ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2020
JUL-2020
Cuplu
EXCELENT

O surpriza placuta si o vacanta reusita la Neptun Beach, Sunny Beach! Recomand

Revin cu o noua impresie, sper eu folositoare! Avand in vedere aceasta perioada dificila prin care intreaga lume trece, am tot stat sa ne gandim daca sa ne riscam sa plecam undeva sau nu in aceasta vara. Noi ne-am fi dorit mult Grecia, insa nu stiam exact ce se va intampla. Auzeam tot felul de informatii, care mai de care mai controversate. La noi pe litoral in niciun caz nu ne doream sa mergem pentru o saptamana, asa ca am decis pana la urma sa mergem in Sunny Beach, Bulgaria, fiind mai aproape. Pentru un prim concediu in doi, alegerea ni s-a parut potrivita.

Am luat desigur siteul amfostacolo la periat, cu booking in paralel si cu Trip Advisor deschis in alta fereastra si am cautat toate optiunile atractive. Nu am avut un buget foarte mare pentru acest concediu, insa suficient pentru o vacanta reusita. Pe lista au fost urmatoarele optiuni: Hotel Club, Helena Park, Astoria, Melia si Neptun Beach. Am ales Neptun Beach mai mult dintr-un impuls de moment, si bine am facut! Melia poate ar fi fost o optiune mai reusita din anumite puncte de vedere, insa era putin mai scump.

Am tinut neaparat sa avem all inclusive si sa fim direct pe plaja, cu camera cu privire la mare. Neptun Beach a indeplinit perfect aceste cerinte si pot spune ca ne-a rasfatat cu o plaja superba si linistita, cu o priveliste minunata asupra piscinii si cu o imagine a marii absolut fascinanta.

Asa cum v-am obisnuit, voi detalia pe cat pot de bine fiecare aspect important in alegerea unui hotel :)

Informatii despre camera

Camera 315, asa cum v-am spus deja, ne-a oferit o priveliste superba de care ne-am bucurat in fiecare zi. Inca de la primul pas am observat o curatenie impecabila, pana la cel mai mic amanunt. In baie am gasit tot ce aveam nevoie: sampon, gel de dus, prosoape, oglinda cu efect de marire, doua pahare si casca pentru par. Adica, pe scurt, cam tot ce te astepti sa gasesti atunci cand alegi un astfel de hotel.

In camera am avut doua paturi separate dar apropiate si foarte spatioase. Dulapul echipat cu multe umerase a fost si el foarte util, la fel si rafturile si seiful ce a putut fi folosit gratuit. Mini barul era echipat cu bere, suc de portocale, apa, cola si fanta, si o bautura costa aproximativ 2 leva. Televizorul modern ne-a surprins cu afisarea numelor noastre pe ecran si cu detalii despre vacanta noastra, despre hotel si despre statiune.

Pe balcon am gasit 2 scaune cu o masuta, scrumiera si uscator de haine. Per total, o camera foarte spatioasa, foarte curata, decorata cu foarte mult bun gust si in culorile pe care le avem si noi acasa: turquoise si crem.

Prosoapele erau schimbate zilnic, in unele zile chiar si fara sa le punem noi pe jos, iar patul era facut in fiecare zi. Absolut ireprosabil!

Verdict: Ne-am simtit ca acasa; o camera spatioasa, curata, ingrijita si moderna!

Cum s-a simtit situatia COVID

Cand vine vorba de acest virus care ne-a dat peste cap toate planurile, atmosfera era ceva mai calma decat la noi in tara. Sistemul all inclusive a decurs in mod normal: mancarea era inauntru, asezata in stilul caracteristic acestui sistem si se putea manca atat inauntru cat si afara. Erai insa obligat sa porti masca inauntru, desi erau foarte multe persoane care nu aplicau nici macar aceasta regula.

La piscina, distantarea sociala nu se prea putea respecta deoarece acest spatiu nu este intocmai generos. Sezlongurile erau lipite unele de altele, insa in anumite zone cele din randurile din spate erau putin mai departate.

Am purtat amandoi masca inauntru: atat la restaurant cand luam mancare, cat si pe hol si in lift pana in camera.

Verdict: nu am simtit ca suntem in pericol si nici nu ne-a deranjat aceasta situatie. Ne-am putut relaxa si odihni in siguranta!

Despre mancare si sistemul all inclusive

Trebuie sa recunosc ca am plecat la drum cu putina teama in legatura cu mancarea. Stim cu totii ca de cele mai multe cazuri cand vine vorba de mancare, bulgarii nu ies intocmai castigatori, mai ales la hotelurile de 4*. Citisem pe Trip Advisor tot felul de povesti: cum ca mancarea nu era proaspata, ca in afara de clatite nu au avut ce manca, ca era aceeasi mancare in fiecare zi. Eu fiind foarte, FOARTE pretentioasa la mancare, deja ma gandeam ca va trebui sa apelam la mancatul in oras, ceea ce nu imi convenea deloc avand in vedere ca am platit all inclusive. Insa, ajunsi acolo, am ramas surprinsi inca de la prima masa.

Atat dimineata, la pranz cat si seara aveai din ce alege, pe saturate, si mancarea era chiar foarte ok. Iata cateva din preparatele pe care le-am regasit: somon la cuptor, midii, biban de mare la gratar, salata cu midii, paste carbonara, paste cu sos rosu, pizza (de 3-4 feluri si chiar ok fata de alte locuri), tot felul de mancaruri cu carne de porc (nu tocata, ci tip tochitura), salata Caesar, icre negre, icre de Manciuria, crema de branza cu verdeata (foarte buna, facuta in casa, sau cel putin asa parea), pate, tot felul de supe, gratar de pui, carnati, oua ochi, omleta de doua feluri, paine de 4-5 feluri, pepene rosu si galben in fiecare zi, inghetata in fiecare zi la discretie, rosii umplute, compoturi, aripioare de pui, friptura de miel, friptura de curcan, plus multe altele pe care nu mi le mai amintesc.

Am ramas surprinsa de deserturi. Din nou, nici la acest capitol nu ne putem mandri cu bulgarii, insa erau cateva feluri de prajituri plus (in una sau doua din zile) o baklava chiar foarte, foarte reusite. Inghetata era foarte gustoasa, iar fructele erau si ele proaspete.

Ce ne-a dezamagit si cu siguranta va asteptati si voi la asta au fost bauturile. Cola nu era cola, spriteul nu stim ce era iar berea... era apa cu bere? Insa, chiar si asa, supravietuiai fara probleme si nu am putut sa ne plangem. Ginul tonic insa era chiar bun!

Seara, de la ora 8 la 11 era happy hour la barul de la piscina si cocktailurile erau chiar foarte reusite. Am baut in Bucuresti cocktailuri mult mai scumpe si mult mai proaste. Plateai un cocktail si primeai doua, iar pretul varia intre 7 leva si 9.50, adica cel mult 25 de lei doua bauturi ceea ce este mai mult decat decent. Repet, foarte bune!

De mentionat ca la barul de la piscina sistemul all inclusive era activ intre ora 10 si 6 seara, adica doar atunci puteai sa iti iei bauturi fara sa platesti. Insa, inainte de ora 10 beai practic la micul dejun, iar dupa ora 6 iti puteai lua bauturi de la cina. Practic, bauturi gaseai tot timpul.

Pe timpul zilei, in intervalul aproximativ 15:30-17:30 gaseai gustari langa restaurant. Aceste gustari nu erau intocmai grozave: pizza era putin statuta (era cu siguranta cea de la pranz) si cele cateva prajiturici nu erau extraordinare. Dar, nici nu iti picau rau.

Verdict: foarte multumiti de mancare, nu am avut probleme! Diversitate, in fiecare zi feluri noi de mancare si multe din ele potrivite chiar si pentru copii mai micuti!

Despre plaja

Este important de mentionat faptul ca plaja desi este mentionata pe booking ca fiind plaja privata, ea nu este a hotelului. Adica, chiar daca ai all inclusive, pe plaja platesti 4 leva pentru un sezlong si 4 leva pentru o umbrela. Adica, 2 adulti 12 leva. Cu un calcul simplu ajungem la suma de 30 de lei pe zi doua persoane pentru conditii de curatenie si confort, in timp ce in Vama Veche am platit 40 de lei pentru un singur sezlong, fara umbrela. Dar, stim deja ca nu exista termen de comparatie, nu-i asa? :D

Plaja foarte curata, impecabila, frumos amenajata cu cate doua sezlonguri si o umbrela asezate la o distanta de 2 m fata de celelalte. Intrarea in mare este lina si mergi muuulticel pana sa fie adanca. Este grozava pentru copii, pentru cei care nu stiu sa inoate, dar si pentru cei care sunt profesionisti in balaceala si simt nevoia sa nu atinga fundul marii!

Pe plaja existau tot felul de activitati pentru cei care doresc putina adrenalina si distractie: parasailing, banana, canapeaua, stiti voi! Asa ca, daca doriti si putina actiune, aveti totul foarte aproape!

Pe plaja exista un bar in imediata apropiere, insa noi mergeam la hotel si luam bauturi de la bar, acestea fiind servite in pahare de plastic (pentru siguranta, zic ei) ca sa beneficiem de all inclusive, mai ales ca hotelul este fix pe plaja. La fel faceam si cu inghetata, yummy!

Verdict: O plaja frumoasa, spatioasa, curata si bine amenajata!

Despre piscina

Piscina nu este foarte mare, insa este tare frumoasa. Podul ce trece pe deasupra are un farmec aparte, iar adancimea este diferita in functie de zona: cea mai adanca zona are 1.40m, cea medie are 1.20m si cea mica pentru copii are 60cm. Exista si un jacuzzi separat, langa piscina, insa este destul de micut.

Sezlongurile asa cum am mentionat mai sus erau destul de lipite intre ele, insa nimic deranjant. Cel putin in aceasta perioada in care hotelul nu a fost 100% plin.

In zona piscinei foarte curat, atat pe jos cat si sezlongurile, mesele si scaunele de la bar. Foarte ok!

Despre vama si drum

Am plecat la drum cu putin stres, gandindu-ne (eu mai mult) sa nu cumva sa avem probleme. Am luat cu noi si declaratia in romana si bulgara de pe siteul ministerului: mae.ro/travel-conditions/3677 in 6 exemplare chiar, pe sistem SA FIE! Cand am ajuns in vama, coada de pe lumea. Credeam ca o sa stam blocati acolo cel putin o ora, insa iata ca nu a fost asa! Desi coada incepea chiar de cum cobori, de la bucla, nu am stat mai mult de 20 de minute. Ne-a verificat buletinele, ne-a intrebat unde mergem si ne-a urat vacanta frumoasa! Rovinieta am luat-o chiar de dimineata, inainte de a pleca, online de pe acest site: tollpass.bg/en

Drumul pana in Sunny Beach a fost liber si frumos. Am mers pe ruta Ruse-Razgrad-Shumen-Varna (nu prin oras) -Sunny Beach.

La intoarcere, coada nu a mai fost asa de mare la vama si la fel, am trecut fara probleme.

Verdict: In perioada 20-25.07 la vama nu au fost probleme, s-a mers bine si drumul a fost liber!

Despre programele de entertainment de la hotel

Aici, nu as putea spune ca acest hotel castiga multe puncte. Angajatii se straduiau ce e drept: de trei ori pe zi avea loc dansul hotelului, insa melodia nu era chiar reusita si dansul era putin ciudatel. Nimeni nu dansa, era un moment putin penibil.

In afara de acest dans puteai participa la gimnastica in apa de doua ori pe zi, un joc pe plaja cu bile pe care le aruncai cat mai aproape de cea mica aflata deja pe nisip, gimnastica in fata hotelului dimineata si diverse joculete langa bar si la locul de joaca pentru copii. Noi nu am participat, insa sunt convinsa ca pentru cei care au marsat a fost totusi o activitate cat de cat ok, nu extraordinara, dar ok.

Vineri seara a fost seara bulgareasca. Am fost serviti la intrare cu tuica naturala de la ei iar la ora 21:30 a inceput petrecerea afara, la scena. Nici la aceasta nu am participat, am fost tare linistiti, asa ca nu am ce sa va spun. Atat, doar, ca se auzea muzica destul de tare din camera noastra. In alta seara a fost un spectacol Bollywood, dar nici la acesta nu am fost prezenti, am preferat sa ne plimbam prin statiune.

Daca tot suntem aici, cand vine vorba de angajati, nu pot spune ca erau foarte prietenosi, iar Engleza nu o prea stiau. Ne-am inteles insa cu ei si ne-au ajutat cu tot ce am avut nevoie. Am primit tot ce am cerut.

Inauntru, langa zona cu barul interior de unde iti puteai cumpara un cocktail de calitate, un vin bun si tot asa, era si o camera de jocuri unde puteai juca gratuit doar ping pong. Biliardul costa 3 leva un joc, iar Pinballul si jocul cu masini nu stiu la ce pret erau.

Verdict: Nici rau, nici grozav. Clar se poate imbunatati.

Despre parcare

Parcarea nu este gratuita, se plateste 10 leva pe zi. Cel putin in aceasta perioada, masinile sa parcau la hotelul de langa noi, Riu Helios. Nu stiu daca asa a fost mereu, insa Riu Helios era inchis si astfel ca parcam acolo.

Concluzie

Ce sa va spun mai mult? A fost o vacanta foarte frumoasa, relaxanta dar si distractiva. Ne-am simtit bine, am mancat bine, am dormit excelent si am avut conditii foarte, foarte bine. Recomand acest hotel cu mare drag chiar si celor cu copii. Un avantaj din punctul meu de vedere este faptul ca Neptun Beach nu este amplasat chiar in mijlocul actiunii, este putin mai retras astfel ca in fata lui nu este zarva niciodata, dar esti insa la doar 2 pasi de un parc de distractii de unde incepe petrecerea. Este o pozitionare ideala: te poti odihni fara probleme, insa esti foarte aproape de distractie daca iti doresti sa faci parte din atmosfera din Sunny Beach!

Va recomand cu drag acest hotel, sunt convinsa ca va veti simti bine :) Desigur, nu se poate compara cu un all inclusive in Turcia, insa pana la urma ne asumam acest lucru. Mancarea este incomparabil mai buna fata de alte hoteluri la care am fost in Bulgaria, asa ca puteti sta linistiti si la acest capitol, iar de camere va asigur ca va veti indragosti!

M-as bucura tare tare daca mi-ati povesti experientele voastre in sectiunea de ecouri de mai jos, daca mi-ati spune parerea voastra despre reviewul meu si daca m-ati aprecia cu o nota mare, daca considerati ca merit, desigur!

Va imbratisez virtual pe toti si va doresc vacante frumoase, sa aveti grija de voi, sa va intoarceti cu bine, iar pentru cei care nu pleaca nicaieri, sa va bucurati de momente frumoase alaturi de cei dragi, acasa, ca tare pretioase mai sunt!

despre SERVICII

Mai greu cu Engleza, insa ne-am inteles pana la urma. Nu sunt la fel de prietenosi ca Turcii si Grecii, insa nu ne-am putut plange

despre CAMERE & COND. CAZARE

Excelent, nu am ce comenta. Spatios, curat, frumos!

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancarea foarte buna, diversificata. Cafeaua in schimb si bauturile, nu prea grozave. Aici ar putea sa imbunatateasca!

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

O plaja superba, ideala pentru absolut oricine, mai ales pentru copii! Intrare lina

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

O singura piscina, nu f mare. La capitolul distractie, animatori si spectacole mai pot imbunatati destul de mult.

Trimis de Anduise in 27.07.20 21:34:56
Validat / Publicat: 28.07.20 07:44:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Thasos (Hoteluri: Eleani Hotel - Prinos; Filipidis Studios - Panagia), Sunny Beach (Hotel: DAS Club - fostul Club Calimera), Nisipurile de Aur (Hotel: Excelsior Hotel)

VIZUALIZĂRI: 4111 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Anduise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Poftim, sa ma mai vedeti si pe mine, putin asa :D

[28.07.20 10:08:03]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

krisstinnaPHONE
    [28.07.20 12:10:06]

@Anduise:  Copil frumos și cuminteCe simpatică ai fost

Mi-a plăcut foarte mult articolul tău, locul chiar arată foarte bine, mă bucur ca ați avut o vacanță reușită  și ca v-ați întors cu bine acasă!

Eu n-am vrut sa mă stresez și n-am ieșit din țară, am petrecut vacanța in Eforie Sud, am mers la sigur acolo unde știam că pot păstra distanța socială și acolo unde m-am simțit bine de fiecare dată

Te imbratisez cu drag

AnduiseAUTOR REVIEW
    [28.07.20 12:24:06]

@krisstinna:  multumeeesc pentru apreciere Mă bucur să aud! Important este ca v-ați relaxat puțin Pupici!

Kavarnap
    [15.06.21 16:09:27]

Un vot cu mare plăcere și de la mine.

Și noi am avut anul trecut încredere doar în vecinii bulgari și am avut o vacanță chiar mai frumoasă anul trecut decât în 2019.

Felicitări pentru vacanță și atitudine!

AnduiseAUTOR REVIEW
    [15.06.21 16:23:52]