ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2020
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 ani și 3 ani
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Ne-a plăcut, mai mergem ????

Buna ziua comunitate„am fost acolo ".

Vin cu un review despre Hotel Reyna del Mar din regiunea Obor. Încă de la început vreau sa mentionez ca acesta nu a fost prima noastră optiune, ba chiar din contra. Aveam bilete luate pentru Turcia dar în contextul actual zborurile erau închise si deja discutasem cu agenția ca vrem banii înapoi. Ulterior ne hotarasem la o vacanta in minunata Grecia dar pentru noi, comozi din fire, era destul de dificil cu testele, presiunea sa fie gata în timp util si nebunia cu laboratoarele si unde, din ce am am inteles multe sint depășite de situație asa ca am spus pas si acolo.

Intr-o dupa-amiaza ne-am adus aminte de Bulgaria, fusesem anterior la Miramar unde ne-a placut asa ca era clar care ne va fi destinația de concediu. Intre timp aflasem ca lângă Miramar era deschis de anul trecut Reyna del Mar, mai nou, mai frumos asa ca am zis să-i acordam o sansa. Fiind cazați la Reyna aflasem ca avem acces nelimitat si la Miramar asa ca ne făcusem planul, nu ne place acolo, fugim în partea cealaltă ????????. Zis si facut, am sunat agenția si in câteva zile eram deja pe drum. Drumul ok, am ajuns in 4h30 adică undeva in jurul orei 13.

Recepția si parcarea sunt comune cu Miramar, ulterior am aflat ca si prosoapele se iau tot de la Miramar. Check in la ora 14, camera inca nu era gata (ne-au spus că în maxim 15 min ne vom putea caza) si ne-au invitat la masa de pranz. Totusi, am zis ca 15 min nu era prea mult asa ca am ales sa asteptam si ulterior găseam noi ceva de mâncare pe undeva.

Am ajuns la camera, punem cardul sa deschidem, surpriza... deschide ușa daca poti ????????. Încearcă si băiatul de ne ajută cu bagajele, nu reușește nici el, roagă pe cineva din hotel, tot angajat, împinge cu putere si se deschide usa. Dar cu mare greutate ????????. Ne întoarcem la receptie, ii explicăm băiatului de acolo si el ne spune ca asa sunt ușile prevăzute, sa se deschida greu pentru ca au sistem antifurt. Îl invit politicos sa deschida el usa si daca lui i se pare ok, eu nu am nici o problema. Ulterior ne schimba camera si aceasta e ok asa ca vacanta poate incepe ????.

despre SERVICII

Legat de personal (exceptând situația cu usa ce nu se deschidea dar în final s-a rezolvat si asta) am doar cuvinte de laudă. În fiecare dimineață ii vedeam cum spălau si dezinfectau totul în zona piscinelor, la plaja dar si in hotel. La restaurant tacîmurile erau dezinfectate si ambalate în pungute în asa fel incat doar cel ce urma să mănânce sa le atingă. Peste tot puse strategic sticlute cu dezinfectant sau montate dozatoare.

Ca la all inclusive, erau zone în care te puteai servi cu mâncare și zone unde te serveau ei. Dacă puneai singura mâncare era obligatoriu să folosești mănuși, care la fel erai puse peste tot i interiorul restaurantului. Mesele si scsunele utilizate se dezinfectau dupa fiecare familie si nu te lăsau se te așezi până nu erai in siguranta din toate punctele de vedere.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera mare, 40 mp dotată cu 2 paturi single lipite (treceau ca un pat matrimonial) si o canapea extensibilă. Am dormit fara probleme cu doi copii mici. Curățenie zilnic si alimentare a frigiderului tot zilnic cu 2 beri, 2 doza suc cappy cu pai pentru copii, 1 doza de canta, 1 doza de cola, 2 sticle de apă la 0,5, 1 sticla mica de vin alb si 1 de vin rosu, 1 napolitana kitkat si o alta punguta mica de chipsuri.

La baie aveam 2 sapunuri mici, 2 sticlute mici de gel de dus, 2 sticlute de șampon si 2 creme de corp, evident completat la nevoie. Aveau chiar si cântar în baie, numai bun de intrat in depresie dupa toate bunătățile mâncate????????.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mâncarea absolut delicioasă, au avut aproape în fiecare fructe de mare, sushi, peste, pui, rata, curcan, iepure, vita, clasicele pizza, paste, cartofi, legume de orice fel. În general era imposibil să nu găsești ceva pe plac. Nu am fost foarte atentă la copii (ai mei sunt un pic mai mari si nu am acordat mare atenție) dar am văzut că aveau borcanele de piure, legume la abur (nu stiu daca aveau sare sau nu ????) carne la grătar. Sincer, cred ca se poate rezolva foarte usor si cu mâncarea pentru pitici.

