ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2020
JUL-2020
Familie
REZONABIL

Rafting pe Nera, pe cel mai lung traseu din România, aproximativ 25 km

Rafing... poate puțin cam mult spus, pentru că Râul Nera era la cote foarte scăzute, noi am prins, după cum zicea instructorul, ultima cursă până în toamnă.

Raftingul pe care l-am făcut noi a fost mai mult un vâslit continuu pentru că apa, pe lângă faptul că era foarte calmă, cu multe dar scurte porțiuni în care avea o cădere mai rapidă, era și foarte mică. Bolovanii ieșeau din apă, noi treceam cu barca peste ei și ocoleam stâncile și copacii cazuți pe apă.

În două locuri a trebuit să coborâm din barcă. O dată pentru că pietrele erau mai mari decât apa, iar în cazul celălalt, pentru că era un copac căzut de-a curmezișul apei.

Chiar și așa, pentru o primă cunoștință cu raftingul prin Cheile Nerei, pentru noi, raftingul a fost un vis împlinit. Am fost pentru prima oară acum și ne-am propus să revenim în primăvară, când apa este mare, mai învolburată și să avem parte de adrenalina raftingului adevărat.

Organizarea

Cu o zi mai devreme, în timp ce parcurgeam pe jos traseul prin Cheile Nerei, am auzit de pe apă chiuituri, răsete și am văzut două bărci care pluteau pe Nera, iar participanții se băteau cu apă, adică se stropeau cu ajutorul vâslelor. Noi de pe cărarea din pădure am strigat că vrem și noi. Astfel am obținut numărul de telefon la care să sunam seara pentru tura de a doua zi. Am vorbit și cu restul turiștior cu care eram cazați în același loc și ne-am strâns 8 persoane, dintre care doi erau copii de 6, respectiv 12 ani.

Locația

Am sunat și ne-a spus ca la ora 9 să fim în Sasca Romană, la prima casă, pe partea dreaptă, într-o curte.

Echiparea

Am primit incălțaminte din neopren pentru apă, veste de salvare, căști.

Ne-au recomandat să avem echipament pentru intrarea in apă, adică costume de baie, sandvișuri, apă, cremă de protecție solară. Tefoanele pentru fotografii au fost adunate într-un mic butoi închis etanș. Rucsacurile au fost legate de barcă.

Nu are rost să vă puneți haine de schimb dacă vă udați, pentru că în mare parte raftingul se desfășoară pe la soare. Chiar ne doream bătăi cu apă pentru că era foarte cald, ne plăcea să ne stropim ca să ne mai răcorim nițel. Temperatura a fost în jur de 35 grade Celsius.

Ne-am lăsat papucii de schimb la locul de echipare.

Am semnat un acord prin care singurii responsabili suntem noi, participanții la rafting.

Transportul până la locul de pornire cu barca a fost asigurat de organizatori, cu mașina proprie.

Raftingul

După un scurt instuctaj la sol, am pornit pe apă să vâslim și am vâslit mult, cam 25 de kilometri, mai ales bărbații, pentru că pe femei, în mare parte le-a furat peisajul.

Organizarea grupului a fost cu două bărci, una de 8 persoane iar cealaltă de 6, fiecare cu un instructor la cârmă.

De-a lungul traseului am făcut o pauză la Lacul Dracului iar o altă pauză la un loc de scăldat cu plajă, unde am stat mai mult ca să ne bălăcim în apa caldă a Nerei. Ne-a prins foarte bine scăldatul pentru că a fost foarte cald afară.

Peisajul de pe apă asupra Cheilor Nerei este minunat, spectaculos, uimitor, ... nu sunt suficiente superlative pentru a exprima frumusețea acestuia.

Pereții albi de calcar coborănd brusc în apă, peșterile, traseele săpate în stâncă de romani, copacii care pe alocuri își unesc ramurile de pe un mal pe altul, liniștea profundă a locului pe care am ascultat-o de câteva ori, oprind orice zgomot și lăsând râul să ne poarte ușor, creează trăiri unice și memorabile, de beatitudine.

Durata

Am făcut cu mașina cam o oră, iar la ora 11 ne-am îmbarcat. Pe la ora 17 am ajuns la capătul traseului lung de rafting, de aproximativ 25 kilometri.

Există și un traseu scurt, de doar 6 kilometri, care se suprapune cu cel lung.

Prețul

Costul turei lungi de rafting a fost de 150 lei/ persoană.

Recomandarea

Cuvintele sunt prea mici pentru senzațiile oferite de o plimbare cu barca pe Nera. Am avut sentimentul că pe anumite porțiuni mă aflu în Deltă, am regasit acea liniște profundă de acolo, în alte locuri mi se părea foarte romantica plimbarea cu barca pentru ca admiram peisajul sublim iar bărbații ne alintau vâslind doar ei, iar in porțiunile mai învolburate când văslea toată lumea pentru a trece de obstacole am avut parte și de un strop de adrenalină de rafting.

Pentru mine a fost o zi perfectă.

Trimis de Dana2008 in 31.07.20 19:48:02

@Dana2008:  Felicitări pentru  excursia  inedită

[01.08.20 07:24:19]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[01.08.20 08:36:34]

@Michi:  Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Sănătate! Numai bine! ​

AuriciPHONE
[01.08.20 11:26:16]

Pai bine, mai Dana, stai cu mine în barca o zi și nu zici tu nimic de ce mica e lumea?

​Foarte faina experienta și pentru noi.

Te pup, vacanta plăcută, seria doi.

[01.08.20 14:36:16]

@Aurici:  Hey! M-ai prins...

Mulțumesc ​frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

M-am bucurat foarte tare că te-am cunoscut live, nu numai prin ecouri. ​

Fiica ta, Ana a fost cea mai conștiincioasă la vâslit, după bărbații din prima linie... cam ei au dus greul 6 ore.

Da, a fost foarte frumoasă și interesantă experiența raftingului. ​

Mulțumesc frumos pentru urări!

Călătorii plăcute și sănătate multă!

Te pup! ????????​​​

​​

[02.08.20 20:03:34]

@Dana2008:  O plimbare superba, felicitari, votat cu mare drag!

[03.08.20 18:13:34]

@mishu:  Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Numai bine! ????????​

Mika
[04.08.20 15:26:38]

@Dana2008:  Felicitări! Imi doresc și eu o tură de rafting, poate voi reuși la un moment dat.   Frumoase locuri, votat cu mult drag!

[04.08.20 17:08:17]

@Mika:  Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

O sa ajungi dacă îți dorești​ cu adevărat.

Zona este superbă!

Călătorii plăcute! ????????​​

Zoazore
[06.08.20 20:54:15]

@Dana2008

Ce curajoasă ești! Eu sunt convinsă că veți reveni la primăvară!

Peisajele sunt superbe!

M-am bucurat foarte tare că te-am cunoscut live, nu numai prin ecouri.

De unde reiese că ce mică-i lumea și cum se-ntâlnesc ei, AFA-iștii pe oriunde! Bravo vouă!

@Aurici:

Pai bine, mai Dana, stai cu mine în barca o zi și nu zici tu nimic de ce mica e lumea.

Ce era să zică bietul copil dacă nu te cunoștea? Tare mă bucur că v-ați cunoscut live!

Acum aștept și povestea ta!

[07.08.20 16:32:28]

@Zoazore:  Mulțumesc frumos, Zâna Bună pentru ecou, aprecieri și vizită!

Călătorii plăcute!

Sănătate! Numai bine! ​​