ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2020
DEZASTRU

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Scorpion - Cazare la 80 eur in 2 Mai

Nu va inghesuiti, nu e 80 de eur pe 4 nopti! Asteptati si cugetati.

Adresa

Complexul Scorpion se gaseste la adresa Strada Falezei nr. 50, ZIP code 907161, localitatea 2 Mai, judetul Constanta.

Cum intri in 2 Mai venind dinspre Mangalia dupa curba dreapta la intrarea in sat, la prima bifurcatie parasesti asfaltul catre stanga si o iei prin niste hartoape catre plaja si corturi. Prima unitate de cazare de pe strada neasfaltata, chiar in dreptul corturilor si al Terasei Acvamarin vezi impresii este Complexul Scorpion.

Parcare

Parcarea se face in spatele cladirii principale, in curtea de langa cladirea secundara (din spate). Parcarea a fost pentru noi gratuita, desi cica in mod standard ar fi trebuit sa fim taxati suplimentar.

Unitatea de cazare si mancare

Complexul Scorpion are doua corpuri de cladire. Cel principal, unde este si receptia, si cel mai apropiat de mare, are parter si etaj.

La parter este un restaurant unde se expunea micul dejun in regim de bufet, dar acesta se servea din motive de restrictii covid afara. Afara inseamna intr-un loc amenajat la umbra cu mese si banci din lemn cu separeuri. Sa o numim gradina cu terasa. A fost un loc placut pentru servit micul dejun.

Tot in aceasta curte se gasea un loc de joaca pentru copii, care avea si groapa de nisip.

Intre cele doua cladiri este o ulita de pamant de acces la parcare si la urmatoarea locuinta.

Cladirea a doua, secundara ii spun eu, este insa mai inalta, are P + 2 etaje. In fata acesteia este o curte pavata si cu 2 sectoare de flori la intrare. Si 2 copaci. La etaje accesul se face pe o scara in spirala, exterioara si ingusta.

Unitatea are o capacitate de cazare de 12 camere si 1 apartament.

Meniul

La restaurant, adica in gradina, se poate servi si masa. Ciorbe, bors, supa 8 la 14 lei, felul prinmcipal cu carne de porc sau pui 16 la 22 lei, portie de 200 grame, paste 20 lei 350 gr, pestii earu la suta de grame, iar inghetata si clatitele 15 lei. Consumatia se platea separat de cazare, adica atunci cand se intampla.

Micul dejun

Micul dejun era suficient de diversificat pentru o masa, dar cam acelasi zi de zi. Cuvinte descriptive: fineti, cereale, oua, crenvursti / carnati / kaiser, salata de vinete, icre, dulceata, casacval, sunca, rosii. Un aparat de cafea (cam naspa cafeaua) si apa calda pentru ceaiuri.

Micul dejun a fost inclus in pretul cazarii.

Camera

Noi am avut apartamentul situat in fundul holului de la etajul 1. Pe holul “pavat” cu gresie erau uscatoare cu sarme de intins rufele ude. Tot acolo puteau fi parcate colacele si gentile de plaja cu jucarii si accesorii.

Usa de acces in camera era alba din termopan. Mie nu imi place genul asta, il numesc stilul spital, dar este gresit catalogat pana la urma.

In camera era montat parchet. Prima camera avea o canapea extensibila in L, de 2 persoane, cealalta un pat dublu. Un sifonier imens putea gazdui mai multe haine de cat era nevoie.

Un minifrigider ducea greul sucurilor si apelor si berilor. Atat de mini ca trebuia sa te hotarasti ce pui la rece, nu toatea astea o data.

Baia a fost foarte mica cu cabina de dus.

Curatenia

Am gasit nisip si la venirea in camera desi chipurile se curatase si dezinfectase dupa oaspetii anteriori. Curatenia nu s-a facut pe parcurs, prosoape nu s-au schimbat, noroc ca aveam de acasa. O data am solicitat extra sa se aspire ca era cazul.

Minus indiscutabil la acest capitol.

Personalul

Mie mi-a placut gazda sau “seful” , chiar daca am vazut unele critici in alte articole pe acest subiect. Mi s-a parut volubil si placut si cu zambetul pe buze. La restaurant lucra o singura angajata, putin cam apatica.

Alte detalii

Wifi – slab dar gratuit

Aer conditionat

TV

Alte aprecieri. Pe booking 8.5 din maxim 10 obtinut din 50 impresii.

Plata

Am platit in 3 feluri: cu tichete de vacanta tiparite, cu tichete de vacanta card, si cu cardul bancar. Se emite factura daca vrei.

Scor 80 eur pe noapte platibil in lei. Avans 80 eur.

Concluzii

De la Ema citire, care a stat aici 1 saptamana cu copiii: dezastru, nu as mai merge acolo nici gratis.

De la mine, o nota de trecere chiar medie, dar eu am dormit doar o noapte in locatie si am prins 2 mic dejunuri si un stat la terasa intr-o seara.

Scorpion este doar o fila din turismul romanesc asa cum este el practicat in multe locuri de pe la noi. In special in cele aglomerate. Nu generalizez pentru ca am avut parte in timp de atatea locuri pe care le-am laudat, unele chiar exceptionale.

Gata povestea, numai de bine!

Trimis de Dan&Ema in 01.08.20 08:34:52
Validat / Publicat: 01.08.20 09:49:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VAMA VECHE / 2 MAI.

VIZUALIZĂRI: 1201 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 in capatul holului, la iesirea spre scarile exterioare, ear o masa cu 2 scaune

doinafil
[02.08.20 13:29:41]

Scump, Dom' le, scump! Dincolo era mai ieftin! Unde „dincolo” ?! Păi, la gazde, în 2 Mai, la vilele private. Spre exemplu - strada Alex. Ioan Cuza - paralelă cu M. Kogălniceanu, strada principală, cea care duce spre Bulgaria, sunt vile care oferă condiții similare cu cele de la hoteluri (cu baie în interior) unde prețul nu cred că depășește 45-50 euro/noapte. Au și bucătării unde poți să pregătești ce vrei, de la mic dejun la prânzuri și cine + grătare în curți!

Pioate veți încerca și varianta asta data viitoare!

Bine că ați prins vreme bună! Pupici întregii familii

Dan&EmaPHONEAUTOR REVIEW
[02.08.20 16:00:40]

@doinafil:  ​​

Scump, dom' le​​, scump! ☹️????​​​​

Exploateaza avantajul ca sunt "pe plaja". ​​

Nu iti mai spun ca rezervasem mai intai la vecini (la Evergreen) cu 100 eur pe noapte si fara mic dejun. ​​

De banii astia in Grecia... dar nu ne-a obligat nimeni sa rezervam in locul asta, asa ca facem ciocu' mic! ????

Multumesc de lectura si ecou, numai bine! ????

Zoazore
[05.08.20 15:29:34]

@Dan&Ema:  Pretul este insa evident strigator la cer atat in general cat si considerand ce ofera. Cat timp romanii se inghesuie si exista cerere, atunci pretul ramane in sfere inalte.

​Pai, Danule, mai puneai 100 de lei/ noapte si stateai la 5 sterne in Mamaia! ~400 lei/ noapte cu mic dejun? Pe bune?   Si nici curatenia nu era grozava! Ema ta (isteata femeie!) are mare dreptate! Tu ai dat nota de trecere domnului volubil. Dar in afara faptului ca era volubil, ce-a mai facut pentru voi de banii astia?

Acum... ce-a fost a fost! Macar Denisa si Emi s-au distrat. Si Ema! ​

Dan&EmaPHONEAUTOR REVIEW