În prima zi am mâncat la beach bar unde au program de la 8-17 si pe langa băuturi imbuteliate (peste tot sunt numai imbuteliate), cafea, suc etc... Aveau si hamburger, cheeseburger etc + salate sau prăjituri. Cheeseburgerul foarte bun, de restul nu stiu ce sa zic, nu am testat.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja foarte ok, distanțare socială fără probleme, curata, apă foarte bună. O singura mențiune am aici, la inceput cand intri in mare e destul de abruptă vreo 2 metri asa, ulterior devine numai bună, eu pe ai mei ii duceam un pic mai departe ca să ne putem juca în liniște. Apa in piscine un pic rece dimineata, abia pe la prânz intrai fără probleme. Pe ai mei copii nu i-a deranjat, s-au balacit mult inclusiv dimineata.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Distracția as putea spune ca era inexistentă, cine vroia liniște și relaxare stătea la Reyna, la Miramar in schimb era ceva agitație în fiecare seară dar cum noi am cautat liniște... nu am participat la niciun eveniment.

Trimis de Simona_Leu in 01.08.20 13:45:12
Validat / Publicat: 01.08.20 14:38:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Hotel Miramar in Obor, Veliko Tarnovo.

VIZUALIZĂRI: 1877 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Simona_Leu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[01.08.20 14:52:39]

@Simona_Leu:

Felicitări pentru alegere şi pentru vacanţă!

Urmăresc şi eu acest hotel nou şi elegant încă de anul trecut când nu fusese încă finalizat şi mă bucur să citesc impresii pozitive despre acesta, nimic neaşteptat având în vedere experienţele anterioare foarte bune de la vachiul Miramar.

Aveam bilete luate pentru Turcia dar în contextul actual zborurile erau închise si deja discutasem cu agenția ca vrem banii înapoi. ​​​

Şansele de a primi banii înapoi sunt destul de reduse, astfel că reorientarea spre un sejur în Bulgaria a fost inspirată.

Am văzut că ai menţionat un preţ de 1600 euro pentru vacanţa la Reina, dar, cu siguranţă, hotelul din Turcia + 4 bilete de avion a costat mai mult. Ai reuşit să recuperezi diferenţa de bani? ​​

Simona_LeuPHONEAUTOR REVIEW
[01.08.20 15:00:36]

@nicole33:  dădusem doar avansul pentru Turcia, între timp a început nebunia asa ca nu am mai plătit diferenta.    Vorbisem cu agenția si era ok, ne-am fi recuperat banii dar cu mențiunea că putea dura până la maxim 6 luni.   Oricum nu ne pare rau de alegerea făcută ????.

Hotelul nu este finalizat nici acum, abia anul urmator se preconizează ​ca va fi terminat în totalitate.

M'LiviuPHONE
[01.08.20 17:05:02]

Felicitări! Nu am fost la multe hoteluri în Bulgaria doar vreo 4... dar la Miramar deși am fost mai demult a rămas pe primul loc.   Și se pare ca își respecta standardele. Au servicii bune la partea gastronomie sunt de departe cei mai buni. Nu degeaba și prețul este mai ridicat.

Simplul fapt ca te au invitat la prânz pe când în România... No comment... te face sa începi vacanta cu o stare de spirit pozitiva. Bravo lor! ​

Simona_LeuPHONEAUTOR REVIEW
[02.08.20 12:43:08]

@m liviu:  noi am fost doar la Miramar si acum la Reyna care e in acelasi lant ???? si un pic mai scump, comparativ  cu Miramar. Ambele au un anumit nivel si vad ca se respecta în continuare dar la Reyna e totusi  mai ok.

Da, ne-au pus bratarile cand am ajuns si ne-au invitat la masa până ca sa nu stăm în receptie si sa asteptam. Oricum până la ora 17 este deschis beach bar-ul de pe plaja si am mâncat acolo dupa ce am lăsat bagajele.

M'Liviu, Simona_Leu
Alte impresii din această RUBRICĂHVD Reina del Mar Hotel: