat / Publicat: 03.08.20 19:42:26

VIZUALIZĂRI: 2422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_negru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.08.20 19:31:01]

Odată cu primul review încărcat - unul bun, merită remarcat! - @cristi_negru: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Dan&EmaPHONE
    [04.08.20 09:00:47]

Felicitari la debut! Mi-a placut ca ai scris despre plusuri si minusuri. Numai bine! ????

Dan&Ema
    Alte impresii din această RUBRICĂFavorit Hotel: