ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2020
AUG-2018
Familie
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani
EXCELENT

Ca o completare la review-urile negative

Salut,

Am fost la Long Beach Resort & SPA, in august 2018, impreuna cu familia. Camera am rezervat-o din luna septembrie 2017 printr-o agentie de turism, foarte mare la nivel european, avand o reducere de 30% la rezervare.

Hotelul l-am ales dupa multe cautari si analize, avand in vedere ca fiica mea avea 9 ani. Criterii: parcare accesibila (noi calatorim cu masina), loc de joaca pentru copii, mini club, aqua parc pentru copii, animatie. La alegerea hotelurilor folosesc mai multe surse de informare, deoarece unele siteuri nu te lasa sa incarci poze la reviewuri negative. Daca sunteti o familie cu copii vi-l recomand. Un copil pana la 12 ani are gratuitate si pentru al doilea cred ca exista reducere de 50 % sau mai mult

Am avut rezervare pentru August anul acesta dar din pacate nu am putut ajunge, asa ca am reprogramat pentru 2021.

Noi calatorim cu autoturismul deoarece pe langa turism de relaxare, ne place si turismul cultural. Turcia avand din plin tot felul de experiente culturale: orase, cetati, muzee, cascade, defilee, pesteri. Este un pic dificil cu autoturismul, pentru sofer datorita distantei, dar se merita efortul, deoarece iti faci programul asa cum doresti si la niste preturi mult mai accesibile decat pentru excursiile organizate de diferite agentii de turism

Pe drum facem o pauza pe drum la dus, in Kutahya, la Hilton Garden Inn, si o pauza la intoarcere in Istambul sau in orasele din partea europeana situate in proximitatea autostrazii.

Hotelul ne-a impresionat pozitiv inca de la inceput. Parcarea de deasupra era arhi-plina, dar ni s-a permis parcarea in partea stanga a hotelului.

Ne-a placut pentru ca zona exterioara a fost foarte curata, multe spatii verzi cu palmieri si flori, si ca a fost foarte curat. Ne-a placut pentru ca fetita s-a simtit excelent, fetele de la mini club ocupandu-se foarte bine de copii.

Ne-a placut trecerea dintre cele doua zone ale resortului "zona de la uscat" si "zona de la mare".

Pe alei se plimba liber multi pauni

despre SERVICII

Resortul cuprinde doua hoteluri, cateva vile numite Chalet, trei aqua parcuri, un mini parc de distractii pentru copii, 6 snack point, cateva restaurante, inclusiv o sala de mese pentru copii, magazine, club cu jocuri, o discoteca, un mini club, o piscina interioara, multe piscine exterioare, SPA, zona de echitatie, aventura parc etc.

In general personalul a fost amabil. Cateodata la masa din cauza aglomeratiei bautura a fost servita cu o mica intarziere.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Multi nu inteleg ca, in general, primesti ceea ce platesti. Depinde prin ce agentie / tur operator iti faci rezervarea. O agentie mai mare care are contracte cu tur operatori puternici va avea camere mai bune. Trebuie sa intrebi de la inceput unde este pozitionata camera, ce primesti in banii platiti, sa intrebati cat costa camera si cat costa biletele de avion (daca calatoriti cu avionul).

O camera cu un pret mai mic va avea o suprafata mai mica, va fi pozitionata deasupra bucatariei sau langa o gura de ventilare, de exemplu. Adica in "full sezon" platim 1000 de euro si vrem conditii de 2000 de euro???

Daca primiti o camera "nasoala", de vina nu este hotelul ci agentia care nu v-a spus ceea ce v-a vandut. Hotelul va ofera ceea ce ati platit si ceea ce a rezervat agentia prin tur operator. Nimic in minus, poate in plus daca au disponibil.

Eu am rezervat o camera cu vedere la mare, pozitionata la etajul 5, cu balcon, pentru 2 adulti si un copil. Camera a avut un pat matrimonial mare, o sofa pozitionata la geam, un balcon cu masa si doua scaune. Baia a fost mare, fiind dotata cu cada. Pretul camerei cu early booking 30 %, rezervare facuta in Sptembrie, pentru perioada 12-19 August a fost de 1370 Euro doar cazare, fara avion

Doamnele de la curatenie niste dragute. Au simpatizat-o foarte mult pe ceea mica. In fiecare zi prosoapele de baie erau asezate in diverse moduri. In trei zile camera a fost decoarata cu trandafiri si petale. Aici depinde si de oaspete. Daca inveti cateva cuvinte in limba tarii in care calatoresti, spui buna ziua, multumesc, zambesti, esti politicos, serviciile primite vor fi OK. Altfel... ca in alte review-uri de pe aici

Ni s-a facut curat in camera zilnic. Prosoapele s-au schimbat zilnic. Lenjeria s-a schimbat la 3 zile.

Intradevar nu am primit suc in camera decat la sosire, dar stiam deja asta inca de cand am rezervat camera.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancarea foarte buna. Prajiturile excelente. La masa bautura se serveste la cerere, si este adusa de ospatari. Poti sa te duci la bar si sa iti aduci tu bautura (ca la alte resorturi) dar pierzi timp. La restaurantul principal mancarea a fost diversificata.

Ca la orice resort exista feluri de baza care se gatesc in fiecare zi (multi zic ca mancarea nu este diversificata), dar si feluri de mancare care se gateau in anumite zile. Fiecare seara a avut un anumit specific. In sejur au fost doua seri dedicate gastronomiei pescaresti: crabi, languste, raci, caracatite, calamari, diverse feluri de peste preparati in diferite moduri, o seara turceasca, o seara pentru prajituri etc.

Bauturile alcolice se servesc intre 10 a. m. si 2 a. m. dar deja stiam asta din momentul rezervarii. Mi-a placut ca in resort existau 2 locuri unde te autoserveai cu bere.

Snak grill sunt deschise de la 12 la 17 sau ceva de genul asta.

Inghetata la discretie toata dupa amiaza + prajituri la cofetarie

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Partea de la uscat cuprinde 3 piscine cu apa dulce, aqua parc pentru copii, 2 tobogane pentru adulti.

Partea de la mare are 3 piscine cu apa din mare incalzita, un aqua parc pentru adulti si unul pentru copii. Sezlongurile de la piscine nu ajung pentru toata lumea, dar exista suficiente pe plaja.

Prosoapele pentru plaja se schimba o data pe zi ca la orice resort. Eu nu am gasit un resort unde sa se schimbe de 2-3 ori pe zi.

Plaja are nisip dar in apa sunt pietre

Faleza foarte placuta pentru plimbarile de dupa cina

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Mini club, mini disco, spectacole la amfiteatru, discoteca cu muzica live. Aventura parc de nota 10. Ofereau si scuba diving, paragliding, plimbari cu banana si alte distractii acvatice. Animatie la piscine cui ii place, sedinte de yoga si gimnastica etc.

Mini clubul excelent pentru copii, avand multe activitati. Seara pe la 5 p. m. s-au oferit plimbari cu poneii, tir cu arcul. De 3 ori pe zi cate 45 minute parcul de distractii ofera gratuit: masinute electrice, roata, carusel, leagane rotative pe lanturi. Seara mini disco distractiv.

Partea cu spectacolele de seara a lasat un pic, in 3 seri, dar ceea ce ni s-a oferit in celelate seri a compensat din plin. Ne-au placut seara de folclor turcesc si seara dedicata lui Ataturk si Turciei (spectacolele de la amfiteatru au fost o completare a serii turcesti de la restaurant).

Cinamatograful 7 D foarte distractiv.

Trimis de Nicolae1976 in 25.07.20 20:59:47
Validat / Publicat: 25.07.20 21:16:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya, Belek, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 1978 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nicolae1976); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Seara cu preparate pescaresti

[25.07.20 21:16:06]

@Nicolae1976: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂLong Beach Resort & Spa [Turkler]: