ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2020

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit
Către satisfăcător

(Not So) OK by Ovo

Incerc sa fiu mai scurt decat de obicei, dar sper mai eficient in a va relata despre acest hotel din Vama Veche, in contextul vacantelor autohtone pe timp de pandemie.

Hotelul este situat in satul (murdar la propriu) numit Vama Veche, pe care nu l-as recomanda in anul de gratie 2020, niciunui om intreg la minte si care a muncit pentru banii lui, ca destinatie de vacanta. Noi nu am mai fost aici cam de pe timpul facultatii, si atunci mi s-a parut ca e urat, dar ce am gasit acum mi-a depasit din pacate asteptarile in sens negativ.

Revenind, hotelul este la marginea satului, penultima cladire de pe faleza, catre granita cu Bulgaria. Pana ajungi acolo, treci pe o ulita de tara cu pamant si hartoape, mergi cativa km, treci pe langa niste catacombe parca desprinde dintr-un film horror si ajungi in final intr-o parcare invadata de buruieni. Aici e OVO, il recunosti, ca scrie mare pe el :) Este chiar pe malul marii, pe o pozitie superioara, ca sa ajungi la plaja proprie trebuie sa cobori niste trepte. In mai putin de un minut de la iesirea din hotel, esti pe plaja. Aceasta e de bine, clar, privelistea e foarte frumoasa.

Primirea si receptia. Hotelul este al lui Ovidiu Komornic, acel "one hit artist" cu “… frumoasa mea, in noaptea asta…” bla bla… este si el prezent acolo, la receptie, destul de discret, tolanit permanent pe o canapea. Intrand in curte esti uimit de cat bine e intretinuta si frumoasa, e punctul forte fara doar si poate, multe flori, cateva mese / terasa, cochet si elegant. Am primit camera dupa vreo 3 ore de cand am ajuns, dar in termeni rezonabili, sosiseram mai devreme.

Camera. Este mare, un pat ok pt un copil mic si 2 adulti, un minifrigider gol care facea un zgomot teribil, AC, un TV suspendat si cam atat de remarcat. Nu exista balcon, ci numai o terasa comuna pt trate camerele de pe etaj. Nu mi-a placut acest aspect, am avut impresia din poze ca toate camerele aveau balcon, dar m-am inselat.

Curatenie se face zilnic, nu foarte temeinic, dar… era ceva pentru cele 2 cameriste are se ocupau de intreg hotelul. Pe nicaieri nu era pus la dispozitie dezinfectant sau alte substante similare. Numai la restaurant era un dispenser automat, din care picura incet-incet niste substanta. In camere sau spatiile comune, economie totala.

Piscina si plaja. Piscina era frumoasa, curata, micuta, dar bine dimensionata pentru cele 20-23 de camere cat are hotelul. Nu era aglomerata deloc. Nu se ofereau prosoape de plaja, halate sau alte chestii similare. Tot din economie, nu cred ca era vreo problema sa le dezinfecteze ca lumea si sa le ofere oamenilor.

Pe plaja erau baldachine pentru clienti, gratuite si era curat, in sensul ca nu erau gunoaie. In rest, dezastru: scoici peste tot, pietre pe plaja si in apa, iti rupeai picioarele, tone de alge putrezite, oribil. Stateai 5-10 minute si plecai pt ca era imputit pur si simplu. Nu stiu a cui e vina, a hotelului sau a primariei satului, dar nu imi pasa. Este urat.

Mic dejun. Mediocru, numai a la carte, fara niciun meniu oferit. Venea un baiat (saracul de el, era muncit non stop toata ziua, dar revin la asta) si iti spunea prin viu grai cam ce au la restaurant pt micul dejun. Am mancat omlete facute pe loc, branzeturi, mezeluri, destul de bune. Fructe, aproape de loc, doar in 2 zile din 5, restul ne puneam pofta in cui, eram in Sahara probabil si nu aveam de unde sa gasim ceva fructe romanesti. Sucuri chimice, cafea buna, apa minerala si plata imbuteliata. Lipsa de fair play a proprietarilor sa nu mentioneze ca restaurantul hotelului nu functiona, cu exceptia micului dejun.

Serviciile. La pamant. Din cauze necunoscute (dar banuite de mine) nu era decat un chelner la 20 de camere. Serios! Dimineata servea saracul micul dejun, apoi se muta la piscina, va dati seama cat dura... Seara nu era nimic, au deschis de-abia in ultima zi a sejurului nostru (pe la inceputul lui iulie) restaurantul pentru seara si au mai adus 2 chelneri. Mancarea bunicica la restaurantul lor, dar meniul era foarte limitat. In niciun caz nu erau servicii corespunzatoare unui pret de 120 de euro pe noapte. Si, da, te simti furat cand platesti suma aceasta si nu primesti in schimb ceea ce trebuie. Si tot da, am pretentii, pe banii mei sa primesc ceea ce platesc... si macar printr-un review sa taxez aceste parti negative.

Nu e vorba ca nu apreciez ce este ok aici (curtea, piscina, vederea la mare), dar restul, nu are nicio treaba cu o clasificare de 4 stele.

Ce ma face sa NU recomand insa un sejur aici este amplasarea hotelului in Vama Veche, un sat murdar, prafuit si neintretinut, fara niciun fel de “vibe” care sa te faca sa revi. Plin de copii dornici sa se imbete cu cele mai ieftine bauturi, cu lipsa oricaror masuri de distantare sociala, cu o plaja pur si simplu oribila.

Legat exclusiv de hotel, poate as mai veni, daca ar fi intr-o statiune, nu in Vama Veche, in primul rand pentru locatie si liniste, dar cu mintea impacata ca esti furat si nu primesti nici pe departe contravaloarea banilor platiti… nu sunt singurii care fac acest lucru, dar parca ma asteptam la altceva…

Trimis de rentea in 27.07.20 22:13:00
Validat / Publicat: 28.07.20 10:01:11

VIZUALIZĂRI: 5459 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 privelistea de pe terasa de la etaj

[28.07.20 09:59:10]

Mutat în rubrica "Casa OK BY OVO [Vama Veche], VAMA VECHE / 2 MAI" (nou-creată pe sait)

​​

Mika
[28.07.20 10:34:09]

@rentea:  Exagerat de scump, 120  euro pe noapte. Poziția este intr-adevăr frumoasă, pe malul mării, dar din ce spui legat de servicii, nu merită nici jumătate din sumă. Așa ințeleg proprietarii noștri de hoteluri și restaurante să facă turism. Prin jecmăneală. In ce privește stațiunea, ai dreptate, nu cred că e de vizitat anul acesta.

[28.07.20 10:45:35]

@Mika:  da, nu am o problema, in general cu pretul, daca acesta reflecta o calitate exceptionala a hotelului si a serviciilor. Sa nu uitam ca ok by ovo se afla intr-un sat prafuit la propriu si la figurat de la granita cu Bulgaria. Cu o plaja mizerabila si cu o lipsa acuta de personal si servicii aferente standardului de clasificare. Un pret corect era 50-60 de euro pe noapte. Si o clasificare de 3 stele era muuuult mai realista.

Bujie
[28.07.20 11:19:57]

Asa-i!

Mi-am calcat si eu pe inima, dupa 9 ani, si am tras o tura prin statiunile din sudul litoralului. Mi-am adus aminte de ce am jurat sa nu mai calc pe-acolo...

Am fost prin Vama Veche, 2 Mai, Venus, Cap Aurora, Olimp, Neptun, Costinesti, Constanta doar ca sa vad (speram eu) schimbarea propovaduita de multi cunoscuti. Raman la parerea ca nu se merita! Oribil! ​​

[28.07.20 11:24:56]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

nrs †
[28.07.20 12:19:17]

sincer iti spun ca sunt uimit! de ce? din cat te cunosc (citind ce ai scris pana acum) nu te vedeam mergand in Vama Veche

pentru mine este exact cum ai spus: un sat unde vin adolescentii dornici sa se imbete pe plaja dar sa nu cheltuie mult​

[28.07.20 12:25:39]

@nrs:  ???? da, ai dreptate... am spus, nu mai fusesem de muuulti ani si cautam un hotel mic, pe plaja. Mai cadem uneori prada marketingului

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[28.07.20 15:01:19]

Din păcate, așa arată dezvoltarea care nu ține cont de specificul locului. Asta se încerca să se oprească la începutul anilor 2000, după cum se vede, cam fără succes.

​În zona aia plaja e sălbatică, nu se ocupă nimeni de ea și așa și trebuie. Acum 20 de ani acolo erau eventual cîțiva nudiști retrași, rătăciți, și o mică terasă sub faleză. De ce au ținut unii să investească aici în hoteluri care își au locul mai degrabă în Mamaia, nu îmi dau seama. Probabil că au mizat pe izolarea din jur ca argument de marketing.

Sigur, Vama nu a scăpat de turismul de masă, a fost cerere, a apărut și oferta: zeci de pensiuni, motelașe și campinguri în zona satului. ​ Dar OK și alte 2-3 cazări izolate înspre frontieră sînt din alt film, practic formează altă stațiune. Problema e că atrag oameni doritori probabil de izolare și pitoresc într-un sat care nu mai are parte de asta, ci de terase, cluburi și muzici.

Plaja bună e în dreptul satului. De la Stuf la Cherhana. Tot acolo se găsesc și locuri unde se mănîncă bine și locuri unde se stă pe plajă ​cu muzică bună, baruri cu cafele, beri sau cocktailuri, cam tot ce vrei ca să te simți bine.

renteaAUTOR REVIEW
[28.07.20 16:14:50]

@abancor:

În zona aia plaja e sălbatică, nu se ocupă nimeni de ea și așa și trebuie.

Aceasta este asa, o conventie, in realitate si legal nu e nimic salbatic aici. Din punctul meu de vedere e foarte rau ca nu se ocupa nimeni de ea. Foarte rau si asa NU trebuie. Au investit aici oameni  pentru ca turismul se dezvolta peste tot in lume, sunt hoteluri si langa Lacul Boloboci, si la Pestera si la Cota 1400 Sinaia si in Delta etc. E foarte bine ca se intampla acest lucru, daca e facut cu bun gust si respectand legea si ariile protejate. Hotelul nostru este bine integrat in zona si cred ca respecta toata legea in vigoare.

Plaja bună e în dreptul satului. De la Stuf la Cherhana. Tot acolo se găsesc și locuri unde se mănîncă bine și locuri unde se stă pe plajă cu muzică bună, baruri cu cafele, beri sau cocktailuri, cam tot ce vrei ca să te simți bine.

Peste tot era dezastru pe plaja. Mizerie si tone de alge in putrefactie. O singura data am iesit catre statiune si mi-era sa vomit de jegul, praful si "cocalaria" omniprezenta. Mai sunt rare oaze cu plaja frumos amenajate, dar la fel de murdare si neingrijite din punct de vedere al algelor si al mirosurilor sinistre din zona. Degeaba ai pian pe plaja daca in 2 m nici nu poti sa intri in apa de algele nestranse de zile intregi de catre administratorii plajei respective (chiar daca o sa spuna ca nu e jobul lor, nu era nicio tragedie sa le stranga ei, daca credeau ca turistii merita...macar pe cele de pe mal, ar fi durat 30', nu mai mult zilnic). Eu nu ma pot simti bine intr-un mediu ca acesta, dar... cine se simte, "go for it". Nu ne vom intalni acolo cu siguranta

neimportantPHONE
[28.07.20 21:12:16]

@rentea:  anul acesta, cârpeala și ciordeala vor fi  "în vogă"... noi ne cârpim (cam prea scump!), ei ne ciordesc (abundent și fără jenă!)...

Privind din perspectiva artistului nevoit să-și "atârne" corzile​ vocale-n cui (cantautor greu Ovi K.), nu e de mirare că trebuie să scoată "creițarii" din altă parte. Până la anu' , când speră să treacă seceta asta pandemică, omu' uită, iar fanii înrăiți iartă suta (+20) de € jumulită și sacrificată pentru viitorul muzicii ușoare românești, greu încercată în aiaste vremi.

Frigiderul porno era dulap de haine, că nu prea l-am zărit prin poze​, scos din priză nu mai producea nici zgomote, iar bulendrele ar fi stat țiplă...

Dacă banii tot s-au dus, fă haz de necaz... sănătoși să fiți că "mălaiul" vine sigur !

[28.07.20 21:22:21]

@zapacitu:  asa este, ai dreptate. Am vazut si hoteluri mult mai incorecte ca raport calitate-pret decat acesta. Dar... cand esti mare patron si ai in curtea de langa parcat un Audi Q8 nou nout, cu numar de inmatriculare personalizat si te zgarcesti sa mai angajezi un chelner, il lasi pe un singur baiat sa serveasca toata ziua pe turistii din 20 de camere, pe care ii taxezi cu 120 e pe noapte, mi se pare de domeniul patologicului ...de fapt aceasta ma intristeaza...

mecut
[30.07.20 10:54:38]

@rentea:   In cautarea unei locatii cat mai aproape de malul marii, am descoperit luna aceasta (iulie 2020) in statiunea Saturn, hotelul cu aceelasi nume. O foarte placuta surpriza!   Aici, pe site, gasiti un rw despre el, de anul trecut, cat se poate de obiectiv.   Pretul de 100e/noapte + mic dejun, este pentru cele 5* ale sale si pentru servicile oferite, din punctul meu de vedere foarte ok.   O plimbare lejera de doar 20 de minute, te desparte de centrul orasului Mangalia. Inca un plus, deloc neglijabil... Il recomand cu drag, toate cele bune!

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[04.08.20 20:26:39]

@rentea:  Plaja de acolo nu e concesionată, tocmai fiindcă nu e în dreptul satului, nu e în zona turistică, și oricum, nu e atractivă, pentru că e pietroasă, îngustă și fără nisip, nu ai ce face în privința asta. De asta zic că zona nu e potrivită pentru turism litoral. Sau e, în ideea că nu toate hotelurile tre să aibă plajă în dreptul lor.

Iar despre investiții, e normal să se dezvolte turismul, dar dacă nu se dezvoltă potrivit, rezultă turiști „pățiți” - cei atrași de reclamă și care nu cunosc zona. Pentru că cei cărora le place Vama nu se cazează aici, iar celor care se cazează aici, nu le place Vama. ​ După cum se și vede. Cel puțin asta ar fi explicația. ​

[04.08.20 21:02:59]

@abancor:  nu stiu daca din motivele expuse de tine nu e concesionata plaja (personal, ma indoiesc), dar daca s-ar intampla acest lucru, cred ca ar fi foarte multe lucruri de imbunatatit in aceasta privinta. Se pot face 1000 de lucruri prin care sa o faci mai atractiva daca ai avea-o in fata hotelului tau.

​Cred ca"patiti" sunt toti cei care au venit in Vama Veche si au gasit alge putrezite pe toate plajele, mizerie si jeg pe drum etc... nu are asta nicio treaba cu @farmecul@ de odinioara.

​Eu refuz sa cred ca"cei carora le place Vama" trebuie sa fie fermecati de alcool ieftin, praf de 2 metri pe drumul de tara catre plaja, in mijlocul satului, gloate de dubiosi care nu respecta nicio lege etc. Raportat la aceasta, ok by ovo pare chiar o oaza de normalitate

Bujie, mecut, Mika, neimportant, rentea
Alte impresii din această RUBRICĂCasa OK BY OVO [Vama Veche]: